Testy akwariowe Tetra
Jesteś tutaj: SerwisForumOgólneForum ogólne

Reaktor CO2, który???

Nowości i ciekawostki związane z akwarystyką roślinną, oraz posty nie pasujące do innych działów.
Napisz post

02 kwi 2019, 21:35 Reaktor CO2, który???  (#1)  

Witam,
Do tej pory miałem zrobiony reaktor z filtra narurowego firmy "zrób go sam" ;)
Działał tak przez kilka lat ale około półtora roku temu miałem akcję że się rozszczelnił i zaczął cieknąć.
Zrobiłem nowy a wczoraj akcje sie powtórzyła (dobrze że byłem w domu). Wcześniej silikon puścił przy zaklejonym węzu Co2 do kopuły i mała powódź. Teraz drugi rozszczelnił się na jego skręceniu (na gwincie).
Doszedłem do wniosku że 3ciego nie będę już budował chociaż rozpuszczanie CO2 było bdb i ciche. Mój Eheim 2228 dawał z nim rade.

Postanowiłem kupić gotowy reaktor na wężę. Nie mogę znaleźć wiele opinii na ich temat.
Rozważam:
1) Dyfuzor CO2 ProGrow Even Flow
LUB
2) Aluminiowy reaktor CO2 Qanvee M1

Macie jakieś opinie na ich temat? Który się lepiej sprawuje, lepiej rozpuszcza CO2,
łatwiejszy do czyszczenia itp?

Z góry dziękuję za info.
Załączniki
ProGrow Even Flow.jpg
ProGrow Even Flow.jpg (18.62 KiB) Przeglądane 880 razy
Aluminiowy reaktor CO2 Qanvee M1.jpg
Aluminiowy reaktor CO2 Qanvee M1.jpg (7.61 KiB) Przeglądane 880 razy

Mcj123
Zainteresowany tematem

Miasto: Gdańsk

Masz świadomość stada bąbelków w wodzie z tych dyfuzorów:(

Robi68
Zainteresowany tematem

Niestety po przetestowaniu wielu rozwiązań, używam korpusu filtra narurowego 10 cali, moim zdaniem to jedyne rozwiązanie na skuteczne pozbycie się bąbelków z wody, choć gotowe rozwiązanie byłby napewno prostsze i wygodniejsze :(

DarekSlim
Zainteresowany tematem

Nie mam świadomości odnośnie bąbelków. Jakieś zdjęcie lub filmik. Aż taka różnica od filtra narurowego??
Nie chce już kupować i tworzyć nowego. Do tego niepewność że przyjdzie dzień i znów sie rozszczelni. ;)
Mimo to jakaś opinia o tych dwóch produktach.

Mcj123
Zainteresowany tematem

Porządnie wykonany filtr narurowy u mnie chodzi juz ponad dwa lata i nie mam problemów ze szczelnością.

DarekSlim
Zainteresowany tematem

Mcj123 napisał(a):Nie mam świadomości odnośnie bąbelków. Jakieś zdjęcie lub filmik. Aż taka różnica od filtra narurowego??
Nie chce już kupować i tworzyć nowego. Do tego niepewność że przyjdzie dzień i znów sie rozszczelni. ;)
Mimo to jakaś opinia o tych dwóch produktach.
Cześć. Mam ProGrow zainstalowany na wlocie do filtra i nie mam problemu z bąbelkami w akwarium. Indykator cały czas jasno oliwkowy, tak więc gaz się rozpuszcza, a z filtracją też nie ma problemu.

Pozdr
Woy

woyciech4
Początkujący

Osobiście nie posiadam żadnego z dwóch wymienionych powyżej, natomiast polecam z własnego doświadczenia JBL ProFlora direct CO2. Przez rok miałem go podłączonego na wlocie do filtra w celu lepszego rozpuszczenia CO2. Od miesiąca jest zamontowany na wylocie z filtra Eheim 2275. Pęcherzyki muszą pokonać 1.5m zanim wpadną do zbiornika. Ładnie się rozpuszczają a indykator jest jasnozielony.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Mam 2 filtry w akwa HW302 jako mechaniczny i Eheim 2228 jako biologiczny. Wcześniej filtr narurowy miałem na wylocie Eheima. A na wyjściu ma wąż 12/16 i o takich wyjściach reakator chciałem kupić.
Teraz jak podpowiedzieliście o podłączeniu na wlocie do filtra to bym go podłączył do chinczyka.
Ale zarówno on jak i eheim węże wlotowe ma 16/22.
I który rekator wybrać jeśli na wylocie zamontuje i mi się nie sprawdzi to już na wlocie go nie zamontuje.
Może kupić zwejsciem 16/22 i jakieś przejściówki na nim zamontować jeśli bym zdecydował na wylot???
Jeszcze jak by ktoś coś napisał o rekatorze Planta Grow było by super. Bardziej ku niemu się skłaniam .

Mcj123
Zainteresowany tematem

Mcj123 napisał(a):Mam 2 filtry w akwa HW302 jako mechaniczny i Eheim 2228 jako biologiczny. Wcześniej filtr narurowy miałem na wylocie Eheima. A na wyjściu ma wąż 12/16 i o takich wyjściach reakator chciałem kupić.
Teraz jak podpowiedzieliście o podłączeniu na wlocie do filtra to bym go podłączył do chinczyka.
Ale zarówno on jak i eheim węże wlotowe ma 16/22.
I który rekator wybrać jeśli na wylocie zamontuje i mi się nie sprawdzi to już na wlocie go nie zamontuje.
Może kupić zwejsciem 16/22 i jakieś przejściówki na nim zamontować jeśli bym zdecydował na wylot???
Jeszcze jak by ktoś coś napisał o rekatorze Planta Grow było by super. Bardziej ku niemu się skłaniam .
Według mnie zasada pracy we wszystkich dyfuzorach narurowych z wkładem ceramicznym jest taka sama. Spiek ceramiczny pod ciśnieniem puszcza małe bąbelki gazu, a te wędrują w kierunku zależnym od podłączenia. Jeśli na wylocie - ich droga będzie wystarczająco dluga by miały czas się rozpuścić, to w zbiorniku ich nie będzie lub jeśli już to znikoma ilość. Jedyne co odróżnia modele przez Ciebie podane to licznik bąbelków i jego brak w drugiej opcji. Na dzień dzisiejszy jeśli miałbym wybierać to tańsza wersję. Bo pod względem pracy będzie to samo.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Potwierdzam słowa Krzysztofa.Ja użytkuję ProGrow Even Flow i wg mnie jest ok.
Sebastian

Sebastian1977
Aktywny użytkownik

Miasto: Nysa

Sebastian1977 napisał(a):Potwierdzam słowa Krzysztofa.Ja użytkuję ProGrow Even Flow i wg mnie jest ok.

W sumie ten licznik bąbelków mnie do niego przekonuje. Chociaż mam zaworek precyzyjny przy reduktorze (ustawiłem go jak miałem ph komputer i od tamtego czasu go nie dotykam) to zawsze będzie sposób mierzenia ilości gazu. Teraz niczym nie mierzę jego zawartość w akwa. :)

Podpowiedzcie czy wziąć tego ProGrow na wąż 16/22 i mieć przez zwężkę możliwość instalowania na wylocie filtra ale również na wlocie? czy po prostu 12/16 i montować go na wylocie filtra. Miejsce jego będzie w tym samym co filtra narurowego. A był on ponad metr do deszczowni, więc bąbelków może być niewiele.

Mcj123
Zainteresowany tematem

Kup taki jaki masz rozmiar węży.Nie ma sensu stosować zwężek.Wg mnie montuj na wylocie z filtra.
Sebastian

Sebastian1977
Aktywny użytkownik

Mcj123 napisał(a):
Sebastian1977 napisał(a):Potwierdzam słowa Krzysztofa.Ja użytkuję ProGrow Even Flow i wg mnie jest ok.

W sumie ten licznik bąbelków mnie do niego przekonuje. Chociaż mam zaworek precyzyjny przy reduktorze (ustawiłem go jak miałem ph komputer i od tamtego czasu go nie dotykam) to zawsze będzie sposób mierzenia ilości gazu. Teraz niczym nie mierzę jego zawartość w akwa. :)

Podpowiedzcie czy wziąć tego ProGrow na wąż 16/22 i mieć przez zwężkę możliwość instalowania na wylocie filtra ale również na wlocie? czy po prostu 12/16 i montować go na wylocie filtra. Miejsce jego będzie w tym samym co filtra narurowego. A był on ponad metr do deszczowni, więc bąbelków może być niewiele.
Ja bym brał 16/22 z racji nie ograniczania przepływu na wlocie do filtra w opcji 12/16. Przepływ jeśli zachodzi taka potrzeba, zmniejszamy na wylocie żeby nie powodować podciśnienia w komorze filtra, co może prowadzić do zapowietrzenia się samego filtra.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
Mcj123 napisał(a):

Ja bym brał 16/22 z racji nie ograniczania przepływu na wlocie do filtra w opcji 12/16 (Przepływ jeśli zachodzi taka potrzeba zmniejszamy na wylocie żeby nie powodować podciśnienia w komorze filtra, co może prowadzić do zapowietrzenia się samego filtra.).

Napisaliśmy w identycznym czasie :wink:
Sebastian

Sebastian1977
Aktywny użytkownik

Na wylocie filtra mam wąż 12/16 wiec nic nie zmniejszam przepływ.
Kupująć 16/22 mam możliwość ewentualnego zainstalowania na wlocie do filtra bez żadnego blokowania przepływu.
Instalując ten sam (16/22) dzięki zwężkom na wężu 12/16 na wyjsciu filtra też nie tracę przepływu.
Ale czy to ma sens tak kombinować?

Mcj123
Zainteresowany tematem

A to w takim razie tak jak napisał @Sebastian1977. Wybór zależy od Ciebie. Masz elektrozawór więc nawet jak odetną prąd to i gaz będzie odcięty, więc o zagazowanie filtra nie musisz się martwic jeśli podłączysz dyfuzor na wlocie do niego.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Mam od paru dni ten Qanvee na wężu 16/22 za wylotem z filtra. Bąbli w wodzie w akwarium na razie nie stwierdzam, choć je widać w wężu zaraz za reaktorem. Ale te parę dni to za mało by coś sensownego powiedzieć więcej.
Pozdrawiam!
Quark-t

Quark-t
Poznaje temat

Miasto: Będzin

Od ponad miesiąca posiadam Qanvee. Zamontowany na wylocie filtra. Przez pierwsze 2-3 dni były widoczne pęcherzyki. A potem reaktor się dotarł i pęcherzyków jest bardzo mało. I są mało widoczne. Generalnie jestem zadowolony, bo z opinii wynikało, że będzie kiepsko. Ale naprawdę jest OK.

wojtacho
Początkujący

Reasumując:
lepiej kupić 16/22. Wtedy mam możliwość montażu zarówno na wlocie czy ze zwęzkami na wylocie filtra.
No i jak by przyszło wymienic kiedyś filtr (bo eheim jest już leciwy) to 16/22 będzie bardziej uniwersalny :)

Ps. Takie przemyślenie - jak na wężu 12/16 zastosuję przejściówkę do 16/22 to woda w reaktorze nie będzie jakoś "luźno płynąć" co będzie powodować jej pluskanie itp??

Mcj123
Zainteresowany tematem

Dyfuzor zakupiony:
ProGrow Even Flow na wąż 12/16 czyli montaż jedynie na wylot filtra.
Mam nadzieję że będę zadowolony.

Mcj123
Zainteresowany tematem

Mcj123 napisał(a):Dyfuzor zakupiony:
ProGrow Even Flow na wąż 12/16 czyli montaż jedynie na wylot filtra.
Mam nadzieję że będę zadowolony.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

POMOCY!
Zakupiłem , zamontowałem i od początku strasznie wolno leciały bąble przez licznik.
Myślałem, że się rozkręci ale na drugi dzień już nic nie leci. Podłączyłem pod niego napowietrzacz i też
nie wylatuje żaden bąbel z licznika. O co kaman? Trzeba go jakoś odblokować, może zaworek zwrotny jest walnięty bo w nocy woda cofneła się do reduktora. Kiedy próbowałem wdmuchać powietrze też nie daje rady.
Ktoś coś poradzi bo bez CO2 to zaraz dopadną mnie glony :(

Mcj123
Zainteresowany tematem

Mcj123 napisał(a):POMOCY!
Zakupiłem , zamontowałem i od początku strasznie wolno leciały bąble przez licznik.
Myślałem, że się rozkręci ale na drugi dzień już nic nie leci. Podłączyłem pod niego napowietrzacz i też
nie wylatuje żaden bąbel z licznika. O co kaman? Trzeba go jakoś odblokować, może zaworek zwrotny jest walnięty bo w nocy woda cofneła się do reduktora. Kiedy próbowałem wdmuchać powietrze też nie daje rady.
Ktoś coś poradzi bo bez CO2 to zaraz dopadną mnie glony :(
Pompka napowietrzająca i Twoje płuca są za słabe by dać ciśnienie na dyfuzor. Jakie masz ciśnienie na reduktorze?

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

W sumie to nie mam pojęcia. Kiedyś miałem komputer do ph , dopóki się elektroda rozwaliła. Wtedy ustaliłem sobie cisnienie na wyjściu przez zaworek precyzyjny. Na pewno nie było do duże ciśnienie bo kostka lipowa w filtrze narurowym nie powodowała oporów. Nawet teraz sprawdzając czy butla daje gaz na krótko podłączyłem kostkę i wrzuciłem do baniaka i daje radę.
Sugerujesz że ciśnienie przy takiej maszynie jest za małe?

Mcj123
Zainteresowany tematem

Mcj123 napisał(a):W sumie to nie mam pojęcia. Kiedyś miałem komputer do ph , dopóki się elektroda rozwaliła. Wtedy ustaliłem sobie cisnienie na wyjściu przez zaworek precyzyjny. Na pewno nie było do duże ciśnienie bo kostka lipowa w filtrze narurowym nie powodowała oporów. Nawet teraz sprawdzając czy butla daje gaz na krótko podłączyłem kostkę i wrzuciłem do baniaka i daje radę.
Sugerujesz że ciśnienie przy takiej maszynie jest za małe?
Na kostkę lipową to nie trzeba dużego ciśnienia ale już na dyfuzor ze spodkiem ceramicznym to trzeba 2 atmosfery.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki z wysyłką w 24 godziny lub odbiorem osobistym w Krakowie po wcześniejszej rezerwacji przez internet.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 41 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.