Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Węgiel na start?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



09 kwi 2006, 16:40 Węgiel na start?  (#1)  

Co daje dodanie węgla do podłoża w nowo zakałdanym akwarium? Jaki węgil do tego się nadaje? I może jakieś wskazówki do mieszania z podłożem?

Jacek Petryszak


11 kwi 2006, 09:39   (#2)  

Absorbcja niechcianych substancji rozkladu, a w zwiazku z tym mozliwosc unikniecia stref beztlenowych (wbrew opiniom takie strefy tworza sie w podlozu, zwlaszcz grubszym i bardziej zwarym), w ktorych gina rozne pozyteczne mikroorganizmy, np bakterie zyjace symbiotycznie na korzeniach roslin. Takim weglem jest np Clear Super firmy ADA- jest to bardzo drobny, wysokiej jakosci wegiel aktywny.
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

11 kwi 2006, 09:56   (#3)  

Grzegorz Guzik

A moze tak wylaczysz automat i przemowisz ludzkim jezykiem?
To co zaprezentowales to zwyczajny "spot" reklamowy.

Jacek Petryszak

dodanie wegla :
1.Wchlonie pewna ilosc nawozu
2.Wchlonie substancje szkodliwe i je zatrzyma...w podlozu.
Problem w tym ze wegiel potrafi zwrocic to co zatrzymal przy wahnieciu warunkow chemicznych

Jesli chcesz wzbogacic podloze to sa specjalne mieszanki,lub mozna domieszac torf...wszystko zalezy od tego jakie rosliny i jakie ryby.
Ale wegiel jako substrat ja bym sobie darowal, tym bardziej ze jak go wymienisz....?

Horus


11 kwi 2006, 10:41 Re: Węgiel na start?  (#4)  

Jacek Petryszak napisał(a):Co daje dodanie węgla do podłoża w nowo zakałdanym akwarium? Jaki węgil do tego się nadaje? I może jakieś wskazówki do mieszania z podłożem?


Jacku bardziej niż weglem polecam zainteresować się laterytem:
http://www.akwarium.nyzio.com/artyk/wsz ... erycie.htm

Co do do węgla to zarówno ja i wielu akwarystów trzymam pewien dystans. M.in. dlatego - jak powiedział kolega Horus - wiąze on pewne skladniki, przez co może (ale nie musi - 100% pewności nie mam) zabrać roślinom ważne elementy (to się glównie tyczy węgla w filtrze, w podlożu moze to dzialać inaczej). Bezpieczniejszym rozwiazaniem będzie wzbogacić dno we wspomniany lateryt, glinę lub ew. torf. Z tym że ten ost. b. mocno brudzi, może zakwaszać wodę itp. - IMHO dlatego warstwa torfu musi być polozona dość glęboko.

MaxRipper
Zainteresowany tematem

Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

Wspieram stronę kontem Premium

11 kwi 2006, 10:51   (#5)  

@Horus, to co napisalem nie jest spotem reklamowym i mowie ludzkim jezykiem (przekazywanie tego co sie wie najzwyczajniej w siecie), po prostu.. w przeciwienstwie do wielu sprzedawcow sam uzywam tego co sprzedaje. Dalem przyklad Clear Super, ale nigdy nie robilem badan porownawczych z innym weglem. Jak chcesz to zrob takie badania. No przepraszam.. w pierwszym zbiorniku (zaprezentowanym zreszta na tm forum) w ktorym uzylem pod zwir (!) Bacter 100 i Penac'ow byl inny wegiel- zdaje sie jakis z filtra Aqua Clear czy tp.
Dyskusje nt. wegla toczyly sie juz na tym forum- teoria teoria, a praktyka pokazuje to co pokazuje (vide chocby zbiorniki Amano, Senske, Knota i wielu innych). Jasne, ze gra tu wiele czynnikow, ale mysle, ze nasi akwarysci wciaz maja o weglu mitologiczne pojecie.
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

11 kwi 2006, 11:32   (#6)  

Dyskusje nt. wegla toczyly sie juz na tym forum- teoria teoria, a praktyka pokazuje to co pokazuje (vide chocby zbiorniki Amano, Senske, Knota i wielu innych). Jasne, ze gra tu wiele czynnikow, ale mysle, ze nasi akwarysci wciaz maja o weglu mitologiczne pojecie.


zgodzę się, ale dotyczy to sposobu jego wykorzystania. co innego jeżeli wykorzystujemy go jako wkład chem, który jest regularnie wymieniany a zupełnie inne zasady odnoszą się do jego stosowania ciągle (mam na mysli bez wyciągania tego wkładu). tak więc praktyka i teoria idą w parze, ale wypowiedzi na forum często dotyczyły zupełni innych aspektów (to tak jak ktoś mówi że czysta benzyna świetnie zmywa np. ślady smoły, a ktoś mu mówi że to bzdura bo jego samochód lepiej jedzie na 98 z Shella :) ).

Nadaje się każdy węgiel aktywny. IMHO najlepiej nadają sie węgle pyliste (największa powierzchnia) i granulowane węgle wysokiej jakości. dlaczego granulowane? bo to często oznaczna bardziej zaawansowaną obróbkę. Tak naprawdę dobrze jest kupować węgiel wysokiej jakości ale to chyba jasne. W obróbce węgla w celu zwiększenia powierzchni czynnej używa się kwasów np. fosforowego, siarkowego. Myślę że znane firmy nie sprzedają węgla zanieczyszczonego pozostałościami kwasów.
jak każdy węgiel ma określoną pojemność sorpcyjną i pozostawiene go w podłożu, po dojrzeniu akwa będzie miało już niewielki wpływ na parametry wody.

Inna sprawa, odnosisz się do zbiorników np. Amano. Miałem okazję oglądać pokaz zakładania i ewolucję takiego akwarium (na jakiejś stronie intern, udostepnione przez jednego z kolegów z forum, :D ) i jak dla mnie jest nie do przyjęcia. owszem węgiel działa jak bufor, ale akwarium w krótkim czasie i tak masakrycznie zarasta glonami, wpuszczane były krewetki, zbiornik dojrzewa i wtedy pięknieje, znikają glony. A wielu akwarsytów nie ma takiego wyczucia aby mogli pozwolić sobie na przeżycie takiej inwazji glonów, zwykle ich walka z glonami powoduje ich dalszy wzrost i marnienie roślin. Też tutaj na grupie czytałem na temat zastosowania węgla w podłożu i użytkownicy mieli mieszane uczucia.
Tak więc jest to kwestia umiejętności obsługi.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

11 kwi 2006, 14:45   (#7)  

Wszystko to teorie i zalozenia.

Ale wrocmy do tego czego uczylismy sie na lekcji biologii, oraz z obserwacji.
Srodowisko tropikalne wcale az tak bardzo nie odbiega od srodowisk europejskich.

Zatem: jakie warunki panuja w srodowisku roslin?
1.Gnijace organiczne podloze wymieszane z piaskiem - pierwsza warstwa
2.Ily,glinki,szczatki torfu,rozkladajace sie czesci galezi i kory,zwir i piasek - druga warstwa

GDZIE TAM JEST WEGIEL?! gdzie WOGOLE spotkacie jakikolwik wegiel?!

Wegiel jest SZTUCZNYM chemicznym materialem, dodawanym po to aby zaingerowac w bardzo niestabilne (poczatkowo) srodowisko akwarium,sporadycznie, i w przyypadku spelnienia zalozen WYJMOWANYM.
Wegiel w kazdej postaci,lacznie z aktywowanym jest doskonalym (!) podlozem do rozwoju bioflory,ALE niestety posiada ta szczegolna wlasciwosc chemiczna wiazania szeregu substancji i mozliwosci ich uwalniania...co go praktycznie DYSKWALFIKUJE jako czynne podloze biologiczne.
Gdyby bylo inaczej to od WIELU LAT stosowany bylby powszechnie i na wiele sposobow,a czy tak jest? NIE.
To wynika z doswiadczen, wiec prosze nie wciskac kitu uniwersalnosci,szczegolnie komus kto dopiero zaklada zbiornik.
Wegiel skumuluje WSZYTKO w sobie lacznie z bilogia,i w pewnym momencie UWOLNI szkodliwe substancje i co w tedy?! gdzie szukac przyczyny ?
A wiec ODRADZAM !!
Wegiel i wszelkie jego pochodne powinny byc uzywane przez akwaryste ktory ma doswiadczenie !
Ale NA PEWNO NIE W PODLOZU!!! to kompletna bzdura i loteria:uda sie albo sie nie uda i cos szlag trafi.

Tak jak kolega tu napisal jezeli juz to LATERYT, lub kulki pokarmowe.
Lateryt jest przetworzona glinka-ilem,szczegolnie polecana do rozwoju roslin.
To wszystko co mozemy zrobic chcac wzbogacic podloze, reszte zalatwi za nas czas i rozwoj flory, bo to ona wlasnie stworzy stabilizacje na wszystkich poziomach biologicznych w akwarium,lacznei z podlozem.

Horus


11 kwi 2006, 14:52   (#8)  

Horus - proszę o spokojniejszy ton wypowiedzi. Na każdy temat związany z akwarystyką możemy tu dyskutować - ale po co te nerwy?
Poza tym pamiętajmy o nieoficjalnym haśle tego forum: "Pokaż mi swoje akwarium a powiem Ci co sądzę o twoich radach". Akwaria pana Amano mówią za niego :wink: - skoro stosuje on węgiel w podłożu to pewnie nie robi tego "dla ozdoby".
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

11 kwi 2006, 15:50   (#9)  

Amano?
A czy amano byl od zawsze,od dziesiecioleci?
Podalem prosty przyklad odnosnie wystepowania wegla,przeciez de facto prubujemy stworzyc warunki naturalne w akwarium, wiec gdzie tam jest wegiel?
Jako filtracja sporadyczna,awaryjna zgodze sie ,ale w podlozu?
Dla mnie kompltna bzdura i zaden Amano tego faktu nie zmieni,bo zaden Amano nie zmieni praw biologii i wlasciwosci chemicznych.
W ogole dziwie sie dlaczego tak kurczowo trzymacie sie Amano i tego co robi?
Amano to,Amano tamto...jak Amano napisze ze smola jest dobra na podloze to wszyscy zaczniecie stosowac...?
Zaczynam odnosic wrazenie ze jestescie kompletnie bezkrytyczni i jak guru Amano cos powie czy pokaze to jest to bezkrytycznie przyjmowane,nawet nikt sie nie zastanowi jak to sie ma do bilogii.
A Amano robi zbiorniki na pokaz konkursowy, na jakis czas i CIEKAWY jestem czy w swoim DOMOWYM zbiorniku trzyma wegiel w podlozu... 8)
Co innego zbiornik aranzowany na jakis czas ,a co innego zbiornik "mateczny".
Chyba kazdy zauwazy tu roznice.

Nerwy? bynajmniej,nie uwazam nic nerwowego w ostrzeganiu ludzi ,aby nie popelniali podstawowych bledow, bo niestety bije ich to po kieszeni i w rezultacie odstrasza od akwarystyki.
Amano ma doswiadczenie i moze sobie "zaglowac" czym chce,ale tego nei wolno robic poczatkujacemu akwarycie.
jak Japonczykowi nei wyjdzie to wyleje do zlewu i zalozy nowe, mlody akwarysta pieprznie to hobby w kat i na tym te eksperymenty z "cudownymi" srodkami na wszystko sie skoncza.

Horus


11 kwi 2006, 15:51   (#10)  

Po pierwsze nie krzycz .

Wszystko to teorie i zalozenia.

mylisz się

Ale wrocmy do tego czego uczylismy sie na lekcji biologii, oraz z obserwacji.
Srodowisko tropikalne wcale az tak bardzo nie odbiega od srodowisk europejskich.

Zatem: jakie warunki panuja w srodowisku roslin?
1.Gnijace organiczne podloze wymieszane z piaskiem - pierwsza warstwa
2.Ily,glinki,szczatki torfu,rozkladajace sie czesci galezi i kory,zwir i piasek - druga warstwa

GDZIE TAM JEST WEGIEL?! gdzie WOGOLE spotkacie jakikolwik wegiel?!

a chociażby gałęzie, kora, gnijące liście - tam jest OWO (albo inna nazwa DOC), jezeli już pytasz o jakikolwiek węgiel.
Inna sprawa rośliny nie wymagają tego samego materialu w podłożu. dla nich ważne są inne cechy, jak dostępność wody, tlenu, pokarmu. przykład laboratoryjne hodowle in vitro, czy ostatnio modne rośliny w keramzycie.

Wegiel jest SZTUCZNYM chemicznym materialem, dodawanym po to aby zaingerowac w bardzo niestabilne (poczatkowo) srodowisko akwarium,sporadycznie, i w przyypadku spelnienia zalozen WYJMOWANYM.

piszesz herezje. Węgiel jest jak najbardziej fizycznym materiałem i z głównie z fizycznymi cechami (absorbcja - jest to proces fizyczny)

Wegiel w kazdej postaci,lacznie z aktywowanym jest doskonalym (!) podlozem do rozwoju bioflory,ALE niestety posiada ta szczegolna wlasciwosc chemiczna wiazania szeregu substancji i mozliwosci ich uwalniania...co go praktycznie DYSKWALFIKUJE jako czynne podloze biologiczne.
Gdyby bylo inaczej to od WIELU LAT stosowany bylby powszechnie i na wiele sposobow,a czy tak jest? NIE.

jest, słyszałeś kiedykolwiek o węglach aktywnych biologicznie czynnych ?
Nie jest stosowany w Polscew akwarystyce, ale w TWS tak, bo jak ktoś wcześniej napisał
Jasne, ze gra tu wiele czynnikow, ale mysle, ze nasi akwarysci wciaz maja o weglu mitologiczne pojecie.
i nie obrażaj się, ale chyba się też do nich zaliczasz.

To wynika z doswiadczen, wiec prosze nie wciskac kitu uniwersalnosci,szczegolnie komus kto dopiero zaklada zbiornik.

czyich ? moje mówią co innego, a stosuję węgiel na codzień,

Wegiel skumuluje WSZYTKO w sobie lacznie z bilogia,i w pewnym momencie UWOLNI szkodliwe substancje i co w tedy?! gdzie szukac przyczyny ?

nie kumuluje wszystkiego, i nie uwalnia jak wkłady chemiczne niczego gwałtownie, a raczej stopniowo, a to dzięki pracy bakterii żywiących się materię zabsorbowaną przez węgiel aktywny, i uwalniającymi do wody swoje produkty przemiany materii.

Wegiel i wszelkie jego pochodne powinny byc uzywane przez akwaryste ktory ma doswiadczenie !

jakie pochodne ? to nie związek chemiczny który może występować w układzie z innymi pierwiastkami. A doświadczenie? takie samo jak przy laniu nawozów, dawkowaniu CO2 itp.

Ale NA PEWNO NIE W PODLOZU!!! to kompletna bzdura i loteria:uda sie albo sie nie uda i cos szlag trafi.

nie krzycz, co on uwolni (jesli nawet) do wody nowego ? nic, może uwolnić tylko to co związał, a ma ograniczoną pojemność. Nie jest to loteria, tylko przemyślane działanie od początku do końca.

Tak więc proszę nie krzycz, szczególnie że na temat węgla posiadasz teoretyczne informacje. Ja należę do osób które chwalą ten materiał, i nie ukrywam że wiedząc jak go stosować nie robi mi żadnych kłopotów. U mnie służy głównie do usuwania OWO.

A co do Amano, robi piękne zbiorniki które stoją bardzo długo. Prawdą jest że nie można namawiać początkującego ani na zb. Amano ani LOW-TECH bez odpowiedniego przygotowania. Najgorszą rzeczą jest mieszać te dwa style prowadzenia akwariów bez zrozumienia praw fizyki i biologi jak i chemii. Każdy akwarysta ma jakiegoś idola, często zmiennego w czasie. Po ponad 20 latach w akwarystyce widze jak zmienia się moda i podejście do akwarystyki, więc proszę Cię, nie bądź taki agresywny w swoich wypowiedziach.

przeczytaj to:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=14562
a szczególnie artykół Łukasza o węglu.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

11 kwi 2006, 16:26   (#11)  

Ale jeśli już lateryt to jaki polecacie, a raczej jakiej firmy, bo w Polsce się go nie znajdzie w środowisku naturalnym. I gdzie to kupić.

Jacek Petryszak


11 kwi 2006, 16:32   (#12)  

Jest ZASADNICZA roznica w weglu:
W akwarystyce stosuje sie powszechnie wegiel aktywowany .
I tu jest caly pies pogrzebany.
W naturze jezeli wegiel wystepuje w ogole w jakiejkolwiek postaci to w postaci lignitow.
I to wszystko.
A gnijace korzenie i galezie to ...gnijace korzenie i galezie i guzik maja wspolnego z jakimkolwiek WEGELEM lub jakimi kolwiek jego pochodnymi i tyle maja wspolnego z onym jak swinia z pomaranczami. :D
Kiedys jako namiastke wegla aktywowanego stosowalo sie lignit, a jest on na tyle "maloagresywny" ze moze go zastosowac praktycznie kazdy bez konsekwencji bledu.

A odnosnie "herezji" to polecam serdecznie stare roczniki czasopisemka akwarystycznego, mozna tam przesledzic JAK sobie radzono bez dzisiejszej HIGH TECH, preparatow,weglow itp, regulatorow i CO? jakos to dzialalo? normalnie CUD! :D

Dla mnie zaden Amano wyznacznkiem nie bedzie, tak samo jak kiedys nikt nie byl zadnym wyznacznikiem a tylko prawa biologii i...rozum.
Chcesz stworzyc nature? to nie pytaj zadnego Amano, nie czytaj reklam...poprostu poobserwij,przypomnij sobie czego cie uczono, zbierz do kupy wiedze.
To jest zloty srodek, a i tak masz na marginesie "niewiadoma", bo nie jestes w stanie kontrolowac labolatoryjnie zbiornika,to hobby a nie instytut.

Mlody akwarysta potrzebuje pewnikow w dzialaniu ,a nie loterii.
Sprzedajac mu teorie "wegla" sprzedaje sie odbezpieczony granat,trzepnie albo nie.
I jak wiadomo tylko saper jest w stanie poradzic sobie z granatem,tak samo doswiadczony akwarysta z weglem.

Nie jestem "nerwowy", jedynie irytuje mnei fakt wciskania kitu komus niedoswiadczonemu i popychania tego "wyznacznikiem Amano",zeby dobrze sie przelknelo.
Tylko zastanowiliscie sie drodzu koledzy ze de facto to WY eksperymentujecie zdalnie na czyims zbiorniku?
Ciekawym jest czy tak bezkrytycznie i entuzjastycznie stosujecie wszystkie "prawdy" i nowomody na swoich wypieszczonych baniakach :lol:

Zjechalismy z tematu, ja uwazam zastosowanie wegla za wysoce ryzykowne dla kogos niedoswiadczonego.
Ostrzegam,tyle moge zrobic.
To powodzenia, a delikatnych za swoja "nerwowosc" przepraszam 8)

Horus


11 kwi 2006, 16:50   (#13)  

Horus napisał(a):A odnosnie "herezji" to polecam serdecznie stare roczniki czasopisemka akwarystycznego, mozna tam przesledzic JAK sobie radzono bez dzisiejszej HIGH TECH, preparatow,weglow itp, regulatorow i CO? jakos to dzialalo? normalnie CUD! :D )


Kliknij sobie w link który mam w sygnaturce to przekonasz się że dalej działa - i to bez żadnych cudów. Akurat tak sie składa, że sam prowadzę Low-techa - bez CO2, nawozów, preparatów, regulatorów. :lol: :lol: I znam aż za dobrze ograniczenia jakie niesie ze sobą taki sposób prowadzenia akwarium. A że, lepsze jest wrogiem dobrego to i u mnie wcześniej czy później zawita CO2, nawozy, regulatory, preparaty .. a być może i węgiel w podłożu. ;-P

Horus napisał(a):Mlody akwarysta potrzebuje pewnikow w dzialaniu ,a nie loterii.

Low-tech jest o wiele bardziej niewdzięczny w prowadzeniu od zbiornika z implementowanym CO2 i nawozami :!: Jest dłuższy okres pomiędzy działaniami a ich rezultatami :!: - musisz z wyprzedzeniem wiedzieć co robisz i co chcesz osiągnąć! Proponowanie Low-techa dla początkującego to taka sama mina jak proponowanie high-techa z 1W/litr.

Horus napisał(a):Nie jestem "nerwowy", jedynie irytuje mnei fakt wciskania kitu komus niedoswiadczonemu i popychania tego "wyznacznikiem Amano",zeby dobrze sie przelknelo. Tylko zastanowiliscie sie drodzu koledzy ze de facto to WY eksperymentujecie zdalnie na czyims zbiorniku? Ciekawym jest czy tak bezkrytycznie i entuzjastycznie stosujecie wszystkie "prawdy" i nowomody na swoich wypieszczonych baniakach :lol:


Jak już napisałem - zaletą tego forum jest to, że można zobaczyć zbiorniki użytkowników i sprawdzić jak ich teoria przystaje do praktyki. No właśnie - chętnie zobaczyłbym zdjęcie twojego zbiornika,
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało
Ostatnio edytowano 11 kwi 2006, 17:11 przez diki, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

11 kwi 2006, 16:51   (#14)  

Horus napisał(a):Chcesz stworzyc nature? to nie pytaj zadnego Amano, nie czytaj reklam...poprostu poobserwij,przypomnij sobie czego cie uczono, zbierz do kupy wiedze.
To jest zloty srodek, a i tak masz na marginesie "niewiadoma", bo nie jestes w stanie kontrolowac labolatoryjnie zbiornika,to hobby a nie instytut.

Dla mnie równiez Amano nie jest żadnym Bogiem (sorry ale czasami mam wrazenie, ze tak ów Pan jest tutaj postrzegany), ale biznesmenem który potrafi na nas - akwarystycznych wariatach - trzepać całkiem grubą kasę.

Heh ja osobiście jestem fanatykiem naukowego podejścia do procesów zachodzących w akwa... taka moja przypadłość ale... uwazam ze poczatkujący uzytkownik powinien uzywać skladników minimalizujących ryzyko. IMHO o węglu jest powiedziane tyle samo zlego co dobrego i dlatego podchodzilbym do jego stosowania z dystansem. Bedę twardo polecal inne podloża.

Jeśli chodzi o nabycie laterytu hmm... ciezko mi powiedzieć bo prawda jest taka ze dostać go nie latwo. Moze Jacku spróbuj pomieszac gline z torfem - zapewiam Cie ze narzekac nie bedziesz :).

MaxRipper
Zainteresowany tematem

Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

Wspieram stronę kontem Premium

11 kwi 2006, 16:58   (#15)  

Horus napisał(a):Jest ZASADNICZA roznica w weglu:
W akwarystyce stosuje sie powszechnie wegiel aktywowany .
I tu jest caly pies pogrzebany.
W naturze jezeli wegiel wystepuje w ogole w jakiejkolwiek postaci to w postaci lignitow.
I to wszystko.
A gnijace korzenie i galezie to ...gnijace korzenie i galezie i guzik maja wspolnego z jakimkolwiek WEGELEM lub jakimi kolwiek jego pochodnymi i tyle maja wspolnego z onym jak swinia z pomaranczami. :D

mylisz się, dają OWO, zjednej strony znienawidzony produkt rozkładu, a zarazem kochany w przypadku denitryfikacji

Kiedys jako namiastke wegla aktywowanego stosowalo sie lignit, a jest on na tyle "maloagresywny" ze moze go zastosowac praktycznie kazdy bez konsekwencji bledu.

chyba raczej węgiel drzewny, nie spotkałem się jeszcze aby ktoś używał lignitów jako węgla aktywnego.

A odnosnie "herezji" to polecam serdecznie stare roczniki czasopisemka akwarystycznego, mozna tam przesledzic JAK sobie radzono bez dzisiejszej HIGH TECH, preparatow,weglow itp, regulatorow i CO? jakos to dzialalo? normalnie CUD! :D

to że radzono sobie nikt nie przeczy, ale pokaż mi artykół który mówi o szkodliwym działaniu węgli

Dla mnie zaden Amano wyznacznkiem nie bedzie, tak samo jak kiedys nikt nie byl zadnym wyznacznikiem a tylko prawa biologii i...rozum.
Chcesz stworzyc nature? to nie pytaj zadnego Amano, nie czytaj reklam...poprostu poobserwij,przypomnij sobie czego cie uczono, zbierz do kupy wiedze.
To jest zloty srodek, a i tak masz na marginesie "niewiadoma", bo nie jestes w stanie kontrolowac labolatoryjnie zbiornika,to hobby a nie instytut.

szkoda, że odrzuczas dokonania Amano, jeżeli sam nie masz odpowiedniej wiedzy obserwuj innych, nawet jeżeli sam do końca nie rozumiesz dlaczego, ale widzisz że działa.

Sprzedajac mu teorie "wegla" sprzedaje sie odbezpieczony granat,trzepnie albo nie.
I jak wiadomo tylko saper jest w stanie poradzic sobie z granatem,tak samo doswiadczony akwarysta z weglem.

przesadzasz, używając takich słów robisz z węgla coś potencjalnie niebezpiecznego

Nie jestem "nerwowy", jedynie irytuje mnei fakt wciskania kitu komus niedoswiadczonemu i popychania tego "wyznacznikiem Amano",zeby dobrze sie przelknelo.
Tylko zastanowiliscie sie drodzu koledzy ze de facto to WY eksperymentujecie zdalnie na czyims zbiorniku?

Wiesz, o to chodzi że nikt mu tego nie wciska. On sam zainteresował się tematem, i czekał na opinie, bo byc może spróbować zastosować to u siebie. żadna z opinii nie twierdzi że nic tylko to, a Ty się niepotrzebnie unosisz i bezpodstawnie irytujesz.

Ciekawym jest czy tak bezkrytycznie i entuzjastycznie stosujecie wszystkie "prawdy" i nowomody na swoich wypieszczonych baniakach :lol:

Ja staram się testowac wiele rzeczy. Nie jeden raz z pokorą musiałem zmieniać zdanie. Ale dzięki własnym pomiarom odnalazłem w tym cudzie logikę i procesy biologiczne (np. zwiększenie denitryfikacji po dodaniu CO2)

Zjechalismy z tematu, ja uwazam zastosowanie wegla za wysoce ryzykowne dla kogos niedoswiadczonego.
Ostrzegam,tyle moge zrobic.

trudno to było nazwać ostrzeganiem. Wyglądało to raczej na zmuszenie go do zaniechania. Pozwól mu w zgodzie z własnym rozumem podjąc decyzję i jeżeli masz coś do powiedzenia wypisz prawdziwe informacje co zyskuje a co traci. Jak na razie to się nie popisałeś.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

11 kwi 2006, 19:49   (#16)  

Ja mam duzy zbiornik bez wegla i maly z weglem w podlozu.
Nie widze na razie jakis szczegolnych roznic, ale male akwarium troche za krotko stoi. Ani w jedym, ani w drugim nie mam plagi glonow. Przy czym male akwarium oswietlane jest swiatlem naturalnym. :D

elfir


11 kwi 2006, 21:53   (#17)  

Horus, jeszcze troche dorzuce- myslalem, ze piszesz bo wiesz co mowisz, ale jesli piszesz, ze Amano stawia zbiorniki na krotki czas, to juz wiem, ze nie wiesz co mowisz- czasem lepiej zamilknac niz sie zylowac- to moja rada :!:
Ps. MaxRipper- do Ciebie takze- widze, ze Polacy maja tendencje do nieszanowania zadnych autorytetow, i nie chodzi to o slepa czolobitnosc (wiesz dla mnie jest zasadnicza roznica miedzy slowami Bog, czy nawet z malej litery- bog, a mistrz- nie wiem czy Panowie ja zauwazaja). Jeszcze raz napisze, bo widze, ze niektore moje wypowiedzi nie byly przez mlodszych uzytkownikow czytane: Amano kiedys powiedzial o sobie "aranzuje zbiorniki od prawie 40 lat, pierwsze 20 lat to byly same niepowodzenia- teraz jestem mistrzem". Jesli Panow kiedys bedzie stac na taka wypowiedz, to naprawde bede sie cieszyl, bo to tylko swiadczy o klasie czlowieka. A co do naukowego podejscia, to nie wiem czy w swoim nieoswieceniu wiecie, ze dla Amano pracuja laboratoria, ktore badaja rozmaite aspekty ekosystemow tropikalnych, a sam Amano takze nieraz przedsiebral wyprawy badawcze np w dorzecze Amazonii.
Ergo- kolejna moja rada: zanim zaczniecie obalac pomniki, to sie dobrze zastanowcie kto naprawde na nich stoi, bo nie na kazdym jest szrlatan :evil:
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

12 kwi 2006, 11:39   (#18)  

Heh zaczyna mnie to śmieszyć - moj post zostal skasowany gdy zwrócilem uwage dla p. Grzegorza Guzika i nawolalem admina do dzialania. Rozumiem, ze pan Grzegorz ma zawsze rację i nie można mu zwracać uwagi? IMHO to było bezpodstawnie, post nie byl ani arogancki, ani nie zawieral zadnych "mocnych" slow. Jak widać miedzy moderatorami a pewnymi osobami istnieje uklad korzyści, a wolnośc slowa w tym ukladzie nie ma racji bytu.

"kto myśli inaczej niż MY jest naszym wrogiem"

Horus równiez wyraził swoja opinie o stosowaniu węgla i produkcie Clear Super firmy ADA - za to zostal publicznie napiętnowany.

MaxRipper
Zainteresowany tematem

Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

Wspieram stronę kontem Premium

12 kwi 2006, 12:05   (#19)  

MaxRipper napisał(a):Heh zaczyna mnie to śmieszyć - moj post zostal skasowany gdy zwrócilem uwage dla p. Grzegorza Guzika i nawolalem admina do dzialania.

Widać któryś z moderatorów lub admin uznał że wypowiedzi Grzegorza nie można nic zarzucić. Zresztą ja również tak uważam. Horus ośmieszył się zupełnie swoją wypowiedzią. Udowodnił że nie wie nic na temat zbiorników Amano. :roll:

MaxRipper napisał(a):Rozumiem, ze pan Grzegorz ma zawsze rację i nie można mu zwracać uwagi? IMHO to było bezpodstawnie, post nie byl ani arogancki, ani nie zawieral zadnych "mocnych" slow.

Grzegorz nie zawsze ma rację i można mu zwrócić uwagę. Widać ktoś z modów uznał że twoje zarzutu względem jego wypowiedzi są bezpodstawne. A że Grzegorz zareagował trochę ostrzej - no cóż, jak ktoś wypisuje kompletne bzdury to trudno trzymać nerwy na wodzy.
MaxRipper napisał(a):Jak widać miedzy moderatorami a pewnymi osobami istnieje uklad korzyści, a wolnośc slowa w tym ukladzie nie ma racji bytu.

Nie mamy żadnych korzyści z moderowania na tym forum, a Piotr z własnej kieszeni dokłada do funkcjonowania Serwisu. Jeśli nas nie przeprosisz to zwrócę się z prośbą do Piotra aby cię zbanował, bo widzę że łatwo ci idzie rzucanie bezpodstawnych oskarżeń.

MaxRipper napisał(a):Horus równiez wyraził swoja opinie o stosowaniu węgla i produkcie Clear Super firmy ADA - za to zostal publicznie napiętnowany.

Horus udowodnił że niewiele wie na temat zbiorników roślinnych a jeszcze mniej o tym co robi pan Amano. Aby krytykować kogoś lub czyjeś metody trzeba najpierw zapoznać się z tematem - bo bzdury na początku śmieszą - za to później wywołują irytację.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

12 kwi 2006, 12:29   (#20)  

diki napisał(a):Nie mamy żadnych korzyści z moderowania na tym forum, a Piotr z własnej kieszeni dokłada do funkcjonowania Serwisu. Jeśli nas nie przeprosisz to zwrócę się z prośbą do Piotra aby cię zbanował, bo widzę że łatwo ci idzie rzucanie bezpodstawnych oskarżeń.


Nie martw się już zwrocilem się do Piotra o to aby obejrzał ten temat. Dodatkowo jesli jednak zostane zbanowany bez konkretnej przyczyny bedzie to pokaz tego co naprawde dzieje się na forum. A przykro bo naprawde je lubię.

A propos oskarżeń IMHO nie sa bezpodstawne - w tym temacie zobaczylem zlinczowanie Horusa - tylko za to ze mial odmienne zdanie, że osmielil sie skrytykować Amano i jego produkty. Zresztą widze to nie pierwszy raz (patrz temat Produkty ADA), wiec jak mam nie myslec o pewnym ukladzie zależności. Czy nie wolno mu bylo krytykować? Czy nie na tym polega wolnośc slowa i wypowiedzi? Czy tym co teraz mówie w tej chwli obrazam kogokolwiek? Czy padlo z mojej strony jakies obraźliwe slowo? Oczywiście, że nie. Staram się szanowac każdego...

Z mojej strony EoT bo to nie ma sensu...

MaxRipper
Zainteresowany tematem

Posty: 178
Dołączył: 11 maja 2004, 23:13
Miasto: Białystok

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Podłoże aktywne, dark start, Parametry

    404622316_1417099819015305_317101251705529617_n.jpg Witam, Utworzyłem wątek, aby prosić was o pomoc w sprawie mojego akwarium. Akwarium 120x50x50 ilość wody 220 litrów zalane metodą dark start 17 gru...

    Wyświetlenia: 693 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Start akwarium a nawożenie

    Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

    Wyświetlenia: 4502 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Start akwarium ...woda

    Część Może głupie pytanie ale skąd bierzecie wodę destylowaną na start akwarium? Kupujecie czy jakoś zbieracie z własnego filtra RO? Będę startował z 240 litrami i się zastanawiam skąd wziąć tyle...

    Wyświetlenia: 413 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Start 112L na contr soil.

    Witam. Wystartowałem wczoraj akwarium 112L na podłożu aktywnym contrsoil. Jako że to moje pierwsze akwarium na podłożu aktywnym to potrzebuje pomocy w starcie i w rozpoczęciu nawożenia... Światło mam ...

    Wyświetlenia: 2202 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • 060l - Fresh Start - Adrenalino

    Cześć, przedstawiam swój pierwszy zbiornik po wielu latach przerwy: Litraż(rozmiar): 50x30x40 60L Oświetlenie: Aqualed SMD 5630 50cm Filtracja: Filtr Kaskadowy HBl-701 Gąbka, węgiel, BioCeramika Naw...

    Wyświetlenia: 1690 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Start zbiornika 112 l

    Witam startuje zbiornik 112 l i mam kilka pytań odnośnie nawożenia. Ale zacznijmy od opisu 112 l na piasku bazaltowym i pod rośliny kulki gt, zalany woda ro zmineralizowana solami Mg-30 Ca-12 Oświ...

    Wyświetlenia: 4255 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...

  • Start na ro a nawozy

    Witam. Jak zacząć nawozić świeżo zalany zbiornik wodą RO? Ca 31 Mg 8 Gh 6 Kh 3 Co do reszty jak zaleje baniak to zapewne testy na No³,Po⁴, K, Fe wykażą 0. Mam zrobić jak zawsze czyli przeliczyć docelo...

    Wyświetlenia: 3829 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Start akwarium - atak glonów

    Witam Nowe akwarium 60l (50x30x40) Podłoże: zwirek 1-4mm i pod to substrat (ADA Amazonia Normal 1l) Oświetlenie LED 2060lm, 8h (z tym, że po 1h na świt oraz 1h zmierzch) Rośliny: V.asiatica, Micro...

    Wyświetlenia: 2625 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Krewetkarium - start na żwirku

    Witam wszystkich. Trochę nieśmiało zapytam o rzecz niby dla wszystkich oczywistą, a jednak strasznie trudną do znalezienia w internecie. I to nawet na forach związanych bezpośrednio z hodowlą krewetek...

    Wyświetlenia: 1920 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Węgiel w płynie - dziwny wynalazek

    Witam, Szukając niedrogiego aldehydu glutarowego natrafiłem na allegro na taką oto ofertę: wplynie.jpg Na moje zapytanie - "jaki to dokładnie roztwór aldehydu" Sprzedawca ku mojemu ździw...

    Wyświetlenia: 5135 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Bent423 i 412 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.