Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Pierwiastki oraz ich symbole - powtórka z chemii



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Koleżanki i koledzy!

Jako początkujący adept sztuki akwarystycznej czytam to forum w celu rozwiązania nurtujących mnie kwestii; odnajduję cenną i co najważniejsze - skuteczną pomoc. Dziękuję wszystkim, którzy tej pomocy mi udzielili, a którzy nawet o tym nie wiedzą.:) Zaznaczyłem to, ponieważ nie chcę, aby ten post był odebrany jako pouczanie. Sam się uczę. Jednak...

Co jakiś czas w różnych postach napotykam na błędy związane ze stosowaniem symboli pierwiastków chemicznych w kontekście chemii wody. Najczęściej problem dotyczy potasu, który jest błędnie oznaczany "literą P". Ktoś pisze że P musi być na poziomie X i żeby lać Potas. Taka rada mogła być nawet dobra, gdyby autor stosował poprawnie symbole pierwiastków. W rezultacie, stosowanie się do rady może być tragiczne w skutkach. Dlatego...

Przypominam, że symbole zostały utworzone od nazw łacińskich:
N - AZOT (łac. nitrogenium)
P - FOSFOR (łac. phosphorus)
K - POTAS (łac. kalium)

Może tym postem uratuję jakieś akwarium?;) Pozdrawiam!

Dicortineff
Poznaje temat

Posty: 82
Dołączył: 12 lis 2018, 01:34
Miasto: Wrocław

Czasem pisze się coś szybko lub myśli jedno a pisze drugie. Jeśli gdzieś ktoś wyłapie błąd warto poprawić odrazu kogoś. Każdemu się może zdarzyć i ja nieobrazilbym się gdyby mnie ktoś poprawił lub zwrócił uwagę.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Niemniej jednak dziękujemy za powtórkę z chemii.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.











Powiązane tematy
  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 1004 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 651 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Pomiary chemii wody minifotometrami Hanna

    Dzień dobry!. Witam serdecznie Forumowiczów po długiej przerwie!. Mam pytanie do Was, tych którzy wykonują pomiary tymi miernikami, a zwłaszcza do tych, którzy mają już większe doświadczenie. Przechod...

    Wyświetlenia: 842 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Białe kropki na skorupce ślimaka oraz na korzeniach i kamien

    Proszę o pomoc zakupiłem w internecie kilka ślimaków helmet. Jeden z nich został zakupiony wraz z białymi kropkami, które rozprzestrzeniły się po całym akwarium (kamienie, korzenie itp.). Dodaję kilka...

    Wyświetlenia: 683 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Brunatnice? Prosba o identyfikacje oraz pomoc

    Czesc, Jestem swiezym akwarysta roslinnym i niestety moja wiedza a co gorsza praktyka w tym temacie jest dosc mizerna co widac po moim akwarium. Dlatego tez zwracam sie z ogromna prosba do Was o ...

    Wyświetlenia: 2866 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Różnice oraz opinia.

    Witam, czy zakup aquastel oświetlenie led glass plant 18w 70cm to dobre rozwiązanie jako tańszy zamiennik aquael plant 16w?? Akwarium 112 l. Pierwsza lampa aquael sunny 16 w. Rośliny wszystkie wybrane...

    Wyświetlenia: 3505 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Nowość QualDrop - Basic GROW oraz Fe Forte

    Na rynku pojawią się kolejne nawozy marki QualDROP. Tym razem będą to: Basic Grow (nawóz makroelementowy ) i Fe Forte (żelazo + mikroelementy i pierwiastki śladowe). Jest to linia Basic Line która ...

    Wyświetlenia: 5087 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Krewetka nosi jajka ale ich nie wachluje .

    Witam, tak jak w temacie dziś zauważyłem pierwszą krewetkę z jajkami w moim krewetkarium . Z tego co mi wiadomo to samice wachlują i przekładają jajka w celu ich natleniania, lecz u mnie krewetka nosi...

    Wyświetlenia: 5030 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Chihiros dystrybucja oraz opakowania

    Hej, Kupiłem lampę Chihiros WRGB i jakie było moje ździwko kiedy lampa przyszła w takim brązowym kartonie IMG_20210430_214754.jpg . Spodziewałem się takiego kolorowego jaki był pokazany na aukcji z k...

    Wyświetlenia: 3337 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Glony nitkowate,krasnorosty, problem z K oraz Mg

    Witam, Piszę, ponieważ od dłuższego czasu nie mogę sobie poradzić z glonami, próbowałem już wielu kombinacji, w tym restart akwarium. Akwarium zostało założone grudniu 2019, restart był robiony w maj...

    Wyświetlenia: 5599 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 427 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.