Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Marniejąca Rotala :(



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



12 cze 2006, 10:47 Marniejąca Rotala :(  (#1)  

Hej!
Niecałe trzy tygodnie temu kupiłam Rotale sp.green(forma emersyjna)
Wszystko przebiegało bez zastrzeżeń,zaczęła przeobrażać się w formę submersyjną,wypuściła wiele gałązek potomnych - do teraz.
Zauważyłam,że brązowieją jej niektóre listki i w tych miejscach jest jakby podsuszona(obkrusza się).Dzieje się to zarówno na starych łodygach jak i na nowo wypuszczonych.
Mam jeszcze jedną wymagającą roślinę kupioną w tym samym czasie:eleocharis parvula i z nią jest wszystko w porządku,powoli się rozrasta
Czy ktoś z Was może mi powiedzieć gdzie tkwi problem?

Zbiornik:
52,5 litra
wymiary:
długosć 50cm,szerokość 30cm,wysokość 35cm(plus 5 cm żwiru daje jakieś 30 cm słupa wody)
Obsada:
17x neon diamentowy
6x krewetka amano
3X neritina(w tym jedna rogata)
1x karlik szponiasty
Oświetlenie:
2xaqua-glo(2x14W)
1xleuci "day light"(1x14W)
+odblaśniki
Nawożenie:
planta gainer clasic
Parametry:
TwO 13-14
TwW 7-8
Ph 7,2-7,4
No3 ok.5
Co2:
bimbrownia
Filtracja:
Aqua-clear 150 + podżwirówka
Temperatura:
ok.25 stopni

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi!
Pozdrawiam,
Magda

Avatar użytkownika
mad1
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 10 sie 2005, 21:30
Miasto: Warszawa

12 cze 2006, 21:16   (#2)  

Jesli nawozisz tylko PGC to moze brakowac jakiegos składnika macro. Skoro azotany masz 5 i nie chca spasc to pewnie brakuje fosforu albo potasu. A moze jednego i drugiego. Pewna dawka potasu jest w PGC. Ale przy takim oswietleniu i sporej ilosci roslin to nie wystarcza. Z moich obserwacji wynika ze rotala jest dosc wrazliwa na braki potasu. Jako nawożenie NPK możesz zastosować PG Macro. Możesz też spróbować nawozic niezaleznie K2SO4, KH2PO4 i KNO3.

Napisz o podmianach wody i o problemach z glonami.

Avatar użytkownika
Biedron9
Zainteresowany tematem

Posty: 255
Dołączył: 01 lut 2006, 00:06
Miasto: Rogoźno Wlkp

12 cze 2006, 22:17   (#3)  

Biedron9 napisał(a):Napisz o podmianach wody i o problemach z glonami.

Podmina wody:co tydzień 12-15 litrów(kranówka odstana)
Jeśli chodzi problemy zglonami,to prawie nie występują,jedynie na kilku liściach anubiasa petit pojawiły się glony zielone(podejrzewam zielenice)
Nie wiem czy jest to istotna informacja ale w ostanim czasie akwarium przeżhyło wielką metamorfozę.Z dość ciemnego zbiornika z niewymagającymi roślinami stało się bardzo jasne i w sumie dość minimlistycznie urządzone.
Pozdrawiam,
Magda

Avatar użytkownika
mad1
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 10 sie 2005, 21:30
Miasto: Warszawa

13 cze 2006, 01:31   (#4)  

Pojawianie się zielenic potwierdza, że mógł skończyć sie fosfor. W opisie podajesz, że stężenie azotanów jest 5mg/l. Kiedy mierzyłaś i jakim testem. Zmierz kolejny raz i zobacz czy się gromadzą czy spadają do zera. Szkoda że nie masz testu na PO4? Obsade masz sporą wiec jako nawóz makro nada sie PG Macro.

Avatar użytkownika
Biedron9
Zainteresowany tematem

Posty: 255
Dołączył: 01 lut 2006, 00:06
Miasto: Rogoźno Wlkp

13 cze 2006, 08:33   (#5)  

Zeczywiście test na No3 wykonywałam już jakiś czas temu(przed zmianami w akwarium),to był test mojego chłopaka i niestety nie pamiętam jakiej był firmy, być może zooleku.Jak zmierzę to dam znać.
Dziękuję!
Pozdrawiam,
Magda

Avatar użytkownika
mad1
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 10 sie 2005, 21:30
Miasto: Warszawa

13 cze 2006, 14:46   (#6)  

Jesli masz tyle azotu to fosforu raczej nie brakuje, wydaje mi sie ze to co innego moze rzeczywiscie potas. Ja bym radzil zmierzyc Fe to wazniejsze jesli wyjdzie ze 0 to po prostu zwieksz dawke nawozów. Fe musi byc minimalne chociaz i wtedy poczekaj na efekty i najpewniej na ostry spadek azotu. Az niechce mi sie wierzyc ze z taka obsadą moze Ci brakowac fosforu.

Kowaljl


19 cze 2006, 21:39   (#7)  

Sprawdziłam ostatnio poziom No3 no i okazało się,że poprzednio podawane parametry są mocno nieaktualne.Na obecną chwilę poziom No3 wynosi ok.10.Nie wiem czy to zmienia cokolwiek ale wolałam się upewnić pisząc do bardziej obeznanych w temacie.
W najbliższym czasie planuję zakup testu na Po4 i na Fe.
Pozdrawiam,
Magda

Avatar użytkownika
mad1
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 10 sie 2005, 21:30
Miasto: Warszawa











Powiązane tematy
  • Świeży Baniak i płożąca się Rotala

    Hej, Wracam po długiej przerwie, wystartowałem zbiornik HT 90x45x40H oświetlenie Hyperbar FXL75 zawieszona 15cm nad taflą wody, świeci 8h. Podmiany 40 litrów RO + PLANT MINERAL i mikro wg producen...

    Wyświetlenia: 1003 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Rotala colorata i Ludwigia sp. mini

    Nie chce zawracać głowy, ale może ktoś znalazł by chwile, podrzucił mi jakiś pomysł co zrobić ze stożkami u rotali coloraty i rotali vietnam. Na Ludwigi sp. mini pojawiły się zółte kropki, być może ki...

    Wyświetlenia: 1648 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Rotala Sp. Ramosior `Florida`

    ramo2.jpeg Witam chcialbym przedstawic kolejny ciekawy gatunek,mianowicie: Rotala Sp.Ramosior 'Florida' Pochodzenie -Ameryka Pln. Twardosc wody - Miekka Wymagania Swietlne - Srednio wyski...

    Wyświetlenia: 14032 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Rotala Coin Leaf

    13340121_1029279797157486_7938981544313345292_o.jpg

    Wyświetlenia: 1225 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oase Biomaster 600 thermo do 200 l Iwagumi z Rotalą H’ra

    Dzień dobry wszystkim! Startuje powoli mój pierwszy w życiu baniaczek będzie miał 200 litrów. Zastanawiam się czy Oase 600 Biom. będzie dobrym wyborem? Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mo...

    Wyświetlenia: 3593 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Rotala vietnam

    Cześć, kupiłem do swojego pierwszego roslinnego akwarium rotale vietnam, po dwóch tygodniach widać że kondycja rośliny spadła może być to spowodowane tym że jest świeżo w zbiorniku czy są to jakieś br...

    Wyświetlenia: 1663 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Rotala macrandra 'Variegated'

    Kolejna ciekawa roślina w mojej kolekcji. Rotala różni się od zwykłej macrandry bardziej widocznymi żyłkami na liściach. Wg informacji z sieci jest rośliną dość wymagającą, potrzebującą dużo światła...

    Wyświetlenia: 1245 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Rotala Tulunadensis

    Bardzo fajna ciekawa roślina, długo jej szukałem i robiłem dwa podejścia. Przy dużym świetle ładnie łapie kolory, przy słabszym zasielenia się. Piszą, że rośnie wolno, ale u mnie całkiem niezłe tempo ...

    Wyświetlenia: 1355 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Rotala H`ra - brak wybarwienia przy lampie Chihiros A

    Witam Posiadam Akwarium 31L (40x26x30) i Lampe Chihiros a301 18W świecąca na maksa. Ale nawet przy zastosowaniu nawozu ogólnego z mniejszą zawartością azotu ( Vimi all in RED 1ml dziennie ) i zastosow...

    Wyświetlenia: 3887 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Rotala colorata - raz czerwona, raz zielona

    Pytanie o Rotale colorata, raz rośnie u mnie czerwona, a za chwile zielona, nawożę solami i możliwe że czasem czegoś mniej dodam, czy ktoś mi podpowie której soli może brakować że zamiast czerwieni wi...

    Wyświetlenia: 2969 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: piotrz23, prot i 382 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.