Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Pomoc przy kolejnym starcie akwarium



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Zakładam po raz kolejny akwarium, 300l, gh/kh 5/4, K na początek 10ppm, docelowo do 15, CO2, chiński komputer, akwarium roslinne, HT, oświetlenie mocne ledowe, podłoże aquabasis 0,5cm, siatka, na to 5cm żwiru kwarcowego. Miałem problemy z kumulacją Potasu i nie wiem ,jak się jego częściowo pozbyć wraz ze wzrostem nawożenia KNO3, KH2PO4. Czy jest na to jakiś środek, czy może zamienić nawożenie z KNO3 na NH4NO3? na początek po parę ppm tygodniowo, tak by uzyskać jego stężęnie w wodzie do 5ppm? Proszę o podpowiedź i pomoc. Jestem po raz pierwszy na takim forum i przepraszam, jeżeli coś narozrabiałem. Pozdrawiam Przemek

Akwarysta123 +
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 07 wrz 2018, 19:33

Czemu przeszkadza Ci potas?
Jakie masz No3 i Po4?

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Ilość potasu z KH2PO4 jest minimalna. Jeżeli ustawisz nawożenie na 1 ppm fosforu tygodniowo to uzyskasz około 0,6 ppm potasu. Teraz weźmy KNO3, zakładamy, że N będziesz ładował tygodniowo na poziomie 10 ppm - wpadnie z tego około 6,5 ppm potasu. Razem przy takim dawkowaniu masz około 7 ppm potasu. Przy dawkach 2 razy większych (azot 20 fosfor 2) będzie około 14 ppm potasu. (wlewanego do wody na tydzień).
Nie sądzę aby taka ilość przy prawidłowych podmianach wody była w stanie spowodować kumulację rodzącą problemy nawet przy mocnym świetle. Już prędzej spodziewałbym się jego niedoborów na szybko rosnących roślinach takich jak np. nawódki (zauważyłem, że one są bardzo wrażliwe na niski lub zablokowany potas)

No chyba, że duże ilości potasu masz w wodzie, którą wlewasz do akwarium. Wówczas zupełnie inna sprawa. Ale tutaj zamiana KNO3 na NH4NO3 nic raczej nie da i trzeba się będzie ratować wodą RO.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Witam!!! Dziękuję za odpowiedź!!!!!!! Uzupełnię parę wątków. Otóż akwarium startuję na dniach po raz trzeci!!! Poprzednio fuzja nitek, krasnorostów, duża zachowawczość i błędy w nawożeniu. Nawożenie solami, wiadomości z chemii wody dobre! Posiadam RO i chcę ustawić nast. parametry: Ca-Mg 25:6, KNO3 stałe stężenie w wodzie z czasem do 5 ppm, a tygodniowo jak pisałeś do 10 ppm. Pomijam K2HPO4, bo zawiera niewiele potasu. Proszę, popraw mnie, jeżeli piszę źle?! Na sam początek po zalaniu akwarium wodą, ile mam dać K2SO4/ogólnego potasu/ by jego ilość w sumie z KNO3 nie przekraczała np. 10ppm K, czy w ogóle muszę na sam początek wlewać K2SO4? może zacząć tylko od potasu z KNO3? Ale to tylko parę ppm, wówczas będzie za niski potas w stosunku do magnezu 6ppm. Pamietaj, że ja muszę oprócz tygodniówki KNO3/np. 10ppm/ zrobić jeszcze stężenie np. 5ppm w wodzie w sumie jakieś 9ppm K z KNO3 plus K2SO4 na początek, jeżeli będzie? Podłoże aquabasis nie jest specjalnie aktywne. Wybrałem je by na początku nie latać z wiadrami i uczyć się nawozić od razu. Proszę, jeżeli możesz podpowiedz mi, jak mam technicznie przeprowadzić start akwarium z K2SO4, KNO3/parametry, jak duże zastosować podmiany wody pamiętając, że jest to start niedojrzałego akwarium, Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam Przemek

Akwarysta123 +
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 07 wrz 2018, 19:33

Ca 25 jest bardzo niskie.Proponuję 35.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Ściągnij sobie kalkulator zulixa i wszystko tam obliczysz.

Przy samym KNO3 ustawionym na 10 będziesz miał 6,5 ppm potasu. Do tego rozrób sobie K2S04 tak aby jedno kliknięcie dawało 1ppm i wlej tyle ile potrzeba. Ale sądzę, że potas z KNO3 powinien wystarczyć. Suplementację potasem zacznij gdy zauważysz niedobory (polecam hygrophilia corymbosa lub hygrophilia polisperma - przy mocnym świetle pierwsze pokażą braki potasu w postaci dziurek w liściach.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Czyli jak to jest, na samym początku mogę do wody wrzucić jednorazowo np. 5ppm KNO3,a resztę w dawkach dziennych np. do 10ppm? A co w takim razie z K2HPO4 Proszę potwierdź. Przemek

Akwarysta123 +
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 07 wrz 2018, 19:33

Możesz dawać jak Ci wygodnie. KH2PO4 nie będzie miało zauważalnego wpływu na poziom potasu.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Dzięki serdeczne !!!!! Pozdrawiam Przemek

Akwarysta123 +
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 07 wrz 2018, 19:33











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3901 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Mega akwarium - peha68

    Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68. https://www.youtube.com/watch?v=hM24gvwsrv4 oraz filtracja: https://youtu.be/O...

    Wyświetlenia: 17998 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 597 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65178 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 993 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15274 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Pył w akwarium

    Witam założyłem ostatnio nowe akwarium 40l. Kupiłem sobie dobrze oceniane podłoże aktywne aquarium soli firmy tropica którego nie płuczę się przed wsypaniem. Od założenia akwarium po dwóch tygodniach ...

    Wyświetlenia: 711 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 306 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1214 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Akwarium bez podmian na mineralizatorze- stabilność

    Dzień dobry, Zastanawiam się nad obniżeniem ph oraz twardości wody w moim akwarium low tech. Chciałbym docelowo zrezygnować z podmian o ile wszystko będzie dobrze funkcjonować. W domu mam mineralizat...

    Wyświetlenia: 334 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 112 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.