Lista działów » Aktualności i ciekawostki


RO 0,45 fe, kranówka 0,1fe



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



30 gru 2006, 20:21 RO 0,45 fe, kranówka 0,1fe  (#1)  

Witam, u mnie po przejściu kranówy przez RO jest 0,45 żelaza mierzone testem tetry.
Czy to objawa zepsucia membrany, czy może należy zmienić prefiltry?

Avatar użytkownika
file
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 20 kwi 2006, 22:28
Miasto: Rokietnica k. Poznania

30 gru 2006, 21:38   (#2)  

Chlopie to chyba nie mozliwe zeby woda w kranie miala 0,4ppm Fe :D Zmien testy

Gość


30 gru 2006, 22:08   (#3)  

No właśnie dobrze napisałem, kranówa przed wejściem do ro ma 0.05-0.1, a osmoza 0.4!!

Avatar użytkownika
file
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 20 kwi 2006, 22:28
Miasto: Rokietnica k. Poznania

01 sty 2007, 17:18   (#4)  

nie używam RO ale to co piszesz jest dla mnie mało prawdopodobne
chyba że zamiast membrany masz stertę zardzewiałych gwoździ :wink:

Avatar użytkownika
kresone
Zainteresowany tematem

Posty: 193
Dołączył: 29 mar 2006, 12:07
Miasto: Świętochłowice

01 sty 2007, 19:31   (#5)  

Sprawdzałem 3 razy testem tetry co 2 dni nabierając nową wodę.
Czy to wina membrany czy prefiltrów?

Chce ktoś osmozę z 0.4fe?:)

Avatar użytkownika
file
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 20 kwi 2006, 22:28
Miasto: Rokietnica k. Poznania

02 sty 2007, 17:10   (#6)  

file napisał(a):Sprawdzałem 3 razy testem tetry co 2 dni nabierając nową wodę.
Czy to wina membrany czy prefiltrów?

Chce ktoś osmozę z 0.4fe?:)


Masz tu odpowiedź na pytanie ile warte są testy wody (Fe w szczególności)...


...albo masz starą membranę/wkłady/zepsuty test/ albo faktycznie gwoździe zamiast membrany :D
Pozdrawiam, Mariusz

Avatar użytkownika
enigma
Zasłużony akwarysta

Posty: 967
Dołączył: 27 sie 2003, 14:12
Miasto: Wrocław

02 sty 2007, 18:48   (#7)  

Po przejściu wody przez dobry filtr RO nie możesz mieć żadnych związków chemicznych i pierwiastków w wartości większej niż przed przepuszczeniem przez taki filtr. Możliwe jest (ale niezmiernie mało prawdopodobne), że membrana jest baaardzo brudna i w dodatku uszkodzona - w takim razie uwalania ona do "oczyszczanej" wody brudy, które się na niej wcześniej zebrały. IMO to dla mnie jedyne wyjaśnienie.

Avatar użytkownika
igi
Zainteresowany tematem

Posty: 188
Dołączył: 12 cze 2006, 17:46
Miasto: Łódź

02 sty 2007, 20:48   (#8)  

Kurcze, kiepsko, ponieważ testy są dobre jeśli pokazują 0.05 fe patrzyłem na dane z kiedyś i też tyle było, osmoza nie była wtedy do zmierzenia.

RO kupilem w maju br. ale wkładów nie zmieniałem jeszcze, ponieważ obsługiwała 60 l akwa a wkłady są na kilka tysięcy l więc szkoda kasy. Teraz leci woda ok 4l/h przy 100 (gpd?) i coś trzeba będzie zmienić, mam nadzieję, że nie membranę.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 post:
mierzyłem wodę z RO z wyciągniętą membraną i pokazało 0,45 fe więc cała wina leży w prefiltrach? Sądzę, że to wina węgla aktywowanego ponieważ 6 mies to dużo, a przepływ się nie liczy.
Dodam, że woda szła w miarę czysta bez membrany, choć kryształ to to nie był.

Czyli wymienić prefiltry? Zna ktoś namiary na dobre prefiltry a nie chiński badziew?

Avatar użytkownika
file
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 20 kwi 2006, 22:28
Miasto: Rokietnica k. Poznania

05 sty 2007, 20:59   (#9)  

ile wody RO wykożystywałeś na tydzień :?:

maciekplastek


05 sty 2007, 21:11   (#10)  

10l, a jak założyłem 250l to 250l i 50l przez miesiąc = 10 x 50= 500+ 250 + 50 x 5 =1000l ;/

Avatar użytkownika
file
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 20 kwi 2006, 22:28
Miasto: Rokietnica k. Poznania

06 sty 2007, 09:55   (#11)  

hmm , no to jeżeli przyjąć ,że osmoza ma wydajność 25% , czyli 3600x25%= 900 + np. przyjmiemy ,że masz bardzo słabą kranówe i wszystko jasne :)

nie chce cie straszyć , ale jak pisałeś " szkoda kasy na wymiane wkładów" no to teraz chyba będziesz musiał nie szczędzić kasy na membranę 8) widzisz oszczędzanie nie zawsze jest wskazane , tymbardziej ,że test wskazywał w RO 0,00 Fe ,dopiero od jakiegoś czasu Fe się pojawiło ...
pozdrawiam

maciekplastek












Powiązane tematy
  • Proste rośliny a kranowka - optymalizacja?

    Utrzymują się mniej więcej takie parametry: NO3 - ok 30 Po4 - 1.5-2 Ca - 90 Mg- 27 K - min 25 Fe - nisko, bylo 0.01, teraz gdzies okolo 0.05 Kh - 6 Gh - 19 Światło ciężko powiedzieć ale gdzieś 0.2/0...

    Wyświetlenia: 1369 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Woda RO czy kranówka? Porównanie identycznych akwariów

    https://www.youtube.com/watch?v=z1Adj14jlRE Zapraszam do obejrzenia. Przypominam o możliwości automatycznego tłumaczenia napisów na j.polski.

    Wyświetlenia: 4537 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Kranówka, a rośliny

    Witam. Chciałabym podzielić się pewną sytuacją. A więc kupiłam napowietrzacz. Byłam pewna że w domu mam jakiś zaworek przeciwzwrotny, ale się myliłam. Miałam zamiar kupić go w nastąpny dzień i uznałam...

    Wyświetlenia: 1897 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże w akwarium - woda RO czy kranówka?

    Witam Czy dobrze rozumiem? 1. Zakładam akwarium na podłożu aktywnym, wtedy : używam wody ro wraz z mineralizatorem. 2. Zakładam akwarium na ziemi ogrodowej plus żwirek. : kranówa 3. Zakładam akwa...

    Wyświetlenia: 2292 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Kranówka ciepła a zimna i jej makroelementy ?

    Witam. Napewno wśród nas akwarystów są chemicy choćby z zamiłowania i pomogą mi bo nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji a strasznie mnie to nurtuje. Otóż do podmian używam 50/50 wody RO i kranów...

    Wyświetlenia: 2936 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Kranówka a nawożenie w LT

    Witam, niedługo startuje z LT 40l, filtracja mechaniczna, oświetlenie Aquael Leddy Tube 6W, na bazie zwykłej ziemi uniwersalnej z hipermarketu. Pytanko brzmi czy jeśli chodzi o moją kranówke powinien...

    Wyświetlenia: 1691 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Problem z kranówką

    Cześć, mam mały problem. Wziąłem sie za testy wody z kranu ale przegotowanej i mam problem z NO3. GH-9, KH-5 czyli bardzo dobre, jednak NO3 -20ppm. Czy przepuszczając taką wode przez węgiel aktywny...

    Wyświetlenia: 431 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Warszawska kranówka-K/Ca/Mg

    Witam Wyniki badania warszawskiej kranówki-wodociąg praski. Próbka pobrana na osiedlu Gocław. Zawartość składników przyswajalnych w mg/l wody K-20,0 Ca-48,0 Mg-10,7 Badanie przeprowadzon...

    Wyświetlenia: 1250 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Woda demineralizowana - czy mieszać z kranówką?

    Witam serdecznie mam jedno krótkie pytanko :D Chcę zmieszać kranówkę z wodą demin..., 50%/50%. Czy muszę dodawać coś jeszcze oprócz uzdatniacza :?: Chodzi mi o te sole do RO. Z góry dzięki za odpo...

    Wyświetlenia: 2842 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • kranówka NO3 - 40/50

    Witam Mam taki problem, po zalaniu akwarium zacząłem robić testy. NO3 wychodzi na skali między 40 a 80, zmierzyłem kranówkę to samo, cóż mam począć z tym fantem? Muszę robić podmiany dwa razy w tygod...

    Wyświetlenia: 567 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Mateooo321 i 432 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.