Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Prośba o identyfikację pasożyta



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,
proszę o pomoc w identyfikacji pasożytów ze zdjęcia. Wielkość mniej niż 1mm, co to jest ? Jak się tego pozbyć?
Załączniki
TPhoto_00002.jpg
(38.87 KiB) Pobrane 1031 razy

r1remek
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 31 sty 2018, 20:36

Czy jest to coś poniżej 1mm zabarwienia czerwonego? Dość powolne ruchy?
Jeżeli tak to chyba u mnie jest coś podobnego - jeżeli mówimy o tym samym to wrzucę tutaj filmik i kilka nieco lepszych fotek tego czegoś, być może komuś uda to się zidentyfikować.
Dwa dni przeszukuję internet aby sprawdzić co to jest i do niczego nie mogę tego dopasować...

ice6666
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 21 wrz 2016, 01:07

ice6666 napisał(a):Czy jest to coś poniżej 1mm zabarwienia czerwonego? Dość powolne ruchy?
Jeżeli tak to chyba u mnie jest coś podobnego - jeżeli mówimy o tym samym to wrzucę tutaj filmik i kilka nieco lepszych fotek tego czegoś, być może komuś uda to się zidentyfikować.
Dwa dni przeszukuję internet aby sprawdzić co to jest i do niczego nie mogę tego dopasować...


Jest małe może nawet 0,5mm, kolor czarny do brązowego (może kwestia światła), powolne ruchy, wygląda jak jakiś żuczek.
Wrzuć fotki swojego robala to porównamy.

r1remek
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 31 sty 2018, 20:36

Czarno-brązowe wygląda jak się patrzy gołym okiem, po przybliżeniu to taka czerwień/bordo, wszystko inne zgadza się z tym co piszesz, powolne ruchy, wygląd coś pod żuka/pająka.
Niestety ciężko było mi go uchwycić z "pyska".
Podrzucam filmik - próbowałem uzyskać jakieś info na grupach na FB, ale licho wyszło, może tutaj ktoś coś podratuje.
Na końcu filmiku są fotki, niestety jakość jest jaka jest, telefonem nic lepszego nie udało mi się nagrać.


Ps. Z początku myślałem, że to coś to jakaś pluskwa - na internecie nie znalazłem informacji o tym aby żyły w wodzie, ale też przeglądając jej stany larwalne - jajeczka są większe od tego czegoś co mam u siebie, a same larwy wyglądają całkowicie inaczej, tak więc "pluskiew" odpada.

ice6666
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 21 wrz 2016, 01:07

Raczej mamy to samo.
Myślę, że to są pająki - osiem odnóży.
Masz lepszą kamerkę... lepiej widać kolory.
Na pierwszym zdjęciu jest miarka z podziałką milimetrową.
Na drugim widać że mogą różnić się kolorami (wylinka?)
Załączniki
TPhoto_00008.jpg
(28.02 KiB) Pobrane 809 razy
TPhoto_00013.jpg
(29.97 KiB) Pobrane 809 razy

r1remek
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 31 sty 2018, 20:36

Załączniki
coleoptera-haliplidae-haliplus.jpg
(1.03 MiB) Pobrane 788 razy

Anonim 54301


Jak ma osiem odnóży, to na pewno jakiś pajęczak.
W zasadzie wygląda bardzo podobnie do kleszcza, ale co robi pod wodą ... Może trzeba poszukać o roztoczach/pajęczakach żyjących pod wodą. :idea: :?:

Trochę się wkręciłem i poszukałem.
Nie brałeś przypadkiem żadnych roślin z jeziora/stawu/rzeki ?

https://www.youtube.com/watch?v=sswV7aajvwA
Mi to wygląda na jakiś rodzaj roztocza wodnego. Najpopularniejszy w Polsce to wodopójka ( ponad 500 gatunków :shock: )

https://entomologytoday.org/2017/10/09/ ... -markings/

https://www.google.pl/search?q=wodop%C3 ... 8AfC2KWYBw

Mam trochę doświadczenia w kwestii roztoczy, ale lądowych.
Wynika z niego że powolne roztocza są pasożytnicze, a szybkie - drapieżne.

Z ciekawostek mogę powiedzieć że na pozbycie się pasożytniczych roztoczy wpuszcza się roztocza drapieżne, stosuje się taki zabieg w terrarystyce.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Tak, moim zdaniem to roztocz wodny, może to być dokładnie Euzetes globulus lub jego bliski krewny. Raczej nieszkodliwe, żywią się glonami i detrytusem. Ryby niechętnie zjadają roztocza więc ciężko będzie z pozbyciem się ich z baniaka.

Avatar użytkownika
ZORANEGI
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 05 gru 2017, 14:46
Miasto: Wrocław PL, Deggendorf DE

Panowie, jesteście GENIALNI!
Przez tydzień przeszukiwałem neta aby coś na ten temat znaleźć, a tu lipa ;/
Osobiście bardziej obstawiam na wodopójkę - ze względu na charakterystyczne plamy oraz dość pokaźne włoski na nogach.
Osobiście nie mam żadnych roślin z jezior, wszystkie sklepowe bądź od prywatnej osoby - lecz uprzednio i tak były kąpiele w kwasku cytrynowym (o ile ma to jakiś wpływ na te żyjątka).
Aczkolwiek i tak wypadam tego Euzetes globulus.
Osobiście swój okaz znalazłem glonie (film i zdjęcia ukazują go właśnie na tym glonie) - miałem porobić kilka ujęć gloniska aby następnie przeszukać internet co to za paskudztwo mi się tworzy i przypadkowo znalazłem tego paskuda.
Na filmiku można jeszcze dojrzeć takie mikro małe białe kropeczki pełzająco-skaczące, aczkolwiek przypuszczam iż chyba to już nie jest jakieś groźne, chyba... Jeżeli groźne to mam lipę - na każdej roślinie w akwarium to paskudztwo jest.
Mimo wszystko pomogliście nam obu i to bardzo!
Dziękuję 8)

ice6666
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 21 wrz 2016, 01:07











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: lesniowka, marcinnr, Piotr Baszucki i 454 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.