Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Podawanie azotu a wzrost potasu



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



W nowym akwa - 1miesiąc mam problem:

NO3 - 4
PO4 0.1
K ?

Wlewam KH2PO4 do 0.5 i jest pytanie czy stosować KNO3 do niedoborów azotu?
Obawiam się, że mogę i to grubo przedawkować potas, czy jedynym wyjściem jest kupno stada tanich rybek?

Mniejsza podmiana wody nie wchodzi w grę, ponieważ nawoziłem fe i nie patrzyłem na testy - mam 1,5mg/l podmieniam wodę 50 l co tydzień.

Życzę Wszystkim niezapomnianych i radosnych Świąt!

Avatar użytkownika
file
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 20 kwi 2006, 22:28
Miasto: Rokietnica k. Poznania

file napisał(a):Wlewam KH2PO4 do 0.5 i jest pytanie czy stosować KNO3 do niedoborów azotu?
Obawiam się, że mogę i to grubo przedawkować potas, czy jedynym wyjściem jest kupno stada tanich rybek?

Witam
Co do dozowania NO3 za pomocą saletry potasowej, to nie ma problemu, pod warunkiem że stosujesz regularne, duże podmiane wody. Na pewno nie przedawkujesz wtedy potasu, a moim skromnym zdaniem przy podmianach przynajmniej 50% na tydzień trzeba się wspomóc również inymi związkami zawierającymi potas. Ale to tak na przyszłość.
Twoje akwarium jest jednak młode, więc żeby go ustabilizować i zbilansować azot dodałbym na razie odpowiednią ilość rybek i na razie wstrzymałbym się z KNO3, chyba że będą dalej braki. Jeśli nie będziesz dawać wtedy azotanów z KNO3, to musisz zadbać o potas z innego związku: K2SO4, KHCO3, K2CO3, KCl.
Nie wiem jednak, czy oprócz wymienionych przez Ciebie związków, dodajesz jeszcze w innej formie potas?
Żeby zabezpieczyć się przed przedawkowaniem potasu, to obliczaj tygodniową dawkę w odniesieniu do podmienanej wody - będziesz wiedzieć jaka jest wtedy max kumulacja.
np.:
10 ppm K na całe akwa na tydzień, podmiana 50% na tydzień
max kumulacja = ppm K / % podm. wody
W naszym przypadku będzie 10/50% = 20 ppm
To jednak tylko teoria, bo nie wiemy ile rośliny pochłaniają potasu, ale przy stałych, regularnych i odpowiednio dużych podmianach, z określonym poziomem pierwiastka na pewno nie zabraknie potasu. Tak samo możesz postępować z innymi makroelementami.
Na forum potas ostatnimi czasy stał się jakimś złem, który dajemy tylko jako uboczny produkt dozując azotany, czy inne związki, ale pierwiastek ten jest jednym z najważniejszych, potrzebnych do wzrostu roślin, więc chyba wiele informacji jest przesadzonych :lol:

Co do PO4 to nie przekraczałbym na razie 0,2 ppm i tak dawkował codziennie, aby rośliny na bieżąco konsumowały fosforany. :idea:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno











Powiązane tematy
  • Cladophora kontra nadmanganiam potasu

    Cześć, chciałbym przy okazji resetu pozbyć się tego dziadostwa i odkazić akwarium nadmanganianem potasu.Kupiłem saszetkę 5g i nie wiem jakiej dawki użyć. Czy ktoś już stosował coś takiego? Chciałem ro...

    Wyświetlenia: 290 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zahamowany wzrost i dziury na starych liściach i u dołu rośl

    Witam, od jakiegoś czasu pojawiają się dziury w roślinach i zatrzymał się wzrost roślin. Świecę 11h dziennie z czego pierwsze 2 i ostatnie 2 godziny to świt i zmierzch. Parametry wody: PH - 7.6 Gh - 1...

    Wyświetlenia: 1580 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Nadmiar potasu a mineralizator

    Używam mineralizatora Seachem Equalibrium do GH i AquaVitro do KH, problem polega na tym że oba z nich zawierają dużo potasu. Chcąc mieć wartość GH=8 KH=4 mam już potas wg. testu JBLa na poziomie ok. ...

    Wyświetlenia: 1765 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Nierównomierne podawanie CO2 - Pomocy!

    Dzień dobry. Mam ostatnio problem z ustawieniem ilości CO2 - po ustawieniu ok. 1b/s przepływ gazu stopniowo zaczyna zwalniać i już po kilku minutach prawie w ogóle nie leci :( W czym może tkwić probl...

    Wyświetlenia: 6556 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • zawartosc potasu i kh

    Witam . Posiadam świeżo założone akwarium w stylu iwagumi . Przesiadłem się z holendra na podłożu bazaltowym i substracie na typ iwagumi z podłożem aktywnym . Nigdy takowego podłoża nie stosowałem wie...

    Wyświetlenia: 1079 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

    Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

    Wyświetlenia: 4211 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Nawóz ogólny bez azotu i fosforu

    Szukając w internetach z asortymentu nawozów ogólnych bez N i P znalazłem następujące: Tropica Premium Nutrition Microbe-Lift Plants Green Easy-Life ProFito Aqua Art Planta Gainer Classic Azotu mam ...

    Wyświetlenia: 1785 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Wzrost roślin wyhamował, glony ruszyły

    Cześć, Mam problem ze świeżo uruchomionym akwarium. Miał być prosty do utrzymania zbiorniczek, a nie laboratorium chemiczne, ale coś nie idzie to jak trzeba. Mianowicie mimo w miarę prostych do hodow...

    Wyświetlenia: 3578 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Podawanie co2 do sumpa

    do tej pory u mnie szło przez filtr lub pompę i reaktor co2. Ale rezygnuje z tego bo reaktory non stop sie zapowietrzały, a filtr czy pompa nie dawały rady. zresztą chce się pozbyć gratów spod szafki ...

    Wyświetlenia: 3514 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Zwiększenie dawki mikro a niedobór potasu

    Witam . Zbiornik na podłożu master soil 50 litrów netto , 50lumenow na litr barwa 7000k K 18 (po zwiększeniu dawki mikro i zauważeniu niedoborów spadło do 10) Ph6.9-6.3 Gh/kh 8/1 No3 5 Po4 0.2 Ca/mg...

    Wyświetlenia: 12363 | Odpowiedzi: 55 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 509 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.