Jesteś tutaj: SerwisForumOgólneForum ogólne

Prowadzenie akwa na wątrobowcach

Akwarystyka roślinna ogólnie oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat
Cześć,

Przymierzam się do nowej aranżacji opartej w 85% na mchach i wątrobowcach (gównie Mini Pelia). Pozostała flora to Eleocharisy, może Staurogyne Repens i Glosia lub mały Mały Heniek. Zastanawiam się i dochodzę do wniosku, że nie ma sensu suplementować podłoża (kapsułki lub podsypki/substraty). Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Natomiast czy jest używać gotowego podłoża? Z jednej strony chciałbym uniknąć erupcji składników odżywczych, ale z drugiej zależy mi na stabilizacji parametrów. Po ostatnim projekcie mocno chwalę sobie Dark Soil, właśnie głównie ze względu na zbijalność pH i twardości wody -14 m-cy, od 6-ciu używam do podmian kranówki, która jest skałą w formie ciekłej :wink:, a to podłoże nadal zbija i stabilizuje parametry.
Podsypanie tylko tam, gdzie nie będzie skał i będą rosły inne rośliny niż mchy i wątrobowce jest logicznym rozwiązaniem, ale na parametry wody znacząco nie wpłynie. Co byście doradzili? Nie ma dla mnie znaczenia różnica kosztów Dark Soil vs. pasek z Castoramy :wink:
Projekt będzie na bazie +/- 20kg lawy wulkanicznej w 80x40x45 (144l).

Mam jeszcze pytanie czy do takiej aranżacji jest sens ładować Special Sand pod skały? Korzeni w zasadzie nie będzie zatem czy dla faktu przepływu wody w podłożu i braku stref beztlenowych, jest to warte swojej ceny? James Findley używał Special Sand'a pod skały. Pytanie tylko, czy to ma głębszy sens czy sponsor płaci to nasypiemy :twisted:

Z góry dzięki za sugestie :D

breugnir
Stały bywalec

Miasto: Olsztyn

Ja bym użył jednego rodzaju podłoża aktywnego ale nie jakiegoś przesadnie żyznego... czyli może Aqua Substrate np. bez żadnych dodatków do podłoża i tyle...

biker84czwa
Początkujący

Miasto: Częstochowa

Wodą z filtra RO będziesz miał możliwość dobrania odpowiednich parametrów i kontroli słupa wody. Osobiście obawialbym się, że kumulację składników wykorzystają glony. Rzadne z tych roślin nie mają systemu korzeniowego więc jak chcesz by z podłoża korzystały.
Nie znam się, więc się wypowiem.

zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Rzeszów

Powiązane tematy
  • 098l - Moje akwa - jarek859

Witam, Od dawna przeglądam strony tego forum, znajdując rozwiązania, porady względem prowadzenia zbiornika. Przedstawiam swój zbiornik, wystartował w ostatnich dniach czerwca tego roku. W tej chwili ż...

Wyświetlenia: 612 | Odpowiedzi: 4czytaj więcej...

• Nowe akwa 70L - rozterki przed startem.

Witam Wszystkich serdecznie, Jak do tej pory byłem biernym użytkownikiem forum, zazwyczaj czytałem i starałem się jak najwięcej nauczyć. Przyszła pora by to zmienić i zacząć być aktywnym użytkownikie...

Wyświetlenia: 27160 | Odpowiedzi: 172czytaj więcej...

• Jaka roślinę na trawnik/front akwa przy kirysach...

Co polecicie na front akwarium jako roślinę trawnikową, lub coś zamiast trawnika niskiego i gęstego... Sytuacja taka, miałem piękny trawnik z eleocharis parvula, ale wyjechałem na urlop, po powrocie ...

Wyświetlenia: 912 | Odpowiedzi: 1czytaj więcej...

• 060l - Akwa po restarcie - Bartek

Po kilku ładnych latach wróciłem do akwarystyki (trochę ze względu na dzieci). Zabawę zacząłem z gotowym zestawem 60l. Po kilkukrotnych przemeblowaniach i zmianach prezentuję stan po restarcie (1 tydz...

Wyświetlenia: 1730 | Odpowiedzi: 7czytaj więcej...

• Witam mogę prosić o pomoc w rozmieszczeniu roślin w 54l akwa

Ammania bonsai - 5 sztuk 5-7 cm. Blyxa japonica - 3 sztuki 10-15 cm. Lobelia cardinalis mini - 3 sztuki 4-6 liści każda Staurogyne repens - 5 sztuk 5-10 cm. Hedyotis salzmanii - 10 sztuk 5-10 cm. Pogo...

Wyświetlenia: 403 | Odpowiedzi: 2czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 400 gatunków i odmian roślin. Ponad 10 000 produktów z wysyłką w 24 godziny lub
odbiorem osobistym w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).)
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.