Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Rosliny w kubkach



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



06 maja 2006, 18:13 Rosliny w kubkach  (#1)  

Witam

Dzis natknalem sie w hipermarkecie na roslinki sprzedawane w kubkach.
Firma Van Senten z Holandii.

Czy taka roslina nadaje sie do akwarium ?
I jak ja przygotowac do posadzenia (siedzi w "wacie" w doniczce) ?

Oraz co to za gatunek ? Kryptokoryna jakas ?
Ma liscie fioletowe od spodu i ciemnozielone od góry...

ObrazekObrazek

chester_83


07 maja 2006, 11:33   (#2)  

A czy na metce nie jest napiasna łacińska nazwa?
A co do sadzenia to wyjmujesz z waty, ew. przycinasz korzenie i sadzisz w akwarium.
Roślina chyba jest z uprawy emersyjnej ponieważ ma sztywne liście, ale się przyjmie, w ostateczności obecne liście zgniją a roślina wykształci nowe.
Większość moich roślin jest z uprawy emersyjnej ale nie miałem nigdy najmniejszego problemu z przyjęciem się ich.

Jacek Petryszak


07 maja 2006, 13:02   (#3)  

Jacek Petryszak napisał(a):A czy na metce nie jest napiasna łacińska nazwa?
gdyby była to nie byłoby problemu ;)

Jacek Petryszak napisał(a):A co do sadzenia to wyjmujesz z waty, ew. przycinasz korzenie i sadzisz w akwarium.
właśnie nie miała korzeni :shock:

Jacek Petryszak napisał(a):Roślina chyba jest z uprawy emersyjnej ponieważ ma sztywne liście, ale się przyjmie, w ostateczności obecne liście zgniją a roślina wykształci nowe.
Większość moich roślin jest z uprawy emersyjnej ale nie miałem nigdy najmniejszego problemu z przyjęciem się ich.
ok dzięki za pomoc, już siedzi w akwarium - zobaczymy co dalej :)

Pytanie o gatunek nadal aktualne...

PS. Załączam etykietke (moze ktos sie czegos dopatrzy, ale ja tam nic ciekawego nie zauważyłem):
Obrazek

chester_83


07 maja 2006, 21:18   (#4)  

Nie miała korzeni?!?!?! Jakt o możliwe???
A co do gatunku to przejrze katalog Tropici i Ci mam nadzieje powiem.

Jacek Petryszak


07 maja 2006, 21:23   (#5)  

Jacek Petryszak napisał(a):Nie miała korzeni?!?!?! Jakt o możliwe???
A co do gatunku to przejrze katalog Tropici i Ci mam nadzieje powiem.
a jednak ;)
była po prostu urżnięta na łodydze... nie wiem czy przeżyje i jak wogóle przeżyła :roll:

chester_83


07 maja 2006, 21:49   (#6)  

No właśnie. A jak długo roślina jest już w akwa? Czy w sklepie mają dużo roślin w takich kubkach? I czy sklep sprzedał już trochę tych roślin?

Jacek Petryszak


07 maja 2006, 22:20   (#7)  

Jacek Petryszak napisał(a):No właśnie. A jak długo roślina jest już w akwa? Czy w sklepie mają dużo roślin w takich kubkach? I czy sklep sprzedał już trochę tych roślin?
- w akwa od wczoraj
- mają dużo i różne
- nie wiem czy się sprzedają, bo byłem tam na "wycieczce" ;)

chyba to nie będzie reklama : chodzi o Tesco we Włocławku

wogóle to ojciec się uparł żeby ją kupić, chociaż mówiłem, że to bez sensu, bo drogo, nie wiadomo co to, pewnie zgnije i to nie miejsce na takie zakupy ;)
no ale nie mogłem być zbyt stanowczy, bo obetną fundusze i wtedy by było dopiero nieciekawie :lol:

dobrze jakby nie zgniła chociaż średnio mi się podoba :twisted:

chester_83


12 maja 2006, 13:13   (#8)  


Jacek Petryszak


16 maja 2006, 13:33   (#9)  

Witam

Ta roślina bardziej przypomina Hemigraphis alternata.

Jeżeli rzeczywiście to ona to niestety nie nada się do akwarium.

Pozdrawiam

Gość


17 maja 2006, 03:09   (#10)  

Messiah_182 napisał(a):Ta roślina bardziej przypomina Hemigraphis alternata.
na jakies 90% to Cryptocoryne undulata, a Hemigraphis alternata na jakies 1% ;) po wygladzie patrzac...

no i dzieki za informacje :D

punkty za ze jest to wodna roslina :
- sprzedawana jest przez firme ktora "produkuje" rosliny do akwariow - choc oszustwo tez sie moze i w takim przypadku zdarzyc
- roslinka babluje :)
- rosnie (powoli ale zawsze) ;)

chester_83


17 maja 2006, 20:21   (#11)  

Anonymous napisał(a):Piszę o Hemigraphis alternata bo sam na początku mojej wiedzy o roślinach kupiłem ja a później się okazało że to wcale nie roślina wodna a ta twoja torchę ją przypomina.
a tak przy okazji jak szybko niszczeja rosliny lądowe w akwarium ? w oczach czy raczej dosc dlugo ?

chester_83


17 maja 2006, 22:36   (#12)  

Witam

U mnie Hemigraphis alternata siedziała w wodzie jakieś 4-5 dni po czym zaczeła gnić. Korzenie były od początku bardzo sztywne co wzbudziło me wątpliwości ale sprzedawca
na moje pytanie czy to napewno roślina wodna odpowiedział: "przecież jest w wodzie, a co nie widać??" i dorzucił jeszcze Dracene która oczywiście też nijak nie jest rośliną rosnącą
pod wodą.

Pozdrawiam

Marcin Grzegorczyk


24 maja 2006, 11:42   (#13)  

Witam, chcialbym przylaczyc sie do dyskusji. W jednym z nowych sklepow akwarystycznych w moim miescie sprzedawca wciskal ludzia wlasnie dracene, bo ladna i wogle... ja skromnie zapytalem, czy to oby napewno jest roslina ktora bedzie nadawala sie do akwarium?, na co zazekal sie jak mogl. Pewien chlop kupil i po kilku dniach jak przyszedlem popatrzec co ma nowego - przyszedl pokazac co mu z tego zostalo. Tlumaczenie ? mial pan zle warunki. oszust ?

-KrasnaL-


24 maja 2006, 17:18   (#14)  

-KrasnaL- napisał(a): . Tlumaczenie ? mial pan zle warunki. oszust ?

Ale on naprawde miał złe warunki dla draceny - za dużo wody :mrgreen:
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

09 cze 2006, 09:43   (#15)  

Doniczki perforowane z wełną mineralną to w 99% przypadki z uprawy emersyjnej (najczęściej hydroponicznej), albo rośliny uprawiane pod wodą przesadzone do doniczki z wełną tylko na czas sprzedaży (łodygowe zawsze bez korzeni). Wyjątkiem są rośliny, których nie można uprawiać emersyjnie (nad wodą) firmy "Tropica", które możemy poznać po bardzo wysokich jak na te gatunki cenach. W doniczkach takich jak na zdjęciu można uprawiać rośliny pod wodą i coraz więcej osób w ten sposób uprawia rośliny (jest to łatwiejsze niż w doniczkach perforowanych). Rośliny rosnące w naturze zarówno w emersie jak i pod wodą, jeśli znajdą w akwarium sprzyjające warunki, powinny przyjąć się bez problemu (co najwyżej u niektórych roślin po pojawieniu się młodych liści stare odpadną). Kryptokoryna undulata nie ma postrzępionych dołem liści. Moim zdaniem prezentowana na zdjęciu roślina jest rośliną lądową i w akwarium zgnije. Na parapecie, czy balkonie też może zmarnieć z powodu małej wilgotności powietrza (i nie pomoże tu zalewanie podłoża wodą).
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

11 cze 2006, 22:09   (#16)  

Ta roślina to na 95% hemigraphis repanda, nadaje się do paludariów, gdzie jest wysoka wilgotnośc powietrza, raczej niebędzie rosła w pełnym zanużeniu.

Avatar użytkownika
Rafał_85
Poznaje temat

Posty: 89
Dołączył: 06 cze 2005, 09:29
Miasto: Białystok











Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 11837 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • Marniejące rośliny

    Pytałem o to w Dziale Rośliny, jako kontynuacja wątku, ale nie ma tam odważnego do podpowiedzi. A jak ktoś\poszuka dobrze, to ten sam problem mam od długiego czasu. I wracam z pytaniem, co robienie ta...

    Wyświetlenia: 6430 | Odpowiedzi: 80 czytaj więcej...

  • Wypływajace rośliny

    Witam Jakie są wasze sposoby na wypływające rośliny z podłoża podczas sadzenia? Szczególnie z podłoży firmowych - które są "lekkie" Obkładacie kamieniami? Przywiązujecie do kamieni? Jakieś inne? ...

    Wyświetlenia: 1144 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji rośliny - wgraj zdjęcie

    Temat dedykowany identyfikacji gatunków roślin wodnych.

    Wyświetlenia: 370873 | Odpowiedzi: 2125 czytaj więcej...

  • rosliny INVITAL

    Takie to oto coś przyszło mi dzisiaj z Invital. Dodam ze jest to Eustralis stellata :roll: Produkt z Aqua-Art ale nie twierdzę że akurat to wina tej firmy tylko sprzedawcy ze takie coś sprzedał....

    Wyświetlenia: 425 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Rośliny plywajace

    Witam, mam tylko jedno pytanie czy można trzymać rośliny pływajace jak np.Salvina w zamkniętym zbiorniku gdzie mógłbym zwiększyć lekko dostęp do tlenu roślinom. W internecie nie znalazłem konkretnego ...

    Wyświetlenia: 279 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy duże kosiarki mogą niszczyć rośliny?

    Witam Mam problem z roślinami i podejrzewam wine tutaj kosiarek. Mam świeży zbiornik ,świeżo zasadzone rośliny które są pocięte!!! Mam lotosa, kryptokoryny których liscie są pocięte. Mam w baniaku 2 ...

    Wyświetlenia: 877 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Marniejące rośliny

    Akwarium 120 l, dwie świetlówki firmy Aquastel: GLASS LED PLANT 18W i GLASS LED POWER 18W świecę NO3 - 20 mg/l PO4 - 0,8 mg/l K - ~12 mg/l Ca - 45 mg/l Mg - 6 mg/l GH - 7,0 Co tydzień podmieniam 20 l...

    Wyświetlenia: 658 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Rośliny - jaki producent?

    Czy podczas kupowania roślin kierujecie się producentem? Jeśli tak to którego wybieracie w pierwszej kolejności i dlaczego? Tropica? Aqua-art? Coś innego? Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapata...

    Wyświetlenia: 505 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Rośliny Ślimaki

    Mam pytanie. Co mogę zrobić żeby zapobiec inwazji ślimaków po kupnie roślin? Czy świeżo zakupione rośliny czymś opłukać?Wiadomo jak widać jakiegoś małego ślimaka to go usunę ale co zrobić z tym czego ...

    Wyświetlenia: 469 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: waldimaszewski i 441 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.