Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne


Nowa książka akwarystycznaAkwarystyka roślinna ogólnie oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat

16 mar 2017, 18:22 Nowa książka akwarystyczna  (#1)  Nowoczesne akwarium – Rozwiązania, Trendy, Style

Na rynku pojawiła się nowa książka Pawła Zarzyńskiego - Nowoczesne Akwarium, rozwiązania, trendy style. Zapraszamy do przeczytania pierwszej recenzji autorstwa Andrzeja Kociołkowskiego (kocan1)...

Czytaj więcej »


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3729
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Warto dodać, gdzie można ją nabyć ;) W sumie nie wiem czy jest potrzeba można po tytule ją szybko odnaleźć w sieci. Ceny trochę rozstrzelane...

Pomimo jakiejś(swojej) tam wiedzy produkt na pewno godny polecenia początkującym i starym wyjadaczom.


Avatar użytkownika

87Brad87
Aquascaping Team Poland
 
Posty: 1843
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

Książka jest dostępna w księgarniach PWN.
mgr biologii, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10572
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/KrakówRecenzja książki Pawła Zarzyńskiego "Nowoczesne akwarium: Trendy, style, rozwiązania."

W końcu doczekałem się książki, która nadąża za współczesnymi trendami w akwarystyce. Nareszcie znalazł się autor, który dostrzegł, że szeroko rozumiana akwarystyka nie jest monolitem i dzieli się obecnie na wiele nurtów i specjalizacji.

Dr Paweł Zarzyński jest osobą od wielu lat związaną zarówno zawodowo jak i hobbystycznie z akwarystyką. Pracował w sklepach i hurtowniach akwarystycznych, organizował wystawy i konkursy akwarystyczne, prowadził zajęcia fakultatywne z zakresu akwarystyki dla studentów, napisał kilkadziesiąt książek i łącznie ok. 2300 publikacji ukazujących się w ponad 70 periodykach naukowych, popularyzatorskich i prasie codziennej. Był redaktorem naczelnym "Magazynu Akwarium", dwumiesięcznika "Akwarium" i miesięcznika "Zeszyty Akwarystyczne". Nic więc dziwnego, że pod względem merytorycznym książka jest na wysokim poziomie - autor po prostu wie o czym pisze.

Wyróżnia się również poziom edytorski książki, jakość papieru, twarda oprawa. Być może przyczynił się do tego sponsor wydania - firma Aquael i jej właściciele: Bogumiła i Janusz Jankiewiczowie.

Ale od początku. Jak na poważne kompendium przystało, książkę otwiera dział "Akwarystyka dawniej i dziś", poświęcony początkom akwarystyki na świecie, w Europie i w Polsce. Wspomniano tu również o współczesnym stanie polskiego ruchu akwarystycznego.

W kolejnym rozdziale autor porównuje zalety posiadania akwarium w stosunku do zalet posiadania innych domowych pupili, takich jak pies, kot czy królik. Przytoczę tylko hasłowo niektóre argumenty:
• ryb nie trzeba wyprowadzać na spacer;
• ryby nie hałasują i nie niszczą mebli;
• akwarium można zostawić bez opieki nawet na dwa tygodnie;
• akwarium nie powoduje alergii;
• akwarium nawilża powietrze i poprawia mikroklimat pomieszczenia;
• akwarium uspokaja, zapewnia relaks i wyciszenie, ma dobroczynny wpływ na pracę serca, zapobiega depresjom;
• opieka nad akwarium ułatwia dzieciom naukę i rozwija chęć poznawania świata.

W dalszej części książki autor w bardzo nowatorski i przemyślany sposób przedstawia konkretne style, które ukształtowały się we współczesnej akwarystyce. Jeszcze nie tak dawno "akwarium" oznaczało szklany zbiornik z wodą, wsypanym na dno żwirkiem i powtykanymi gdzieniegdzie kępkami nurzańca, wśród których pływały ryby (koniecznie mix gatunków po jednej, dwie sztuki każdy). Paweł Zarzyński przekonuje, że dzisiejsza akwarystyka niejedno ma imię. Są więc, polecane dla początkujących, łatwe w pielęgnacji akwaria ogólne. Kolejnym krokiem i wyzwaniem dla bardziej doświadczonego akwarysty są akwaria roślinne, tzw holenderskie. Dzielą się one na akwaria high-tech, które wymagają znacznego wsparcia technicznego, oraz akwaria low-tech, w których rezygnuje się ze sztucznego nawożenia i redukuje wyposażenie techniczne do minimum. Są także akwaria naturalne, inspirowane scenerią nadwodnych krajobrazów. Koncepcja akwarystyki naturalnej, stworzona przez Takashiego Amano wypracowała kilka podstawowych stylów: ryuboku, mizube, iwagumi oraz ragwork. Są wreszcie akwaria biotopowe, które wiernie odtwarzają wycinek natury konkretnego miejsca na świecie, np. jeziora Malawi albo czarne wody rzek Amazonii. Odrębnym trendem w akwarystyce jest nanoakwarystyka, oraz coraz modniejsze wabi kusa. Jest w końcu jedna z najmodniejszych odmian akwarystyki - akwarystyka morska. Akwarium ze słoną wodą, stanowiące skrawek rafy koralowej, pomimo tego, że wymaga fachowej wiedzy i sporych nakładów finansowych, z roku na rok zyskuje coraz większe grono entuzjastów.

Podczas opisu każdego z akwarystycznych stylów dość szczegółowo omówiono kwestie techniczne, dekoracje, jak również obsadę roślinną i zwierzęcą. W wielu miejscach książki znajduje się fotograficzny tutorial, który krok po kroku przedstawia sposób tworzenia akwarystycznej aranżacji. Bardzo interesująca jest kolejna nowość, jeśli chodzi o książki akwarystyczne: na końcu każdego rozdziału znajduje się wywiad ze specjalistą w dziedzinie, której dotyczy dany rozdział. A więc:

• Waldemar Jastrzębski, nestor stołecznej akwarystyki, prezes Warszawskiego Zrzeszenia Akwarystów opowiada między innymi o tym, dlaczego warto mieć akwarium oraz czy akwarystyka pomaga w życiu.
• Bartłomiej Lipczyński, znakomity polski aquascaper mówi o klasycznej akwarystyce roślinnej.
• Marian Wojtaszek, długoletni akwarysta, właściciel firmy Aquakris, odpowiada na pytania na temat sposobu zakładania łatwego w pielęgnacji akwarium roślinnego low-tech.
• Piotr Dymowski, najbardziej utytułowany polski aquascaper opowiada o akwarystyce naturalnej w stylu ryuboku.
• Marcin Wnuk, znany aquascaper, założyciel salonu akwarystycznego peHa:68 opowiada o stylu mizube.
• Paweł Mielniczek, właściciel portalu akwarium-dekoracyjne.pl opowiada o zakładaniu akwariów w stylu iwagumi.
• Wojciech Sierakowski, znawca biotopu Malawi, opowiada o rybach z jeziora Malawi.
• Anna Malinowska, znana jako Andooszka, propagatorka akwarystyki, opowiada o zbiornikach biotopowych czarnych wód.
• Rafał Maciaszek, doświadczony hodowca krewetek karłowatych opowiada o tych skorupiakach i ich popularności wśród akwarystów.
• Paweł Szewczak, jeden z najbardziej znanych polskich aquascaperów i bonsaistów, opowiada o sztuce wabi kusa.
• Debora Długopolska, pasjonatka akwarium morskiego opowiada o hodowli koralowców.
• Marcin Półgrabia , architekt, mówi o możliwościach wykorzystania akwarium w nowoczesnej architekturze wnętrz.

Spodziewać by się można tego, że autor, jako pracownik firmy Aquael rekomendować będzie sprzęt tej właśnie marki. Trzeba jednak przyznać, że fragmenty dotyczące filtrów, grzałek, oświetlenia i innych akcesoriów technicznych nie są zwykłymi tekstami reklamowymi, a omówione rozwiązania techniczne mają wymiar uniwersalny i odwołują się do konkretnych produktów Aquaela jedynie poprzez zdjęcia ilustrujące niektóre opisy.

Budujący jest również fakt, że działająca w branży akwarystycznej polska firma zdaje sobie sprawę z wagi promowania akwarystyki. Budowanie zaplecza merytorycznego przez wydawanie akwarystycznej literatury jest działaniem dalekosiężnym i w przyszłości przyniesie z pewnością korzyści również dla niej.

Podsumowując, książkę jak najbardziej polecam i rekomenduję :) Po raz pierwszy znalazłem w książce akwarystycznej (a mam ich na półce kilkaset) zebrane i tak dokładnie omówione współczesne trendy akwarystyczne. Wiedza ta była dotychczas dostępna jedynie na forach internetowych i w aktualnych magazynach akwarystycznych. Będzie to jedna z najlepszych książek w moich zbiorach.

Jarosław Kozikowski
www.Akwariat.pl
mgr biologii, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10572
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/KrakówWprowadziliśmy kilka sztuk na stan sklepu,
link dla zainteresowanych:
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/nowoc ... 28335.html
mgr biologii, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10572
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

04 maja 2017, 18:01 Re: Nowa książka akwarystyczna  (#6)  

Wygrana w konkursie marki AQUAEL ;)
Załączniki
k.JPG


Avatar użytkownika

87Brad87
Aquascaping Team Poland
 
Posty: 1843
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

Właśnie ją zamawiam, bo przyda się do wzbogacenia wiedzy. Dowiedziałem się także, że akwarium z okładki (bardzo ładne - roślinne), jest wyposażone w filtrację podżwirową (denną). A, to dowodzi, że można mieć piękne - roślinne akwarium z tymże filtrem!!!

Avatar użytkownika

FOREST DJ
Zainteresowany tematem
 
Posty: 238
Dołączył: 11 lis 2011, 19:03

Książkę polecam, ponieważ zawiera cenne informacje na temat wszystkich obowiązujących stylów akwarystycznych, trochę historii, wywiady z ludźmi związanymi na co dzień z akwarystyką. Opisy ryb i roślin, polecane do każdego ze stylów, a także cały sprzęt pomocny podczas zakładania akwarium, a to tylko niektóre istotne aspekty, jakie można znaleźć w tej książce.

Avatar użytkownika

FOREST DJ
Zainteresowany tematem
 
Posty: 238
Dołączył: 11 lis 2011, 19:03Powiązane tematy
 • Nowa dostawa sprzętu i akcesoriów

  tidal.jpg Wśród ponad 6000 produktów dostępnych od ręki, znajdziecie u nas także kaskady Seachem Tidal. Zobacz jak wyglądają kaskady Seachem

  Wyświetlenia: 1303 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

 • Nowa dostawa roślin akwariowych

  Kolejna, czwarta już dostawa roślin akwariowych w tym tygodniu. Zapraszam do skorzystania z naszej bogatej oferty - ponad 200 gatunków i odmian Obejrzyj katalog online

  Wyświetlenia: 1937 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

 • Nowa pojemność kapsułek Tropica

  https://www.youtube.com/watch?v=hc2zvEyK0hk Duńska firma Tropica wprowadziła do oferty kapsułki w opakowaniach liczących 50 sztuk. Zobacz opis

  Wyświetlenia: 543 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

 • Wystawa akwarystyczna GSA 2018

  W kwietniu tego roku odbyła się wystawa akwarystyczna zorganizowana przez Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystyczne. Wystawa dostępna była dla zwiedzających przez całe 2 tygodnie od 7 do 15.04,2018r...

  Wyświetlenia: 980 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

 • Aquavitro - nowa marka w ofercie sklepu

  https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-cat2230-aquavitro-2d7370c87fdf205274dca90b2217dbc5.jpg Miło nam poinformować iż do oferty sklepu RA dołączyły produkty marki Aquavitro. ...

  Wyświetlenia: 0 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 400 gatunków i odmian roślin. Ponad 12 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.