Wkład filtracyjny Tetra BalanceBalls
Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne

Pomoc przy kolejnym starcie akwarium

Nowości i ciekawostki związane z akwarystyką roślinną, oraz posty nie pasujące do innych działów.
Zakładam po raz kolejny akwarium, 300l, gh/kh 5/4, K na początek 10ppm, docelowo do 15, CO2, chiński komputer, akwarium roslinne, HT, oświetlenie mocne ledowe, podłoże aquabasis 0,5cm, siatka, na to 5cm żwiru kwarcowego. Miałem problemy z kumulacją Potasu i nie wiem ,jak się jego częściowo pozbyć wraz ze wzrostem nawożenia KNO3, KH2PO4. Czy jest na to jakiś środek, czy może zamienić nawożenie z KNO3 na NH4NO3? na początek po parę ppm tygodniowo, tak by uzyskać jego stężęnie w wodzie do 5ppm? Proszę o podpowiedź i pomoc. Jestem po raz pierwszy na takim forum i przepraszam, jeżeli coś narozrabiałem. Pozdrawiam Przemek

Akwarysta123 +
Początkujący

Czemu przeszkadza Ci potas?
Jakie masz No3 i Po4?

BOROTom
Aktywny użytkownik

Ilość potasu z KH2PO4 jest minimalna. Jeżeli ustawisz nawożenie na 1 ppm fosforu tygodniowo to uzyskasz około 0,6 ppm potasu. Teraz weźmy KNO3, zakładamy, że N będziesz ładował tygodniowo na poziomie 10 ppm - wpadnie z tego około 6,5 ppm potasu. Razem przy takim dawkowaniu masz około 7 ppm potasu. Przy dawkach 2 razy większych (azot 20 fosfor 2) będzie około 14 ppm potasu. (wlewanego do wody na tydzień).
Nie sądzę aby taka ilość przy prawidłowych podmianach wody była w stanie spowodować kumulację rodzącą problemy nawet przy mocnym świetle. Już prędzej spodziewałbym się jego niedoborów na szybko rosnących roślinach takich jak np. nawódki (zauważyłem, że one są bardzo wrażliwe na niski lub zablokowany potas)

No chyba, że duże ilości potasu masz w wodzie, którą wlewasz do akwarium. Wówczas zupełnie inna sprawa. Ale tutaj zamiana KNO3 na NH4NO3 nic raczej nie da i trzeba się będzie ratować wodą RO.

szarlej
Aktywny użytkownik

Miasto: Tarnów

Witam!!! Dziękuję za odpowiedź!!!!!!! Uzupełnię parę wątków. Otóż akwarium startuję na dniach po raz trzeci!!! Poprzednio fuzja nitek, krasnorostów, duża zachowawczość i błędy w nawożeniu. Nawożenie solami, wiadomości z chemii wody dobre! Posiadam RO i chcę ustawić nast. parametry: Ca-Mg 25:6, KNO3 stałe stężenie w wodzie z czasem do 5 ppm, a tygodniowo jak pisałeś do 10 ppm. Pomijam K2HPO4, bo zawiera niewiele potasu. Proszę, popraw mnie, jeżeli piszę źle?! Na sam początek po zalaniu akwarium wodą, ile mam dać K2SO4/ogólnego potasu/ by jego ilość w sumie z KNO3 nie przekraczała np. 10ppm K, czy w ogóle muszę na sam początek wlewać K2SO4? może zacząć tylko od potasu z KNO3? Ale to tylko parę ppm, wówczas będzie za niski potas w stosunku do magnezu 6ppm. Pamietaj, że ja muszę oprócz tygodniówki KNO3/np. 10ppm/ zrobić jeszcze stężenie np. 5ppm w wodzie w sumie jakieś 9ppm K z KNO3 plus K2SO4 na początek, jeżeli będzie? Podłoże aquabasis nie jest specjalnie aktywne. Wybrałem je by na początku nie latać z wiadrami i uczyć się nawozić od razu. Proszę, jeżeli możesz podpowiedz mi, jak mam technicznie przeprowadzić start akwarium z K2SO4, KNO3/parametry, jak duże zastosować podmiany wody pamiętając, że jest to start niedojrzałego akwarium, Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam Przemek

Akwarysta123 +
Początkujący

Ca 25 jest bardzo niskie.Proponuję 35.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Zaawansowany użytkownik

Ściągnij sobie kalkulator zulixa i wszystko tam obliczysz.

Przy samym KNO3 ustawionym na 10 będziesz miał 6,5 ppm potasu. Do tego rozrób sobie K2S04 tak aby jedno kliknięcie dawało 1ppm i wlej tyle ile potrzeba. Ale sądzę, że potas z KNO3 powinien wystarczyć. Suplementację potasem zacznij gdy zauważysz niedobory (polecam hygrophilia corymbosa lub hygrophilia polisperma - przy mocnym świetle pierwsze pokażą braki potasu w postaci dziurek w liściach.

szarlej
Aktywny użytkownik

Czyli jak to jest, na samym początku mogę do wody wrzucić jednorazowo np. 5ppm KNO3,a resztę w dawkach dziennych np. do 10ppm? A co w takim razie z K2HPO4 Proszę potwierdź. Przemek

Akwarysta123 +
Początkujący

Możesz dawać jak Ci wygodnie. KH2PO4 nie będzie miało zauważalnego wpływu na poziom potasu.

szarlej
Aktywny użytkownik

Dzięki serdeczne !!!!! Pozdrawiam Przemek

Akwarysta123 +
Początkujący

Powiązane tematy
  • Bonsai Wood - korzenie na drzewko w akwarium

bonsai3.jpg Zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty korzeni do akwarium. Nowością są korzenie BONSAI Wood, które pozwalają na stworzenie efektu drzewka w akwarium. Korzenie można zakupić na szt...

Wyświetlenia: 1489 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

• Oferta w sklepie Akwarium Opti White różnica?

Witam Zauważyłem że do oferty trafiły akwaria Nattec OptiWhite. Proszę mi powiedzieć jaka jest różnica między waszą produkcją a Nattec bo cenowo jest ogromna. To nie trochę strzał w kolano ?...

Wyświetlenia: 737 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

• Aranżacje akwarium

ranking.jpg Miło mi poinformować iż otrzymaliśmy ciekawą propozycję współpracy ze strony aquadesignerów, którzy od wielu miesięcy są na pierwszym miejscu naszego forumowego rankingu akwariów. Więc...

Wyświetlenia: 471 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

• Korzenie do akwarium

korzenie-mangrowiec.jpg Oferta naszych korzeni powiększyła się, zapraszam: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/korzenie-kamienie-ozdoby/korzenie-akwarium-c-23_650.html?only_recommended=0&only_bun...

Wyświetlenia: 341 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

• Akwarium 300x60x60cm ze szkła OptiWhite

https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-fp-nowyb1-28c46a4f6813b49a1cc12daba1d1d41d.jpg Mieliśmy przyjemność przygotowywać zbiornik dla kolejnego sympatyka naszego Serwisu. Tym ...

Wyświetlenia: 0 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

Serwis roslinyakwariowe.pl

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 34 gości