Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Wiek zbiornika



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



16 gru 2006, 20:15 Wiek zbiornika  (#1)  

Przyjemnie ogląda się kolejne aranżacje i zbiorniki po kolejnych przebudowach/rewolucjach. Rozumiem, że ktoś może lubić zmiany..

Chciałem jednak zapytać przez jaki czas udaje wam się utrzymać akwarium w konkretnej aranżacji - oczywiście przycinając co trzeba, nawożąc i podmieniając. Jakie macie doświadczenia z utrzymaniem zbiornika - dajmy na to przez lata - bez wypuszczania pzez caly ten czas wiecej niz 50% wody i bez likwidacji istniejacej flory i fauny.
Andrzej Szewczyk
Moje akwarium

Avatar użytkownika
szewo
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 10 paź 2003, 11:02

16 gru 2006, 22:37 Re: Wiek zbiornika  (#2)  

szewo napisał(a):Przyjemnie ogląda się kolejne aranżacje i zbiorniki po kolejnych przebudowach/rewolucjach. Rozumiem, że ktoś może lubić zmiany..

Chciałem jednak zapytać przez jaki czas udaje wam się utrzymać akwarium w konkretnej aranżacji - oczywiście przycinając co trzeba, nawożąc i podmieniając. Jakie macie doświadczenia z utrzymaniem zbiornika - dajmy na to przez lata - bez wypuszczania pzez caly ten czas wiecej niz 50% wody i bez likwidacji istniejacej flory i fauny.


6 lat, potem zmiana aranżacji. Akwa mogłoby trwać znacznie dłużej, ale potrzebowałem zmiany.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

17 gru 2006, 09:37   (#3)  

Moje w granicach 5-7 lat.Chociaż trudno powiedzieć, że w tym czasie nic się nie zmienia.Generalnie to nie ma całkowitego restartu, ale niewielkie "przemeblowania" się zdarzają.

Avatar użytkownika
kier
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 13 lis 2005, 18:54
Miasto: Toruń

17 gru 2006, 13:35   (#4)  

Witam
Moje akwarium w jednej aranżacji wytrzymało 4 lata bez jakichkolwiek zmian (jedynie przybyło trochę rybek rozmnożyły się otoski :lol: ) i byłoby do dziś gdyby nie zmasowany atak krasnorostów :cry:

janusz
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 06 paź 2003, 21:07

17 gru 2006, 14:11   (#5)  

janusz napisał(a):Witam
Moje akwarium w jednej aranżacji wytrzymało 4 lata bez jakichkolwiek zmian (jedynie przybyło trochę rybek rozmnożyły się otoski :lol: ) i byłoby do dziś gdyby nie zmasowany atak krasnorostów :cry:


No właśnie pytanie, pytanie czy atak był spowodowany jakimś błędem, czy po prostu z czasem jest coraz trudniej - stare podłoże, itp.
Andrzej Szewczyk
Moje akwarium

Avatar użytkownika
szewo
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 10 paź 2003, 11:02

17 gru 2006, 17:05   (#6)  

Chciałbym dołączyć się do pytania.Dziś mija 270 dzień od momentu założenia zbiornika.Jak narazie wszystko funkcjonuje bez zarzutu (zero glona,zero niedoborów).Ile czasu jest wstanie funkcjonować dobrze skonfigurowane podłoże ??

Gość


17 gru 2006, 19:26   (#7)  

szewo napisał(a):
janusz napisał(a):Witam
Moje akwarium w jednej aranżacji wytrzymało 4 lata bez jakichkolwiek zmian (jedynie przybyło trochę rybek rozmnożyły się otoski :lol: ) i byłoby do dziś gdyby nie zmasowany atak krasnorostów :cry:


No właśnie pytanie, pytanie czy atak był spowodowany jakimś błędem, czy po prostu z czasem jest coraz trudniej - stare podłoże, itp.


W moim przypadku przez ponad miesiąc akwarium było trochę zaniedbywane (praca) do tego opieka osób (żona) po bardzo krótkim przeszkoleniu :lol: i bez jakiegokolwiek monitoringu i taki efekt myslę żeby nie to to zbiornik nadal byłby bez zmian. Moj kolega ma swoje akwa od 6 lat bez zmian w bardzo dobrej kondycji chociaż mysli o pewnych zmianach.

janusz
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 06 paź 2003, 21:07

17 gru 2006, 21:01   (#8)  

WIgLeS napisał(a):Ile czasu jest wstanie funkcjonować dobrze skonfigurowane podłoże ??

Moje podłoża funkcjonują tak samo długo jak i samo akwa.Czyli właśnie 5-7 lat.
Generalnie uważam,że wiek podłoża jeżeli jest to zwykły żwir kwarcowy nie ma większego znaczenia na jego funkcjonalność.Inna sprawa jeżeli przez dłuższy czas nic się nie robiło i nagle zaczęto "przesypywać" go z kąta w kąt.Wtedy, to raczej tragedia pewna, chociaż też nie zawsze.

Avatar użytkownika
kier
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 13 lis 2005, 18:54
Miasto: Toruń

18 gru 2006, 15:45   (#9)  

kier napisał(a):.
Generalnie uważam,że wiek podłoża jeżeli jest to zwykły żwir kwarcowy nie ma większego znaczenia na jego funkcjonalność.

Zwykły żwir kwarcowy nieuważam za dobrze skonfigurowane podłoże!Do tej pory sądziłem,że dobre podłoże to połowa sukcesu :) i chciałem się dowiedzieć jaki czas podłoże będzie w stanie pracować poprawnie.Czy jakieś czynniki mogą miec wpływ na przedłużenie "żywotnośći" podłoża??(np:temperatura).Czy keramzyt z czasem traci swoją porowatość??Czy węgiel również zatraca swoje właściwości??

Gość


20 gru 2006, 01:20   (#10)  

kier napisał(a):Inna sprawa jeżeli przez dłuższy czas nic się nie robiło i nagle zaczęto "przesypywać" go z kąta w kąt.Wtedy, to raczej tragedia pewna, chociaż też nie zawsze.


Masz na myśli nie odmulało czy inne zabiegi? Dlaczego po dłuższym czasie "spokojnego leżenia" a później przerzucania żwiru może nastąpić tragedia?

Avatar użytkownika
majes
Zainteresowany tematem

Posty: 284
Dołączył: 08 gru 2003, 11:25
Miasto: Przasnysz

20 gru 2006, 19:21   (#11)  

Nie,nie... nie to że się nie odmulało wcale.Możesz odmulać regularnie nawet 2x/tydz. a i tak coś zawsze zostanie.Tak jak przy odkurzaniu dywanu,Ty odkurzasz a na trzepaku i tak pełno kurzawy.

Avatar użytkownika
kier
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 13 lis 2005, 18:54
Miasto: Toruń

20 gru 2006, 20:29   (#12)  

A ja mam pytanie jak jest z podłożami firmy ADA. Mi chodzi o podłoże AmazoniA Aqua Soil (takie mam w akwarium). Dziś mój baniak ma dopiero 26 dni więc narazie się nie martwie o restarcie spowodowanym z długim "trzymaniu" tego samego podłoża w akwarium. Piszecie tu o normalnym żwirku. A jak jest w przypadku tego podłoża (ADA)? Co ile lat po winno się dosypywać, lub wymieniać całkowicie to podłoże

janek_












Powiązane tematy
  • Dobór oświetlenia do zbiornika

    Witam Dawno mnie tu nie było w sensie dodania wątku :) Planuję założenie zbiornika o wymiarach 130 dł x 45 szer. i 50 wys. szkło opti. Chciałbym poznać Wasze propozycje odnośnie oświetlenia - będzie ...

    Wyświetlenia: 947 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Chłodzenie zbiornika za pomocą chłodziarki

    Cześć, nie znalazłem żadnego tematu związanego z chłodzeniem zbiornika chłodziarką i tu mam do was pytanie, Interesuje mnie w zasadzie wszystko gdyż nie są to małe pieniądze ^^ - hałas - pobory pr...

    Wyświetlenia: 303 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Obsada zbiornika 90x45x45

    Część, Zbiornik dojrzewa, a ja się zastanawiam nad obsadą do mojego baniaka, wiem, wiem sprawa indywidualna, ale mam kilka typów i może kogoś wypowiedz mnie przekona do danego gatunku. Styl jaki star...

    Wyświetlenia: 1447 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Oświetlenie zbiornika 90x45x45

    Cześć. Baniak postawiony 3 dni temu Aranżacja: Iwagumi Oświetlenie: SkuLight Aqi-80 Intense Sterownik: SkiLight Wifi Roślinność: Eleocharis, Hemiantus Skala: Dragon Stone Narazie pale na 80% mocy i ...

    Wyświetlenia: 984 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtracja SUMP w garażu oddalonym o 20m od zbiornika

    Witam wszystkich, jestem akwarysta od lat. Jak dotąd zbiorniki 50-100 roślinne HT. Buduje dom w , którym będzie stał już większy zbiornik w salonie około 500 l. Już na etapie wybierania projektu domu ...

    Wyświetlenia: 2043 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Start zbiornika 112 l

    Witam startuje zbiornik 112 l i mam kilka pytań odnośnie nawożenia. Ale zacznijmy od opisu 112 l na piasku bazaltowym i pod rośliny kulki gt, zalany woda ro zmineralizowana solami Mg-30 Ca-12 Oświ...

    Wyświetlenia: 4348 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...

  • Porażenie zbiornika cladophorą

    https://www.youtube.com/watch?v=1A07lhLiFuI Zapraszam do obejrzenia. Przypominam o możliwości automatycznego tłumaczenia napisów na j.polski. Od zawsze mawiało się, żę Cladophora nie rozrasta si...

    Wyświetlenia: 432 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Seachem Potassium na start zbiornika

    Witam szanownych kolegów i koleżanki. Przymierzam się do startu zbiornika i zastanawiam się jak używać potasu od Seachem. Używał ktoś z was może tego na starcie? Czy dozować trzeba codziennie czy co d...

    Wyświetlenia: 1581 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zakup zbiornika 72L

    Witam, planuje się przesiąść z 30L na 72L. Prosiłbym o doradzenie jakiej firmy zbiornik + jaka pokrywa oraz oświetlenie. Zależy mi na budowanie zbiornika z dużą ilością roślin dlatego wiem że dobór od...

    Wyświetlenia: 2421 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Dobre oświetlenie do 30l zbiornika iwagumi

    Witam. Przychodze z prośbą o rade jakie oświetlenie wybrać do 31,5 litra iwagumi. Jako trawnik wybrałam monte carlo więc przydało by się z 30 lm na litr. Szukałam na allegro ale nic nie znalazłam....

    Wyświetlenia: 2219 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 517 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.