Testy akwariowe Tetra
Jesteś tutaj: SerwisForumOgólneForum ogólne

Reaktor CO2, który???

Nowości i ciekawostki związane z akwarystyką roślinną, oraz posty nie pasujące do innych działów. Napisz post

07 kwi 2019, 21:56 Re: Reaktor CO2, który???  (#26)  

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Na kostkę lipową to nie trzeba dużego ciśnienia ale już na dyfuzor ze spodkiem ceramicznym to trzeba 2 atmosfery.

No to trochę teraz lipa, bo nawet nie mam testów do PH. Jak ustawiłem wszystko to już parę lat holender działa bez problemów :)
Boję się rozkręcać cokolwiek żeby ryb niechcący nie zagazować.
Ile musiałoby być bąbli na sekundę na 240l aby ph na poziomie około 6.8 utrzymać? są jakieś ręczne sposoby ? czy bez testu się nie obejdzie. (ale człowiek wyszedł z wprawy jak mu wszystko działało )

Mcj123
Zainteresowany tematem

Miasto: Gdańsk

07 kwi 2019, 22:19 Re: Reaktor CO2, który???  (#27)  

Mierzenie na bąble nie jest miarodajne. Dużo zależy od wymiany gazowej, twardości węglowej, ilości i wielkości roślin, obsady zwierzęcej itp. itd. Za dużo zmiennych. Najlepiej albo test kropelkowy pH i KH i z tego wyliczać stężenie lub kupić stały test CO2 (indykator CO2). Licznik bąbelków daje Ci wgląd na to czy gaz leci i mniej więcej jak szybko.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

07 kwi 2019, 22:23 Re: Reaktor CO2, który???  (#28)  

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Mierzenie na bąble nie jest miarodajne. Dużo zależy od wymiany gazowej, twardości węglowej, ilości i wielkości roślin, obsady zwierzęcej itp. itd. Za dużo zmiennych. Najlepiej albo test kropelkowy pH i KH i z tego wyliczać stężenie lub kupić stały test CO2 (indykator CO2). Licznik bąbelków daje Ci wgląd na to czy gaz leci i mniej więcej jak szybko.

Niestety, masz rację. Chyba trzeba zainwestować w test phi sprawdzać albo nową elektrodę i przeprosić się z komputerem lajon.

Mcj123
Zainteresowany tematem

07 kwi 2019, 22:28 Re: Reaktor CO2, który???  (#29)  

Mcj123 napisał(a):
Krzysztof Radziszewski napisał(a):Mierzenie na bąble nie jest miarodajne. Dużo zależy od wymiany gazowej, twardości węglowej, ilości i wielkości roślin, obsady zwierzęcej itp. itd. Za dużo zmiennych. Najlepiej albo test kropelkowy pH i KH i z tego wyliczać stężenie lub kupić stały test CO2 (indykator CO2). Licznik bąbelków daje Ci wgląd na to czy gaz leci i mniej więcej jak szybko.

Niestety, masz rację. Chyba trzeba zainwestować w test phi sprawdzać albo nową elektrodę i przeprosić się z komputerem lajon.
Komputerka Ci nie trzeba, wystarczy indykator. A na butli nie masz reduktora z manometrem żeby zobaczyć ciśnienie?

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

07 kwi 2019, 22:46 Re: Reaktor CO2, który???  (#30)  

Mam na reduktorze zegar ciśnienia wejścia i drugi wyjścia. Do tej pory na wyjściu miałem 1bar.
Ale to nie jest miarodajne bo potem jeszcze regulacja była przez zawór precyzyjny reduktora a po nim jeszcze zamontowanym zaworkiem precyzyjnym :)

Mcj123
Zainteresowany tematem

07 kwi 2019, 23:40 Re: Reaktor CO2, który???  (#31)  

Mcj123 napisał(a):Mam na reduktorze zegar ciśnienia wejścia i drugi wyjścia. Do tej pory na wyjściu miałem 1bar.
Ale to nie jest miarodajne bo potem jeszcze regulacja była przez zawór precyzyjny reduktora a po nim jeszcze zamontowanym zaworkiem precyzyjnym :)
To nie wiem. A w dyfuzorze nie widzisz czy leci gaz więc może odkręć bardziej zaworek precyzyjny tylko delikatnie aż zobaczysz, że gaz leci do dyfuzora.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

08 kwi 2019, 14:00 Re: Reaktor CO2, który???  (#32)  

Dzięki, otworzyłem więcej gazu i wszystko zaczęło działać jak należy. :)
Kupiłem już indykator więc będę regulował ilość CO2.

Mcj123
Zainteresowany tematem

08 kwi 2019, 14:05 Re: Reaktor CO2, który???  (#33)  

Mcj123 napisał(a):Dzięki, otworzyłem więcej gazu i wszystko zaczęło działać jak należy. :)
Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

08 kwi 2019, 14:32 Re: Reaktor CO2, który???  (#34)  

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
Mcj123 napisał(a):Dzięki, otworzyłem więcej gazu i wszystko zaczęło działać jak należy. :)
Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Myślałem że obejdzie się bez nowej regulacji gazu z butli, że będzie działało na starych ustawieniach hehe ;)

Mcj123
Zainteresowany tematem

09 kwi 2019, 22:37 Re: Reaktor CO2, który???  (#35)  

sam uzywam tego dyfuzora CO2 ProGrow Even Flow na wylocie filtra zewnetrznego. Co2 musi pokonac droge do akwarium o dlugosci ok 1,30 m. U mnie widoczne sa drobniutkie pecherzyki, dramatu nie ma ale 100% rozpuszczalnosci nie osiągnalem. Wczesniej stosowalem szklany dyfuzor ze spiekiem ceramicznym. Roznica jest widoczna golym okiem. Stosujac ProGrow Even Flow na pewno pecherzyki sa mniejsze ale jak sie czlowiek przyjdzy to na wylocie deszczowni je widac.

radh
Poznaje temat

09 kwi 2019, 22:45 Re: Reaktor CO2, który???  (#36)  

radh napisał(a):sam uzywam tego dyfuzora CO2 ProGrow Even Flow na wylocie filtra zewnetrznego. Co2 musi pokonac droge do akwarium o dlugosci ok 1,30 m. U mnie widoczne sa drobniutkie pecherzyki, dramatu nie ma ale 100% rozpuszczalnosci nie osiągnalem. Wczesniej stosowalem szklany dyfuzor ze spiekiem ceramicznym. Roznica jest widoczna golym okiem. Stosujac ProGrow Even Flow na pewno pecherzyki sa mniejsze ale jak sie czlowiek przyjdzy to na wylocie deszczowni je widac.
Zamontuj wylot typu lily lub inny pozwalający tworzyć silniejszy nurt tak by pęcherzyki gazu były pchane z większą siłą a rozpuszczalność się poprawi.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

10 kwi 2019, 14:09 Re: Reaktor CO2, który???  (#37)  

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
radh napisał(a):sam uzywam tego dyfuzora CO2 ProGrow Even Flow na wylocie filtra zewnetrznego. Co2 musi pokonac droge do akwarium o dlugosci ok 1,30 m. U mnie widoczne sa drobniutkie pecherzyki, dramatu nie ma ale 100% rozpuszczalnosci nie osiągnalem. Wczesniej stosowalem szklany dyfuzor ze spiekiem ceramicznym. Roznica jest widoczna golym okiem. Stosujac ProGrow Even Flow na pewno pecherzyki sa mniejsze ale jak sie czlowiek przyjdzy to na wylocie deszczowni je widac.
Zamontuj wylot typu lily lub inny pozwalający tworzyć silniejszy nurt tak by pęcherzyki gazu były pchane z większą siłą a rozpuszczalność się poprawi.

Panowie, a ja powiem że u mnie nie widać wogóle pęcherzyków przy wylocie z filtra a mam deszczownie.
Odległość do wylotu dyfuzora to około 1m.
Więc jestem bardzo zadowolony :)

Mcj123
Zainteresowany tematem

Recenzje

Ammania senegalensis - RATAJ (koszyk)
Limnophila aromatica - RATAJ (koszyk)
Echinodorus veronikae - RATAJ (koszyk)
Micranthemum Monte Carlo (in-vitro) puszka 10cm XXL
Mech Brazil moss (Amblystegium sp.) - opakowanie
Ludwigia arcuata  - RATAJ (koszyk)
Cardamine lyrata - RATAJ (koszyk)
Hygrophila polysperma - RATAJ (koszyk).
Mech Willow moss (Fontinalis duriea) - opakowanie
Eleocharis acicularis - RATAJ (koszyk)
Cryptocoryne nevillii - RATAJ (koszyk)
Micranthemum umbrosum (in-vitro) puszka 10cm XXL
Bacopa myriophylloides (in-vitro) puszka 10cm XXL
Pistia stratiotes (roślina pływająca) puszka 10cm XXL
Pogostemon helferi (in-vitro) puszka 10cm XXL
Eleocharis parvula - RATAJ (koszyk)
Hygrophila pinnatifida - SONGROW (koszyk)
Hydrocotyle dissecta - RATAJ (koszyk)
Bacopa monnieri (in-vitro) puszka 10cm XXL
Ammania gracilis RATAJ (koszyk)
Bacopa caroliniana - RATAJ (koszyk)
Glossostigma elatinoides (in-vitro) puszka 10cm XXL
Rotala ceylon - RATAJ (koszyk)
Ludwigia rubin / mesakana (in-vitro) puszka 10cm XXL
Mech Taiwan moss (Taxiphyllum alternans) - opakowanie
Echinodorus Marble Queen - RATAJ  (koszyk)
Micranthemum umbrosum - RATAJ (koszyk)
Microsorium minor - thin leaves - Songrow (koszyk)
Eleocharis acicularis (in-vitro) puszka 10cm XXL
Alternanthera rosaefolia (in-vitro) puszka 10cm XXL

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki z wysyłką w 24 godziny lub odbiorem osobistym w Krakowie po wcześniejszej rezerwacji przez internet.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: homar, kipero i 64 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.