Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Prosba o kilka wskazowek na poczatek



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam was.

W ciagu najblizszych kilkunastu dni przymierzam sie do restartu mojej panoramy 100x40x50. Do tej pory plywaly w niej 4 dyskowce neonki kiryski i otoski. Warunki w zbiorniku staralem sie miec jak najlepsze dla palet, czyli woda kwasna Ph=5,5-6 bardzo miekka Two=3-4 i zerowa twardosc weglanowa, No3 ze wzgledu na (chyba) karmienie sercem i dosc znikoma ilosc roslin (tylko mech jawajski jako tako rosl ) bylo dosc wysokie choc staralem sie by nigdy nie przekraczalo 50ml stad podmiany wody byly robione co najmniej 2 razy w tygodniu. Oswietlenie bylo standardowe czyli 2x30wat. Jak latwo sie domyslic rosliny nie rosly, za to glony a owszem. Postanowilem zakonczyc moja 10 miesieczna przygode z dyskowcami i sprobowac stworzyc akwarium roslinne. Teraz kilka pytan:
1) Na ukonczeniu jest pokrywa na 4 swietlowki (4x30W), mam nadzieje ze to bedzie w miare rozsadna ilosc swiatla jak na taki zbiornik ?
2) Wode uzyskuje z filtra RO, woda ta ma ph w okolicach 5,5 i zerowe twardosci, czym najlepiej ja uszlachetniac ? Do tej pory stosowalem sol dla dyskowcow, ale teraz mija sie to z celem.
3) W tej chwili u mnie w zbiorniku plywa 18 neonow (czerwonych i Inesa) 2 otoski i okolo 10-12 kiryskow panda (ciezko sie doliczyc bo ciagle sie mnoza). Chcialbym dla kotrastu dopuscic z chociaz 10 Zalobniczek, czy ilosc ryb jak na wielkosc i charakter zbiornika nie bedzie zbyt wielka ? Dodam ze filtracja u mnie to kubelek Hydora prime 20 prawie caly wypelniony ceramika oraz wewenetrzny Aqua-szut Senior Bio.
4) I w koncu jakie rosliny na poczatek ? wstepnie wypisalem sobie kilka ponoc latwych gatunkow:
microsorum pteropus
bolbitis
hygrophila corymbosa "siamensis"
hydrocotyle verticillata
echinodorus (ozelot,tenellus)
ludwigia repens
Lysimachia Nummularia
bacopa australis
Rotala rotundifolia
Alternanthera reneckii roseafolia
hygrophila polysperma "rosanervig
cryptocoryne wendtti Tropica
Oczywiscie nie jest to zelazna lista i licze na wasze sugestie. zalezaloby mi zeby byly to rosliny ktore dosc szybko sie ukorzenia i wygraja wyscig o papu z glonami a jednoczenie zeby byly jak najbardziej zroznicowane kolorystycznie wielkosciowo i ksztaltem lisci.
Wzorem pana Wojtaszka nie zamierzam dozowac CO2 i rowniez za jego przykladam zastosuje jego podloze Acti-Substrate plus zwir kwarcowy o drobnej granulacji. Bede wdzieczny za wasze uwagi wskazowki.

pusz
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 07 wrz 2006, 16:21
Miasto: głogów

22 paź 2006, 15:03   (#2)  

co do oświetlenia to przy takiej wysokości-50cm będziesz miał mały problem ze świetlówkami chyba, że dasz jeszcze z 1x30W.z żałobniczek bym zrwezygnował bo jak podrosną tracą kolory. możesz zastosować przelicznik- 1cm ryby na litr i zrób tak by łączna ilość rybek nie przekraczała tych 60%. są to oczywiście umowne wartości. Niektórzy przeliczają długość rybki x2 itp. jednak osobiście trzymam się pierwszej opcji.pzdr

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

22 paź 2006, 16:52   (#3)  

Pomysle nad ta piata swietlowka. Jesli chodzi o Zalobniczki to przyznam szczerze ze pierwsze slysze zeby Zalobniczki blakly wraz z wiekiem. A czy moglbys powiedziec co myslisz o takim zestawie roslin jaki wypisalem ?

pusz
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 07 wrz 2006, 16:21
Miasto: głogów

22 paź 2006, 17:15   (#4)  

Oczywiście nad każdą świetlówką musowe odbłyśniki :) z roślinek które wymieniłeś mam ludwigie repens, bacopa australis
Rotala rotundifolia- . bacopa i ludwigia mają średnie wymagania ale rotala spec. green, albo indica mają wieksze wymagania. Konieczne będzie przy nich odpowiednie nawożenie macro i micro oraz CO2.pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kondraath, Matrial i 557 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.