Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Poskrecane mlode liscie



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



21 cze 2006, 03:39 Poskrecane mlode liscie  (#1)  

Spotykam się z tym problemem po raz drugi. Za pierwszym razem posadziłem w paludarium Hygrophila corymbosa, roślina rosla pięknie, aż w pewnym momencie zaczęła wypuszczać wąskie i poskręcane liscie, na pozór jakby wyschnięte przy czym szereg innych gatunków rósł dobrze bez zmian. Drugi przypadek dotyczy ostatni założonego akwarium roślinnego. Posadziłem w nim kilka pędów H. salicyfolia, zktórych dwa zaczęły wypuszczać poskręcane młode liście. Inne gatunki rosną znakomicie. Czy jest to efekt niedoboru czy może infekcja wirusowa? Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem?

arturo
Początkujący

Posty: 25
Dołączył: 06 lut 2004, 00:49
Miasto: St. Albans

21 cze 2006, 08:33 Re: Poskrecane mlode liscie  (#2)  

arturo napisał(a):Spotykam się z tym problemem po raz drugi. Za pierwszym razem posadziłem w paludarium Hygrophila corymbosa, roślina rosla pięknie, aż w pewnym momencie zaczęła wypuszczać wąskie i poskręcane liscie, na pozór jakby wyschnięte przy czym szereg innych gatunków rósł dobrze bez zmian. Drugi przypadek dotyczy ostatni założonego akwarium roślinnego. Posadziłem w nim kilka pędów H. salicyfolia, zktórych dwa zaczęły wypuszczać poskręcane młode liście. Inne gatunki rosną znakomicie. Czy jest to efekt niedoboru czy może infekcja wirusowa? Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem?

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... highlight=
W tym wątku jest wiele napisane, ale wg mnie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, że to właśnie potas powoduje te poskręcane liście. Może to siarka zawarta w K2SO4?. Mam ostatnio podobne objawy do Twoich na Hygrophila Corymbosa, byłem pewien, że to właśnie nadmiar potasu, zmniejszyłem jego poziom i ... nabawiłem się glonów, a inne rośliny wykazują właśnie niedobór tego pierwiastka.
Do tego znalazłem zapiski sprzed kilku lat gdzie nie miałem w ogóle pojęcia o nawożeniu, tylko sypałem spore ilości KNO3 razem z K2SO4 i nie było takich problemów. Teraz jak to policzyłem to wyszło że mogłem mieć nawet 50 ppm K :!: , a nie pamiętam żeby Hygrophila miała takie poskręcane liście :?: :shock: Sprawa nie jest chyba taka prosta, jak to opisane w tamtym wątku :roll:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

22 cze 2006, 01:07   (#3)  

u mnie to nie mogla byc wina potasu bo na razie wcale nie nawozilem do czasu zaistnialej sytuacji, jedna z galazek zaczela wypuszczac jednak normalne liscie - dodalem ostatnio resztke nawozu sera jaka wygrzebalem gdzies w szafce wiec moze byl to niedobor mikroelementow :?:
jesli chodzi o sytuacje sprzed 2 lat w paludarium to wtedy tez nie nawozilem, a corymbosa rosla bardzo szybko wiec mogla wyciagnac wszystko z kompostu w jakim ja posadzilem - w tym przypadku stawiam tez na jakies niedobory
cala sprawa wyglada dosc skomplikowanie, mysle, ze u kazdego w watku, do ktorego link podales wyzej mogla to byc inna przyczyna a tylko objawy te same lub prawie te same
poniewaz liznalem troche fizjologii roslin na studiach wiem, ze w skrypcie w tabelce wszystko jest jasne, ale jak przychodzi do zinterpertowania niedoboru (nadmiaru) w praktyce to naprawde mozna zglupiec, akwarystom pozostaje chyba tylko metoda prob i bledow w probie usuniecia skutkow i wyciaganie wnioskow na tej podstawie

arturo
Początkujący

Posty: 25
Dołączył: 06 lut 2004, 00:49
Miasto: St. Albans

22 cze 2006, 16:06   (#4)  

u mnie pomogła delikatnie zwiękoszna dawka micro. Rezszta parametrów to no3:10; po4: 1,5 fe: 0,25
Zarys aranżacji w 375 l ;)

Avatar użytkownika
filip
Zainteresowany tematem

Posty: 213
Dołączył: 10 gru 2003, 23:05
Miasto: Łomianki/Warszawa

10 lip 2006, 15:18   (#5)  

U mnie po dodaniu SERA Florena objawy ustąpiły po kilku dniach.
150l, 1x30W (zwykła) + 1x18W Sylvania + odbłyśniki z lustra
1x mieczyk, 5x molinezja, 10x gupik, 3x zbrojnik, 3x gurami dwuplamiste, 2x kosiarka, 1x welon uratowany ze słoika 1l

Avatar użytkownika
janosh
Początkujący

Posty: 27
Dołączył: 18 kwi 2006, 09:53
Miasto: Choszczno











Powiązane tematy
  • Dziury w liściach, odpadające liście, przezroczyste liście p

    Witam, zbiornik 150x50x55, oświetlenie led ape led plant plus aquael leddy tube plant łącznie 31lumenow na litr, czas świecenia 8h, co2 w automacie z phbotem na poziomie około 25ppm, parametry Ph 6,8 ...

    Wyświetlenia: 2050 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Anubias skręcone liście

    Witam mam pytanie odnośnie uprawy anubiasa widocznego na zdjęciu Jak widać stan jego jest bardzo kiepski ..Był on mocno pokryty krasnorostami których się pozbyłem wymoczywszy go w roztworze kwasku cyt...

    Wyświetlenia: 752 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Skręcone liście ludwigi

    Może ktoś spotkał się z problemem skręconych liści poniżej stożka wzrostu (sam stożek jest zdrowy). Pacjent: ludwigia rubin red. Parametry: GH:9-10 KH:4 K:25-28 P:0.25 NO3:2-5 Fe:0.1 Ca:45 Mg:18 C...

    Wyświetlenia: 1381 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Hydrocotyle leucocephala Brązowe liście.

    Witam. Mam problem z ta rośliną. Mianowicie, liście zaczynają się przebarwiać, pojawiają się brązowe plamy. PH 7,8 GH 15 NO3 10 Nawożenie mikro i makro co co 2 dni. Akwarium 150l

    Wyświetlenia: 577 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Hygrophila Corymbosa, zwijaja sie liscie

    Witam,zbiornik założyłem około 2 miesięcy temu, co2 ,4 belki świetlne 2x sunny i dwa razy plant każda po 14W. Aktywne podłoże, świece po 9h. Gh 8, kh 3, ph 6.8, azot około 10, CA 70,Mg 9, Fe lekko wyk...

    Wyświetlenia: 2976 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Poskręcane młode liście, problem z identyfikacją a Ca/Mg

    Proszę o poradę w identyfikacji niedoboru, lub blokady. Poskręcane liście występują w zbiorniku tylko na Alternanthera Reineckii. Na pierwszy rzut oka - coś z Ca/Mg/K , ale tu nie powinno być problemu...

    Wyświetlenia: 1959 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Białe liście i nitki

    Witam. Zbiornik na 2 tygodnie w zasadzie od kilku dni zacząłem zauważać białe i przezroczyste listki na początku na Monte Carlo , teraz również na innych roślinach którym towarzyszy białe nitki . Nie...

    Wyświetlenia: 2862 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Marnieją liście staurogyne repens - przezroczyste

    Cześć, Marnieją mi liście roślin, głównie Staurogyne repens. Robią się przezroczyste, po czym rozpuszczają się. U niektórych widać intensywniej zazielenione obszary wzdłuż nerwów, podczas gdy reszta ...

    Wyświetlenia: 2138 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Żabienica wypuszcza czerwone liście - dlaczego?

    Witam mam pytanie moja zabienica puszczą czerwone liscie czym jest to spowodowane Wysłane z SM-A515F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

    Wyświetlenia: 2708 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Opadające liście

    Witam, od czasu założenia nowego akwarium mam same problemy.. otóż z praktycznie wszystkich roślin odpadają i gniją dolne liście, zostają tylko łodygi z ładną górą a dół to po prostu badyl. Akwarium...

    Wyświetlenia: 3107 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 214 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.