Lista działów » Aktualności i ciekawostki


uzdatniacze i przygotowanie wody



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



W moim akwarium rosliny rosna slabo. Mam pytanie odnosnie przygotowania wody. Parametrow dokladnych akwarium nie podaje poniewaz chodzi mi o ogolna porade dla poczatkujacego chodowcy roslin wodnych. Mieszkam w Krakowie. Na gieldzie jeden ze sprzedawcow ma bardzo ladne roslinki. Powiedzial mi, ze uzywa zwyklej kranowki. Mamy wode z innego ujecia ale parametry wody sa zblizone. Ph w kranie jest 7.8, twardosc ogolna 16, weglanowej nie pamietam. Mozna stosowac RO do obnizenia twardosci i ph, ale na razie chcialbym osiagnac jak najlepsze rezultaty opierajac sie na kranowce. W jednym sklepie oraz ze strony producenta planta gainer i safe water dowiedzialem sie, ze mozna podawac najpierw podawac uzdatniacz z nawozem. W sklepie powiedziano mi zebym dawal uzdatniacz i po trzech dniach nawoz. Podaje nawoz planta gainer classic. Wiem, ze uzdatniacze to chemia i nie chce tego dlugo stosowac. Interesuje mnie to czy moze nawoz nie utrzymuje sie dlugo w samej kranowce. Na razie odstawiam ja na tydzien i potem wlewam. Nawozy oparte sa z reguly na chelacie, a z tego co sie do tej pory dowiedzailem to zyzna woda moza powodowac podkradanie skladnikow z nawozu i rozbicie go. Nie wiem w jakim stopniu moze to powodowac sama kranowka. Czy moglby mi ktos z Was poradzic jak najlepiej radzic sobie z kranowka, zeby osiagnac najlepszy rezultat. Uzywam Co2 wiec moze ph spada do okolo 7.3-7.4. Nie wiem czy samo odstawianie moze spowodowac wytracanie sie dostatecznej ilosci niepotrzebnych albo zbyt duzej ilosci skladnikow, ktora tez moze szkodzic roslinkom. Jest to pytanie podstawowe, ale nie znalazlem na forum odpowiedzi na nie. Prosze o pomoc tych, ktorzy maja jakies doswiadczenia z uprawa roslin opartych na kranowce. Oczywiscie moze to tez byc przyczyna a wody a czegos innego, swiatla, podloza (mam zwykly zwirek ~3mm z duza iloscia nawozu naturalnego- akwarium roczne), ale chcialbym dowiedziec sie o wodzie, bo dobre inne parametry i zla woda rowniez nie przyniosa sukcesu. Czy dawac uzdatniacz czy nie?

pozdrawiam i dziekuje

szkot


26 wrz 2006, 20:28   (#2)  

Jakie masz podłoże? bo woda to nie wszystko :)

Gość


27 wrz 2006, 20:35   (#3)  

mam zwykly zwirek, ale akwarium ma niecaly rok wiec nawozu tam jest dosc duzo. W tym poscie zalezy mi jedynie na kwesti wody, zakladajac, ze inne parametry sa ok. Zastanawiam sie czy musze odstawac wode przez kilka dni. W Krakowie woda jest ozonowanana a nie chlorowna. Stoi tydzien w zbiorniku i czeka na wlanie. Wytracania osadow nie widze. Nie koniecznie musza byc widoczne. Ale czy takie wytracanie zachodzi przy staniu wody z punktu widzenia chemika? Czemu jescze ma sluzyc odstanie wody poza eliminacja chloru. Moze utlenianiu metali itp? Ale wtedy moze powinno sie wprowadzac cyrkulacje w zbiorniku, w ktorym woda stoi? Z drugiej strony przez taka cyrkulacje mozna bardziej wode zabrudzic w Krakowie bo jest wiekszy kontakt z powietrzem, a powietrze nie jest tu zbyt dobre. Jak mozna przygotowac kraniczanke do wlanie do akwa?
pozdrawiam

szkot


27 wrz 2006, 22:14   (#4)  

ja mam wode z wodociągu o parametrach ph-8.0 two-20'n, tww-16'n i nie potrzebuje uzdatniaczy. nalewam ja do butelek odstawiam na tydzień- ponieważ co tyler czasu podmieniam wode i potem zlewam wężykiem do akwa. to wszystko. roslinki rosna jak głupie. ph- możesz zbic za pomoca CO2.pzdr

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

28 wrz 2006, 13:29   (#5)  

dzieki Piotek za odpowiedz. U mnie rosna ostatnio choc dosc wolno . Uzywam Co2. Tu nie chodzi mi o kontretnie moje akwa, tylko co powoduje odstawanie wody poza likwidacja chloru. Jak napisalem wczesniej w Krakowie mam ozon a nie chlor w wodociagu. Na szczecie to zmienili, choc wody bez przefiltrowania przez wegiel wole nie pic. Probowalem znalesc na sieci rosliniarzy z Krakowa ale mi sie nie udalo.

pozdrawiam szkot

szkot


28 wrz 2006, 20:55   (#6)  

gdzieś czytałem, że na dnie ponoć osiadają "metale ciężkie" które są w wodzie no i przy okazji pozbywamy sie chloru. jak jest na prawde nie wiem ale odkąd odstawiam wode nie mam z baniakiem problemów. byc może brak kłkopotów z baniakiem zależy od umiejetnego nawożenia ale wole odstawiać wodę:) pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

29 wrz 2006, 13:29   (#7)  

dzieki Piotrek za odpowiedz.

1)Czy jak woda stoi u Ciebie jakis czas to gdy wlewasz ja do akwa towlewasz calosc jej, czy wlewasz powiedzmy 0.8-0.9 objetosci jakims wezykiem, zakladajac ze by sie faktycznie wytracaly osady i zostawaly na dnie?

2) Teraz juz nawiaze do mojego akwa. Roslinki rosna, ale dosc powoli. Daje Planta gainer classic. na starszych lisciach zobaczylem ze robi sie delikatnie chloroza i liscie corymbosy nie osiagaja takich rozmiarow jak u poprzednigo chodowcy, od ktorego je kupilem. W skladzie PGC nie ma siarki. Zakladam, ze NH3/NH4 i P jest ok., wiec moze siarka moze powodowac wolny wzrost? Bardzo ograniczylem sztuczna filtracje biologiczna zeby nie tworzyl sie NO3 bo roslinki wola zdecydowanie NHX. Co o tym sadzisz i sadzicie, czy moze to byc brak siarki?Jesli tak co co byscie radzili moze
planta gainer makro, albo cos innego z siarka? Z tych 13 pierwiastkow nie zajeszcze wanadu w PGC ale to musi byc w baaaaardzo znikomych ilosciach. jesli makro to moze wtedy zwiakszyc filtracje biologiczna, zeby nie bylo za duzo NHX?

dziekuje i zdrowko wojtek

szkot


30 wrz 2006, 11:16   (#8)  

wode zlewam z butelek tak do poziomu 5 cm od dna. co do ograniczenia filtracji biologicznej gdzie powstaje NO3 robisz bardzo wielki błąd. najlepiej jak w wodzie mamy NO3 a nie NH-x. jeśli problemy sa na starych liściach tzn. ze masz do czynienia z macro a nie microelementami dlatego zmiana dodawania PGC nic nie da no chyba, że tylko K z macro sie zmieni. pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

30 wrz 2006, 16:53   (#9)  

czesc
dzieki za odpowiedz. Tym ograniczaniem filtracji biologicznej kierowalem sie po przeczytaniu ksiazki D Waldstad. tam jest napisane, ze rosliny zdecydowanie preferuja NHX, a do pobierania NO3 musza dostarczac energie. Diana wlasnie w swoich akwariach zmniejszala filtracje biologiczna tak rosliny pobieraly NHX a rownoczesnie nie tworzyl sie NOX. Postarams ei sprawdzic dzis jak dokladnie to opisala i napisze.
Jesli chcodzi o wlewanie wody do akwarium, to butelka jest zawsze w pozycji pionowej i tylko wezykiem wlewasz z niej wode do 5 cm od dna?
Mam prosbe odnosnie nawozu. Wczoraj zamiescilem nowy watek o skarlowacialych lisciach. Dzis patrzylem od gory na rosliny, bo przez szybe nie widac chlorozy i faktycznie jest duza. Jak napisalem daje tylko PGC. Mam akwarium 54l i roslin w nim na mniejwiecej tylko 1/3 powierzchni wiec nieduzo. Pomiedzy zmianami wody ( co tydzien) daje w sumie okolo 2ml PGC . Dawke rozkladam i wlewam codzienie 2/7 ml. Zastanawialem sie dlaczego rosna mlode liscie a stare przestaja rosnac i w rezultacie wszystkie sa skarlowaciale. Wydaje mi sie, ze gdy zaczyna rosnac mlody lisc pierwiastki mobilne sa transportowane do mlodego, ktorego wzrost jest pobudzany przez odpowiednie inne pierwiastki i zatrzymuje sie wzrost starego. Co o tym sadzicie? Dzis zauwazylem typowe kropki jak dla braku potasu na starych lisciach. Czy jest to mozliwe przy niewielkiej ilosci roslin i dakiej dawce PGC. Poza tym jest duza chloroza na starych i mlodych lisciach. W sumie daje 8 pierwiastkow + to, ze ryby dostaja roznorodne jedzenie( mrozone i suchy), a wiec dostarczam pierwiastkow. Czym mozna uzupelnic PGC. Zelaza, wapnia, azotu, fosforu powinno byc w wystarczajacej ilosci, ale moze sie myle.
Wlasnie widzialem Twoj zbiornik Piotrek. Szacuneczek sie nalezy i to duzy:). Bardzo ladny zbiornik.
Mam prosbe. Moglbys mi Piotrek wyjasnic dlaczego piszesz, ze rosliny preferuja No3. Tak napewno jest przy roslinach ladowych. Podam Ci link, skad teraz przeczytalem, ze rosliny wola NHX
http://www.aquabotanic.com/plants_and_b ... ration.htm

Oczywiscie widze, ze znasz sie odemnie o wiele lepiej na roslinach wodnych bo zanim bede mial taki zbiornik jak Ty to troche czasu uplynie i nie chce podwazac tego co uwazasz, ale wyjasnij mi prosze. Dzieki

pozdrawiam szkot

szkot


02 paź 2006, 11:09   (#10)  

szkot napisał(a):Mam prosbe. Moglbys mi Piotrek wyjasnic dlaczego piszesz, ze rosliny preferuja No3. Tak napewno jest przy roslinach ladowych. Podam Ci link, skad teraz przeczytalem, ze rosliny wola NHX
http://www.aquabotanic.com/plants_and_b ... ration.htm
pozdrawiam szkot


100>P nie napisał, że rośliny wolą NO3. Napisał, że woli utrzymywać w akwa azotany.
Jedna z akwarystycznych półprawd głosi, że HH4 jest w akwarium generatorem glonów (zwłaszcza nitkowych).
Dyskusja na forum NH4 vs NO3:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=13071
Akwarium nawożone NH4
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... highlight=
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

02 paź 2006, 17:51   (#11)  

dziekuje za wyjasnienie:)

szkot


03 paź 2006, 19:29   (#12)  

Może spróbuj zmienić nawóz. Mi rośliny wolno rosły ale jak zacząłem stosować ten nawóz to ruszyły jak Kubica :D
http://www.allegro.pl/item130501628_pro ... akro_.html
Sprzedaje to nasz kolega z forum i nie kłamie co do efektów, bo widziałem osobiście to akwarium, które jest na zdjęciach

Gość












Powiązane tematy
  • Wylot kielichowy a przepływ wody

    Pytanie do tych którzy maja taki wylot. Czy macie jakieś obserwacje, że kielichowy wylot znacznie ograniczył przepływ wody w filtrze? Chodzi mi o litry/h bo że siła strumienia na wylocie jest mniejsza...

    Wyświetlenia: 8074 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Tetra ActiveSubstrate a twardość / odczyn wody

    Czy podłoże Tetra ActiveSubstrate może zmieniać twardość i odczyn wody? W moim „świeżym” akwarium 54l zastosowałem ten substrat jako samodzielne podłoże. Akwarium wypełniłem wodą RO . Po kilku dn...

    Wyświetlenia: 225 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 634 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 78976 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Pomiary chemii wody minifotometrami Hanna

    Dzień dobry!. Witam serdecznie Forumowiczów po długiej przerwie!. Mam pytanie do Was, tych którzy wykonują pomiary tymi miernikami, a zwłaszcza do tych, którzy mają już większe doświadczenie. Przechod...

    Wyświetlenia: 841 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Mineralizowanie wody preparatem Quarldrop

    Witam Postanowiłem że cotygodniowe podmiany wody będe robić tylko wodą ro. Więc będe zmuszony stosować mineralizator Quarldrop. Podmieniłem dziś 20 litrów wody całościowo wodą ro. Jest tylko jeden pr...

    Wyświetlenia: 462 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Świeży zbiornik i czy już podmiana wody?

    Witam Mam świeżo co założony po restarcie zbiornik. Dzisiaj ma on dokładnie tydzień. Mam pytanie. Czy powinienem albo bardziej czy moge już podmienić 25% wody czy poczekać aż całkowicie dojrzeje? Nie...

    Wyświetlenia: 1119 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Czy do wody RO należy podać mineralizator?

    Witam Mam już filtr RO i mam pytanie. Chciałbym obniżyć GH i ph wody w moim akwarium. Jako że wode w kranie mam średniotwardą i alkaliczną a chciałbym mieć kwaśną i miękką. Niech mnie poprawi ktoś je...

    Wyświetlenia: 873 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Przechowywanie wody z filtra RO

    Witam Dzisiaj odebrałem z paczkomatu filtr RO o wydajności 100 galonów. I mam takie pytanie. Na temat przechowywania wody ro a bardziej mówiąc jej magazynowanie. No bo wody z kranu takiej do picia ni...

    Wyświetlenia: 1405 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Przygotowanie wody do podmian i nawożenie po

    Cześć, zwykle wodę do podmian przygotowuję tak, że do RO dolewam odpowiednio dużo mineralizatora, aby otrzymać założone przeze mnie GH i KH. Następnie podgrzewam sobie dodatkową grzałką wodę w bańkach...

    Wyświetlenia: 985 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Bernhard Roth, buubu, FoCuS_PL, kuba120000, MacGyver i 364 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.