Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Natężenie światła a fotosynteza



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam!

Mam takie pytanie.

Niedawno zwiększyłem natężenia światła w akwarium z 4 świetlówek 18W na 6x18W. (akwarium 126l )

I tak przez zmianą oświetlenia miałem akwarium ustabilizowane, odpowiednio dobrane dawki nawozów dziennych itp. Jednakże jeżeli zwiększyłem oświetlenie o 50% to czy dawki nawozów powiny byc adekwatnie o 50% większe ( czyli 150% dawnej dawki)

Ma to jakąś zależność czy muszę od nowa dostosować nawozy. :?:

gralus
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 29 kwi 2006, 09:23

14 gru 2006, 22:17   (#2)  

Nie raczej nie. Pewnie bedziesz musial zwiekszyc dawki ale o ile to sie okaze tylko jedno wazne pytanie czy nawozisz CO2?? Jak nie to po co ci tyle awiatla. Wogole uwazam ze masz za duzo swiatla ponad 1W/L to ostra jazda mysle ze w krotce sie przekonasz :D

Gość


15 gru 2006, 12:12   (#3)  

No tak! Zapomniałem napisać.

Oczywiście nawożę Co2 z butli wysokociśnieniowej.

A co do nawozów płynnych to TMG ( oryginalne ) plus sole.

No chyba jednak nie ma zależności między tym co pisałem wczesniej! ( a szkoda, bo praktycznie miałbym już gotowca, a tak trzeba zaczynac od nowa)

Ponad 1W/l no nie wiem sam , fakt że to sporo, ale nie zauważyłem jakichś bardzo negatywnych skutków. Ostra jazda? No zobaczymy byle była z dobrym zakończeniam :D

Jak narazie to zauważyłem bardzo szybki wzrost roślin no i niesamowite bąblowanie! Tylko martwi mnie jedna sprawa u heteranthery zosterifolii ( głowny składnik biomasy) , a mianowicie na liściach jakby ciemne plamy nerkotyczne. Nie wiem nie mam pojęcia co to może być.
Wczoraj mierzyłem parametry po 5 dniach podawania 150% dawki poprzedniej ipowychodziło 40mg/l No3 :shock: i ok. 1,5mg/l Po4.

Obrazek

I tak jak widać, trochę nitek i w ogóle :)

Ale najważniejsze , że ja jestem zadowolony i się nie poddam :lol:

gralus
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 29 kwi 2006, 09:23

[quote="gralus"]Witam!

Mam takie pytanie.

Niedawno zwiększyłem natężenia światła w akwarium z 4 świetlówek 18W na 6x18W. (akwarium 126l )

I tak przez zmianą oświetlenia miałem akwarium ustabilizowane, odpowiednio dobrane dawki nawozów dziennych itp. Jednakże jeżeli zwiększyłem oświetlenie o 50% to czy dawki nawozów powiny byc adekwatnie o 50% większe ( czyli 150% dawnej dawki)

Ma to jakąś zależność czy muszę od nowa dostosować nawozy. :?:[/quote]

holender












Powiązane tematy
  • Natężenie Lumeny

    Witam, czy może ktoś wie? mam belkę LED WRGB stosunek diod 3:2:1 belka led ma 2780 lumenów jeśli zmniejszę jej natężenie na 90% ile może mieć teraz lumenów jak to liczyć. A mam rośliny mało i średni...

    Wyświetlenia: 2134 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • LED - natężenie prądu

    Jakby ktoś chciał posłuchać i popatrzeć, a może i pod-patrzeć :-) https://www.youtube.com/watch?v=ceQDIfWKSK4

    Wyświetlenia: 2114 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • "Dark start" - start akwarium bez udziału światła.

    Pytanie do praktykantów ciemnego startu o spostrzeżenia.

    Wyświetlenia: 3956 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Aquael leddy tube i sterownik światła

    Cześć Mam świetlówki led aquael leddy tube 10w. Czy jest jakiś sposób, żeby podłączyć je do sterownika światła? Chciałbym imitować wschody, zachody i światło księżyca w nocy...

    Wyświetlenia: 1019 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Moc światła a co2 z bimbrowni

    Witam, od niedawna mam akwarium 54l i myślałem, żeby zacząć podawać co2 z bimbrowni. Problem w tym, że oświetlenie to tylko 13W Led i nie wiem, czy przy tak słabym oświetleniu co2 cokolwiek pomoże, a ...

    Wyświetlenia: 2554 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Dołożenie światła LED do pokrywy

    Cześć, aktualnie w pokrywie 120x40 mam 2xAquael retro Fit Plant pokrywa została przerobiona i w środku są zaczepy jak w zestawach glossy. Mam jeszcze miejsce na dwa retrofity lub coś podobnego. Kiedyś...

    Wyświetlenia: 1078 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Mniej światła czy więcej?

    Witam, moje akwarium 128l ma ponad miesiąc, do tej pory oświetlałem go 2x24 (10000k i PLANT). Masa roślinna jest raczej średniej wielkości, praktycznie same gatunki epifityczne, cryptocoryny i mchy. C...

    Wyświetlenia: 927 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Ilość światła w akwarium?

    Witam, mam pytanie czy 10000-11000 Lux na dnie akwarium (55cm od lampy do substratu) jest wartością wystarczają dla roślin trawnikowych? Lampy LED 5730, Dzieki

    Wyświetlenia: 1225 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Kontroler światła do ledów

    Cześć! Mam 2 LEDY Aqasyncro GT8-30W (rozświetlająca biała) i GT8-30R (czerwona/niebieska/zielona) czy da się do nich podłączyć jakiś kontroler światła ? tylko żeby był bezpieczny bo jedna 195 zł kosz...

    Wyświetlenia: 784 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Ile ja właściwie mam światła ?

    Cześć. Mam akwarium 72l, 60x30x40h. Zrobiłem belkę z paskami led zakupionymi na allegro. Profil 60x16. Użyłem pasków: - 0.5m - 5630, 8500K, 7.5W, ok. 852 lm; - 1m - 5630, 6500K, 14.5W, ok. 1600 lm; ...

    Wyświetlenia: 2653 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 226 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.