Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Odwieczny problem, czyli glony w natarciu.



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Jako nowy użytkownik chciałbym się na wstępie przywitać z kolegami. Akwarystyką zajmuje się od dawna, ale dopiero miesiąc temu założyłem swoje pierwsze akwarium HT roślinne. Kupiłem używany zbiornik z życiem co wymusiło błyskawiczny restart, a to z kolei doprowadziło do glonowej katastrofy. Zbiornik założyłem na ziemi ogrodowej i przez pierwsze 3 tygodnie miałem problem z gigantycznym NO3 na poziomie ponad 60mg/l przy fosforze 0.25mg/l. Rośliny stały jak hitler pod Stalingradem, a w akwarium w najsilniej oświetlonych miejscach zaczęły się pojawiać zielenice nitkowate (krótkie nitki zielone jak trawnik). Nie mogąc sobie poradzić ze zbiciem NO3 postanowiłem podnieść PO4. Musiałem wyjechać na dwa tygodnie, więc przykazałem żonie lać fosfor. Po powrocie zastałem w akwarium tylko jeden kolor, a mianowicie kolor soczystej zieleni nitek. Rośliny wyraźnie ruszyły, ale glony jeszcze bardziej. Tak to wyglądało:
P_20181117_175635_vHDR_On_1.jpg
(1.74 MiB) Pobrane 991 razy

P_20181117_175754_vHDR_On_1.jpg
(791.26 KiB) Pobrane 991 razy





Kroki jakie podjąłem w celu ratowania sytuacji:
-wyjęcie korzeni i spryskanie ich roztworem kwasku cytrynowego.
-wyszczotkowanie kamieni
-usunięcie najbardziej porażonych liści roślin i dosadzenie nowych.
-wymiana ceramiki w filtrze na lawę i zeolit
-podmiana 50%wody na kranovit
-generalne czyszczenie bez ruszania podłoża.
-skrócenie świecenia z 11 do 7godz.
-zaprzestanie lania nawozów.
-codzienne opryski carbo pozostałych glonów w akwa

Zabiegi te przyniosły rezultat i na dzień dzisiejszy
tydzień po tym semirestarcie parametry akwarium prezentują się następująco:

NO3-10mg/l
PO4- 0,5mg/l
PH- 7,2
KH- 10
GH- 18
NO2- 0
Temp -25
CO2- 24h 30mg/l według indykatora.
Światło- 7h (belka power led 88diód 1W, 6500k, zielone, niebieskie, FS)
filtracja- EHEIM 2073 (dwa koszyki lawa, jeden zeolit)
podłoże- ziemia do kaktusów zmieszana z piaskiem ok. 3cm i na to 4cm żwiru.
Obsada- 17xneon, 15x razbora espei, 4x molinezja, 4x otosek, 2x mały zbrojnik, ~20x red cherry i crystal red, 3x krewetka filtrująca.
szkło- 200l brutto (100x40x50)

I teraz pytanie do mądrych ludzi; co dalej? NO3 i PO4 zaczęły mi wyraźnie spadać, więc wlałem dzisiaj po podmianie wody niepełną dawkę makro i pół dawki mikro z nawozów akwarium-net. Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale zauważyłem, że rośliny znowu spowolniły i na rotali znów zaczęły się pojawiać długie nitki. Krótkie nitki są jak na razie w odwrocie, nie licząc anubiasów, którym nie pomaga nawet oprysk z carbo. Liście dalej są porośnięte zielonym futerkiem. Co byście mi mogli poradzić? Jak to teraz nawozić, żeby to wyprowadzić na prostą?
P_20181125_205034_vHDR_On_2.jpg
(2.68 MiB) Pobrane 991 razy

P_20181125_205216_vHDR_On_1.jpg
Anubias umiera.
(1.27 MiB) Pobrane 991 razy

Kolcobrzuch
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

Moim zdaniem pierwsze zmniejsz swiatlo i skruc godz swiecenia.

Avatar użytkownika
Robcio755
Zainteresowany tematem

Posty: 169
Dołączył: 13 paź 2017, 18:49

Niepotrzebnie wlałeś nawozy. Roślin nie jest zbyt dużo w dodatku przez glony spowolniły wzrost, to co było w wodzie spokojnie by wystarczyło...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Jeszcze skrócić czas świecenia? Wydaje mi się że 7h to mało.
Chyba faktycznie niepotrzebnie wlałem tą jedną dawkę. Na razie nie będę nic lał oprócz carbo.

Wydaje mi się jednak, że to moje światło jest jakieś słabe. Belka jest zrobiona bez driverów. Diody są podłączone bezpośrednio pod zasilacz po trzy w szeregu. Belka nie jest nawet ciepła a chyba powinna się trochę grzać?

Kolcobrzuch
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

Na zdjęciach nie wygląda na by było ciemno.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Po pierwsze podaj parametry wody kranowej oraz aktualne parametry wody w akwarium (im więcej zbadanych parametrów tym lepiej) na tej podstawie ustalimy plan działania. Po drugie jakimi nawozami dysponujesz?

Avatar użytkownika
AkwaFarmer
Początkujący

Posty: 48
Dołączył: 12 paź 2018, 12:12

Parametry wody w akwarium podane w pierwszym poście są aktualne. Takie poziomy się ustaliły i tutaj się na razie nic nie zmienia.
Kranovit ma parametry:
PH- 7,8
GH- 16
KH- 8
NO2- 0
NO3- 0
PO4- 0

Więcej testów nie mam, ale z danych wodociągów wynika, że poziom Mg- 5mg/l , a Fe- <70μg.

Nawozy posiadam od akwarium-net:
CARBO
MAKRO
MIKRO
AZOT
FOSFOR
POTAS

Kolcobrzuch
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

Rób podmiany wody 50% co 2-3 dni, zacznij podawać potas w ilości 10ppm na tydzień rozbite na dzienne dawki. Nie podawaj na razie makro i mikro tylko potas i cierpliwie czekaj. Daj znać za 2 tygodnie.

Avatar użytkownika
AkwaFarmer
Początkujący

Posty: 48
Dołączył: 12 paź 2018, 12:12











Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 10999 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1018 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1321 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 962 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 570 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Glony z waty na liściach roślin

    Witam Mam 3 tygodniowy zbiornik 112 L. Podłoże mam aktywne Controsoil. Nie nawoziłem jeszcze(ale miałem takie zapędy) bo producent zaleca czekać 4 tygodnie aby podłoże się uaktywniło. Niestety pojawi...

    Wyświetlenia: 526 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy to są glony? Okrzemki?

    Witam, Akwarium zalane 25/11. Dodawane Seachem Stability według instrukcji. Czyli ma prawie 2 tyg. Zauważyłem na roślinach i korzeniu takie brązowe coś. Światło dzienne 6h, potem zachód 50% (plus n...

    Wyświetlenia: 1168 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1123 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nieszczęsne okrzemki i inne glony

    Witam, męczę się z okrzemkami już chyba rok i w mniejszym stopniu z innymi glonami, choć podejrzewam, że największym winowajcą reszty glonów są okrzemki. Od lipca mam filtr RO z żywicą MB400, aby pozb...

    Wyświetlenia: 890 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 348 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.