W dniach 19-30 lipca pracownicy firmy przebywają na urlopie.

Promocja na czas urlopu: -10% na wszystko! Realizacja po 30.07

Wpisz w koszyku kod rabatowy: urlop10

Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne


Magazyn Akwarium - nowy numerDyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat

27 kwi 2012, 15:44 Magazyn Akwarium - nowy numer  (#1)  

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością 117 numeru miesięcznika "Magazyn Akwarium" oraz 29 wydania "Zeszytu Akwarystycznego".

Magazyn Akwarium nr 4/2012 (117)

Obrazek

Spis treści:
Edytorial
Ciekawostki
Wody Północnej Australii
Żywy i kolorowy obraz, czyli pyszczaki z jeziora Malawi w twoim domu. Część 5: gatunki dla początkujących - Iodotropheus Sprengerae
Akwarium roślinne - jak zacząć?
Akwarium biotopowe czarnych wód - jak założyć akwarium biotopowe czarnych wód Ameryki Południowej, cz. 4
Od "pięciu" do "stu osiemdziesięciu", czyli wspomnień czar przed szybą akwarium
Czukuczan chiński - kuriozum z rzeki Jangcy
Ślizgi w akwarium morskim: przegląd gatunków z rodzajów Ecsenius i Salarias
Prionobrama filigera - kąsacz z czerwonym ogonem
Danio pręgowany - karpiowaty o światowej karierze
Listy do redakcji
Encyklopedia

Więcej informacji: http://www.magazynakwarium.pl


Zeszyt Akwarystyczny nr 29

Obrazek

Z pewną dozą przesady można powiedzieć, że żyworodność nie zna granic. Liczba opisanych dzisiaj gatunków ryb żyworodnych idzie w setki. Skupione w wielu rodzinach, podrodzinach i rodzajach, zamieszkują one obie półkule i wszystkie - z wyjątkiem Antarktydy - kontynenty.

Bywają spotykane w najrozmaitszych typach wód i środowisk. Nie składają ikry nie tylko wszędobylskie, kosmopolityczne i podbijające świat ryby z rodzaju gambuzja (Gambusia sp.), ale również endemiczne i, niestety, ginące na naszych oczach w swych macierzystych meksykańskich akwenach ameki wspaniałe (Ameca splendens).

Żyworodność - jako wykształcone w toku ewolucji fenomenalne przystosowanie rozrodcze - nie ominęła tak odległych na drabinie systematycznej ryb, jak, z jednej strony, małe, łagodne i żyjące na bagnach Florydy drobniczki (Heterandria formosa), a z drugiej strony - stała się ona udziałem płaszczek słodkowodnych, owych zdumiewających ryb dennych. Ich płaskie ciało (tzw. dysk) wieńczy biczykowaty i ząbkowany ogon, na którym mieści się kolec jadowy.

Najbardziej znaną przedstawicielką rodziny Potamotrygonidae jest płaszczka plamista (Potamotrygon motoro), która zaczęła od niedawna gościć w akwariach wystawowych i specjalnie jej poświęconych zbiornikach hodowlanych, aranżowanych przez doświadczonych hobbystów...

Więcej informacji: http://www.zeszytyakwarystyczne.pl


Czy ktoś z Was posiada już aktualny numer? Jakie są Wasze opinie?


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3875
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Obrazek

Miesięcznik "Magazyn Akwarium" przedstawił propozycję okładki najbliższego numeru. Tym razem tematem przewodnim jest akwarium roślinne i motyw "japoński", które dyskretnie zdradzają co może znaleźć się wewnątrz nowego numeru.

Co sądzicie o propozycji nowej okładki?


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3875
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

30 lip 2012, 14:25   (#3)  

Photoshop na poziomie podstawówki nie wygląda zbyt dobrze :wink:kordi
Poznaje temat
 
Posty: 123
Dołączył: 01 cze 2007, 13:14
Miasto: Brzeszcze

30 lip 2012, 14:42   (#4)  

Tak czy inaczej, jeśli podejmą temat, to dobrze dla nich. Bo jak na razie to wszystkie magazyny opisywały akwarystykę sprzed 10 lat, a o tym w czym od kilku lat jesteśmy na prawdę dobrzy, nie było nic. Powinni robić dużo porównań, bo aż się prosi to test podłoży, czy oświetlenia. Nie pokazuje się zbiorników japońskich prawie wcale, że jż nie wspomnę o jakimś wywiadzie z autorem.

Avatar użytkownika

maslo_82
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2967
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

30 lip 2012, 18:37   (#5)  

Bez przesady, niedawno było kilka ciekawych artykułów Sergiusza Kowalewa.
A wracając do okładki, to naprawdę można wymyślić coś o wiele ciekawszego w tym klimacie.kordi
Poznaje temat
 
Posty: 123
Dołączył: 01 cze 2007, 13:14
Miasto: Brzeszcze

30 lip 2012, 19:29   (#6)  

Witam

Patrząc na propozycję nowej okładki przede wszystkim ciśnie mi się na usta pytanie, czy ponownie nie pojawią się głosy "znów d..pą sprzedają magazyn!".

A tak poważnie to chyba bardziej by tam pasował jakiś "nature aquarium" widoczek z iwagumi - pasmem górskim i białym tłem. Takie otwarcie drzwi na świat z nowymi* trendami w akwarystyce. Współautorem artykuł w temacie przewodnim zapewne będzie Paweł Szewczak - miałem przyjemność przeczytać fragment przed wysłaniem do Redakcji.


*Dla nas już nie takie nowe, ale dla wielu czytelników takimi mogą być.
Pozdrawiam,

Johnbol

Avatar użytkownika

Johnbol
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył: 30 mar 2011, 14:03

04 sie 2012, 20:02   (#7)  

Koncepcja sama w sobie, bardzo dobra. Może warto byłoby jednak ją doszlifować. Postać kobieca niekoniecznie musi siedzieć tyłem do widza. Może jednak plener w ogrodzie japońskim w jednym z krajowych botaników ? Motyw akwarium, niekoniecznie musi być tak oczywisty. Zaproponowanej scenie brak jednolitej struktury, różnorodne elementy graficzne zdradzają wzajemne niedopasowanie. Ale jak to się dzisiaj mówi - MA, "da radę".
Pokora wobec praw natury.
Robert Ruszczyk
Zapraszam do odwiedzenia bloga, małe formaty

Avatar użytkownika

Robcio
Stały bywalec
 
Posty: 369
Dołączył: 29 maja 2005, 07:56
Miasto: Łódź

04 sie 2012, 20:26   (#8)  

Na pierwszy rzut oka "The Ring" :wink:

Jednak najważniejsze jest to co w środku, właśnie tym wydawca powinien postarać się przyciągnąć czytelnika, szczególnie że w dobie internetu jest to bardzo trudne wyzwanie.

Wybór tematów z zakresu akwarystyki roślinnej może pomóc, oczywiście jeżeli będą to niebanalne artykuły, wychodzące poza zakres podstawowych wiadomości na jej temat.


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3091
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

04 sie 2012, 23:17   (#9)  

aquamateo napisał(a):Na pierwszy rzut oka "The Ring" :wink:


: D Też miałem takie skojarzenie
Akwaria:
340l Nature
270l typowe LT
30l Aranżacja z I Mistrzostw nano akwariów
2l - Micro akwarium

Pozdrawiam Robert Sójka

Avatar użytkownika

Hello
Stały bywalec
 
Posty: 424
Dołączył: 18 gru 2010, 09:07
Miasto: Lublin

Obrazek

Magazyn Akwarium nr 7-8/2012 (120)

Choć mamy środek wakacji, a za oknem świeci słońce i trwa pełnia lata, muszę podzielić się z Państwem raczej smutną refleksją. Mimo iż bieżący rok znajduje się dopiero na półmetku mam nieodparte wrażenie, że nie jest i nie będzie on najlepszy dla entuzjastów polskiej akwarystyki. Wydaje się bowiem, że branżę tę dosięgło właśnie widmo kryzysu. Dość wspomnieć, że w tym roku odwołano już dwie uświęcone wieloletnią tradycją i niezmiernie lubiane przez stałych uczestników imprezy: toruńskie spotkanie akwarystów AQUA TERR oraz warszawski Zlot Miłośników Krewetek. Po raz pierwszy od wielu lat nie odbyła się również tradycyjna wystawa akwarystyczna organizowana przez WZA (choć tu akurat głównym powodem były sprawy organizacyjne). Na tym nie koniec, jak informowaliśmy przed miesiącem nie odbędzie się również kolejna edycja Konkursu Wiedzy Akwarystycznej PRIMUS INTER PARES, zaś przed zaledwie kilkoma dniami dowiedzieliśmy się, że w jesiennym kalendarzu imprez zabraknie również drugiej edycji tak udanie zapoczątkowanych przed rokiem targów zoologicznych ZOO EXPO w Warszawie z wielkim konkursem aranżacji krewetkariów... No cóż, nie można dziwić się organizatorom, bowiem coraz trudniej jest dzisiaj znaleźć sponsora gotowego sięgnąć głębiej do kieszeni w celu wsparcia jakiejkolwiek niekomercyjnej, nie tylko akwarystycznej imprezy.

Uff, ale dość już tego czarnowidztwa - mam głęboką nadzieję, że już wkrótce sytuacja ekonomiczna na świecie się poprawi i spotkamy się wspólnie na niejednej ciekawej akwarystycznej imprezie. Pierwsza z nich odbędzie się zresztą już we wrześniu. Mowa o wrocławskich targach ZOOBOTANIKA, które, tradycyjnie już, na pewno okażą się wielkim świętem akwarystyki. To właśnie podczas tych targów po raz drugi wręczymy Nagrody im. Darka Firleja. Przypominam o naszym apelu do wszystkich Czytelników MA z prośbą o zgłaszanie swoich typów na tegorocznych laureatów tego wyróżnienia. Zapewniam, że dokładnie rozpatrzymy wszystkie zgłoszenia, zaś osoby, które w tym roku nie zostaną nagrodzone zasilą grono kandydatów do III edycji Nagrody.

Na zakończenie w imieniu całej Redakcji i swoim własnym życzę wszystkim Czytelnikom, Autorom, Sympatykom i Przyjaciołom naszego magazynu wspaniałych, udanych, najlepszych w życiu wakacji oraz miłych chwil spędzonych na nic-nierobieniu oczywiście w towarzystwie zajmującej (mam nadzieję) lektury w postaci wakacyjnego numeru MA.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny

Spis treści:

Edytorial
Ciekawostki
Tramitichromis - niezwykli mieszkańcy jeziora Malawi
Wpływ filozofii Dalekiego Wschodu na akwarystykę roślinną, cz. 1
Rafa jak marzenie
Muszlowiec wielkooki, czyli "Mały Rycerz" w akwarium
Mozambik znany i nieznany, część 2
Mikroorganizmy w akwarium
Raczki z rodzaju Cambarellus, część 1
Anubiasy w akwarium, część 1
Ctenolucius hujeta - "szczupak" z dżungli
Listy do redakcji
Encyklopedia


Obrazek

Akwarium nr 4/2012 (148)

W "Antologii dowcipu polskiego" znalazłem żart popularny w latach 60., w czasach, gdy w sklepach permanentnie brakowało mięsa i produktów pochodnych. Brzmiał on mniej więcej tak: "Czym różnił się przedwojenny sklep mięsny od powojennego?". I odpowiedź: "Na przedwojennym sklepie mięsnym widniał napis RZEŹNIK, a w środku było mięso. Na sklepie powojennym napisane jest MIĘSO, a w środku jest... rzeźnik". Dlaczego o tym piszę? Otóż mam wrażenie, że trochę podobna sytuacja ma miejsce w sklepach akwarystycznych. Jeszcze przed trzydziestu laty były to w większości nieduże klitki, w których za ladą stał prawdziwy akwarysta - pasjonat, który o sprzedawanych przez siebie rybach i roślinach wiedział dosłownie wszystko. Oferta sklepu była wprawdzie skromna (akwaryści, którzy zaczynali swą przygodę z tym hobby choćby w latach 80. doskonale to pamiętają), ale za to u właściciela można było uzyskać mnóstwo cennych rad lub po prostu sobie z nim porozmawiać. Obecnie takich sklepów jest już jak na lekarstwo, a i te ostatnie - niestety - pewnie wkrótce znikną. Zastąpiły je wielkopowierzchniowe markety zoologiczne w galeriach i centrach handlowych. W licznych zbiornikach pływają tam setki gatunków ryb, o których jeszcze przed ćwierćwieczem mogliśmy tylko pomarzyć lub pooglądać je na czarno-białych zdjęciach w atlasach. To akurat dobrze, gorzej, że w ogromnej większości takich sklepów nie ma nikogo, kto by się na tych rybach znał i potrafił udzielić fachowych porad. Nawet, jeśli sprzedawca posiada bowiem choćby minimum wiedzy na ich temat, to najczęściej nie ma czasu na dłuższe rozmowy z klientami. Siłą rzeczy zostajemy więc z rybami sami i sami musimy zdobyć odpowiednią wiedzę na ich temat. Dlatego właśnie uważam, że rola fachowej literatury (w tym dwumiesięcznika "Akwarium") jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek, stanowi ona bowiem jedno z nielicznych pewnych źródeł wiedzy akwarystycznej niezbędnej dla prawidłowej pielęgnacji roślin, ryb i innych zamieszkujących nasze zbiorniki stworzeń.

A co w bieżącym numerze? Zapraszamy do stanięcia oko w oko z tajemniczymi i fascynującymi zarazem wężogłowami z gatunku Channa striata. Opowie o nich pasjonat tych ryb - Pan Marcin Szuchnik. Wszystkich miłośników fauny jeziora Tanganika zapraszamy do lektury drugiej części artykułu Pana Michała Mięsikowskiego dotyczącego strategii rozrodczej poszczególnych grup gatunków ryb zamieszkujących ten unikalny, afrykański akwen. Następnie Pan Zbigniew Strzelecki przedstawi własne propozycje polskiego nazewnictwa ryb z rodziny kolcobrzuchowatych, zaś Pan Jakub Kijak zaprezentuje swój przepis na akwarium w stylu czarnych wód. Potem Pan Wojciech Urynowicz zapozna nas z treścią jednego z nowszych rozporządzeń Ministerstwa Środowiska, które - jak się okazuje - może również dotyczyć wielu akwarystów. Na zakończenie proponujemy prezentację kolejnej już nowości roślinnej autorstwa Pana Pawła Szewczaka oraz następną edycję naszego konkursu fotograficznego wraz z rozwiązaniem edycji z numeru 146. W imieniu całej Redakcji życzę Państwu miłej, wakacyjnej lektury.

dr inż. Paweł Zarzyński, Redaktor Naczelny

Spis treści:

Marcin Szuchnik - Wężogłów Channa striata
Michał Mięsikowski - Rozród i opieka nad potomstwem ryb z jeziora Tanganika (część 2)
Zbigniew Strzelecki - Polskie nazewnictwo kolcobrzuchowatych (Tetraodontidae)
Jakub Kijak - Moje Akwarium: "zbiornik do moczenia drewna"
Wojciech Urynowicz - Rozporządzenie ministerstwa środowiska w sprawie gatunków obcych


Obrazek

Zeszyty akwarystyczne: Koralowce twarde

Od redakcji
Szanowni Państwo! Bieżący, wakacyjny numer Zeszytów Akwarystycznych jest zupełnie wyjątkowy, bowiem jego objętość została podwojona. Korzystając z okazji postanowiliśmy zaprezentować na jego łamach wyjątkowo obszerny temat, jakim jest przegląd najczęściej dostępnych na rynku gatunków koralowców twardych. Choć wspominałem już o tym wielokrotnie, pozwolę sobie jeszcze raz podkreślić, że - mimo żywiołowego rozwoju akwarystyki morskiej w naszym kraju - jak dotąd nie ukazał się ani jeden rzetelny i obszerny książkowy atlas zwierząt hodowanych w zbiornikach słonowodnych i, przynajmniej w najbliższej przyszłości, chyba się na to nie zanosi. Analogiczne publikacje zagraniczne są natomiast dość trudno dostępne i - poza barierą językową - zniechęcają stosunkowo wysokimi cenami. Dlatego jestem przekonany, że bieżący numer ZA zainteresuje wszystkich miłośników akwarystyki rafowej i pomoże im w stworzeniu niepowtarzalnych, kolorowych zbiorników.

Od kilku miesięcy na łamach Zeszytów Akwarystycznych w kolejnych numerach naprzemiennie publikowane są tematy dotyczące akwarystyki słodkowodnej i morskiej. Ponieważ do redakcji docierają coraz liczniejsze sygnały od prenumeratorów zainteresowanych pozyskiwaniem numerów dotyczących tylko jednej z tych dziedzin, w najbliższym czasie postaramy się wypracować odpowiednie narzędzia, które umożliwiłyby takie rozwiązanie.

Dziękuję również za następne zgłoszenia od potencjalnych Autorów kolejnych numerów MA. Przypominam o zakładce "Pomysły" na stronie internetowej ZA (www.zeszytyakwarystyczne.pl). Można zaproponować w niej dowolny temat jednego z następnych Zeszytów, zarówno jako jego potencjalny Autor, jak i Czytelnik zainteresowany danym zagadnieniem. W tym drugim przypadku sami postaramy się znaleźć kompetentnego autora, który fachowo przedstawiłby interesujący Państwa temat.

A już za miesiąc - w kolejnym wydaniu ZA - wszystkim miłośnikom akwarystyki słodkowodnej zaprezentujemy przegląd gatunków ryb idealnych do tak popularnych obecnie nanoakwariów, które - jak postaramy się Państwa przekonać - wcale nie muszą być domem li tylko dla krewetek i ślimaków. Więcej na ten temat na końcu bieżącego numeru w nowo wprowadzonej zakładce "Zapowiedzi".

Życząc miłej, wakacyjnej lektury pozostaję z poważaniem

Paweł Zarzyński, Redaktor Naczelny MA

Terminu "koralowce twarde" próżno szukać w naukowych książkach i akademickich podręcznikach (które zresztą, nawiasem mówiąc, w ogromnej większości opisują koralowce bardzo po macoszemu i bez należytej znajomości tematu - dość wspomnieć, że jako gatunki "typowe" często prezentowane są w nich te wysoce specyficzne i odbiegające zwyczajami od większości swych krewniaków). Nic dziwnego - jest to bowiem twór ze wszech miar sztuczny, sprokurowany przez praktycznych i nie lubiących zbytnich komplikacji miłośników akwarystyki. Z punktu widzenia systematyki do koralowców należy bowiem ok. 8000 znanych dziś nauce gatunków zwierząt (w tym miejscu, na wszelki wypadek, przypomnijmy raz jeszcze, że koralowce to NIE rośliny, ale ZWIERZĘTA, choć ich wygląd, a nawet zwyczaje faktycznie łatwo mogą wprowadzić pod tym względem w błąd). Ich naukowy podział jest skomplikowany, niejednoznaczny i ulega częstym modyfikacjom wraz z kolejnymi odkryciami i teoriami badających je specjalistów. Dlatego właśnie akwaryści sporządzili własny podział: w obrębie wszystkich koralowców (często potocznie zwanych przez nich po prostu "koralami") wyróżniają korale miękkie (przy czym do tej grupy zwyczajowo zaliczają również grzybowieńce, zoantusy i niektóre ukwiały), korale rogowe oraz korale (koralowce) twarde. Dzisiaj zajmiemy się tą ostatnią grupą. Zaliczają się do niej najpiękniejsze i najbardziej pożądane, ale też, niestety, najdroższe i najtrudniejsze w utrzymaniu w warunkach akwariowych gatunki. Od korali miękkich i rogowych na pierwszy rzut oka odróżnia je posiadanie wewnętrznego szkieletu wapiennego. Sprawia on, że wyjęty z wody koral twardy prawie nie zmienia swojego wyglądu (pomijając chowające się polipy). Koralowce miękkie -zgodnie z nazwą - w ogóle nie posiadają szkieletu i - poza wodą - tracą swe kształty, przypominając galaretę lub kawałek mięsa. Z kolei korale rogowe (głównie gorgonie) posiadają wprawdzie szkielet wewnętrzny, ale nie wapienny a rogowy (stąd nazwa). Zasada, na podstawie której wyróżnia się koralowce twarde, jest więc dość jednoznaczna i stosunkowo jasna.


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3875
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Obrazek

"Magazyn Akwarium" to jedyne drukowane pismo w kraju, które nie pomija trudnych tematów jakim jest wymagająca cierpliwości i wiedzy akwarystyka roślinna.

Zaprzyjaźniona z nami redakcja Magazynu zapowiedziała zmiany w szacie graficznej kolejnego numeru:

Kochani,
od września Magazyn się zmieni. Ciekawa jestem jak ocenicie te zmiany. Nasz grafik wprowadził nowe rozwiązania w paginacji stron i wyróżnienia w obrębie działów. Każdy artykuł będzie miał oznaczenie liczby stronic już na stronie tytułowej, a na dolnym marginesie - specyficzną nawigację.

W ostatnim czasie spotkałam się z zarzutami, że nasze pismo składane jest "ubogo", ma zbyt mało ozdobników i ciekawostek. Ale taki jest nasz zamysł. Nie chcemy, aby Magazyn kojarzył się odpustem (oczywiście nic nie mamy do kolorowych jarmarków:).
Pismo jest w druku.
Pozdrowienia.
Hania Stepnowska


Czy prenumerujecie "Magazyn Akwarium"?

Jak oceniacie artykuły poświęcone akwarystyce roślinnej?


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3875
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

03 wrz 2012, 20:05   (#12)  

Gratuluję ! Patrzę na okładkę i nie pomylę już tego pisma w kiosku, z magazynem wnętrzarskim.
Pokora wobec praw natury.
Robert Ruszczyk
Zapraszam do odwiedzenia bloga, małe formaty

Avatar użytkownika

Robcio
Stały bywalec
 
Posty: 369
Dołączył: 29 maja 2005, 07:56
Miasto: Łódź

03 wrz 2012, 20:19   (#13)  

Robcio napisał(a):Gratuluję ! Patrzę na okładkę i nie pomylę już tego pisma w kiosku, z magazynem wnętrzarskim.


Magazynu Akwarium nie znajdziesz już w kioskach RUCHu (kolportera), pozostaje Empik lub prenumerata.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11114
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

16 paź 2012, 14:49 Magazyn Akwarium nr 10/2012r  (#14)  

Obrazek

W aktualnym numerze "Magazynu Akwarium" przeczytamy artykuły nt. brzanek, Neona Innesa, makroelementach w wodzie akwariowej oraz materiał nawiązujący do tematyki naszego Serwisu: "Wpływ filozofii Dalekiego Wschodu na akwarystykę roślinną".

Spis treści:

1. W krainie brzanek
2. Neon Innesa
3. Tropheus - niezwykłe pielęgnicez jeziora Tanganika
4. Raczki z rodzaju Cambarellus
5. Wpływ filozofii Dalekiego Wschodu na akwarystykę roślinną
6. Makroelementy w wodzie akwariowej
7. Japonia okiem akwarysty-podróżnika
8. Dyskusja

Co sądzicie o artykułach z bieżącego numeru?


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3875
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

28 paź 2012, 11:00   (#15)  

Piotrze, coś się chyba poknociło, link jest do tematu o akwariach w miejscu pracy, a tu info o magazynie AKWARIUM :)

Avatar użytkownika

gregorb
Zainteresowany tematem
 
Posty: 269
Dołączył: 03 maja 2008, 12:26
Miasto: Kraków

15 lut 2013, 17:48 Magazyn Akwarium (125)  (#16)  

Obrazek

Aktualny numer "Magazynu Akwarium", periodyka "Akwarium" oraz zeszytu akwarystycznego...
Czytaj węcej »


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3875
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Obrazek

Zachęcamy do sięgnięcia po aktualne wydanie Magazynu Akwarium i Zeszytów Akwarystycznych, w których znajdziemy...

Czytaj węcej »


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3875
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Obrazek

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi wydawnictwami związanymi z Magazynem Akwarium, w tym specjalnym zeszytem akwarystycznym poświęconym roślinom wodnym...

Czytaj węcej »


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3875
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Ciekawe psemko, ale nigdzie u mnie nie jest dostępne..Mandroo_1
 

Znajdziesz je w sieci Empik oraz sklepach zoologicznych.

Na stronie wydawnictwa możesz też zamówić prenumeratę z dostawą do domu.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11114
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

dziękirutek024
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył: 23 sty 2014, 18:32

31 mar 2014, 17:16 Magazyn Akwarium nr 137  (#22)  

ObrazekZapraszamy do zapoznania się z aktualnymi wydawnictwami PetPublications. Tym razem znajdziemy w nich 2 nawiązania do akwarystyki roślinnej - opracowanie nt. zwartek oraz artykuł dotyczący łodygowca Cuphea anagalloidea...

Czytaj węcej »


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3875
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

10 kwi 2014, 16:04 Re: Magazyn Akwarium nr 137  (#23)  

Przyda się dzięki.szybki946
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 10 kwi 2014, 05:21

15 kwi 2014, 22:03 Re: Magazyn Akwarium nr 137  (#24)  

Kupiłem "Zwartki" - zawartość merytoryczne niezła, problemem są zdjęcia form emersyjnych robione pod wodą i (IMHO) co jest już lekką przesadą - nieumiejętne powiększanie zbyt małych zdjęć. Sądzę że można by porozumieć się z dr R. Kamińskiem z WOB w sprawie zdjęć zwartek i zeszyt zdecydowanie by zyskał.archangel_pl
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył: 07 lis 2004, 00:22

ah... takie wtrącenie poprostubabciacharly
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył: 30 sie 2013, 20:23Powiązane tematy
 • Helmet w nowym akwarium

  Posiadam bojownika w niewielkim zbiorniku ok. 20l od około miesiąca. Dwa tygodnie temu zakupiłem ślimaka z gatunku Helmet. Ślimak po umieszczeniu w akwarium był aktywny przez może 3 doby, po czym zasn...

  Wyświetlenia: 1184 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Inspiracja 90cm akwarium (Tropica)

  https://www.youtube.com/watch?v=BUuwPUh8Nko Zapraszam do obejrzenia, podpatrzenia i chwili relaksu :)

  Wyświetlenia: 1206 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Identyfikacja - robaki w akwarium

  Witam Niedawno zauważyłem w akwarium półcentymetrowe różowe robaki o średnicy około milimetra.Występują one na powierzchni podłoża i roślin trawnikowych. Gdy zostaną porwane przez prąd wody mocno się...

  Wyświetlenia: 91560 | Odpowiedzi: 94 czytaj więcej...

 • 075l - Nowy projekt - PKS_26

  Kilka tygodni za nami ;) Zbiornik wystartował metodą ciemnego startu ( DARK START method) , całość zalana bez roślin zaciemniona z uruchomionym filtrem na 3-4 tyg. Przez ten okres codziennie podaw...

  Wyświetlenia: 3416 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

 • Serwis akwarium w wykonaniu Green Aqua

  https://www.youtube.com/watch?v=dsBmQPC_Ohw Zapraszam do obejrzenia.

  Wyświetlenia: 2201 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości

Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.