Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Napowietrzanie i warunki tlenowe w zbiorniku wodnym



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



W odróżnieniu od atmosfery tlen w środowisku wodnym jest czynnikiem, którego ilość może ulegać bardzo silnym wahaniom – od kilkuset procent nasycenia do wartości zerowej, co wpływa ograniczająco na występowanie roślin wodnych. Tlen w wodzie pochodzi głównie z atmosfery i procesów fotosyntetycznych, a jego głównym konsumentem są heterotroficzne bakterie (stąd pojawiający się deficyt tlenowy przy dnie głębokich zbiorników).
Rozpuszczalność tlenu w wodzie przy temperaturze wody od 0° do 30°C i normalnym ciśnieniu barometrycznym 760mm słupa rtęci przedstawiono w tabeli 1 i na wykresie 1. W temperaturze 0°C znajduje się w wodzie prawie dwukrotnie więcej rozpuszczonego tlenu niż w temperaturze 30°C. Wynika z tego, że w wodach cieplejszych panują na ogół gorsze warunki tlenowe.

Natlenieniu wody sprzyja wiatr i zjawisko falowania np. przy bezwietrznej pogodzie pochodzi on głównie z procesów fotosyntezy.
Obrazek
Obrazek
 
Należy mieć świadomość powyższych zależności, szczególnie biorąc pod uwagę zużycie tlenu nie tylko przez bakterie, ale i same rośliny. Według Gessnera (1959) maksymalne zużycie tlenu w ciągu jednej godziny wyrażone w miligramach na gram suchej masy w wodzie nasyconej powietrzem u niektórych kwiatowych roślin wodnych wynosi (tabela 2):
Obrazek
 
Czytaj węcej »

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Aquael turbo 500 i napowietrzanie.

    Witam, W związku z podaniem leku CFM przy którym napisane jest żeby silnie na powietrzac, odłączyłem deszczownie i uruchomiłem bąbelki. Czy tak to powinno wyglądać? W toni pływa pełno mikrobabelkow. ...

    Wyświetlenia: 529 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Niedobr Fe w nowowystartowanym zbiorniku

    Witam, Mam prosbe o porade w kwestii nawozenia. W ubiegla sobote (6 dni temu) wystartowalem nowy zbiornik 240l: Podloze aktywne MaterSoil Woda RO DEMI mineralizowana: Qualdrop GH+ Plant do GH=8 Q...

    Wyświetlenia: 1275 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Wątpliwe rozprowadzanie CO2 w zbiorniku

    Proszę o wskazówkę odnośnie rozprowadzania co2 w zbiorniku. Podaję ok 1,5 - 2 B/Sek, 24h, dyfuzor NEO (póki co ładnie działa bez przebić), umieszczony niedaleko wypływu ze skimmera, poniżej strumien...

    Wyświetlenia: 3013 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Napowietrzanie przez dyfuzor do Co2 - czy można

    Dozuję Co2 z butli tylko w porze dziennej i jako że jestem zwolennikiem jak najmniejszej ilości "technikaliów" widocznych w akwarium chciałem zapytać czy można przez ten sam dyfuzor napowiet...

    Wyświetlenia: 4428 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Monte carlo i eleocharis acicularis mini w jednym zbiorniku

    Zastanawiam się czy jeśli posadze te dwie rosliny w jednym zbiorniku to czy w przyszłości one się nie pomieszają ze sobą. Monte carlo planuje dać na sam przod jako typowy trawnik a eleocharis na dość ...

    Wyświetlenia: 2585 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Atak glonów w nowym zbiorniku

    Witam moze mi ktos doradzić czego przyczyna i jak zwalczy te glony? Akwarium ma dopiero 3 tygodnie

    Wyświetlenia: 2454 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtracja w zbiorniku roślinnym - podstawy

    Jednym z pierwszych pytań które zadają mi doświadczeni akwaryści planujący swój pierwszy zbiornik roślinny jest: "Jaki rodzaj filtra powinienem kupić?" Najczęściej moja odpowiedź brzmi: &quo...

    Wyświetlenia: 34134 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Leczenie ryb w zbiorniku z krewetkami

    Witam Jak i czym leczyć ryby z pleśniawki w baniaczku w kturym są krewetki? Z tego co wiem wszystko co jest na miedzi odpada może macie jakieś doświadczenia i coś sprawdzonego. IMG_20200506_121537.j...

    Wyświetlenia: 4882 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Niedobory w 10-dniowym zbiorniku?

    Witam, zrobiłem restart akwa 10 dni temu. Podstawowe parametry: - akwarium: 25l - oświetlenie: Leddy Tube 6W Sunny (zacząłem od 6h świecenia) - CO2: tylko w płynie - podłoże: żwirek bazaltowy + kul...

    Wyświetlenia: 1585 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Krewetki amano & napowietrzanie

    Witam, chcial bym sie dowiedziec czy prawda jest to ze krewetki amono potrzebuja dodatkowego napowietrzania? Osobiscie posiadam 250L zbiornik typowo holenderski, gesta, zdrowa obsada roslinna, niewiel...

    Wyświetlenia: 3459 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 430 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.