Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne

Mineralizator samoróbka

Dyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat

02 sty 2020, 22:14 Mineralizator samoróbka  (#1)  

Cześć . Tak jak w temacie chciał bym sam mineralizować wodę RO .Posiadam większość soli z Akwarium Net i korzystam z kalkulatora zulixa . Chciałem mieć gH-8 kH-4 i teraz mam pytanie , czy siarczany 60 i chlorki 20 będą ok ? czy nie zwracać bardzo na te parametry uwagi . Pytam was bo o trzech lat jechałem na kranie ale tak średnio było i stąd to RO . Tylko napiszcie mi jak ustawić SO4 i Cl :roll:

bieniolubo23com
Zainteresowany tematem

02 sty 2020, 22:33 Re: Mineralizator samoróbka  (#2)  

"In a very real sense, we are all aliens on a strange planet. We spend most of our lives reaching out and trying to communicate. If during our whole lifetime, we could reach out and really communicate with just two people, we are indeed very fortunate."
Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

02 sty 2020, 22:39 Re: Mineralizator samoróbka  (#3)  

Albo niech ktoś mi podpowie jak zrobić mineralizację podam sole jakie posiadam :

azotany - KNO3
fosforany - KH2PO4
potas - KCl , K2SO4 , KHCO3
wapń - CaCO3 , CaSO4 , CaCl , CaNO3 ,
magnez - MgSO4 , MgCl , MgNO3

bieniolubo23com
Zainteresowany tematem

02 sty 2020, 22:42 Re: Mineralizator samoróbka  (#4)  

bieniolubo23com napisał(a):Albo niech ktoś mi podpowie jak zrobić mineralizację podam sole jakie posiadam :

azotany - KNO3
fosforany - KH2PO4
potas - KCl , K2SO4 , KHCO3
wapń - CaCO3 , CaSO4 , CaCl , CaNO3 ,
magnez - MgSO4 , MgCl , MgNO3
To piszesz o nawożeniu czy mineralizacji RO? Bo to trochę inne aspekty, które się łączą w całość prowadzenia zbiornika. Jeśli chodzi Ci o nawożenie to trzeba znać, rodzaj podłoża, oświetlenia, roślin oraz jakie zwierzęta i w jakiej ilości. Więc, trochę danych brakuje.

Edit:
I jeszcze czy podajesz CO2.
"In a very real sense, we are all aliens on a strange planet. We spend most of our lives reaching out and trying to communicate. If during our whole lifetime, we could reach out and really communicate with just two people, we are indeed very fortunate."
Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

02 sty 2020, 22:45 Re: Mineralizator samoróbka  (#5)  

Chciałem Krzysztof podać sole jakie mam do makro ale głównie chodzi mi o Ca i Mg nie chodzi mi o nawożenie .

bieniolubo23com
Zainteresowany tematem

02 sty 2020, 22:46 Re: Mineralizator samoróbka  (#6)  

Tak CO2 jest na full

bieniolubo23com
Zainteresowany tematem

02 sty 2020, 22:51 Re: Mineralizator samoróbka  (#7)  

Liczył bym na pomoc @gazownik'a lub @macek.g. Ja się nie wypowiem bo w solach nie siedzę, choć czytam i powoli dojrzewam do tego tematu.
Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

02 sty 2020, 23:00 Re: Mineralizator samoróbka  (#8)  

OK . Dzięki .

bieniolubo23com
Zainteresowany tematem

03 sty 2020, 01:49 Re: Mineralizator samoróbka  (#9)  

Na stronie, z której masz sole, jest kalkulator. Możesz sobie wszystko ustawić, ewentualnie kupić gotowy mineralizator.

Dany88
Zainteresowany tematem

03 sty 2020, 17:00 Re: Mineralizator samoróbka  (#10)  

Dany88 napisał(a):Na stronie, z której masz sole, jest kalkulator. Możesz sobie wszystko ustawić, ewentualnie kupić gotowy mineralizator.

Mi nie chodzi jak ustawić parametry chodzi mi o formy pierwiastków a dokładniej siarczany , chlorki i w jakiej ilości je ustawić . Co do mineralizacji samemu to ja ustalam co chcę mieć w akwarium a nie producent gotowców mi narzuca co on chce mieć :wink:Tak więc gotowy mineralizator mnie nie interesuje a swoją drogą czym się różni ten gotowy od soli które mam :lol:

bieniolubo23com
Zainteresowany tematem

03 sty 2020, 18:10 Re: Mineralizator samoróbka  (#11)  

bieniolubo23com napisał(a):
Dany88 napisał(a):Na stronie, z której masz sole, jest kalkulator. Możesz sobie wszystko ustawić, ewentualnie kupić gotowy mineralizator.

Mi nie chodzi jak ustawić parametry chodzi mi o formy pierwiastków a dokładniej siarczany , chlorki i w jakiej ilości je ustawić . Co do mineralizacji samemu to ja ustalam co chcę mieć w akwarium a nie producent gotowców mi narzuca co on chce mieć :wink:Tak więc gotowy mineralizator mnie nie interesuje a swoją drogą czym się różni ten gotowy od soli które mam
Co do ilości chlorków i siarczanów podesłałem Ci, w tym celu link z artykułu RA. Chlorki powinny być w minimalnej ilości tak jak i sód. Siarczanów może być zdecydowanie więcej. Czyli lepiej stosować sole bazujące na siarczanach, niż na chlorkach.
Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

03 sty 2020, 19:46 Re: Mineralizator samoróbka  (#12)  

Tak,naprawde to wiekszosc dzisiejszych mineralizatorow jest oparta na chlorkach,dlaczego...nie wiem ,byc moze sa tansze itd.nie zaglebiam sie w to.
Chlorki potrafia rozpuscic rosliny,dlatego powiedzmy nie przesadzalbym z chlorkami.
Chociaz oczywiscie zdaje sobie sprawe,ze ludzie uzywaja i nic sie nie dzieje,ale czasami poprostu sami nie zdaja sobie sprawy ze blokuja je innymi pierwiastkmi.

Jesli juz to zamiast chlorkow,uzylbym weglanow.
Przykladowo:
Ca-Caso4
Mg-MgSO4*7H20
K-KHCO3
i wsio.

Ogolnie jonow dwuwartosciowych powinno byc wiecej niz jonow jednowartosciowych lub conajmniej rowno.
Ale tym bym sie az tak nie przejmowal.

macek.g
Znający temat

Miasto: UK

03 sty 2020, 20:23 Re: Mineralizator samoróbka  (#13)  

macek.g napisał(a):Tak,naprawde to wiekszosc dzisiejszych mineralizatorow jest oparta na chlorkach,dlaczego...nie wiem ,byc moze sa tansze itd.nie zaglebiam sie w to.
Chlorki potrafia rozpuscic rosliny,dlatego powiedzmy nie przesadzalbym z chlorkami.
Chociaz oczywiscie zdaje sobie sprawe,ze ludzie uzywaja i nic sie nie dzieje,ale czasami poprostu sami nie zdaja sobie sprawy ze blokuja je innymi pierwiastkmi.

Jesli juz to zamiast chlorkow,uzylbym weglanow.
Przykladowo:
Ca-Caso4
Mg-MgSO4*7H20
K-KHCO3
i wsio.

Ogolnie jonow dwuwartosciowych powinno byc wiecej niz jonow jednowartosciowych lub conajmniej rowno.
Ale tym bym sie az tak nie przejmowal.

Miałem do ciebie pisać na PW w tej sprawie . Dzięki , że się odezwałeś . Właśnie coś takiego miałem zrobić :wink:

bieniolubo23com
Zainteresowany tematem

03 sty 2020, 21:50 Re: Mineralizator samoróbka  (#14)  

Sorki za wykorzystanie wątku ale chciałbym Cię @macek.g dopytać o czystość soli, które są lepsze, od których jako że jesteś w temacie.
Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

03 sty 2020, 22:39 Re: Mineralizator samoróbka  (#15)  

Jesli robisz/robilbys zakupy soli w pl.,np. w sklepie akwa.... to ja tam zawsze zaopatruje sie w czda,np. jako wersja lux w/w sklepie.
Mozesz rowniez nabyc w Chempur ,masz pelen opis .

Ogolnie poprostu bardziej zanieczyszczone to te "rolnicze" zapewne czesc sklepow wlasnie takie sprzedaje ,gdyz sa tansze w zakupie tym bardziej hurtowym.

Co ciekawe odnosnie "soli" CaSO4 to, u nas :wink: jest do nabycia czystsza odmiana "dwuwodna" gdyz jest przed "przepaleniam" ,co za tym idzie latwiej sie rozpuszcza,w porownaniu do tradycyjnego zwiazku CaSO4*0.5H2O.

macek.g
Znający temat

Miasto: UK

03 sty 2020, 22:55 Re: Mineralizator samoróbka  (#16)  

macek.g napisał(a):Jesli robisz/robilbys zakupy soli w pl.,np. w sklepie akwa.... to ja tam zawsze zaopatruje sie w czda,np. jako wersja lux w/w sklepie.
Mozesz rowniez nabyc w Chempur ,masz pelen opis .

Ogolnie poprostu bardziej zanieczyszczone to te "rolnicze" zapewne czesc sklepow wlasnie takie sprzedaje ,gdyz sa tansze w zakupie tym bardziej hurtowym.

Co ciekawe odnosnie "soli" CaSO4 to, u nas :wink: jest do nabycia czystsza odmiana "dwuwodna" gdyz jest przed "przepaleniam" ,co za tym idzie latwiej sie rozpuszcza,w porownaniu do tradycyjnego zwiazku CaSO4*0.5H2O.

Czyli masz na myśli, CaSO4*2H2O?
Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

04 sty 2020, 02:03 Re: Mineralizator samoróbka  (#18)  

Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Mregal i 31 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.