Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Problem z wodą - zmiany w akwarium



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich.

Akwarium mam od kilku lat, i od kilku lat mam problemy z utrzymaniem roślinek.
Miesiąc temy zronbiłem małą rewolucję w akwarium, wymiana wszystkiego (poza baniakiem).
Ale po kolei:
Baniak 112 l ( wiem że nie za duży)
Filtry: Fluval 205, orazw wewnętrzny ferplast.
CO2 też ferplast, narazie z bimberkiem, ale butla jest w drodze.
Oświetlenie 2x20W + 1x18W.

Jak narazie nie ma roślinek, najpierw chcę dojść do ładu z wodą.

Po miesiącu pokazały mi się okrzemki. Z tego co czytałem powodem może być twarda woda powyżej 7,5, jest to mój stary problem, dlatego zainwestowałem w RO. Wodę podmieniam raz w tygodniu 20L RO + 5L kranówka.

Od tygodnia nie wiem dlaczego ale znacznie podnosi mi się PH w dniu dzisiejszym mam 8.44 PH, pomiomo, że kranówka ma 7,5 a RO około 6,4.

Co może powodować taki wzrost

Łapki już opadają

Andrzej
Ostatnio edytowano 23 lip 2006, 14:18 przez freno, łącznie edytowano 1 raz

freno
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 18 cze 2006, 19:14

13 lip 2006, 08:39   (#2)  

Jak nie masz roślin to nie oświetlaj bo w ten sposób zakładasz sobie chodowle glonów. I nie dojdziesz w ten sposób "do ładu z wodą". Rośliny zaleca się od samego początku, gatunki mało wymagające i szybko rosnące. Zresztą okrzemki to normalna rzecz w świerzym akwarium.
Twardość i pH może wzrastać dzięki podłożu które masz.

Czytaj dużo na tym forum, ja sporo wiedzy z tąd wyniosłem.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

13 lip 2006, 08:47   (#3)  

Witam,z tego co zrozumiałem akwarium działa już miesiąc bez roślin. Ale czy masz w nim rybki? Powinieneś raczej wystartować zgodnie z zaleceniami od jak największej ilości roślin. Pobierałyby one składniki pokarmowe z wody i uniemożliwiły wysyp glonów już na początku przygody. A tak, to glony nie mając konkurencji powoli opanowują zbiornik. Co do wzrostu pH, to akwarium bez żadnej rybki może tak wolno dojrzewać, że dopiero teraz nagromadzenie związków przemiany materii przez bakterie doprowadza do wzrostu pH. Zawsze tak jest, że NH4 powoduje wzrost pH. Moim zdaniem zaopatrz się w zieleninkę i poczekaj kilka dni.

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

14 lip 2006, 10:35   (#4)  

witam. jakie jest oświetlenie w akwarium (moc, rodzaj, ile czasu działa). jeśli znasz jeszcze inne parametry wody to prosimy o podanie. pozatym jakie są wkłady we fluvalu, podłoże, nawozy itp.pzdr

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

15 lip 2006, 00:31   (#5)  

100>P napisał(a):witam. jakie jest oświetlenie w akwarium (moc, rodzaj, ile czasu działa). jeśli znasz jeszcze inne parametry wody to prosimy o podanie. pozatym jakie są wkłady we fluvalu, podłoże, nawozy itp.pzdr


Postaram się odpowiedzieć

1. Oświetlenie 12h, od przodu:
- Flora-Glo 20W
- Lumilux 860 18W
- Power-Glo 20W

2. Dzisiejszy pomiar wody ( ostatnia podmiana 08.07)
- pH -7,2 (wyraźnie spadło)
- kH - 6
- gH - 8

3. We fluvalu tylko ceramika

4. Podłoże, hm to najtrudniejsze. Trzy grubości jasnego żwirku od bardzo drobnego (jak morski piasek), poprzez średni do małej warstwy grubego. Łącznie około 6-8 cm

5. Nawozy - brak

Dwa dni miałem zielone glony na kamieniach, przy przedniej szybie, teraz w tym miejscu są brązowe (nalot) a najwięcej to na kamieniu napowietrzającym.
Obrazek

Po niedzieli szukam roślin, jeszcze nie mam pomysłu jakich, może jakieś sugestie

freno
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 18 cze 2006, 19:14

23 lip 2006, 14:34   (#6)  

W tygodniu zmieniłem pokrywę, a co za tym idzie oświetlenie.

Pokrywa wykonana z PCV ( 3mm), oświetlenie T5 4x24W

Od przodu:
Osram 965
AuqaStar
Philips 865
AquaMedic

Oswietlenie od 11:00 do 23:00, z tym, że wcześniej o pół godziny zapalają się 965 i 865, i podobnie o 22:30 gasną AquaStar i AquaMedic.

Parametry wody.

1. wczoraj przed podmianą
pH 6,8
kH 7
gH 10

następnie podmiana
20L RO + 8L kranówki

2. pomiar dziś około 14:00
pH 7,2
kH 6
gH 7


Ponadto we wtorek, zgodnie z zaleceniami posadziłem roślinki.

Jak narazie jest w miarę OK, lecz zauważyłem na liściach Valisneria rubra, mały meszek i listki te na końcach lekko żółkną. Inne roślinki jak narazie OK.

Jak narazie nie nawożę, czekam na
http://allegro.pl/item114878382_nawoz_d ... acja_.html.

Co powinienem zmienić, aby uchronić się od ataku glonów, bo te to ja już naprawdę potrafię chodować :D

Pozdrawiam
Andrzej

freno
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 18 cze 2006, 19:14

23 lip 2006, 16:34   (#7)  

Kup krewetki Amano (najlepiej 1szt/5l) i otoski (najlepiej 1szt/10l)
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

23 lip 2006, 16:41   (#8)  

Otoski kupiłem sztuk 5.
A tak w ogóle to miałem problem z zakupem tych rybć, w moich okoloicach (Konin) nie wiedzieli co to jest, dostałem dopiero na zamówienie.

freno
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 18 cze 2006, 19:14

26 lip 2006, 13:12   (#9)  

Mieszkasz na oko wode z RO ze zwykla. Moze wahania pH sa spowodowane brakiem buforu w postaci twardosci wody?

elfir












Powiązane tematy
  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2012 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 784 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3142 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 362 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 239 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 338 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 651 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Serwis akwarium - relaks z Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=rmGng5y_dS0 Zapraszam do obejrzenia i chwili reklaksu :)

    Wyświetlenia: 234 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 435 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1087 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Naleśnik Akwariowy i 391 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.