Jesteś tutaj: SerwisForumOgólneForum ogólne

wglebka nie rosnie

Nowości i ciekawostki związane z akwarystyką roślinną, oraz posty nie pasujące do innych działów. Napisz post

05 wrz 2006, 22:41 wglebka nie rosnie  (#1)  

Nie wiem dlaczego moje rosliny nie chca rosnac.Otoz mam akwa 25 litrow.36 watt(aquarelle i flora) ph -6.8.No3 -0.5.two ok 8 tww 6.zbiornnik zalany jakis tydzien temy.W dodatku na szybie pojawily mi sie jakies brazowe nitki :( Blagam pomozcie mi....chdouje tylko wglebke

piotr299

08 wrz 2006, 08:15 Re: wglebka nie rosnie  (#2)  

Masz za mocne oświetlenie wgłębka nie potrzebuje mocnego światła ! napisz czy ta wgłęka jest pod wodą przymocowana czy na tafli ?

Skalarowski

08 wrz 2006, 11:12   (#3)  

Zbiornik jest jeszcze ultraświeży. Glony na szybach i kamieniach to raczej normalny stan rzeczy w nowo założonym akwarium.
Do normalności dojdziesz po kilku(nastu) tygodniach, a im bardziej pomożesz zbiornikowi w dojściu do równowagi tym szybciej ją osiągniesz. Pomocne tu będzie przeczytanie kilku wątków n.t uruchamiania nowego zbiornika.
Piszesz, że flora jest reprezentowana tylko przez wgłębkę. Ta roślina (wbrew poprzedniej wypowiedzi) nie ma światłowstrętu i mało prawdopodobne jest, by nadmiar światła jej przeszkadzał. Jednak przy braku odpowiednich składników odżywczych (makro, mikro, CO2) może skutkować objawami niedożywienia roślin.
Nie piszesz, nic o zwierzętach w zbiorniku. Moim zdaniem przy relatywnie sporym oświetleniu, brak odpowiedniej obsady (ryby, mięczaki, skorupiaki) będzie powodował spore utrudnienia w wyprowadzeniu akwarium na prostą.
Przy starcie zbiornika z dużym oświetleniem dobrze jest na początku posadzić sporo roślin szybko rosnących, które przy rozsądnej obsadzie ryb, pomogą osiągnąć stan równowagi. Po kilku tygodniach, gdy glony odejdą w zapomnienie, a wzrost roślin będzie stabilny, mozna myśleć o zmianie aranżacji (choćby na samą wgłębkę). Nie można również zapominać o dozowaniu nawozów, ale tu znowu, należy kierować się specyficznymi wymaganiami nowozakładanego zbiornika (kilka bardzo wartościowych rad na tym forum zawarł między innymi Bartek Lipczyński). W Twoim wypadku to ma tym większe znaczenie, że wgłębka (tak wynika z moich obserwacji) jest rośliną potasolubną, a potas niestety jest często w akwariach nie nawożonych składnikiem deficytowym. To samo dotyczy składników mikro. Uważam, że nawozić należy od samego początku, tylko odpowiednio zmniejszając dawki. Nie piszesz nic o filtracji, a to imho kluczowa sparwa. W świeżym akwarium warto co jakiś czas dosypać do filtra jakieś preparaty z bakteriami (np Tetra Bactozym, Sera Nitrivec itd). Przyśpieszą proces zasiedlania złoża przez dobroczynne bakterie. Piszesz, że u Ciebie NO3 wynosi 0,5 - to znak, że cykl azotowy jest jeszcze nie w pełni rozwinięty.
Niektórzy, w obawie przed plagą glonów w nowym zbiorniku, wkładają do filtra wkład z węgla aktywnego. Ja też tak ostatnio zrobiłem i jeżeli to nie zbieg innych okoliczności, to węgiel dał naprawdę dobre efekty.
Uff sie rozpisałem,
Aha, i jeszcze jedno. Każdy ma własne doświadczenia i ilu akwarystów - tyle zdań na ten temat, ale jedno nie ulega wątpliwościom na efekty wszelkich zmian w akwarium trzeba zazwyczaj poczekać i nie liczy się tego w godzinach czy dniach, ale w tygodniach i miesiącach.

Kosek

Recenzje

Ammania senegalensis - RATAJ (koszyk)
Limnophila aromatica - RATAJ (koszyk)
Micranthemum Monte Carlo (in-vitro) puszka 10cm XXL
Mech Brazil moss (Amblystegium sp.) - opakowanie
Ludwigia arcuata  - RATAJ (koszyk)
Cardamine lyrata - RATAJ (koszyk)
Hygrophila polysperma - RATAJ (koszyk).
Mech Willow moss (Fontinalis duriea) - opakowanie
Eleocharis acicularis - RATAJ (koszyk)
Cryptocoryne nevillii - RATAJ (koszyk)
Micranthemum umbrosum (in-vitro) puszka 10cm XXL
Bacopa myriophylloides (in-vitro) puszka 10cm XXL
Pistia stratiotes (roślina pływająca) puszka 10cm XXL
Pogostemon helferi (in-vitro) puszka 10cm XXL
Eleocharis parvula - RATAJ (koszyk)
Hygrophila pinnatifida - SONGROW (koszyk)
Hydrocotyle dissecta - RATAJ (koszyk)
Bacopa monnieri (in-vitro) puszka 10cm XXL
Ammania gracilis RATAJ (koszyk)
Bacopa caroliniana - RATAJ (koszyk)
Glossostigma elatinoides (in-vitro) puszka 10cm XXL
Rotala ceylon - RATAJ (koszyk)
Ludwigia rubin / mesakana (in-vitro) puszka 10cm XXL
Echinodorus Marble Queen - RATAJ  (koszyk)
Micranthemum umbrosum - RATAJ (koszyk)
Microsorium minor - thin leaves - Songrow (koszyk)
Eleocharis acicularis (in-vitro) puszka 10cm XXL
Alternanthera rosaefolia (in-vitro) puszka 10cm XXL

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki z wysyłką w 24 godziny lub odbiorem osobistym w Krakowie po wcześniejszej rezerwacji przez internet.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Aleksander, bartek2462 i 46 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.