Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Piasek kwarcowy pod rośliny



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



30 sty 2009, 21:40 Piasek kwarcowy pod rośliny  (#1)  

Witam ostatnio zrobiłem sobie restart z wymianą podłoża na spód dałem podkład tetry
http://www.zoo-sklep.pl/index.php?p546, ... dla-roslin tylko to większe opakowanie 5,8kg całość przykryłem piaskiem kwarcowym
http://www.leroymerlin.pl/mpng2-front/p ... 1169113778
Warstwą od 5 do 8 cm posadziłem te same rośliny co przedtem i jakoś klapa coś kiepsko to wszystko rośnie .Nawet moczarka nie idzie do góry tylko stoi w miejscu albo pochylała się w dół .A przedtem jakoś lepiej to wszystko szło teraz szukam przyczyny i mam dwie możliwości albo ten piasek im nie służy albo coś nie tak z oświetleniem wystartowałem na 3x18W 840 .Poradźcie gdzie szukać przyczyny .Woda cały czas twarda bez zmian Co2 nie podaję .

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 509
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz

30 sty 2009, 22:28   (#2)  

Piasek to złe podłoże dla roślin wodnych.
Pozdrawiam
------
>>Moja strona<<
Na tym forum można odnieść wrażenie, że Heteranthera zosterifolia nigdy nie istniała...

Avatar użytkownika
Yahilles
Znający temat

Posty: 1678
Dołączył: 21 maja 2007, 21:02

31 sty 2009, 17:00   (#3)  

No powoli też do tego dochodzę ale jeśli ktoś mógłby to rozwinąć to będę wdzięczny .

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 509
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz

31 sty 2009, 21:56   (#4)  

Możecie powiedzieć coś więcej??? tzn. dlaczego piasek jest złym podłożem???
Nie polemizuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pobije doświadczeniem.

Avatar użytkownika
karol13
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 05 paź 2008, 21:07
Miasto: Działdowo

31 sty 2009, 22:13   (#5)  

Nie koniecznie koledzy i koleżanki akwaryści.

Posłużę się tutaj linkiem z innego forum :wink: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=8597

Avatar użytkownika
artur_89
Znający temat

Posty: 1585
Dołączył: 06 kwi 2007, 16:05
Miasto: Jaworzno

01 lut 2009, 06:05   (#6)  

[quote="artur_89"]Nie koniecznie koledzy i koleżanki akwaryści.

Zgadzam się w zupełności .Frakcja 1mm jest odpowiednia dla większosci roślin.
Przyczyna tkwi gdzie indziej.

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

01 lut 2009, 17:56   (#7)  

No to jak zawsze mamy dwie opinie i dwie różne a liczyłem że gdzie jak gdzie ale tu powinno nie być problemów z jasną i wyczerpującą odpowiedzią .Tu są chyba fachowcy ?

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 509
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz

02 lut 2009, 06:16   (#8)  

andrzejkowac napisał(a):No to jak zawsze mamy dwie opinie i dwie różne a liczyłem że gdzie jak gdzie ale tu powinno nie być problemów z jasną i wyczerpującą odpowiedzią .Tu są chyba fachowcy ?


Fachowcy ,drogi kolego to są w labolatoriach.Na forum przekazujemy tylko swoje opinie oparte na doswiadczeniu.Każdy ma inne ,to fakt.Niezależnie od tego .forum służy do przekazywania wiedzy i doświadczeń,zawsze w dobrej intencji.
Jak już pisałem ,frakcja 1mm ,jest odpowiednia dla roślin.To moja opinia ,oparta tylko i wyłacznie na doświadczeniu.Sądzę że przyczyna tkwi gdzie indziej.

Tylko to czego doświadczysz na własnym "szkle",pozwoli ci znaleźć "złoty środek"

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

02 lut 2009, 10:28   (#9)  

No to trochę przeceniłem szanownych użytkowników forum ale z kąt mogłem wiedzieć patrząc na to co jest w galerii doszedłem właśnie do takich wniosków .A zakładając ten temat liczyłem na sporo wypowiedzi i dużo materiału do czytania i przemyślenia .A tu coś cienko no ale trudno dla spokoju wymienię ten piasek na tradycyjny żwir

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 509
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz

andrzejkowac napisał(a):....warstwą od 5 do 8 cm, posadziłem te same rośliny co przedtem i jakoś klapa coś kiepsko to wszystko rośnie .

Otóż Andrzeju, wydaje mi się mocno, że zwyczajnie "zabetonowałeś" rośliny. Piasek może być, ale : 1.jako składnik, a nie monolit, 2.nie taka gruba warstwa, jak na akwa.
Taki piasek, to ja bym dał o grubości 1-1,5 cm, a nie taką nieprzenikliwą warstwę, jak Ty dałeś. Gdzie tam mikrokrążenie i bakterie dla podłoża ???
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

02 lut 2009, 13:19   (#11)  

No właśnie potwierdzasz moje głębokie przemyślenia w zwykłym żwirku część rybiego G trafia na sam spód i tworzy nawóz a w przy tym jak to nazwałeś zabetonowaniu takiej możliwości brak i to jest chyba cały problem .Generalnie wygląda taki piasek fajnie ale jak widać z roślinami może być kiepsko Właśnie przytargałem do domu 20kg żwirku bazaltowego czarnego i po jutrze będzie przeróbka zostanie tylko kawałek plaży a reszta wypad .Dzięki za pomoc .

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 509
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz

Yahilles napisał(a):Piasek to złe podłoże dla roślin wodnych.

Piasek to bardzo dobre podłoże dla roślin wodnych :D
Mnie świetnie w piasku rosną. Kiedyś miałem sam piasek, teraz mam piasek przykryty cienką warstwą żwiru jako ochrone przed kiryskami (za bardzo w nim mieszały). Rośliny zawsze ładnie rosły. Ważne żeby piasek nie był zbyt czysty i żeby zawierał gline.

andrzejkowac napisał(a):Nawet moczarka nie idzie do góry tylko stoi w miejscu albo pochylała się w dół .

Dla moczarek podłoże nie jest bardzo istotne, rosna nawet wtedy gdy sie ich nie posadzi.
Podejrzewam, że problemem u Ciebie nie jest podłoże ale coś innego.

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 462
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

15 lut 2009, 16:39   (#13)  

Widocznie piasek piaskowi nie równy w moim wypadku szło mi źle przykładowo lotos całkiem zmarniał młoda sadzonka przez ponad miesiąc stała w miejscu .teraz w miejsce piasku jest żwir i lotos przez tydzień wypuścił mi już dwa ładne liście .Wszystkie inne parametry są bez zmian a moczarki stoją prosto więc tak zostawię :D

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 509
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz

16 lut 2009, 10:56   (#14)  

Rośliny pięknie rosną w piasku !
Odrobina myślenia i naprawdę :?
Stereotyp powtarzany bez własnych przemyśleń, to moje zdanie nt. tego, że piasek to złe podłoże.
Proszę o argumenty jeżeli jest taki zły ?
A moje doświadczenie z piaskiem wygląda następująco :
Obrazek
(to fragment mojego starego baniaczka )
Także radzę najpierw samemu sprawdzić, zanim zacznie się klepać informacje przeczytane tu i ówdzie :?

Qba888
Początkujący

Posty: 15
Dołączył: 16 lis 2007, 15:40
Miasto: warszawa

16 lut 2009, 14:20   (#15)  

Ja miałem piasek i podstawowym problemem było sadzenie w nim roślin.
Uważam go za złe podłoże ze względu na to, że jest taki gęsty i pewnie łatwiej w nim o strefy beztlenowe.
Pozdrawiam
------
>>Moja strona<<
Na tym forum można odnieść wrażenie, że Heteranthera zosterifolia nigdy nie istniała...

Avatar użytkownika
Yahilles
Znający temat

Posty: 1678
Dołączył: 21 maja 2007, 21:02

23 mar 2009, 23:33   (#16)  

zamierzam za pare miesiecy zrobic sobie dosc spore (przynajmniej w moich oczach:D) LT na piasku wlasnie. staram sie duzo czytac i nic nie znalazlam jakoby byl szkodliwy, zreszta w naturze przeciez calkiem sporo w nim rosnie;)

loeb
Poznaje temat

Posty: 56
Dołączył: 21 lut 2009, 14:22

24 mar 2009, 10:36   (#17)  

Yahilles napisał(a):Ja miałem piasek i podstawowym problemem było sadzenie w nim roślin.
Uważam go za złe podłoże ze względu na to, że jest taki gęsty i pewnie łatwiej w nim o strefy beztlenowe.


Na czym polegał problem z sadzeniem roślin?
Dla mnie jedynym problemem związanym z podłożem piaszczystym jest to, że się łatwo przesypuje. Gdy miałem Glostostigme posadzoną bezpośrednio w piasku, to kiryski mi ją ciągle zasypywały, nie wyglądało to zbyt dobrze. Teraz mam cieniutką warstwę żwirku na piasku, specjalnie pod Glosie. Z innymi roślinami nie było problemu.

Co do stref beztlenowych to jakiś mit. Czy ktoś je kiedyś widział? Bo wszyscy o nich piszą ale chyba nikt nie widział. Zresztą strefy beztlenowe w zarośniętym akwarium nie mają szans. Korzenie roślin dostarczają tlen do podłoża zapobiegając powstawaniu stref beztlenowych. Pamiętam jak wyciągnąłem jedną dużą żabienicę z piasku - korzenie miały długość ok 30cm. Nie było miejsca na strefy bez tlenu.

Dodam jeszcze, że piasek jest zdecydowanie najlepszym podłożem dla ryb - mogą sobie w nim kopać, gmerać i przesypywać.

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 462
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

24 mar 2009, 12:16   (#18)  

Piasek, piasek... :) Rozgraniczmy trochę te piaski! Nie chodzi o taki miał, niczym piaskowa mąka lub kasza manna, jak na plaży!
Wyśmienity jest piasek o granulacji ... kaszy jaglanej !!! :) (mniej więcej... :wink: ).
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn











Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 11896 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • Marniejące rośliny

    Pytałem o to w Dziale Rośliny, jako kontynuacja wątku, ale nie ma tam odważnego do podpowiedzi. A jak ktoś\poszuka dobrze, to ten sam problem mam od długiego czasu. I wracam z pytaniem, co robienie ta...

    Wyświetlenia: 6448 | Odpowiedzi: 80 czytaj więcej...

  • Wypływajace rośliny

    Witam Jakie są wasze sposoby na wypływające rośliny z podłoża podczas sadzenia? Szczególnie z podłoży firmowych - które są "lekkie" Obkładacie kamieniami? Przywiązujecie do kamieni? Jakieś inne? ...

    Wyświetlenia: 1170 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji rośliny - wgraj zdjęcie

    Temat dedykowany identyfikacji gatunków roślin wodnych.

    Wyświetlenia: 373006 | Odpowiedzi: 2125 czytaj więcej...

  • rosliny INVITAL

    Takie to oto coś przyszło mi dzisiaj z Invital. Dodam ze jest to Eustralis stellata :roll: Produkt z Aqua-Art ale nie twierdzę że akurat to wina tej firmy tylko sprzedawcy ze takie coś sprzedał....

    Wyświetlenia: 430 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Rośliny plywajace

    Witam, mam tylko jedno pytanie czy można trzymać rośliny pływajace jak np.Salvina w zamkniętym zbiorniku gdzie mógłbym zwiększyć lekko dostęp do tlenu roślinom. W internecie nie znalazłem konkretnego ...

    Wyświetlenia: 280 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Komoda pod akwarium

    Cześć. Na początku się przywitam. Jestem Kamil i planuję założyć swoje pierwsze akwarium. Myślę o 112 l, 80x35x40. Zastanawia mnie jedynie komoda, na której planuję postawić te akwarium. Jest ona stab...

    Wyświetlenia: 1634 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Czy duże kosiarki mogą niszczyć rośliny?

    Witam Mam problem z roślinami i podejrzewam wine tutaj kosiarek. Mam świeży zbiornik ,świeżo zasadzone rośliny które są pocięte!!! Mam lotosa, kryptokoryny których liscie są pocięte. Mam w baniaku 2 ...

    Wyświetlenia: 888 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Marniejące rośliny

    Akwarium 120 l, dwie świetlówki firmy Aquastel: GLASS LED PLANT 18W i GLASS LED POWER 18W świecę NO3 - 20 mg/l PO4 - 0,8 mg/l K - ~12 mg/l Ca - 45 mg/l Mg - 6 mg/l GH - 7,0 Co tydzień podmieniam 20 l...

    Wyświetlenia: 660 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Rośliny - jaki producent?

    Czy podczas kupowania roślin kierujecie się producentem? Jeśli tak to którego wybieracie w pierwszej kolejności i dlaczego? Tropica? Aqua-art? Coś innego? Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapata...

    Wyświetlenia: 511 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Naleśnik Akwariowy i 294 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.