Strona główna

Lekko metna woda

05 gru 2017, 21:04

Wiem ze gdzies byl ten temat ale byl on zakladany w zwiazku z swiezo zalewanym baniaczkiem. Moj chodzi prawie miesiac. W sumie tez swiezy ale od tego czasu nie udalo mi sie uzyskac krystalicznej wody. Meczy mnie juz ten stan a nie chce chemii. W filtrze mam wate z pierwotniakami sobie poradzilem na samym poczatku po przez zaciemnienie zbiornika. Ale tutaj nie moge nic zrobic. Powiedzcie mi czy ktos z was w roslinnym uzywal purigenu? Z tego co czytalem usuwa on azot, azotyny i amoniak. Doradzcie co z tym zrobic.

Re: Lekko metna woda

05 gru 2017, 21:37

Obniża ale nie usuwa całkowicie.
Wodę klaruje ładnie, a azot wystarczy troszkę zwiększyć ;)

05 gru 2017, 21:52

Wlasnie ogladam purigen. Czy te saszetki 100ml maja w zestawie siatke z drobnymi oczkami? Mam fkltr wewnetrzny ktory pobiera wode od gory gdzie jako pierwszy wklad mam wate filtrachjna. Gdzie mial ym umiescic purigen w takim ukladzie? Na samym dole?

05 gru 2017, 22:11

Jak kupiłeś saszetkę 100 ml to jest właśnie w siateczce z drobnymi oczkami. Purigen powinien być umieszczony na końcowym odcinku drogi wody przez filtr. Warto mieć dwie saszetki, wtedy ta z filtra do regeneracji a druga do filtra :)

05 gru 2017, 22:21

Czyli musze ja wsadzic na sam spod koszyka pod gabki z duzymi oczkami. Tak, jiz gdzies czytalem o tym ze trzeba miec conajmniej dwie. Ale tez ze regeneruje sie co 3 tygodnie, naprawde? Bo producent napisal troszke inny czas i okres :)

05 gru 2017, 22:35

Podepne sie pod temat. Nawiązując do purigenu: Kupiłem 250ml i niestety woreczka nie dostalem :) mam pytanie czy moge oryginalny woreczek (100ml) dokupić osobno? A moze ma ktoś niepotrzebny - chetnie odkupię.

05 gru 2017, 22:42

Kupiles w saszetce? Podobno jest siatka w opakowaniu.

05 gru 2017, 22:53

No i teraz jeszcze jedno... ten wklad jest troszke maly. Nie obejmie swoja powierzchnia zalego koszyka. Czy to przeszkadza w znacznym stopniu czy da rade?

06 gru 2017, 00:23

Tak wygląda mój filtr w przekroju oraz schemat przepływu wody. Sa dwa koszyki i wiem ze przez koszyk gorny jest wiekszy przeplyw wody niz przez koszyk dolny. Dlatego chcialbym sie upewnic gdzie najlepiej zainstalowac wklad z purigenu.
Załączniki
20171206_002051.png

06 gru 2017, 01:21

Od przepływu ważniejszym aspektem jest żeby był jako ostatnie medium.
Purigen nie usuwa efektu mętnej wody, używam w akwariach roślinnych i nie ma problemu z nadmiernym zjadaniem azotanów.

Do purigenu polecam siatkę drobną JBL, sprawdzona.

06 gru 2017, 08:37

Nie usuwa? Z tego co wszedzie piszą purigen ma wlascieosci krystalizujace wode.

06 gru 2017, 15:35

Purigen pochłania wszelkie zabarwienia np z korzenia. Czasem w kranie woda jest lekko żółta ( widać to w białym wiadrze) purigen takie zabarwienie wchłonie.

06 gru 2017, 15:39

No ale na you tube nawet mozna zobaczyc jak metne akwarium po uzyciu purigrnu staje sie krystaliczne.

06 gru 2017, 16:44

Jeśli zmętnienie jest wywołane np. przekarmieniem to jest to swego rodzaju zabarwienie wody i purigen to usunie. Zmętnienie w świeżym zbiorniku można zwalczyć albo przeczekaniem albo użyciem np seachem clarity.

06 gru 2017, 16:49

Nie przekarmiam. Akwarium mam 4 tygodnie i caly czas lekkie mleczko. Czytalem wiele watkow i na takie cos doradzano wlasnie purigen. Clarity to typowa chemia a nie chce lac tego do akwarium.

06 gru 2017, 16:52

purigen nie pomaga według moich doświadczeń, ale zrobisz jak uważasz ;)

06 gru 2017, 16:54

Purigen jest juz w drodze. Wiec bede po prostu probowal. Clarity dla mnie jest ostatecznoscia ale nie mówię NIE. Po za tym, zastanawiam sie czym to mleczko jest spowodowane. 4 tygodnienod zalania. Podmiany itp. Parametry w normie a jednak jest. Filtr regularnie myty, oczywiscie w wodzie z akwarium. Wata filtracyjna ale nic nie ustepuje.

06 gru 2017, 17:04

Jakie podłoże ?
Tak się ludzie wzbraniają przed preparatami... a purigen to też chemia, to polimer :)
Nawozy to też "chemia". Wszelkie preparaty np witaminowe dla ryb to też chemia, kondycjonery, uzdatniacze itd.

06 gru 2017, 17:05

Pisząc chemia oboje wiemy co mam na myśli. Podłoże aktywne tropica soil powder.

06 gru 2017, 17:15

:) Też na tropica tak miałem na swoim ostatnim iwagumi a purigen mam od początku.
Wiemy, natomiast uważam że to zły pogląd, to są bezpieczne preparaty. Jedyne preparaty które mogą być niebezpieczne to leki w akwarium.

06 gru 2017, 17:16

Masz dalej tropica? Problem jest nadal czy ustapil?

06 gru 2017, 17:24

Aktualnie mam 4 akwaria na tym podłożu, w dwóch problem wystąpił i przeszło, woda kryształ.

06 gru 2017, 17:25

Przeszlo samoistnie? Poprzez filtrowanie czy czyms sie wspomagales?

06 gru 2017, 19:39

W filtrze węgiel i purigen, normalne podmiany początkowe 2x na tydzień, po 3 tygodniach już normalne co tydzień, przeszło samo.
Tak jak wspominałem, purigen od startu i zmętnienie nastąpiło i trzymało jakieś 1.5 tygodnia.

06 gru 2017, 19:45

Tak obecnie to wyglada
20171206_140232.jpg
Wypróbuj aplikację mobilną