Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Microsorium co robić?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



05 sie 2018, 15:50 Microsorium co robić?  (#1)  

Witajcie.

Co robić w takim przypadku jak widać na zdjęciach?
Chodzi o to że spod liści Microsorium wyrastają mi z zarodników nowe liście.
Mam te liście urwać i dać w inne miejsce i czy liść przekształci sie w nowe kłącze?

Dziękuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam
IMG_20180805_154711.jpeg
(62.83 KiB) Pobrane 844 razy
IMG_20180805_154733.jpeg
(78.98 KiB) Pobrane 844 razy
IMG_20180805_154818.jpeg
(79.51 KiB) Pobrane 844 razy

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Posty: 248
Dołączył: 24 paź 2017, 19:19

05 sie 2018, 17:29 Re: Microsorium co robić?  (#2)  

Jeszcze trochę trzeba poczekać jak te szczepki będą wieksze i będą miały własne małe korzonki.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

06 sie 2018, 11:36 Re: Microsorium co robić?  (#3)  

Ja zawsze obcinałem takie liście przy samym kłączu. Zwykle po przenosinach tak reagował mi Microsorium. Dodatkowa zaleta to większe zagęszczenie.

Majkel82
Aktywny użytkownik

Posty: 626
Dołączył: 05 paź 2017, 09:54

06 sie 2018, 19:26 Re: Microsorium co robić?  (#4)  

Majkel82 napisał(a):Ja zawsze obcinałem takie liście przy samym kłączu. Zwykle po przenosinach tak reagował mi Microsorium. Dodatkowa zaleta to większe zagęszczenie.
Czyli poczekać jak podrosną te listki i wyciąć liścia i dać w korzeń tak? Czy zostawić tak jak jest?

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Posty: 248
Dołączył: 24 paź 2017, 19:19

06 sie 2018, 21:34 Re: Microsorium co robić?  (#5)  

Pikacz196196 napisał(a):
Majkel82 napisał(a):Ja zawsze obcinałem takie liście przy samym kłączu. Zwykle po przenosinach tak reagował mi Microsorium. Dodatkowa zaleta to większe zagęszczenie.
Czyli poczekać jak podrosną te listki i wyciąć liścia i dać w korzeń tak? Czy zostawić tak jak jest?
Zależy. Ja podałem przykład postępowania polegający na usuwaniu takich liści i czekaniu aż roślina sama wypuści nowe liście. Zwykle wówczas nowych liści jest więcej i szybciej rosną.
Jak zależy ci na posadzeniu nowych roślin to czekasz aż szczęki będą miały korzenie odrywasz i sadzisz.

Majkel82
Aktywny użytkownik

Posty: 626
Dołączył: 05 paź 2017, 09:54

06 sie 2018, 21:43 Re: Microsorium co robić?  (#6)  

Czyli tak jak napisałem kilka postów wyżej...

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

08 sie 2018, 10:06 Re: Microsorium co robić?  (#7)  

Moim zdaniem tak sie dzieje jak nowa roslina laduje w nowych warunkach, nagle ma straszna potrzebe na przedluzenie wlasnego gatunku, zaobserwowalem to u siebie kilka razy z rzedu. W celach hodowlanych warto zostawic nowe 'przyrosty'' zeby sobie podrosly i wyksztalcily sie na tyle zeby odrywajac od liscia matki mozna bylo je sensownie przyczepic, czy to na korzen czy na kamien.

Avatar użytkownika
Brwisty
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 27 mar 2018, 14:14
Miasto: Wroclaw











Powiązane tematy
  • Krasnorosty w akwarium - co robić dalej

    Witam, pisze bo już moja wiedza się skończyła, nie mam pojęcia co zrobić dalej. . . Opis akwarium: 240x70x60h + sump 240x60x50h (zalany do 35cm) - łącznie ponad 1300l wody w obiegu. Flora: Anubiasy,...

    Wyświetlenia: 21952 | Odpowiedzi: 202 czytaj więcej...

  • Problem z microsorium mini i windelov

    Witam serdecznie , mam problem z roślinami z tematu , na liściach pojawiły się i rozprzestrzeniają czarne plamki nie wiem co robić ( anubiasy też trochę żółkną ) . Nawożę K + potas firmy aqua art je...

    Wyświetlenia: 34127 | Odpowiedzi: 120 czytaj więcej...

  • Jakiego pierwiastka nadmiar - Microsorium choruje

    Witam, Jak w temacie, od jakiegoś czasu mam problem z Microsoriami. Zaczęły chorować, nie rosnąć. Zdjęcia poniżej aby pokazać co się z nimi dzieje. Jestem przekonany, że coś ogranicza ich wzrost. Moje...

    Wyświetlenia: 963 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Microsorium co robić aby rosło ???

    Witam .Jak w temacie zapytam co robicie takiego specjalnego że rosną wam microsoria .Ja już piaty raz próbuje i nic .Microsorium stoi w miejscu od ponad miesiąca puszcza gdzi nie gdzie małe szczepki n...

    Wyświetlenia: 23152 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Podłoże ADA i atak sinic. Co robić ?

    Witam Was. Chciałbym prosić o pomoc w podjęciu odpowiednich kroków aby w porę opanować to co zaczyna się powoli dziać w moim akwarium HT. Zbiornik ma ok 9 miesięcy, podłoże Ada + Special Sand, woda RO...

    Wyświetlenia: 6281 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Nowy Filtr RO 7-jak robić podmiany??

    Witam. Zakupiłem filtr ro7 75GPD, gdyż miałem problemy z twardą wodą i glonami. Po zainstalowaniu zastanawiam się jak zacząć podmieniać wodę. Lać czyste ro czy mineralizowąć. Nie bardzo rozumie pojęci...

    Wyświetlenia: 1183 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Microsorium Pteropus invitro

    Kupiłem microsorium in-vitro, malutkie roślinki. Według opisu sadzi się ją na korzenie i kamienie. A jak posadzić takie maleństwo? :shock:

    Wyświetlenia: 1054 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Microsorium po przycince/na szczepkach zarodnikach

    Witajcie. Oto jak wygląda moje microsorium po całkowitej wycince liści po włożeniu do akwarium. Moge stwierdzić że liście dostosowują sie do nowych warunków i parametrów wodnych i rośnie bardziej zie...

    Wyświetlenia: 726 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Co to za glon jak walczyć z takim nie wiem co robić

    Witam wszystkich założyłem moje pierwsze akwarium które zalalem 5 kwietnia akwarium 80x35x54 jest na podłożu aktywnym Aqua Substrate Pro, filtr to midikani 800 oświetlenie które na początku miałem to...

    Wyświetlenia: 3116 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Rośliny - nie mam pojęcia co dalej robić prosze o pomoc

    Witam Mam poważny problem z roślinami, szukam rozwiązania przyczyny tego stanu. Rośliny zaczęły zżółknąć brązowe plamki oraz u niektórych brązowa obwódka. Zbiornik 23 dni,126 litrów, podłoże cal premi...

    Wyświetlenia: 852 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Mąteusz179 i 376 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.