Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Podrabiane TMG



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



06 cze 2006, 09:37 Podrabiane TMG  (#1)  

Witam
Przymierzam się do zrobienia TMG na bazie produktów z Intermagu. W podanym na tej stronie, jak również na stronie Witolda Sławińskiego jest przepis w oparciu o mikrowity. Chciałbym użyć stabilniejszych chelatów, ale nie znam wagi zasypowej. Czy ktoś sporządza TMG w opraciu o chelaty :?: i ma przeliczenia na ml :?: Problem dotyczy głównie Cu i Zn, ale będzie chyba problem bo tych pierwistków trzeba niewiele. Pewnie trzeba by zrobić wcześniej poszczególne roztwory i dobiero wtedy je odmierzać?
Pozdrawiam
Grzegorz

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

07 cze 2006, 23:23   (#2)  

Witam

Marek Odrzywolski napisał(a):
Raczej tak. Jak wyjdę z pracy to w domu sprawdzę oraz podam Ci wielkości
zasypowe.


Waga zasypowa:

1 cm3 Mn forte to 0,38g (około)
1 cm3 Cu forte to 0,54g (około)
1 cm3 Zn forte to 0,58g (około)

Proszek lekko ubity przez lekkie stukanie dnem cylindra miarowego
w stół. :)

Marek Odrzywolski


08 cze 2006, 08:13   (#3)  

Wielkie podziękowania dla Marka, właśnie o to mi chodziło. :D :D
Jeszcze tylko 10x, jak sugerowałeś, przeliczę mikrowity na chelaty i do dzieła :D

Jeszcze pytanko:
Czy zawartość pierwiastka w Mikrovitach z Intermagu się zmianiała, czy nie były to kiedyś wszystkie 3% :?:
Obecnie to:
Mikrovit Fe 3% - zawarrtość Fe w 1000 ml - 34 g
Mikrovit Mn 6% - zawarrtość Mn w 1000 ml - 75 g
Mikrovit Cu 6% - zawarrtość Cu w 1000 ml - 78 g
Mikrovit Zn 6% - zawarrtość Zn w 1000 ml - 75 g

.. bo jeśli tak to muszę inaczej przeliczać (wg starych danych), by nie skopać TMG, którego przepis jest na tej stronie, ale raczej nie uaktualniany :?:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

08 cze 2006, 17:57   (#4)  

Witam.

GP napisał(a):Wielkie podziękowania dla Marka, właśnie o to mi chodziło. :D :D
Jeszcze tylko 10x, jak sugerowałeś, przeliczę mikrowity na chelaty i do dzieła :D

Jeszcze pytanko:
Czy zawartość pierwiastka w Mikrovitach z Intermagu się zmianiała, czy nie były to kiedyś wszystkie 3% :?:
Obecnie to:
Mikrovit Fe 3% - zawarrtość Fe w 1000 ml - 34 g
Mikrovit Mn 6% - zawarrtość Mn w 1000 ml - 75 g
Mikrovit Cu 6% - zawarrtość Cu w 1000 ml - 78 g
Mikrovit Zn 6% - zawarrtość Zn w 1000 ml - 75 g

.. bo jeśli tak to muszę inaczej przeliczać (wg starych danych), by nie skopać TMG, którego przepis jest na tej stronie, ale raczej nie uaktualniany :?:


Właśnie napisałem list z zapytaniem do chłopaków z Intermagu :)

Marek Odrzywolski


13 cze 2006, 00:27   (#5)  

Witam.


Marek Odrzywolski napisał(a):Witam.

GP napisał(a):Wielkie podziękowania dla Marka, właśnie o to mi chodziło. :D :D
Jeszcze tylko 10x, jak sugerowałeś, przeliczę mikrowity na chelaty i do dzieła :D

Jeszcze pytanko:
Czy zawartość pierwiastka w Mikrovitach z Intermagu się zmianiała, czy nie były to kiedyś wszystkie 3% :?:
Obecnie to:
Mikrovit Fe 3% - zawarrtość Fe w 1000 ml - 34 g
Mikrovit Mn 6% - zawarrtość Mn w 1000 ml - 75 g
Mikrovit Cu 6% - zawarrtość Cu w 1000 ml - 78 g
Mikrovit Zn 6% - zawarrtość Zn w 1000 ml - 75 g

.. bo jeśli tak to muszę inaczej przeliczać (wg starych danych), by nie skopać TMG, którego przepis jest na tej stronie, ale raczej nie uaktualniany :?:


Właśnie napisałem list z zapytaniem do chłopaków z Intermagu :)



A to odpowiedź:

Zawartości starych chelatów
Mikrovit Fe 35g/l
Mikrovit Cu 35g/l
Mikrovit Mn 35 g/l
Mikrovit Zn 40g/l

Marek Odrzywolski


13 cze 2006, 08:17   (#6)  

Dziękuję za zainteresowanie tematem, teraz jasne. Widzę jednak, że trzeba zaopatrzyć się w wagę, bo przekłamania mogą być spore przy odmierzaniu 1 ml chelatu :(

No i przestroga dla innych: Przepis TMG na tej stronie jest w opraciu o stare mikrovity, kupując nowe o dwukrotnie większej ilości pierwiastka trzeba wszystko dokładnie przeliczyć.
Chelat żelaza też był chyba obliczony jako 7,5%, teraz jest 8%. W Intermag'u są ostatnio również inne chelaty żelaza, np. Premium 9% i TOP 13%, więc trzeba uważać :!: :idea:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

13 cze 2006, 21:50   (#7)  

Dzięki Marek!
Dzięki danom , które ty podałeś skończyłem mój kalkulator na składnik TE do Perpetual Preservation System. Więcej w dziale nawożenie.
http://rapidshare.de/files/22982036/TE.xls.html oto moje dzieło

Gość


18 cze 2006, 22:39   (#8)  

Od biedy wagę można zrobić samemu - jako szalki 2 pojemniki 10 ml, jako odważnik-woda (1ml to ok.1g), jak potrzeba odważyć ilości poniżej 1g - robi się roztwór np.10 % a następnie strzykawką odmierza odpowiednią ilość substancji.

Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec

Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

26 cze 2006, 12:57   (#9)  

Witam
Po rozpoczęciu nawożenia "moim" TMG :D mam pytanie do osób, które nawoziły wcześniej Symfonią i właśnie przeszły na podrabiane TMG. Po przeczytaniu wielu wątków domniemam, że takich osób było sporo :wink:
Jak zmieniło się wasze nawożenie, czy dawka TMG została na niezmienionym poziomie, czy była mniejsza lub większa w porównaniu do Symfonii?
Oczywiście, dojdę do odpowiedniej dawki, ale chętnie skorzystam z rad i doświadczeń przechodzących przez te niuanse kolegów i koleżanek :wink:
Druga sprawa, to jakie zmiany zauważyliście po zmianie tych nawozów? Plusy, minusy?
Tak na marginesie dodam, że sporządzanie nawozu (TMG), to czysta przyjemność i zajmuje kilka minut :) To dla osób, które mają pewne obawy co do zabawy w alchemika i mających brak wiary we własne umiejętności. :wink:
Pozdrawiam
Grzegorz

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

29 cze 2006, 11:28   (#10)  

Witam.



GP napisał(a):Tak na marginesie dodam, że sporządzanie nawozu (TMG), to czysta przyjemność i zajmuje kilka minut :) To dla osób, które mają pewne obawy co do zabawy w alchemika i mających brak wiary we własne umiejętności. :wink:
Pozdrawiam
Grzegorz



Tak, zgadzam się :)
Lubię to alchemikowanie, te butle z odczynnikami, cylindry miarowe, zlewki, kolby szklane.
Jest w tym fajny klimacik :D

Marek Odrzywolski


18 paź 2006, 18:22   (#11)  

słuchajcie, a jaki kolor ma Wasze podrabiane TMG? Pytam bo swój roztwór robiłem trzy razy. Za pierwszym razem kiedy nie dodałem fe i mn był koloru jasno zielonego, za drugim z małą dawką fe i mn wyszła ciemna zieleń, natomiast w sobote zrobiłem roztówr wg przepisu z głownej strony z pominięciem hcl. Wówczas kolor był ciemno zielony, natomiast dzisiaj po wyjęciu z lodówki wielkie zdziwienie - kolor metnej herbaty :shock: tak ma być?
Zarys aranżacji w 375 l ;)

Avatar użytkownika
filip
Zainteresowany tematem

Posty: 213
Dołączył: 10 gru 2003, 23:05
Miasto: Łomianki/Warszawa

18 paź 2006, 20:27   (#12)  

filip napisał(a):słuchajcie, a jaki kolor ma Wasze podrabiane TMG?

Ja robiłem zgodnie z przepisem w laboratorium, ma kolor jasnej zieleni

Avatar użytkownika
kier
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 13 lis 2005, 18:54
Miasto: Toruń

19 paź 2006, 13:38   (#13)  

filip napisał(a):Wówczas kolor był ciemno zielony, natomiast dzisiaj po wyjęciu z lodówki wielkie zdziwienie - kolor metnej herbaty Shocked tak ma być?

Potwierdzam - Zieleń.
Jeśli zrobiła Ci się "herbatka" to znak, że coś nie tak z chelatami i pewnie chodzi tu o żelazo :idea:
Daj odrobinę witaminy C, będzie zieloniutko :wink:

Jaki chelat kupiłeś? Jeśli ten 12% to faktycznie jest niestabilny. Mnie już w worku zrobił się jak cegła z koloru żółtego. Chelat Fe 8% jest OK przynajmniej na wygląd.

Pozdrawiam
Grzegorz

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

19 paź 2006, 17:22   (#14)  

GP napisał(a):Jaki chelat kupiłeś? Jeśli ten 12% to faktycznie jest niestabilny. Mnie już w worku zrobił się jak cegła z koloru żółtego. Chelat Fe 8% jest OK przynajmniej na wygląd.

Pozdrawiam
Grzegorz

Z tego co piamiętam to mam chelat fe 7.5%, albo właśnie 8 %, napewno nie wiekszy. No nic, w takim razie biorę sie za "chemikowanie". Dzieki za odpowiedzi - pozdrawiam.
Zarys aranżacji w 375 l ;)

Avatar użytkownika
filip
Zainteresowany tematem

Posty: 213
Dołączył: 10 gru 2003, 23:05
Miasto: Łomianki/Warszawa











Powiązane tematy
  • TMG TPN+ TNC pochodne Jeszcze Raz

    Witajcie Chciałbym zrobić TMG TPN+ i zastanawiam się, czy nie zrobić tego na bazie lepszych soli aniżeli oferują w mieszankach do TMG TPN+?. koledzy z forum.. tj bazy już wymieszane. M ...

    Wyświetlenia: 3803 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • TMG Tropica

    U mnie w piwnicy od trzech lat stoi ok. 2l nawozu mikro TMG Tropica. Jak myślicie czy po takim czasie nadaje się on jeszcze do użytku, czy też wylać go?

    Wyświetlenia: 741 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Planta activ vs TMG vs Seachem fluorish

    Witam Zastanawiam się nad nowym nawozem. Na oku mam mikro i makro od Planta Activ i Tropice TMG oraz Seachem Fluorish. Który będzie najlepszy,bo sam nie wiem czy tmg i fluorish to mikro czy kompl...

    Wyświetlenia: 386 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Dawkowanie K+MIKRO+MAKRO+TMG

    Opis zbiornika: akwarium: 30l Filtracja: AquaELmini kani 120 (4 wkłądy ceramika bio,kamyk,włóknina,gąbka) Ogrzewanie: 25W aquael z termostatem temperatura w zbiorniku 23oC Podłoże: Sthrimp-Soil O...

    Wyświetlenia: 886 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • TMG i tylko to?

    Chciałbym się dowiedzieć czy lejecie do akwariów tylko TMG czy coś jeszcze. (jestem początkującym zielarzem i tak się zastanawiam czy lać same TMG czy coś jeszcze)

    Wyświetlenia: 3461 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Podrabiane nawozy

    Witam natknąłem się gdzieś w sieci na opis podrabianego nawozu renomowanej firmy nie wiem konkretnie gdzie i o jaki nawóz chodziło .Mam zamiar zmienić nawóz więc zaciekawi ł mnie temat .Czytałem ze k...

    Wyświetlenia: 999 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • TMG z czym ?

    Zaczynam nawożenie TMG - oryginał w wersji bez P i N . Akwa 180 litrów - swiatło 2x39W T5 i CO2 z butli. Woda z RO z dodatkiem PG Hydro Mineral. Duża obsada ryb - zbrojniki , neony , molinezje, papuz...

    Wyświetlenia: 883 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • steżenie PlantaMin a TMG ?

    Zamierzam przejść z TMG na PlantaMin - nawóz mikro. Wiem że TMG jest nawozem słabostęzonym zwłaszcza na akwa średnio oświetlone np.0.8 w / litr. Wiec TMG lałem nawet 200% dawki. Zastawiam sie teraz ja...

    Wyświetlenia: 706 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Mój eksperyment z mikro - TMG a PG - proszę o opinie

    Od dłuższego czasu borykam się z problemem nawożenia, po wielu miesiącach eksperymentowania jestem na tropie moich błędów w tym zakresie, i sądzę że prawdopodobnie popełniałem błąd tj. przenawożenia m...

    Wyświetlenia: 1983 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • przepis na pmdd/tmg/sz+k2so4

    Postanowilem zebrac wszystko do kupy. Przepisu zaktualizowane do nowych stezen mikrovitow. Dawki dla poj. 500ml. pmdd 1. mikrovit Cu 0,13 ml 2. mikrovit Mn 2,67 ml 3. chelat żelaza Forte 8,69 ...

    Wyświetlenia: 1129 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Jakub90210, smolny i 274 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.