Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Proszę o praktyczne wskazówki dot. AQUA SOIL AMAZONIA



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam
Zakupiłam ten rodzaj podłoża i mam pare pytan a'propo parametrów wody po zastosowaniu AQUA SOIL AMAZONIA . Kiedy sadzić rośliny a kiedy wpuścić ryby? W jakiej kondycji powinny byc rosliny bo poziom NO3 jest dosc wysoki. Acha i ph spada dosc znaczaco wiec po jakim czasie z praktyki ktoregos z akwarystów zaczal podawc co2?
Pozdrawiam

aksoglam


11 paź 2006, 10:14   (#2)  

Rośliny trzeba posadzić odrazu, to normalne że na początku jest dużo azotu, więc trzeba robić częste podmiany. Ważne jest też światło i CO2, należy dozować je od samego początku. Najpierw rośliny będą marnieć, potem się przystosują do nowego środowiska i azot spadnie, a także dzięki "wprowadzeniu" się bakteri nitryfikacyjnych do filtra i podłoża.
Po około miesiący gdy wszystko się ustabilizuje, można wpuścić ryby.

P.S. Dla obniżenia azotu możesz a nawet powinieneś dać jakieś rośliny szybko rosnące, łatwo sią adoptują i w znaczacym stopniu pochłąniają azot i inne takie.

Jacek Petryszak


11 paź 2006, 13:59   (#3)  

Od samego poczatku dozować co2 - wydawalo mi sie ze to podloze na starcie zbija ph do 6.5?

aksoglam


12 paź 2006, 12:10   (#4)  

aksoglam napisał(a):Od samego poczatku dozować co2 - wydawalo mi sie ze to podloze na starcie zbija ph do 6.5?

Gdy w zbiorniku mamy podłoże typu Amazonia, CO2 nie służy do zbijania pH tylko do podawania węgla (C) roślinom.
Jeszcze jedno jest ważne podawanie od samaego początku potasu (K).
Pozdrawiam
Marcin Pęczek

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

12 paź 2006, 13:23   (#5)  

Czy K moge uzyskac z K2SO4 i dozować czy raczej Brighty K ?

aksoglam


12 paź 2006, 15:27   (#6)  

Możesz i K2SO4 ale Brighty K jest lepszy no i niestety droższy.

Jacek Petryszak


12 paź 2006, 16:25   (#7)  

Co2 + Bright K - to tyle na poczatek? Czy jeszcze trzeba zwrócić na coś uwagę?
POdmiank iitd? - 1 x w tygdniu w poczatkowej fazie?
Ostatnio edytowano 21 paź 2006, 19:41 przez aksoglam, łącznie edytowano 1 raz

aksoglam


12 paź 2006, 20:03   (#8)  

Ja radzę gamę Aqua Art(Hydro Mineral, Ferro+, Micro i Macro). Zaczynach na zwykłej kranówie a potem stopniowo dochodzisz do 100% RO. Co do podmian to radzę częstsze nawet codziennie po np. 15%. A co do nawożenia to możesz obserwować rośliny i rozój glonów, na stronie głownej jest troche o tym poznać czego brakuje a czego jest za dużo po roślinach, tak musisz robić, każde akwarióm jest inne tu nie ma tak że coś robisz według ustalonej reguły, zawsze jest innaczej.

Jacek Petryszak


12 paź 2006, 20:58   (#9)  

Jakis czas zajmuje sie akwarystyka wiec mam podstawowa wiedze ale teraz balansuje w tematyce podloza aqua soil amazonia - i pod katem tych parametrow - jakie przedsięwziąć kroki - chciała bym bazować na doswiadczeniach osob które użyły tego podłoża ...
Pozdrawiam

aksoglam


12 paź 2006, 22:48   (#10)  

Jacek Petryszak napisał(a):Możesz i K2SO4 ale Brighty K jest lepszy no i niestety droższy.


Nie chcę tutaj rozpoczynać jakiekolwiek "przepychanki" słownej, ale możesz napisac dlaczego lepszy jest B. K? Proszę o konstruktywną odpowiedz! Z góry dziękuję
"Nie ważne ile masz, ważne ile Ci brakuje..."
Pozdrawiam
Artur
www.akwapasja.pl

Avatar użytkownika
ArS
Stały bywalec

Posty: 338
Dołączył: 19 lut 2004, 12:41
Miasto: Szczecin

12 paź 2006, 22:50   (#11)  

aksoglam napisał(a):Po jakim czasie mozna zaczac stosowac mikro i makro elementy?

Tu masz opis jak to powinno wyglądać z nawozami ADA - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=15444

Osobiście na początku (2 tygodnie) nie dozowałem K codziennie ale co drugi dzień i w zmniejszonej ilości 2ml/60l, 3-7 tydzień 3ml/60l też co drugi dzień, dopiero od 8 tygodnia przeszedłem na dozowanie 5 razy w tygodniu a od 14 tygodnia na 6 razy w tygodniu.
Co do innych nawozów wybrałbym PGC i zaczął od połowy dawki na 2 raty w tygodniu, pierwsza po podmianie, druga w środku tygodnia. Ferro+ w miarę potrzeb (obserwacja roślin). Jeśli zdecydujesz się też na PG Macro to trzeba pamiętać że zawiera on również potas.
Pozdrawiam
Marcin Pęczek

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

13 paź 2006, 08:58   (#12)  

Dziękuje Marcinie za cenne wskazówki ...

Ale chciałabym zaczac stosowac K2SO4 zamiast Bright K - wiec jak czesto powinnam dozowac ? Czy ktos stosował tansza opcje nawozenia przy podlozu aqua soil amazonia?

aksoglam


13 paź 2006, 12:23   (#13)  

Tak byli tacy (ale juz o tym pisalem i jako czlowiek zwiazany z ADA nie chce sie narazac...)- dos powiedziec, ze obarczone jest to pewnym ryzykiem destabilizacji zbiornika. Jesli juz musisz (choc wiadomo co tanie to drogie w rezultacie) stosowac jakies alternatywne do ADA nawozy, to ja mimo wszystko zostawilbym Brighty K, a ewentualnie zastanowil sie nad TMG i jakimis solami typu KNO3 i KH2PO4, ale tylko w razie stwierdzenia niedoborow. w siarczany nie bawilbym sie wcale (przerabialem to z niezbyt pozytywnym skutkiem). Proponuje Ci poczytac opisy zbiornikow z konkursow AGA, tam moze Cie cos natchnie co do nawozenia.
Moje osobiste zdanie jest jednak takie- podloze ADA + nawozy ADA, dzis na nic innego bym juz nie przeszedl (a wiele rzeczy probowalem)- po prostu: dziekuje za ciagle problemy :? Akwarium jest dla mnie po to zeby przy nim siedziec, a nie biegac wokol niego.
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

13 paź 2006, 19:12   (#14)  

OK . Argumentacja jest mocna wiec dzis zastosowalam Brigty K +green bacter .
Mam jeszcze pytanie a propo preparatu Phyton Git. Po poprzednim aranzu moje rosliny nie sa w najlepszej kondycji szczegolnie - chodzi o blyxe . Czy powinna zastosowac Phyton Git? czy jakos wskrzezie te rosline tym preparatem?
Załączniki
DSCF3889.JPG
zagloniona blyxa
(73.27 KiB) Pobrane 7922 razy

aksoglam


13 paź 2006, 22:46   (#15)  

aksoglam napisał(a): Czy powinna zastosowac Phyton Git? czy jakos wskrzezie te rosline tym preparatem?

Tu jest opis tego preparatu - http://adashop.pl/product_info.php/info ... n-Git.html osobiście jeszcze nie stosowałem tego preparatu więc trudno mi coś powiedzieć.

Argumentacja jest mocna wiec dzis zastosowalam Brigty K +green bacter

IMHO będziesz zadowolona z tego wyboru, ja przynajmniej jestem i to bardzo :D
Pozdrawiam
Marcin Pęczek

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

14 paź 2006, 16:22   (#16)  

Przeczytałam opis Phyton Git ale może ktoś ma praktyczne doświadczenia związane z tym preparatem. Ewentualnie jak ktoś sobie radził kiedy to pojawiły sie glony równoczesnie z uzyciem aqua soil amazonia? ( Poza tym ingerowalam w podloze 2 dni po zalaniu zbiornika)

aksoglam


14 paź 2006, 23:02   (#17)  

aksoglam napisał(a):Ewentualnie jak ktoś sobie radził kiedy to pojawiły sie glony równoczesnie z uzyciem aqua soil amazonia? ( Poza tym ingerowalam w podloze 2 dni po zalaniu zbiornika)

Zazwyczaj jak ingeruje w podłoże to robię podmiane 50% wody, a na glony stosuje krewetki, kosiarki i otoski, no i czyścik magnetyczny ;) ale oprócz nie wielkich ilości krótkich nitek i paru zielonych cętek to nie ma żadnych. Generalnie jest to najłatwiejsze akwarium jakie prowadziłem.
Pozdrawiam
Marcin Pęczek

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

16 paź 2006, 11:33   (#18)  

Kolejne pyatnie dotyczące podmiany wody . A więc podmieniam okolo 40% co 2gi dzień - woda 100%RO mineralizowana hydromineral aqua art . KH jest bardzo niskie prawie = 0 . Wody RO raczej nei chce mieszac z woda z kranu gdyz ma barzdo wysoki poziom azotanów... Więc czy tak niski poziom KH jest norma w poczatkowej fazie?

aksoglam


16 paź 2006, 12:09   (#19)  

aksoglam napisał(a):Więc czy tak niski poziom KH jest norma w poczatkowej fazie?

W akwarium, tak.
Pozdrawiam
Marcin Pęczek

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

16 paź 2006, 22:42   (#20)  

Grzegorz Guzik napisał(a):jako czlowiek zwiazany z ADA ...

W informacjach o produktach ADA:
Clear Super,
Tourmaline BC,
Bacter 100
jest podana zalecana dawka w jednostkach "plaskie lyzki".
Jakiej pojemnosci w tych jednostkac sa w/w produkty ??

Zwirek












Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 177 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.