Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Problemy z nawożeniem w akwarium



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,
Pozdrowienia z Krakowa :P

Na początek trochę informacji:
1. Wymiary akwarium: OptiWhite 60x30x36
2. Moc i rodzaj oświetlenia: Lampa Aluminiowa AQUA T5 2x24W (Sylviana Aquastar 174, wcześniej Grolux teraz 830), 8h na dzień od 13:00 do 21:00
3. Rodzaj podłoża: ADA Amazonia New Aqua Soil 2
4. Rodzaj systemu CO2: z butli 24h
5. Rodzaj filtracji: JQL CrystalProfi e901
6. Jakie stosujesz wkłady filtracyjne: JBL Symec, gąbki JBL, JBL CerMec, 2x JBL MircroMec
7. Filtr: 24h
8. Temperatura wody: 23 stopnie
9. Parametry chemiczne wody:
- twardość ogólna GH: 13
- twardość węglanowa KH: 13
- pH wody: 6.8 - 7.2
- poziom NO3: 5-10
- poziom PO4: 0
- poziom CO2: w stosunku do PH i KH odpowiedni
- poziom NO2: 0.05-0.1
- poziom Fe: nie wiem
- poziom Mg: nie wiem
10. Jakie nawozy stosujesz obecnie: seria Easy Life
11. Czy używasz wody z filtra RO: tak
12. Czy używam środków uzdatniających wodę: JBL AquaDur (1łyżka to 2.5KH na 100l. Ja podaję na moją 65l 1.3łyżki bo suropu stone zatwardzają wodę do 13 KG, 13GH)
13. Jak często podmieniasz wodę: regularne podmiany 1 x 20-30%
14. Kamienie: Suropu stone
15. Jak często manipulujesz we wnętrzu akwarium: raz w tygodniu - odmulanie, czasem coś przy roślinach
16. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie preparatów antyglonowych: nie
17. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie leków dla ryb: nie
18. Czy używasz lampy UV: nie
19. Jak często karmisz ryby: raz dziennie w kilku małych porcjach
20. Ile sztuk ryb i krewetek posiadasz w swoim zbiorniku: 18 x neon inessa, 20 x crystal red, 8 x yellow
21. Jak długo funkcjonuje akwarium: ok. 90dni

Akwarium zostało zrestartowane po ostatnich problemach z glonami. Widzę, że sytuacja się powtarza także proszę o pomoc w tym temacie bardziej doświadczonych użytkowników bo sam nie daję już rady :(.

Po założeniu akwarium przez pierwsze 2 tyg. podawany był tylko potas. Później już cała seria Easy-Life w stosunkach wg zaleceń producenta. Od tamtego czasu co tydzień wykonywałem testy kropoelkowe JBL, które były jednakowe z biegiem czasu:

- twardość ogólna GH: 13
- twardość węglanowa KH: 13
- pH wody: 6.8
- poziom NO3: 5
- poziom PO4: <0.02
- poziom CO2: w stosunku do PH i KH odpowiedni
- poziom NO2: <0.05

Po 2 tyg. podawałem w dziennych dawkach: Mirco: 0.6ml, K: 1.5ml, PO4: 4.5ml, EC: 1ml. Mimo ww dawek i tak po tygodniu parametry szzczególnie PO4 były zero. Pewnie podłoże zabierało całe dawki. Chciałem w tamtym czasie dążyć do proporcji N:P:K - 2.5:5:10. Kiedy rośliny słabo rosły, trochę żółkły i robiły się dziury uzyskałem informację ze sklepu roslinyakwariowe.pl, że dobrze by było podnieść K i podawać NO3 bo ten produkowany może być niewystarczający. Dodatkowo nabyłem Fe. W tym samym momecie pojawiły się zielenice, sinice, krótkie nitki i krasnorosty. Dodatkowo krewetki zaczęły się chować i zdychać tak po 1 dziennie. Widać, jakby miały przyduchę pomimo, że nawet zmniejszałem CO2 jak to widziałem. Za pojawienie glonów obwiniałem m.in. to, że podawanie PO4 w małych dawkach zaburzało stosunek N:P więc założyłem podawanie dziennej dawki 10ml żeby stężenie 1 było codziennie. Jak się okazuje dalej jest 0 po tygodniu lania. Nowy schemat nawożenia zakładał proporcje N:P:K - 5:10:20 i ograniczenie micro i EC (sytuacja z zielenicami, nitkami i krewetkami) dlatego nowe nowożenie wyglądało następująco:

N: 0.8ml,
P: 10ml,
K: 3ml,
Fe: 0.5ml,
EC: 0.2ml
Micro: 0.2ml

Ogólnie mówiąc problem się nie rozwiązał, raczej się niepogłębia a jeśli już to powoli. Chciałby jednak żeby akwarium dążyło do stabilności i żeby było czyste jak na początku bo już nie mam siły na te wszystkie sytuacje itp.

Akwarium jest czyszczone co tydzień i wymieniana jest woda ok. 20-30%. Jest to mineralizowane RO. Po odmulaniu i dodaniu nowej wody uzupełniane są stężenia i podawane bakterie. Ostatnio Mircobe-Lift Special Bend. Preparaty podaję o 7:00 w codziennych dawkach. Zauważyłem, że filtr się zapowietrza możliwe, że ze starości i jeśli się sam odpowietrza to wypuszcza z siebie trochę drobnych nieczystości i także zauważyłem nicienie. Rotala, hemiantus, phoenix moss, christmas moss rosną OK zaś microsorium i staurogyne rośnie bardzo powoli. Po tych wszystkich problemach teraz od tygodnia już nic nie leję i 3x już wymieniałem wodę żeby sytuacja z zwierzętami się ustabilizowała i odpuściły krasnorosty. Chyba jeszcze ograniczę micro i Fe o połowę dawki.

Pozdrawiam i liczę na pomoc.
Z góry dziękuję.
Załączniki
DSC_1059.JPG
DSC_1040.JPG
DSC_1041.JPG
DSC_1043.JPG
DSC_1045.JPG
DSC_1060.JPG
DSC_0946.JPG
NA POCZĄTKU WYGLĄDAŁO TO TAK :)

Cro
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 27 sie 2011, 08:26
Miasto: Kraków

W/g mnie to sinice też miałem po ok 3m-c moja rada cześć mechanicznie i częste małe podmiany odmulaj wszystko wróci do normy i lej bakterie. (samo weszło samo wyjdzie cierpliwości).

Avatar użytkownika
Tygrys111
Zainteresowany tematem

Posty: 193
Dołączył: 07 mar 2014, 00:13
Miasto: Łódź

Witam
Każde akwarium jest inne od drugiego, ciężko co kol wiek poradzić. Tak jak kolega Tygrys111 napisał jest to sinica.
Problem jak cholera... Podstawowy błąd za dużo chemii. Teraz tylko podmianki wody i węgel w płynie. Zaatakowane rośliny do usunięcia i co wyjdzie zaraz usunąć, Kiedyś stosowałem Borasol w jednym szkiełku to pomogło. Zobacz możne to u Ciebie pomorze.

piotrosie
Zainteresowany tematem

Posty: 186
Dołączył: 12 sie 2013, 00:49
Miasto: Osie-Bydgoszcz

Też tak wnioskuję tylko co ograniczyć tak naprawdę żeby było dobrze. Sinice to nie jedyny problem tak jak opisywałem to wyżej. Ogólnie jest jakaś destabilizacja skoro glony wyskakują i robactwo. Ale z czego ona by się wzięła ?

Cro
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 27 sie 2011, 08:26
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • Akwarium jamnik 3m

    https://www.youtube.com/watch?v=3DzOLBJisD4 Zapraszam do obejrzenia.

    Wyświetlenia: 44 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1261 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 4155 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Mega akwarium - peha68

    Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68. https://www.youtube.com/watch?v=hM24gvwsrv4 oraz filtracja: https://youtu.be/O...

    Wyświetlenia: 18442 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 738 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65640 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1043 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15392 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Pył w akwarium

    Witam założyłem ostatnio nowe akwarium 40l. Kupiłem sobie dobrze oceniane podłoże aktywne aquarium soli firmy tropica którego nie płuczę się przed wsypaniem. Od założenia akwarium po dwóch tygodniach ...

    Wyświetlenia: 765 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 364 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 293 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.