Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Otwarty zbiornik a zdrowie



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



18 gru 2019, 01:25 Otwarty zbiornik a zdrowie  (#1)  

Od pewnego czasu nurtuje mnie kwestia otwartego zbiornika.
Akwarium stoi w pokoju gdzie jest łóżko. Zbiornik jest otwarty bez pokrywy. W powietrzu unosi się zapach wody z akwarium. Nawożenie odbywa się ale różniez środki odkazajace lub na glony. Wszystko to jak domniemam unosi się w powietrzu gdzie śpią ludzie czyli np dziecko i ja. Czy macie jakieś spostrzeżenia na temat szkodliwości przebywania w takim pomieszczeniu?
Mysle,ze wszystko co się wlewa paruje z woda i wdychamy to.
Jak sądzę, nie jest to zdrowe a wręcz pewno szkodliwe. Wszelkie nawozy, chemia na glony czy też inne specyfiki unoszą się w powietrzu z paeujaca woda. Z drugiej strony ryby tym oddychają w wodzie i mają się doskonale. Jakie macie zdanie?

DawidJot
Zaawansowany użytkownik

Posty: 807
Dołączył: 21 sty 2018, 17:19

18 gru 2019, 01:52 Re: Otwarty zbiornik a zdrowie  (#2)  

DawidJot napisał(a):Od pewnego czasu nurtuje mnie kwestia otwartego zbiornika.
Akwarium stoi w pokoju gdzie jest łóżko. Zbiornik jest otwarty bez pokrywy. W powietrzu unosi się zapach wody z akwarium. Nawożenie odbywa się ale różniez środki odkazajace lub na glony. Wszystko to jak domniemam unosi się w powietrzu gdzie śpią ludzie czyli np dziecko i ja. Czy macie jakieś spostrzeżenia na temat szkodliwości przebywania w takim pomieszczeniu?
Mysle,ze wszystko co się wlewa paruje z woda i wdychamy to.
Jak sądzę, nie jest to zdrowe a wręcz pewno szkodliwe. Wszelkie nawozy, chemia na glony czy też inne specyfiki unoszą się w powietrzu z paeujaca woda. Z drugiej strony ryby tym oddychają w wodzie i mają się doskonale. Jakie macie zdanie?
To co paruje to czyste H2O, więc nie musisz się o nic martwić. Ba, jeśli mieszkasz w bloku to parująca woda nawilża powietrze, co pozytywnie wpływa na zdrowie. O ile nie ma pleśni, a tej nie będzie jeśli jest dobra wentylacja.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

18 gru 2019, 09:22 Re: Otwarty zbiornik a zdrowie  (#3)  

Jeżeli nie mieszkasz gdzieś na zadupiu w pięknych okolicznościach przyrody to znacznie gorszy syf od tego co Ci wyparuje z akwarium wpuszczasz do domu wietrząc pomieszczenie ;)

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

18 gru 2019, 09:27 Re: Otwarty zbiornik a zdrowie  (#4)  

"zapach wody z akwarium" - jeśli obserwujesz takie zjawisko to znaczy, że coś z Twoim akwarium jest nie tak. U mnie nie czuć nic z żadnego zbiornika. Nawilżanie powietrza jest nie do przecenienia, szczególnie dla małych dzieciaków.
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stronie

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

18 gru 2019, 09:51 Re: Otwarty zbiornik a zdrowie  (#5)  

Nie zauważcie związku z tym, że nawozimy akwarium różnymi chemicznymi odczynnikami a woda paruje? Podobnie działa inhalator.

DawidJot
Zaawansowany użytkownik

Posty: 807
Dołączył: 21 sty 2018, 17:19

18 gru 2019, 10:04 Re: Otwarty zbiornik a zdrowie  (#6)  

Ale jakimi chemicznymi substancjami? Woda to też jest substancja chemiczna. Podobnie jak powietrze, którym oddychasz. Sprawdź skład nawozów - to są podstawowe związki chemiczne. Jak zjadasz marchewkę ze sklepu to ona jest ich pełna - przecież też czerpie substancje z nawozów czy to naturalnych czy sztucznych (w obu przypadkach substancje pochłaniane przez rośliny są podobne jeśli nie identyczne). Nawożąc akwarium fosforem lejesz przykładowo PO4. To samo PO4 trafia do roślin, które jesz na co dzień, przez nawóz sypany przez rolnika. Co najlepsze sam fosfor jest w większych stężeniach trucizną, jednak mimo to jest niezbędny w diecie człowieka.

Zauważ, że zalecane stężenie dla azotu to 10 ppm, dla fosforu 1 ppm. Oznacza to, że na milion innych cząsteczek będzie 10 azotu i 1 fosforu.

Problem zdrowotny przy nawożeniu sztucznym dotyczy zazwyczaj azotanów - te w dużych stężeniach faktycznie mogą być szkodliwe dla człowieka. Ale dotyczy to przykładowo skażenia wód gruntowych przez intensywną i nieprawidłową produkcję rolną. Są to jednak stężenia wielokrotnie większe niż to co mamy w akwarium, nie mówiąc już o tym co z niego wyparuje. Myślę, że poza ryzykiem zakażenia bakteryjnego nic by nie było gdybyś pił wodę z akwarium nie mówiąc już o oddychaniu w pomieszczeniu w którym ono się znajduje.


Nie wykluczam, że w całej gamie preparatów akwarystycznych są jakieś które mogą być szkodliwe dla człowieka. Ale wówczas z pewnością będzie to oznaczone wyraźnie na opakowaniu.
Ostatnio edytowano 18 gru 2019, 10:15 przez szarlej, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

18 gru 2019, 10:13 Re: Otwarty zbiornik a zdrowie  (#7)  

Nie bardzo wiem co mam Ci odpowiedzieć patrząc przez pryzmat smogu, gdzie moja miejscowość zajmuje 1 miejsce w kraju pod względem syfu w powietrzu. Ja mogę tylko nie otwierać okien, Ty możesz zlikwidować akwarium jak Ci przeszkadzają pary i zapach. Szczęściarz.
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stronie

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

18 gru 2019, 10:45 Re: Otwarty zbiornik a zdrowie  (#8)  

DawidJot. Jak ryby zyja to ty tez przezyjesz.

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 707
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

18 gru 2019, 15:21 Re: Otwarty zbiornik a zdrowie  (#9)  

Na zanieczyszczone powietrze polecam airdog x5 chyba najlepsze z joniztorem co jest dostępne. Używam już 2 lata a mam dziecko chore na serduszko i oczyszczacz daje rade a co najważniejsze jest mega ekonomiczny bo wymienia się tylko 1 filtr węglowy a resztę czyści. Ma certyfikaty z DE, UE CE i jest dopuszczony Pr, ez PZH w PL.
Co do otwartego akwarium to tak mnie naszło, ponieważ wieczorem jak idzia bombelki powietrza akwarium buzuje to czuć won w pokoju wody z akwarium i tak pomyślałem, że przecież wdychamy z parą środek na glony który używałem.

DawidJot
Zaawansowany użytkownik

Posty: 807
Dołączył: 21 sty 2018, 17:19

DawidJot napisał(a):Na zanieczyszczone powietrze polecam airdog x5 chyba najlepsze z joniztorem co jest dostępne. Używam już 2 lata a mam dziecko chore na serduszko i oczyszczacz daje rade a co najważniejsze jest mega ekonomiczny bo wymienia się tylko 1 filtr węglowy a resztę czyści. Ma certyfikaty z DE, UE CE i jest dopuszczony Pr, ez PZH w PL.
Co do otwartego akwarium to tak mnie naszło, ponieważ wieczorem jak idzia bombelki powietrza akwarium buzuje to czuć won w pokoju wody z akwarium i tak pomyślałem, że przecież wdychamy z parą środek na glony który używałem.


Sprawdź czy glonów nie masz, bo to najczęstszy problem nieprzyjemnego zapachu wody.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Krasnale się pojawiły nie wiadomo dlaczego.

DawidJot
Zaawansowany użytkownik

Posty: 807
Dołączył: 21 sty 2018, 17:19

Zrób dodatkową podmianę ściągając wężem wszystkie zalegające po kątach nieczystości i jak masz włóż do filtra węgiel na miesiąc. Powoli powinny ustępować.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Krasnale pojawiają się też przy nadmiarze żelaza.
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stronie

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

Ok

DawidJot
Zaawansowany użytkownik

Posty: 807
Dołączył: 21 sty 2018, 17:19

Chihiros doctor usuwa zapach wody, węgiel w filtrze również.
Co do tego nawilżania to tak sobie.. Mam w salonie 4 akwaria otwarte ( jedno to paludarium z którego paruje dużo więcej bo jest bardzo duża powierzchnia ścianki+tafla) i wilgotność powietrza nie jest wysoka, przypominam jednocześnie że mieszkam w UK gdzie wilgoć jest wszechobecna.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

bobi200 napisał(a):Krasnale pojawiają się też przy nadmiarze żelaza.

Lub za małej ilości K.

Avatar użytkownika
grzesio764
Stały bywalec

Posty: 382
Dołączył: 10 maja 2012, 13:01

Według mnie przez syf w filtrze i podłożu.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

U każdego co innego. :wink:

Avatar użytkownika
grzesio764
Stały bywalec

Posty: 382
Dołączył: 10 maja 2012, 13:01

W piasku kwarcowym raczej nie mam bo nic nie przechodzi w głąb. Filtr obadam dzięki.

DawidJot
Zaawansowany użytkownik

Posty: 807
Dołączył: 21 sty 2018, 17:19

Nie pamiętam jaką masz obsadę ale przy np. krewetkach to się można zdziwić co w piasku siedzi.
Przynajmniej moje bawiły się w górników i kopały w nim jak porąbane.

Avatar użytkownika
Akaruz
Znający temat

Posty: 1142
Dołączył: 08 kwi 2017, 16:36
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • Świeży zbiornik i czy już podmiana wody?

    Witam Mam świeżo co założony po restarcie zbiornik. Dzisiaj ma on dokładnie tydzień. Mam pytanie. Czy powinienem albo bardziej czy moge już podmienić 25% wody czy poczekać aż całkowicie dojrzeje? Nie...

    Wyświetlenia: 1083 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Monte Carlo - nowy zbiornik

    Witam serdecznie 16.09 po wieloletniej przerwie wystartowałem z nowym zbiornikiem. Baniak od Growisa 75l - bez nawożenia CO2. W zbiorniku: bacopa Carolina i monte carlo. Cykl azotowy dopiero w trakci...

    Wyświetlenia: 934 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zbiornik dla raczka CPO

    https://www.youtube.com/watch?v=D7HMVQL1uBU Zapraszam do obejrzenia. Przypominam o możliwości automatycznego tłumaczenia napisów na j.polski.

    Wyświetlenia: 752 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nowy zbiornik - co zrobić, żeby wszystko naprawić...

    Witam wszystkich serdecznie Dzisiaj dołączyłem... Zanim napiszę o moich problemach z góry dziękuję za każdą pomoc. Do tej pory miałem mniejsze zbiorniki na podłożu aktywnym i jak na powrót po ponad 20...

    Wyświetlenia: 15485 | Odpowiedzi: 142 czytaj więcej...

  • Zbiornik George'a farmera w Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=2CLhpNYUnkk Zbiornik George'a farmera w Green Aqua założony na roślinach duńskiej plantacji Tropica. Zapraszam do obejrzenia. Przypominam o możliwości automatyczne...

    Wyświetlenia: 783 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jakość filtracji a zdrowie roślin.

    Wybaczcie mój kolejny wpis na forum z kategorii "głupich pytań", ale to co znalazłem w sieci jest dla mnie pod tym względem niejasne. Czy z waszego doświadczenia wynika, że wysoka jakość wo...

    Wyświetlenia: 1953 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Jaki zbiornik do lampy 100 cm?

    Trafia w moje ręce lampa długości katalogowo 102 cm o bardzo dużej mocy LED ( 114 wat, ale regulowane co 3-4% mocy ) i dużym PAR, co powoduje objawy akwariozy ;-). Obecnie mam mniejsze akwarium odkryt...

    Wyświetlenia: 3025 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Zbiornik otwarty 792L z częścią nadwodną

    Mój nowy projekt to zbiornik otwarty, dzięki któremu chce poprawić warunki wilgotnościowe w domu (mam bardzo suche powietrze). Akwarium posiada wzmocnienia wzdłużne i trzy poprzeczne, co bardzo obniża...

    Wyświetlenia: 10743 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Świeży zbiornik

    Witam, ponad miesiąc temu założyłem akwarium 40x40x45h. Jest to moja pierwsza próba akwarium z roślinami (wcześniej posiadałem większe, biotopowe zbiorniki, gdzie rośliny nie odgrywały znaczącej roli)...

    Wyświetlenia: 1995 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zbiornik 72 L

    Witam, zakładam zbiornik jak w temacie a , że dopiero rozpoczynam przygodę z akwarystyka prosiłbym o parę porad. Wybrałem podłoże żwirek kwarcowy, pod do chce dać kulki gliniano-torfowe. Roślinki będą...

    Wyświetlenia: 3311 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kamil piputa, Naleśnik Akwariowy i 383 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.