Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Rodzaj widma, a rozpad chelatów



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



24 paź 2006, 19:00 Rodzaj widma, a rozpad chelatów  (#1)  

Witam!
Chciałbym zwrócić uwagę na aspekt widma w używanym przez nas oświetleniu. :wink:
Nie chodzi mi tutaj o efekty wizualne odbieranego naszymi oczyma światła, jak również wyboru najlepszego widma, niby stumulującego do lepszego wzrostu roślin. Większość akwarystów dowodzi że rośliny rosną znakomicie w szerokiej gamie temperatury barwowej (glony również :lol: ).
W jednym z artykułów Diany Walstad natknąłem się na problem uwalniania żelaza z chelatowanego kompleksu DOC. Dowodzi ona, że najsilniej indukują fotoredukcję ultrafiolet i światło niebieskie. Gdy odfiltrowano promienie o długości fal poniżej 520 nm, to glony cierpiały na brak żelaza i nie chciały rosnąć. :idea:
Używam świetlówek 3x840 i 3x865. Już kilka razy miałem zakwity, a nitki nękają mnie od początku funkcjonowania obecnego akwarium. W poprzednim akwa miałem wyłącznie świetlówki o barwie 4000K. Nie wiem czy to była zasługa tego oświetlenia, czy twardej wody (nie używałem RO), ale nigdy (przez 3 lata) nie miałem zakwitów wody, nie wiedziałem co to są nitki, a żelaza dawałem sporo. Wypróbowałem już wszelkie sposoby eliminacji nitek poprzez dopracowanie filtracji, napowietrzanie, CO2, itd i doszedłem do wniosku, że główną przyczyną tego stanu rzeczy jest zależność od ilości wlewanego żelaza (a może i pozostałych mikro) do akwa. Oczywiście mógłbym ograniczyć ilość mikro, ale zauważam niedobory na roślinach, zwiększam dawkę i kółko się zamyka. :?
Jedno wiem na pewno: ilość wlewanego nawozu i poziom Fe w zbiorniku, zależy od twardości wody i trzeba tutaj uważać, a o starych przyzwyczajeniach przy twardości 20 st. niem, należy szybko zapomnieć.
Mam teraz dylemat czy wymienić świetlówki o barwie 6500 K mające duży udział fal niebieskich na inne, np. 4000 K lub nawet 2700 K, czy jest to gra nie warta świeczki :?: :roll:
Widma tych świetlówek, jak również innych można zobaczyć tutaj:
http://saurama.aqua-web.org/
Bardziej odpowiada mi barwa którą mam, ale jeśli pomoże to w stabilizacji akwa, to już przecierpię bardziej zielono - czerwony wygląd akwa :D
Może ktoś zmieniał oświetlenie i zauważył pewne zmiany w swoim akwa.
Zapraszam do dyskusji :wink:
Grzegorz

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

24 paź 2006, 20:29   (#2)  

Od dawna krążyło hasło że niebieska barwa światła powoduje glony ;)
Ten artykuł również czytałem, ale wychodze z innego założenia.
Akwarium zwłaszcza roślinne ma cieszyć oko. Masz więc do wyboru ożółcone akwarium, lub akwarium z glonami, lub jeszcze wiecej kombinowania oraz pracy i akwa cacy :)
DOC możesz sprawdzić sensorycznie. Zapachowo. Po każdej podmianie wody w akwa ma ona mniej wyczuwalny zapach ;)
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

24 paź 2006, 22:42   (#3)  

Rataj używa w swoich akwariach świetlówek o barwie 3000K. Argumentacja jest taka, że rośliny w widmie światła najbardziej wykorzystują barę czerwoną.

Kansol
Aktywny użytkownik

Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

25 paź 2006, 14:07   (#4)  

mih napisał(a):Rataj używa w swoich akwariach świetlówek o barwie 3000K. Argumentacja jest taka, że rośliny w widmie światła najbardziej wykorzystują barę czerwoną.

Czy używa ktoś świadomie świetlówek o takiej barwie światła :?:
Tak jak pisałem wyżej, interesuje mnie raczej problem "rozwalania" chelatów w zależności od widma, a nie wykorzystywania określonej barwy przez rośliny, chociaż to cenna uwaga odnośnie Rataja :idea: :wink:
Pozdrawiam
Grzegorz

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

25 paź 2006, 18:38   (#5)  

Myślę, że wielu akwarystów używa takich lub podobnych świetlówek, bo Flora-glo Hagena ma 2800 K. Przynajmniej tak deklaruje się producent na opakowaniu.

Pozdrawiam

Saxe
Poznaje temat

Posty: 138
Dołączył: 13 sty 2005, 17:46
Miasto: Wielkopolska

27 paź 2006, 09:35   (#6)  

Wymieniłem dwie 865 na 830 i zobaczymy. Co do efektów wizualnych to nie jest źle. Zaznaczę jednak, że pozostała jedna 865 i trzy 840, więc średnia wychodzi jeszcze ponad 4000K.

Pozdrawiam
Grzegorz

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

28 paź 2006, 16:45   (#7)  

Aloo
U mnie zaszła nagła konieczność wymiany żarnika HQI (osram się rozleciał) i z braku laku wsadziłem co było pod ręką , a był tylko 6-letni Philips CDM Mastercolor 940 4200K 150W w miejsce Osram 150W 865 5200K ,teraz dopiero widać różnicę.Efekt jest taki , że pod Philipsem liście Valisneria gigantea są szersze o 30% , bardziej czerwonawe ,i odkładają więcej wapnia na liściach (brak nawożenia Co2) , efekt estetyczny jest też lepszy - żywsze kolory u roślin i ryb w ogóle wszystko jest ostre i wyraźne , a pod osramami jest wszystko jakby za mgłą .Osramy mają 3 lata , 12h/dobę , zdaje się ,że ten model Philipsa jest lepszy pod każdym względem od w/w Osrama
Pozdrawiam
Grzegorz

Avatar użytkownika
Grzegorz Geming
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 04 lut 2004, 11:21
Miasto: Poznań











Powiązane tematy
  • Rodzaj szkła

    Witam zamierzam zamówić akwarium na wymiar 45x30x35. gr4mm Akwarium ma być przeznaczony dla krewetek. 1 Pytanie to, czy zamawiać do akwarium pokrywę czy do krewetek nie jest to konieczne 2 Pytanie o...

    Wyświetlenia: 3626 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jaki to rodzaj Krewetki

    Cześć. Mam prośbę o informacje czy Krewetka której dodaje zdjęcie to RC czy Orange. Prosiłabym tez o informacje czy to samiec czy samica :)

    Wyświetlenia: 2541 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Ślimaki ? jaki to rodzaj ?

    Prawdopodobnie z roslinami dostały mi się do akwarium ślimaki jak na zdjęciu - coraz ich więcej ? cóż to za jedni ? i jak z nimi walczyć aby nie opanowały całego akwarium ?

    Wyświetlenia: 1009 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Rodzaj oświetlenia LED do akwarium - jak dobrać?

    Witam, mam pytanie odnośnie oświetlenia do 112l akwarium. Planuje pokrywę 2 x 14w led (3350 lumenów każda). I teraz pytanie, lepiej dać jedną Sunny i jedną Plant, czy obie Plant? Domyślnie mają w nim ...

    Wyświetlenia: 2592 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Jakich używacie chelatów/soli w Swoim DIY Mikro?

    Cześć Wszystkim, po długiej przerwie (parę lat) postanowiłem znowu poeksperymentować z własnym mikro... Pozostały mi stare tabelki różne proporcję - może spróbuje znowu zrobić Swój mikro. Ale wypadłe...

    Wyświetlenia: 1083 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Glony a rodzaj oświetlenia

    Proszę o określenie jakie oświetlenie pozwoli pokonać glony nitkowate. Zdaje sobie sprawę, że o powodzeniu decyduje szereg czynników. W tym wątku chciałbym skupić się na oświetleniu. Co będzie lepsze...

    Wyświetlenia: 1188 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Który rodzaj ceramiki lepszy?

    Witam już zdecydowałem się na filtracją do 54 l. Będzie to Hw 302. Teraz muszę tylko dobrać odpowiednie wkłady filtracyjne. Pierwszym z nim jest ceramika. Tylko ceramika ceramice nie równa. Jedną je...

    Wyświetlenia: 4740 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Akwarium 200l jaki rodzaj oświetlenia wybrac

    Witam. Mam zamiar założyć akwarium 200l. Prawie na pewno będzie na ziemi ogrodowej, tak jak wszystkie które wcześniej miałem i mam obecnie. Mam dylemat.... nie wiem co wybrać, pokrywę czy może belkę?...

    Wyświetlenia: 896 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Granulacja i rodzaj podłoża dla pielęgniczek ramireza

    Witam. Mam pytanie, czy piasek kwarcowy o granulacji 0,8-1mm będzie odpowiedni dla pielęgnic ramireza ? Jedni mówią, że 3mm jest odpowiedni, inni, że 0,8mm to za dużo.. Jak jest naprawdę ?

    Wyświetlenia: 1267 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Pełne spektrum widma ?

    Takie pytanie jak w temacie, co oznacza że dana roślina jeśli chodzi o oświetlenie wymaga "pełne spektrum widma" ?

    Wyświetlenia: 1095 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: dkordeus, Grzegorz Geming i 442 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.