Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


szyba nad lustrem wody



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



26 lip 2006, 12:28 szyba nad lustrem wody  (#1)  

Czy można ułożyć szybę i jakiej grubości - np.na wzmocnieniech podłużnych akwarium /np. 3 kawałki, tak aby między nimi karmić ryby i nie zdejmować szyby/. Czy szkło nie zatrzymuje promieni właściwych /UV/ dla roślin? Czy zamiast szyby może być np. plexi, itp? Czy wogóle jest sens stosowania takiej przegrody, bowiem kamień osadzający się na szybie i kurz zmniejsza ilość światła?

mikolajcz


26 lip 2006, 15:09   (#2)  

ja mam u siebie przeźroczystą plexi o grubości 2mm która odzdziela mi oświetlenie od wody dzięki czemu nie czyszcze odbłysników. roślinki rosną.pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

29 lip 2006, 09:00   (#3)  

Szyba moze skutecznie pochlaniac 10-20% swiatla padajacego na lustro wody (w zaleznosci od jej stopnia zabrudzenia). Wydaje mi sie, ze kepiej raz na jakis czas przeczyscic swietlowki (ktore i tak sie brudza), niz zabierac roslinkom cenne waty ;)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

29 lip 2006, 09:21   (#4)  

ja u siebie czyszcze plexi raz na tydzień, zgadzam się z tym że troszke światełka zabiera ale nie musze czyścić odbłyśników i świetlówek-> w moim przypadku jest to uciążliwe. nie można dopuścić do tego by się taka szyba czy też plexi zabrudziła bo jej nie doczyścimy. pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

09 sie 2006, 23:13   (#5)  

Ja rowniez mam u siebie przeźroczystą plexi o grubości 2mm nad akwa i roslinki rosna jak bez niej. Oczywiscie plexi trzeba czyscic raz na jakis czas, ale prosciej ja przeplukac pod przysznicem niz szorowac pokrywe i swietlowki, ktore rowniez lapia osad przez co mniej swiatla idzie na rosliny. Pozdrawiam

matystm


11 sie 2006, 22:06   (#6)  

Ja mam akwarium przykryte szybami 3mm i to tylko dlatego że mniej paruje woda , która jest skutecznie podgrzewana przez zabudowaną lampę HQI. Zresztą lampa też jest w oprawie ma szybę.
Myślę że szyba jest bardziej przezroczysta od plexi i zatrzymuje mniej światła. Ja nie zauważyłem różnicy po przykryciu akwarium szybami .
pozdrawiam

Avatar użytkownika
dareq
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 30 mar 2005, 17:49
Miasto: Warszawa

12 sie 2006, 00:02   (#7)  

ja też mam baniaczek przykryty szybą i na niej leżą świetlówki z odbłyśnikami
i roślinki rosną w normalnym tempie a muszę dodać że mam sporo czerwonych i nie
ma zadnego problemu...co jakiś czas tylko trzeba usunąć z szyby kamień,najlepiej octem.
duży plus szyby ,że wolniej ubywa wody bo skroplona wraca do baniaczka.

Sebciol


13 sie 2006, 10:40   (#8)  

a ja nie mam szyb i się cieszę. Ich ciągłe mycie jest męczące. jak się ma jedno akwarium, i dużo czasu to można się bawić.
Niestety, ja nie mam czasu. I okazuje się żę są niepotrzebne. szczelna pokrywa, niezależnie czy jest szyba zawsze jest wilogtna w środku. Więc musimy czyścić i świetlówki i szybę nakrywkową. Więc po co to ? Ja jestem za brakiem szyb

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

13 sie 2006, 11:30   (#9)  

no u mnie np.plexi zabezpiecza odbłyśniki i świetlówki przez kamieniem, syfem z wody. świetlówek i odbłyśników w ogóle nie czyszcze bo są zamknięte szczelnie w obudowie a od dołu jest właśnie plexi.ze wentylacje tak zamkniętej obudowy odpowiada cooler od kompa podłączony do zasilcza. wystarczy jak raz na 2 tygodnie przetre mokrą szmatką plexi i wszystko jest ok. dlatego jestem za szybami itp. bajerami i nie uważam ażeby mycie takiej plexi czy też kilku na raz było męczące, pracochłonne itp. robi się to bardzo łatwo, szybko na płaskiej powieżchni a świetlówki i odbłyśniki nie tak łatwo wyczyścić. pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

13 sie 2006, 14:18   (#10)  

Nuroslaw napisał(a):szczelna pokrywa, niezależnie czy jest szyba zawsze jest wilogtna w środku. Więc musimy czyścić i świetlówki i szybę nakrywkową.


Z reguly nikt nie ma pokrywy szczelnej jak sloik z ogorkami :) , zawsze jest jakis lufcik. Ja mam plexi nad akwa jak juz wczesniej wspomnialem i jakos pokrywa oraz swietlowki sa suche. Poci sie tylko plexi, ktorej czyszczenie wcale nie jest az tak meczace i trudne jak niektorzy pisza, wystarczy splukac ja woda i przetrzec szmatka (najlepiej jakas frota).
Szczeliny wylotowe w pokrywie sa po to zeby ryby mialy czym oddychac, a nagrzane powietrze od swietlowek mialo gdzie uciec na zewnatrz a nie zeby nagrzewalo wode 8)
Plexi nad akwa rowniez nie mam super szczelnej bo przeciez trzeba jakos karmic ryby i zamontowac sprzet :)

matystm


20 sie 2006, 21:09   (#11)  

.... no ja stosuję wentylatorek o średnicy 6cm, głównie by się nie zkraplała woda na ścianie za akwarium a przy okazji wnętrze pokrywy mam suchuśkie.
to że więcej wody odparuje to bardzo dobrze bo podnosi wilgotność powietrza w mieszkaniu

Avatar użytkownika
Dżemik
Poznaje temat

Posty: 83
Dołączył: 11 lut 2006, 17:32
Miasto: Tarnów

21 sie 2006, 08:23   (#12)  

matystm napisał(a):
Nuroslaw napisał(a):szczelna pokrywa, niezależnie czy jest szyba zawsze jest wilogtna w środku. Więc musimy czyścić i świetlówki i szybę nakrywkową.


Z reguly nikt nie ma pokrywy szczelnej jak sloik z ogorkami :) , zawsze jest jakis lufcik. Ja mam plexi nad akwa jak juz wczesniej wspomnialem i jakos pokrywa oraz swietlowki sa suche. Poci sie tylko plexi, ktorej czyszczenie wcale nie jest az tak meczace i trudne jak niektorzy pisza, wystarczy splukac ja woda i przetrzec szmatka (najlepiej jakas frota).


Mnie już nikt nie na mówi na szybki nakrywkowe. Szkoda mi czasu na ich czyszczenie, a wystarczy małe zaniedbanie i ograniczają światło o wiele bardziej niż brudna świetlówka. A przy kilku akwariach to jest męcząca zabawa.
Wszelkie pokrywy, czy te z ABS, czy też inne są wystarczające szczelne, aby mogła woda skraplać się na nich.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków











Powiązane tematy
  • Wylot kielichowy a przepływ wody

    Pytanie do tych którzy maja taki wylot. Czy macie jakieś obserwacje, że kielichowy wylot znacznie ograniczył przepływ wody w filtrze? Chodzi mi o litry/h bo że siła strumienia na wylocie jest mniejsza...

    Wyświetlenia: 7953 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Tetra ActiveSubstrate a twardość / odczyn wody

    Czy podłoże Tetra ActiveSubstrate może zmieniać twardość i odczyn wody? W moim „świeżym” akwarium 54l zastosowałem ten substrat jako samodzielne podłoże. Akwarium wypełniłem wodą RO . Po kilku dn...

    Wyświetlenia: 202 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 571 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 78701 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Pomiary chemii wody minifotometrami Hanna

    Dzień dobry!. Witam serdecznie Forumowiczów po długiej przerwie!. Mam pytanie do Was, tych którzy wykonują pomiary tymi miernikami, a zwłaszcza do tych, którzy mają już większe doświadczenie. Przechod...

    Wyświetlenia: 829 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Mineralizowanie wody preparatem Quarldrop

    Witam Postanowiłem że cotygodniowe podmiany wody będe robić tylko wodą ro. Więc będe zmuszony stosować mineralizator Quarldrop. Podmieniłem dziś 20 litrów wody całościowo wodą ro. Jest tylko jeden pr...

    Wyświetlenia: 444 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Świeży zbiornik i czy już podmiana wody?

    Witam Mam świeżo co założony po restarcie zbiornik. Dzisiaj ma on dokładnie tydzień. Mam pytanie. Czy powinienem albo bardziej czy moge już podmienić 25% wody czy poczekać aż całkowicie dojrzeje? Nie...

    Wyświetlenia: 1084 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Czy do wody RO należy podać mineralizator?

    Witam Mam już filtr RO i mam pytanie. Chciałbym obniżyć GH i ph wody w moim akwarium. Jako że wode w kranie mam średniotwardą i alkaliczną a chciałbym mieć kwaśną i miękką. Niech mnie poprawi ktoś je...

    Wyświetlenia: 822 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Przechowywanie wody z filtra RO

    Witam Dzisiaj odebrałem z paczkomatu filtr RO o wydajności 100 galonów. I mam takie pytanie. Na temat przechowywania wody ro a bardziej mówiąc jej magazynowanie. No bo wody z kranu takiej do picia ni...

    Wyświetlenia: 1366 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Przygotowanie wody do podmian i nawożenie po

    Cześć, zwykle wodę do podmian przygotowuję tak, że do RO dolewam odpowiednio dużo mineralizatora, aby otrzymać założone przeze mnie GH i KH. Następnie podgrzewam sobie dodatkową grzałką wodę w bańkach...

    Wyświetlenia: 967 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: piotrz23 i 597 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.