Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne


Spalone stożki - problem rozwiązany ale...Akwarystyka roślinna ogólnie oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat
Od jakiegoś czasu ciągle wmawiano mi, że problem jak w temacie to niskie NO3, za mało mikro, makro, CO2, za dużo mikro, za dużo CO2 itp. Jedne co jest pewne i do czego byłem od dawna przekonany to fakt, że deformacja młodych liści, "spalone" stożki to nic innego jak niedobór Ca, który może być wywołany przez nadmiar K, nadmiar N, Mg, NH4 a nawet nadmiar aluminium rozpuszczonego w wodzie. Podobnie wygląda niedobór boru ale jest to bardzo mało prawdopodobne.
W końcu podałem NO3 z Ca(NO3)2 żeby było 20 ppm. Po 3 dniach umbrosum (które i tak było już "spalone") wyglądało jak rżysko. Skoro więc wysokie NO3 niszczy rośliny więc postanowiłem je obniżyć. Gdy zaczęło spadać poniżej 5 ppm uszkodzone rośliny zaczęły odżywać... Zaczęły wyrastać, piękne, niezdeformowane liście jak na fotkach z albumu. Zmasakrowane od 10 miesięcy rośliny wreszcie zaczęły wyglądać "po ludzku". Niestety słabo zaczęła rosnąć Blyxa Japonica (dość wolno, i w jednym egzemlarzu zaczęły gnić i odpadać starsze liście). Skoro tak, więc spróbowałem NH4NO3. Zacząłem podawać po 0,5 ppm NH4 dziennie (podając taką ilość z NH4NO3 jednocześnie podaje się 1,7 ppm NO3). I znowu po 3 dniach popaliło niektóre stozki w umbrosum, na jednej z Alternater poskręcały się młode liście. Test pokazywał coś między 0..5 ppm NO3 (akurat ten test ma 25% błędu - sprawdzone w labie - więc jeszcze do zaakceptowania).
Doszedłem do wniosku że ładne rośliny można mieć przy wysokich NO3 i PO4 i K ale przy twardej wodzie albo przy miekkiej dostarczając Ca i N z podłoża.
Pamiętaj chemiku zawczasu wlewaj zawsze wodę do kwasu... (don't try this at home !)

Avatar użytkownika

kekon7
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 765
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

w moim przypadku popalone stozki wzrostu byly wynikiem zlych proporcji Ca do Mg w lodzkiej wodzie kranowej (a takowej uzywalem). zamiast okolo 2-4 do 1 bylo:

http://www.zwik.lodz.pl/module-Technolo ... ID-11.html

dopiero porada Arka Siurda(arkadiusz77) aporpos dodawania do podmienianej wody MgSO4 przywrocila rownowage w moim akwa. akwarium 112 brutto; woda podmieniana raz na tydzien w ilosci 50% (okolo 45 l). do podmienianej wody dodawalem lyzeczke od herbaty siarczanu magnezu
Jabol-Radek Jablonski - Lodz
GSM: 693748547

Avatar użytkownika

jabol
Aktywny użytkownik
 
Posty: 732
Dołączył: 06 sie 2003, 12:11

15 lis 2006, 11:34   (#3)  

Moim zdaniem podawanie Mg gdy nie widać jego braku jest zupełnie bez sensu. Wtedy rzeczywiście powoduje to problemy z blokowaniem Ca. W jednym z artykułów Rataj napisał, że gdy GH jest poniżej 5 to rośliny "cierpią na nadmiar substancji azotowych". U mnie jak widać też to wystąpiło. Ja akurat stosuję RO więc tam Ca i Mg są ok.
Pamiętaj chemiku zawczasu wlewaj zawsze wodę do kwasu... (don't try this at home !)

Avatar użytkownika

kekon7
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 765
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

15 lis 2006, 12:51   (#4)  

kekon7 napisał(a): Ja akurat stosuję RO więc tam Ca i Mg są ok.


heh ? rozumiem ze mineralizujesz czyms wode z RO..bo przeciez w wodzie z RO Ca i Mg ..:) nie ma :)
Jabol-Radek Jablonski - Lodz
GSM: 693748547

Avatar użytkownika

jabol
Aktywny użytkownik
 
Posty: 732
Dołączył: 06 sie 2003, 12:11

15 lis 2006, 12:57   (#5)  

Stosuję 200% dawki Hydro Mineral lub gdy go nie mam to daję prochy CaSO4 (gips), CaCl2, MgSO4, NaHCO3. Przy stosowaniu tych soli ustalam Mg = 5, Ca = 25. Kiedyś mierzyłem w labie czy wszystko jest ok i się zgadzało.
Właśnie przewalam net na temat nadmiaru azotu powodującego niedobór Ca. I niestety okazuje się że to jest prawda...
Pamiętaj chemiku zawczasu wlewaj zawsze wodę do kwasu... (don't try this at home !)

Avatar użytkownika

kekon7
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 765
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

15 lis 2006, 15:51   (#6)  

kekon7 napisał(a):Doszedłem do wniosku że ładne rośliny można mieć przy wysokich NO3 i PO4 i K ale przy twardej wodzie albo przy miekkiej dostarczając Ca i N z podłoża.

Czy próbowałeś kombinacji z Cu, Zn, B :?: Zaleca się podwojenie lub nawet potrojenie jednego z mikro i obserwację, ale to już wiemy.
Piszemy najczęściej o niedoborach, ale czy nie mamy tu problemu z nadmiarami :?:
Ostatnio zszedłem z dawką do minimum i zauważyłem pozytywne efekty na Hygrophilach: brak skręceń i normalnej wielkości liście :)
Dlatego przyjąłem tezę, że to problem nadmiaru któregoś z mikro.
Jest tylko jedno ale: zauważam silne niedobory żelaza i mam dylemat jaka jest granica podawania mikro i dozowania wówczas wyłącznie samego Fe, no powiedzmy z Mn :?:
Obecnie mikro to skład zbliżony do PMDD. W stosunku do nawożenia p.TMG podaję ok. 3x więcej Boru i Cynku, 6x mniej miedzi. Mniej jest również Molibdenu i Manganu. Co do manganu to nie za bardzo mi się to podoba. Ca/Mg=30/10, K-20, NO3-15, PO4-0,2.
Zmniejszenie dawki mikro to również pozbycie się nitek :) , ale jak pisałem są niedobory żelaza więc trzeba to jeszcze poukładać i trafić z dawką.

Avatar użytkownika

GP
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 982
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

15 lis 2006, 16:01   (#7)  

Przeglądając SRWiA widzę, że wszyscy odwołują się do TMG, zastanawiam się dlaczego? W moim akwarium TMG wogóle się nie sprawdził. Mało tego aby rośliny wogóle wykazywały reakcje na ten specyfik musiałem wlać 300 % zalecanej dawki. O niebo lepiej sprawdzają się z mojego doświadczenia nawozy ogrodnicze nawet te tanie marketowe byle chelatowane HEDTA.Vellamo
 

15 lis 2006, 16:24   (#8)  

Vellamo napisał(a):Przeglądając SRWiA widzę, że wszyscy odwołują się do TMG, zastanawiam się dlaczego? W moim akwarium TMG wogóle się nie sprawdził. Mało tego aby rośliny wogóle wykazywały reakcje na ten specyfik musiałem wlać 300 % zalecanej dawki. O niebo lepiej sprawdzają się z mojego doświadczenia nawozy ogrodnicze nawet te tanie marketowe byle chelatowane HEDTA.

Jak to mówią: nie ma nawozu idelanego, ale trzeba się na czymś oprzeć.
Nie twierdzę, że TMG jest najlepszy, ale był to chyba jeden z pierwszych dobrych nawozów na rynku i nie sądzisz chyba, że zaczynając przygodę z własnym mikro będę się wzorował na składzie marketowych nawozów ogrodniczych :roll:

Avatar użytkownika

GP
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 982
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

15 lis 2006, 17:40   (#9)  

Wypróbowałem wszystkie mikro oprócz miedzi (ale podejżewam że to też nie dałoby żadnego dobrego rezultatu). Podwajałem i potrajałem dawki i zawsze kończyło się to zahamowaniem wzrostu. Silne zahamowanie wzrostu powoduje np. kobalt kiedy podałem go ok. 0,02 ppm.
Bardzo dużo zależy też od tego jaki jest skład wody w kranie jeśli ktoś takową stosuje (ja akurat tylko RO). Wystarczy że będzie wysoka zawartość jakiegoś pierwiastka (niekoniecznie takiego, który jest mikroelementem) i wtedy klapa. Wtedy nawet i najlepszy nawóz nic nie da. Dlatego niektórym nie sprawdza się nawet oryginalne TMG.
Kiedy pojawił się niedobór Fe, po prostu dodałem do akwa 0,3 ppm Fe ze świeżego chelatu EDTA i na drugi dzień była już poprawa :idea: (zdziwiła mnie tak szybka reakcja; ale jednak). Co do chelatu HEEDTA (można kupić taki za 20..30 zł) to na pewno jest on lepszy niż zwykłe ogrodnicze EDTA które są mało trwałe w roztworze wodnym (np. Intermag podaje, że roztwór trzeba zużyć w ciągu 14 dni). HEEDTA i DTPA jest użyte w TMG.
Mam jednak teraz jednoznaczny wynik eksperymentów przy miekkiej wodzie; Ca = 26, Mg = 8

wysokie K (powyżej 10 ppm), wysokie NO3 (conajmniej 10 ppm) -> koszmarny niedobór Ca;
K ok. 10 ppm, NO3 5..15 ppm -> niedobór Ca ciut mniejszy (ale i tak kicha)
K ok. 10 ppm NO3 max. 5 ppm -> niedobór Ca zanika;

Kiedy stosowałem PG Macro, spalone stożki zdażały się jedynie na Rotalach ale sporadycznie (chociaż wtedy akurat miały prawo się pojawiać bo miałem wtedy zaledwie GH = 2). Wtedy tez miałek niskie NO3 (coś między 0..5 ppm) i ledwie wykrywalne PO4.

Teraz pozostaje kwestia dobrania dawki N (i jego formy) żeby zaspokoić wszystkie rośliny co może okazać się niemożliwe... Gdy miałem 10 ppm NO3 (sprawdzałem test na NO3 w labie) takie rośliny jak np. Blyxa, Cabomba, H.Callitrihoides (trawniczek) dosłownie szalały ale umbrosum i alternatery wyglądały spalone jak skwarki.
Niestety gdy jest poniżej 5 ppm Blyxa rośnie dość wolno. Poczekam więc teraz ponownie aż nie będzie wykrywalne NO3 i delikatnie spróbuję podawać NH4 z wody amoniakalnej.
Pamiętaj chemiku zawczasu wlewaj zawsze wodę do kwasu... (don't try this at home !)

Avatar użytkownika

kekon7
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 765
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

15 lis 2006, 18:09   (#10)  

kekon7 napisał(a):Wypróbowałem wszystkie mikro oprócz miedzi (ale podejżewam że to też nie dałoby żadnego dobrego rezultatu). Podwajałem i potrajałem dawki i zawsze kończyło się to zahamowaniem wzrostu. Silne zahamowanie wzrostu powoduje np. kobalt kiedy podałem go ok. 0,02 ppm.

Próbowałem Ci wskazać, że to kręcenie może być spowodowane nadmiarem, a nie niedoborem konkretnego mikro :idea:
Z drugiej strony używając wyłącznie RO, raczej nie będziesz miał kumulacji spowodowanej nadmiarem jakiegoś składnika pochodzącego z wodociągu.
U mnie sprawa ma się inaczej, bo połowa wody podmienianej to kranówa, a składu mikro niestety nie znam.

Avatar użytkownika

GP
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 982
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

15 lis 2006, 21:12   (#11)  

Kekon, proponujesz przy miękkiej wodzie podawać N i Ca z podłoża.Grzesiek Guzik pisze w temacie wyżej że Penac P to najprawdopodobniej węglan wapnia.Może więc rzeczywiście Twoje dociekania wydają owoce.A czy ktoś sypał CaCO3 pod żwir?Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 253
Dołączył: 01 lip 2003, 21:05
Miasto: Białystok

15 lis 2006, 21:41   (#12)  

Leszek Lewkowski napisał(a):.A czy ktoś sypał CaCO3 pod żwir?


Sądzę że nikt ale np. wiem że niektórzy z forum APC stosują tabletki "Turbo Calcium" wkładane pod korzenie. Te tabletki to po prostu chlorek wapnia (CaCl2). Mogę spróbować nasypać trochę CaCO3 pod jakąś roślinkę. Jeśli ten Penac zawiera CaCO3 to wyjaśniałoby to dlaczego Amano stosuje tak miękką wodę - po to żeby rozpuszczające się CaCO3 z podłoża nie powodowało dużego wzrostu twardości ogólnej. Myślę też o tym żeby wkładać pod Blyxy coś co zawiera dużo azotu (albo zrobić np. kulki gliniasto-torfowe nasycone roztworem NH4NO3, NH4SO4 itp.)
Pamiętaj chemiku zawczasu wlewaj zawsze wodę do kwasu... (don't try this at home !)

Avatar użytkownika

kekon7
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 765
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

15 lis 2006, 22:24   (#13)  

A może glina ma w sobie wapń i dlatego rośliny ją lubią?Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 253
Dołączył: 01 lip 2003, 21:05
Miasto: Białystok

15 lis 2006, 22:34   (#14)  

Całkiem możliwe, chociaż stosowałem takie kulki Rataja ale w składzie nie było podanego wapnia tylko wszystkie mikro i potas. Ale kulki kulkom nie równe; pewnie są takie co mają wapń. Wiem że chyba Tetra robi coś takiego.
Pamiętaj chemiku zawczasu wlewaj zawsze wodę do kwasu... (don't try this at home !)

Avatar użytkownika

kekon7
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 765
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

15 lis 2006, 23:44   (#15)  

Leszek Lewkowski napisał(a):Kekon, proponujesz przy miękkiej wodzie podawać N i Ca z podłoża.Grzesiek Guzik pisze w temacie wyżej że Penac P to najprawdopodobniej węglan wapnia.Może więc rzeczywiście Twoje dociekania wydają owoce.

Witam
Mając miekka wode ,pod podloże mozna dac hydromineral Aqua Artu,który zastapi Penac'i .Sam jeszcze tak nie probowałem,ale przy nastepnej aranzacji sprobuje !!!
Obecnie podaje hydromineral do kolumny wody.
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski


Avatar użytkownika

Jacek Pawłowski
Znający temat
 
Posty: 1599
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

16 lis 2006, 09:19   (#16)  

Sądzę że lepiej dać jednak strącone CaCO3 ponieważ HydroMineral szybko się rozpuści i wydostanie z podłoża. CaCO3 pozostanie tam dłużej, rozpuszczając się wolno. Albo np. nasączyć wełnę mineralną HydroMineral i włożyć pod korzenie tworząć "wapienną pułapkę"
Pamiętaj chemiku zawczasu wlewaj zawsze wodę do kwasu... (don't try this at home !)

Avatar użytkownika

kekon7
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 765
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

19 lis 2006, 14:27   (#17)  

kekon7 napisał(a):Stosuję 200% dawki Hydro Mineral lub gdy go nie mam to daję prochy CaSO4 (gips), CaCl2, MgSO4, NaHCO3. Przy stosowaniu tych soli ustalam Mg = 5, Ca = 25. Kiedyś mierzyłem w labie czy wszystko jest ok i się zgadzało.
Właśnie przewalam net na temat nadmiaru azotu powodującego niedobór Ca. I niestety okazuje się że to jest prawda...

kekon7 możesz podac jakie proporcje stosujesz CaSO4 (gips), CaCl2, MgSO4, NaHCO3 przy prewparowaniu RO tymi prochamicarob
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył: 08 lis 2004, 09:39

19 lis 2006, 15:04   (#18)  

Po długich bojach zaczynam dochodzić do wniosku że deformacja stożków wzrostu to wynik niedoboru wapnia spowodowany nadmiarem potasu (tak jak to kiedyś sugerował kekon7). Mikroelementy wypróbowałem i to nie to. A co do nadmiarów mikro to jak napisałem tutaj [/url]http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=82622&highlight=#82622[url] trzeba najpierw policzyć czy taka kumulacja w danym zbiorniku w ogóle jest możliwa.
Obecnie mikro to skład zbliżony do PMDD. W stosunku do nawożenia p.TMG podaję ok. 3x więcej Boru i Cynku, 6x mniej miedzi
Akurat jeśli chodzi o PMDD to kumulacja B jest możliwa-nawóz ten zawiera stosunkowo dużo boru.
Teraz pozostaje kwestia dobrania dawki N (i jego formy) żeby zaspokoić wszystkie rośliny co może okazać się niemożliwe... Gdy miałem 10 ppm NO3 (sprawdzałem test na NO3 w labie) takie rośliny jak np. Blyxa, Cabomba, H.Callitrihoides (trawniczek) dosłownie szalały ale umbrosum i alternatery wyglądały spalone jak skwarki.
Niestety gdy jest poniżej 5 ppm Blyxa rośnie dość wolno.
Nie jestem do końca pewien czy wysokie poziomy NO3 powodują niedobór Ca. Kekon7,jeżeli tak zaobserwowałeś to możesz utrzymywać azotany na poziomie 5-10. Natomiast Blyxa rośnie u mnie świetnie przy NO3 0-2 mg/l (pozostałe parametry to Ca- 20, Mg- 6, K- 5, PO4-0,5-0,7mg/l) Poza tym piszesz że utrzymujesz K na poziomie 10 mg/l, czemu nie mniej?
Stosuję 200% dawki Hydro Mineral lub gdy go nie mam to daję prochy CaSO4 (gips), CaCl2, MgSO4, NaHCO3
Podając NaHCO3 wprowadzasz jony sodowe które prawdopodobnie działają jak jony potasowe- antagonistycznie do Ca.
Krzysiek

Avatar użytkownika

j24
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

19 lis 2006, 15:28   (#19)  

Co do K to utrzymuję akurat taki poziom bo to wystarcza żeby nie było nie doboru. Jak było w wodzie 5ppm to robiły się dziurki w Polyspermie. Sód nie jest aż tak szkodliwy ponieważ nie jest on wymagany przez rośliny (oczywiście w pewnych granicach).
Sodę NaHCO3 stosuje wielu akwarystów do podnoszenia KH. Ja też to robiłem i właściwie teraz kiedy do ustalania KH używam Hydro Mineral (czyli CaCO3) nie widzę żadnej różnicy co do działania sodu na rośliny.
W kranowie jest wykle 6..30 ppm Na i nie powoduje to problemów z roślinami. W niektórych roślinach potas może być zastąpiony sodem ale oczywiście jest tez znany fakt że gdy brakuje potasu wówczas rośliny zaczynają pobierać sód który wtedy działa szkodliwie.

Tu jest info na temat niedoboru Ca wywołanego nadmiarem azotu:

http://www.kof21.co.kr/sub2e.html

RO mineralizowałem tak (przepis na 100L daje 25 ppm Ca, 5 ppm Mg, 12 ppm Na, 71 ppm SO4)

1. CaSO4 * 0,5H2O - 7g
2. CaCl2 - 1,6g
3. MgSO4 - 2,5g (dla MgSO4 * 7H2O - 5,1g)
4. NaHCO3 - 4,5g
Pamiętaj chemiku zawczasu wlewaj zawsze wodę do kwasu... (don't try this at home !)

Avatar użytkownika

kekon7
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 765
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

19 lis 2006, 18:46   (#20)  

Niestety lekcje chemii miałem wieki temu i wzory chemiczne za dużo mi nie mówią.
Z forum wyczytałem że:
-CaSO4 * 0,5H2O to inaczej gips (czy moze być szpachlowy)
-NaHCO3 - soda oczyszczona
-CaCl2 - chlorek wapnia ? czy istnieje inna potoczna nazwa tego związku.carob
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył: 08 lis 2004, 09:39

19 lis 2006, 20:32   (#21)  

j24 napisał(a):Po długich bojach zaczynam dochodzić do wniosku że deformacja stożków wzrostu to wynik niedoboru wapnia spowodowany nadmiarem potasu (tak jak to kiedyś sugerował kekon7). Mikroelementy wypróbowałem i to nie to. A co do nadmiarów mikro to jak napisałem tutaj [/url]http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=82622&highlight=#82622[url] trzeba najpierw policzyć czy taka kumulacja w danym zbiorniku w ogóle jest możliwa.

Tak, ale u mnie rośliny ruszyły mimo podwyższenia poziomu potasu - obecnie podmieniana woda ma 20 ppm K i codziennie 0,63 ppm na całe akwa z KNO3.
Wszystkie kumulacje mam policzone i nie powinno ich być, ale skąd właściwie wiemy jaki jest optymalny poziom dla poszczególnych mikro ?
Tak jak pisałem zmniejszyłem ilość mikro. Niestety zauważając braki żelaza zwiększałem ilość PMDD do 4 ml na dzień i sutuacja ze stożkami się powtarzała i teraz z powrotem PMDD do 2 ml, a dodatkowo żelazo i znowu jest lepiej :idea: Dlatego szukam przyczyny właśnie z nadmiarze mikroelementów. Myślałem, że to miedź, ale PMDD zawiera jej mało więc to nie tylko ten jeden składnik. Sprawę komplikuje jeszcze woda kranowa, której połowę używam, a niestety nie znam jej składu mikro. Dozując dodatkowo Fe przy podawaniu mikro, właściwie zbliżam się z powrotem do składu niedawno używanego TMG, no może oprócz miedzi i molibdenu.
Przy potasie rzędu 10 ppm z roślinami było bardzo źle, podwyższenie do 15, a później 20 ppm znaczniej poprawiło wygląd większości roślin. Możliwe że poziom w akwa jest mniejszy, bo nie wiem ile popierają rośliny. Tak samo było z Mg. Mimo korzystnego stosunku Ca/Mg przestałem podawać dodatkowo Mg, jako niby bez sensu. To był błąd i obecnie z powrotem Ca/Mg jest 3/1 i jest lepiej.
Moim zdaniem to nie tylko K (i Mg) :!: :idea: Sytuacja jest bardziej złożona.
Co do NO3, to raczej miałem więcej szkód przy 2-5 ppm, niż 15-20.
Zaznaczę jeszcze, że nie mam bardzo miękkiej wody, bo obecnie kH-5-6; gH-7-8.

j24 czy próbowałeś obniżyć poziom mikroelementów, jakie miałeś max kumulacje poszczególnych mikro?
Kekon, czy próbowałeś CaCO3 pod korzonki?

Avatar użytkownika

GP
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 982
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

19 lis 2006, 21:05   (#22)  

Z CaCO3 jeszcze nie próbowałem ale myślę żeby zrobić to w taki sposób, że nasączyć kulki glina-torf "błotkiem" zrobionym z CaCO3 bo wtedy to będzie bardzier trwałe.
Co do mikro to nadmiar na bank powoduje wyraźne spowolnienie wzrostu. Orientacyjne po tych wszystkich eksperymentach oszacowałem że max. poziom B i Zn nie powinien przekraczać 0,03 ppm. Żelazo może być spokojnie 0,2..0,7 ppm. Dawałem też molidben 0,01 ppm i było ok. Z miedzią nie sprawdzałem ale podejżewam, że byłoby podobnie.
Po tych wszystkich bojach akwa wreszcie wraca do normalności:
Załączniki
akwa.jpg
Pamiętaj chemiku zawczasu wlewaj zawsze wodę do kwasu... (don't try this at home !)

Avatar użytkownika

kekon7
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 765
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

19 lis 2006, 21:19   (#23)  

GP napisał(a):obecnie podmieniana woda ma 20 ppm K
Przy jakim poziomie Ca i Mg? Dawki mikro mam tak dobrane że nie mogą się kumulować do wartości tox.dla roślin (boru może być co najwyżej 0,04 mg/l, ale to chyba nie jest jeszcze tox.poziom). Przy Fe 0,1-0,15 mg/l pojawia się chloroza (Micranthemum, wąkrota, H.Thailand) więc poziom Fe utrzymuje w gr.0,15-0,2. Jak już kiedyś pisałem eksperymenty z mikroelementami (B,Mn,Zn) nic nie dały. Natomiast problem deformacji stożków ustąpił po zmniejszeniu dawki K (ciekawe na jak długo :? ) Parametry w 1 zbiorniku podałem wyżej, w drugim Ca- 25, Mg-7, K-6, NO3-6-9, PO4- 0,6-0,8.
Aha, jeszcze co do Blyxy, to mam wrażenie że woli ona wyższe stężenie K.
A tak w ogóle to w moich baniakach zaczęło rosnąć wszystko jak należy i zniknęły prawie wszystkie glony i tak się zastanawiam- na jak długo :?: Bo jakoś nie chce mi się wierzyć że to koniec zabawy.

No i na koniec jeszcze raz prośba do modów żeby może przykleili ten wątek,bo już mam dosyć ganiania po całum forum za "spalonymi stożkami".
Krzysiek

Avatar użytkownika

j24
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

19 lis 2006, 23:15   (#24)  

j24 napisał(a): Przy jakim poziomie Ca i Mg?

K-20 ppm przy ok. 30 ppm Ca i 10 ppm Mg (parametry wody podmienianej 50%/tydzień)
NO3-15, PO4-0,3
Fe nie mierzę

Avatar użytkownika

GP
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 982
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: KrosnoPowiązane tematy
 • Problem z roślinami

  Witam serdecznie. Bardzo Was proszę o pomoc. Z czego mogą wynikać takie naloty/przebarwienia na roślinach?? Mam to na każdej roślinie. :(

  Wyświetlenia: 272 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Problem z roślinami

  Witam coś dzieje się z roślinami i zabardzo niewiem gdzie jest problem prosiłbym o jakaś podpowiedź. Kostka aquael 30L Oświetlenie to aquael leddy smart 2 6w 10-11h swiecenia Podłoże aqua substrate I...

  Wyświetlenia: 774 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • Problem z utrzymaniem dobrej kondycji roslin

  Witam serdecznie członków grupy . Jestem amatorem jezeli chodzi o profesjonalna akwarystyke. I potrzebował bym pomocy. Martwi mnie kolor lisci na paru roslinach. Poniżej podaje pomocne informacje. Osw...

  Wyświetlenia: 947 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

 • Problem z roślinami po starcie

  Witam, Mam pytanie co może sie dziać z roślinami po starcie akwarium. Problem jest z p.helfieri - rozpuściła sie całkowicie, a.bonsai - zaczyna sie rozpuszczać i zaczyna mi ginąc miejscami mały Heni...

  Wyświetlenia: 835 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

 • Problem z roślinami.

  Witam. Mam problem z jedna roslina. Nie potrafie znalesć przyczyny bledniecia i dziur w lisciach. Dodatkowo posiadam pare sztuk anubiadow ktorw z niewiamomych przyczyn gubia liscie z lodygami. Kh 8 ph...

  Wyświetlenia: 593 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 400 gatunków i odmian roślin. Ponad 10 000 produktów z wysyłką w 24 godziny lub
odbiorem osobistym w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).)
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.