Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Problem z glonami nitkowymi



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



12 kwi 2014, 17:20 Problem z glonami nitkowymi  (#1)  

Cześć
Dziś niestety piszę bo sam mam problem z nitkami, właściwie zawsze je tam gdzieś miałem, jak tylko się pojawiały zaraz odstawiałem nawożenie, stąd późniejsze problemy i błędy w akwarium na początku jego założenia.
Jakiś czas temu poznałem akwarystę ze swojego miasta który opanował nawożenie solami na tyle że jego akwarium wygląda bajecznie no i na szczęście dla mnie postanowił mi pomóc z moim (obowiązkowy zeszycik, daty, nawozy i ich ilość, odpowiednie dni tygodnia itd.)
Przekonał mnie żebym makro nie podawał pełne w jednej dawce a rozdzielił na poszczególne sole (fajne, ba lepsze ale wymaga większego doświadczenia).
Niestety od dłuższego czasu mam nitki i teoretycznie z tego co czytam puki nie ustalę prawidłowego nawożenia nie ma mowy o ich pozbyciu. Tylko że nitki również przeszkadzają mi w tym efekcie bo trzeba je uwzględniać.
Napiszę to do czego już doszliśmy z tym akwarystom z mojego miasta :) W chwili obecnej mam trzymać stosunek po między NO3 a PO4 w stosunku 10 do 1 (ponoć lepiej jest 6 do 1 ale kolega mówi że to czasem bardzo szybko się zmienia i lepiej mieć tą nadwyżkę bo mniejsze prawdopodobieństwo niedoborów).
A to moje testy z ostatnich trzech badań dla dokładniejszego zobrazowania ( z trzech dlatego że przy ostatnim podskoczyło mi PO4 i teraz zbijamy rozwalając dawkę na mniejsze ale częściej co daje pożądany skutek spadku)

Akwarium ma 120 cm dł. i ok 240L przy czym po odjęciu amazoni i kamieni pewnie zostanie jakieś 200l
Moje światło do 2x54W czyli nieco ponad 0,5 W/l przez 9 h na dobę
Filtr o przepływie 1200L/h
temperatura między 24-27
Zestaw CO2 z elektrozaworem i komputerem pH ustawionym na działanie na poziomie pH 6,49 wyłączenie dozowania CO2 i włączenie przy podniesieniu do 6,70. Prócz tego Carbo w płynie 6 ml dziennie
Dość dużo roślin, a zwykle więcej niż na zdjęciu które było wykonane po przucince w zeszłum tygodniu

https://lh6.googleusercontent.com/-cRWi ... 114134.jpg


Tygodniowe podmiany to ok 50 l z czego 30 L RO

Parametry:
data: 23.III
pH – stałe na poziomie 6,49 do 6,70 (komputer pilnuje i dozuje CO2 z butli)
KH – 8
GH - 11
Fe – 0,02 (z testu oznacza to praktycznie niewykrywalne – czysta woda)
NO3 – między 5 a 10 ale bliżej 5 czyli mniej niż 10 ale 5 też nie)
PO4 – 0,05 ale z tendencją w dół

02. IV
Testy kontrolne w ciągu tygodnia po rozpoczęciu podawania dodatkowo żelaza
Fe – 0,05 (wreszcie wykrywalne)
PO4 – 0,4 (podskoczyło dość zacznie i zaczynam zbijać co w kolejnym teście będzie widoczne)

06.IV
Fe – 0,05
NO3 – 5
PO4 – 0,2 (planowany spadek ale jeszcze za wysoko bo chce zbić do 0,05)

Możliwe że przy tym całym napisaniu zgubił się mój problem, a więc od 2 tygodni pojawiają mi się nitki i to nawet na szybie akwariowej czego wcześniej nie miałem. Od 2 tygodni zacząłem prócz mikro 3 razy w tygodniu po 1 ml złota symfotnia dodawać też Fe bo niestety roślinki wszystko mi zjadały tak że żelazo zawsze było niewykrywalne, na szczęście teraz już jest po dodawaniu go codziennie 1 ml na noc.
Prócz tego że rośliny zaczynają odbijać niestety nitki też i to dość intensywnie, może ktoś umie dostrzec w tym co napisałem coś dziwnego i doradzi od czego te nitki ? Może za długo światło palę (od 10 do 19) ?
Załączniki
20140411_114221.jpg
(440.55 KiB) Pobrane 1092 razy
Ostatnio edytowano 13 kwi 2014, 22:48 przez gandalf15, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
gandalf15
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 10 sie 2013, 21:58
Miasto: Toruń

Moim zdaniem za bardzo sie przejąłeś tymi testami, kolega ci narobił mętliku w głowie.Im więcej bedziesz mieszał z tymi solami tym więcej problemów bedziesz miał z racji tego że nie masz doświadczenia, a kolega nie bedzie dbał o twoje akwarium jak o swoje.Proponuje ci zacząć od gotowców.Ale na początek aby sie pozbyć tych nitek przedawkuj Co2 w płynie lub Femanga Algen Stop General po kuracji duża podmiana i wtedy podawać gotowe nawozy według zaleceń producenta zaczynając od połowy dawek.Pozdrawiam

Avatar użytkownika
dadors
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 26 maja 2013, 10:12
Miasto: Iława

A ja proponuję
no3 10mg/l
po4 1mg/l
fe 0,2-0,3

Po kiego diabła chcesz zbijać fosfor ? Brak żarcia dla roślin równa się glony.

Niski fosfor to brak glonów ? Kto Ci takich bajek naopowiadał ?

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

Jak nie widać braków mikro to sobie odpuść.
Fosfor dawaj jak wyżej.
Mi nigdy test nie wykrywał Fe, aż się skończył... Teraz już mi nie potrzebny bo zmądrzałem.
Pokarz cały baniak, ile masz roślin...

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

siemasz nitki Ci walą od żelaza odstaw całkowicie Fe i dalej nawoż solami zobaczysz jaka będzie poprawa nie od makro masz nitki tylko fe ja w 3 zbiornikach z dużym światłem co2 bardzo dobrą filtracją już to przetestowałem nie lej mikro !!!!!!!

balsampomorski
Początkujący

Posty: 35
Dołączył: 25 paź 2012, 15:20

Generalnie wyeliminowuje przyczyny sprawdzając pokolei i tak jak zmniejszyłem dawkę mikro to po 2 tygodniach nie przyniosło żadnego efektu, także powoli wrócę do dawki sprzed problemów.
Teraz trzeci dzień z rzędu skróciłem czas świecenia z 9 do 8 godzin i po zgaszeniu przysłaniam kocem bo w pokoju pali się światło jeszcze z 4 godziny. Do tego przedawkowuję węgiel w płynie i dziś faktycznie wydaje mi się mniej tych glonów. Mam nadzieje że tendencja się utrzyma, co do samych objawów różnych u roślin to wcześniej mi karłowaciały końcóweczki., Tej chwili dodaję Fe ponieważ był ewidentny brak w postaci dziur w liściach i gdzie nie gdzie gnijących łodyg, przy czym to dodatkowe ma byś chwilowo.
Według tego co mi to napisaliście nie powinienem zbyt mocno redukować fosforu bo to papu dla roślin, rozumiem że kolega Tomekxxx który napisał że dobrze by mieć go na poziomie po4: 1mg/l, u mnie w tej chwili jest po między 0,1 a 0,2 czyli teoretycznie ten poziom jest dobry ? Pytam bo nie chce mieć wątpliwości.
Poniżej przykładowe zdjęcie z jakiegoś tam okresu, niestety trudno osiągnąć mi większą masę roślin ponieważ trochę się psują i wtedy wycinam i robię sadzonki i tak w koło. Teraz na szczeście sytuacja ma się lepiej ale puki nie uporam się z nitkami to stoję w miejscu a więc mikro 3 razy w tygodniu po 1ml i obserwuję rezultat skoro jego ograniczenie nie przyniosło rezultatów.
Załączniki
akwa.jpg
(401.21 KiB) Pobrane 907 razy
Ostatnio edytowano 14 kwi 2014, 19:15 przez gandalf15, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
gandalf15
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 10 sie 2013, 21:58
Miasto: Toruń

Masz no3:po4 25:1. Grozi to zakwitem, a być może to wina nitek.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

Oedogonium - delikatne krótkie nitki
Charakterystyka:
Glon występujący w postaci łąki delikatnych, jasnozielonych nitek.
Najczęściej porastają korzenie i kamienie, w bardziej zaawansowanym stadium - również rośliny w słabszej kondycji
Przyczyny występowania:

Niedobór makroelementów, w szczególności azotanów i CO2.
Zwalczanie:
Bardzo dobry rezultat można osiągnąć stosując preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane.

Zapobieganie:
- warto posiadać w akwarium Krewetki Amano, które chętnie jedzą glony niktowate
- stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie

Avatar użytkownika
ariusz
Poznaje temat

Posty: 103
Dołączył: 08 wrz 2013, 12:18

Rhizoclonium nitkowate (długie słabe nitki, wata)
Charakterystyka:
porastające rośliny, kamienie i korzenie, często tworza bardzo długie nikti wyglądem przypominające watę.
Łatwo dają nawinąć się na palec i odrywają od powierzchni roślin, jednak mimo regularnego usuwania w bardzo szybkim tempie odrastają.

Przyczyny występowania:
- tzw. "stara woda", czyli woda bogata w kwasy organiczne pochodzące z metabolitów ryb i rozkładu roślin (COD).
Zbyt mocne oświetlenie.
Przenawożenie żelazem.
Niedobór CO2 (często pojawiają się gdy skończy się gaz w butli)
Zwalczanie:
- dobrze sprawdza się dodanie torfu włóknistego do filtra - zawarte w nim garbniki wpływają limitująca na namnażanie się tych glonów.
- korzystne jest zwiększenie dawek podawanego azotu za pomocą nawozu azotowego np. Easy-life Nitro. Musi to być nawóz bez dodatku fosforanów, które w przypadku zakwitu glonów należy ograniczyć.
- jeśli pozwala na to obsada ryb - nalezy wprowadzić do akwarium Krewetki Amano, w ilości min 1sztuki/litr (doraźnie)
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie nitek bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium
- bardzo dobry rezultat można osiągnąć stosując preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane.
Zapobieganie:
- warto posiadać w akwarium Krewetki Amano, które chętnie jedzą glony nitkowate.
- stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie

Avatar użytkownika
ariusz
Poznaje temat

Posty: 103
Dołączył: 08 wrz 2013, 12:18











Powiązane tematy
  • Problem z glonami

    Moi drodzy sprawy przedstawiają się następująco: Posiadam akwarium ok 30 litrów. Akwarium jest po całkowitym restarcie łącznie z wymianą podłoża na podłoże aktywne z lawą wulkaniczną, nowymi roślinkam...

    Wyświetlenia: 799 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1070 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1443 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 996 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba o ocenę parametrów w celu walki z glonami

    Witam was. Od blisko 3 miesięcy walczę z wszelkiego rodzaju glonami nitkowatymi, niestety bezskutecznie. https://photos.app.goo.gl/7MSk4k5NnHxp82bH7 Akwarium 112l, duża obsada roślin. Ok 25 ryb - neo...

    Wyświetlenia: 2029 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Neon simulans problem

    Drodzy koledzy. Poradźcie. Nie mam pojęcia dlaczego moje simulansy spędzają całe dnie w ukryciu. Wcześniej w tym akwarium funkcjonowały towarzysko ze srogą liczbą narybku kakadu. Imprezowały wręcz...

    Wyświetlenia: 367 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami

    Witam Akwarium 240 lirtrow,2 filtry jbl e-1502. Oświetlenie luwela 1 x led naturę 6500K 21W, 1 x led Day 9000K 21W + sinkor wrb 6000K 40W. Podłoże zwykły żwir. Woda podmieniana co tydzień na ro w ilo...

    Wyświetlenia: 926 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami - nawożenie

    Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

    Wyświetlenia: 18684 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami

    Witam, Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość . Od pewnego czasu rośliny zaczęły ginąć . Normalnie się rozpuszczać. Akwarium 60l, uruchomione rok temu. Parametry wody : NO3: 60 NO2: ...

    Wyświetlenia: 519 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4426 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Jacek Pawłowski i 193 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.