Jesteś tutaj: SerwisForumOgólneForum ogólne

Kwas siarkowy do zbijania ph - jak stosować?

Nowości i ciekawostki związane z akwarystyką roślinną, oraz posty nie pasujące do innych działów. Napisz post
yamo12 napisał(a):A więc kusi mnie te Co2, ale ktoś mnie ostrzega) że przy nadmiarze ryb mogą się przyduszać, więc kupić i dawać mało Co2 czy nie kupić? Mam też napowietrzacz, ale chodzi tylko w dzień bo mimo że z tych cichszych to i tak za głośny

Dawkowanie co2 do zbiornika ustawisz sobie zaworkiem precyzyjnym tak żeby "przyduchy"nie było. A przy stosowaniu co2 napowietrzacz sobie odpuść bo on będzie zmiejszał zawartość co2.

mariusz178
Znający temat

Miasto: Gorzow Wlkp

Wiem że zmniejsza on co2 ale muszę to stosować jak mam sporo zwierzątek. To może kilka godzin jedno A potem kilka drugie? Jaką butlę kupić na 40L dzbaniak? 1L?2L? Z dwoma "wskaźnikami" czy z jednym? I jakie polecacie RO? Niedrogie A efektywne?

Tu link na temat realnych kosztów RO:
http://aquajura.pl/viewtopic.php?t=3003
Wychodzi na to że się to bardzo opłaca
Ostatnio edytowano 12 lip 2018, 22:21 przez yamo12, łącznie edytowano 2 razy

yamo12
Poznaje temat

Musisz też mieć ruch tafli wody ,żeby ją natleniać.Napowietrzacz wyrzuć.Co2 raczej powinno chodzić całą dobę ,żeby nie było skoków ph.Nie piszesz jaki masz filtr może wystarczy wkład torfowy do filtra bo litraż mały.

BOROTom
Aktywny użytkownik

Nie chcę torfu bo i tak mam lekko żółtawą wodę A marzy mi się kryształ, podobno filtr narurowy to załatwi. To prawda? Mam aquael Asap 650E, kubełkowy, jest na Max A daje słaby ruch tafli, mimo że niby jest na 100L
Ostatnio edytowano 12 lip 2018, 22:22 przez yamo12, łącznie edytowano 1 raz

yamo12
Poznaje temat

BOROTom napisał(a):Musisz też mieć ruch tafli wody ,żeby ją natleniać.Napowietrzacz wyrzuć.Co2 raczej powinno chodzić całą dobę ,żeby nie było skoków ph.Nie piszesz jaki masz filtr może wystarczy wkład torfowy do filtra bo litraż mały.

Tak jak BORTom napisał zadbaj o ruch tafli wody zwiększy to napowietrzenie wody w zbiorniku a zarazem bedzie zmiejszać zawartość co2 ale można odrobinę więcej wyregulować co2.

mariusz178
Znający temat

Co do napowietrzacza to nie potrzebujesz go, wystarczy powierzchniowy ruch wody. Czyli ustawiasz wylot wody z filtra tak by delikatnie poruszał/falował powierzchnię wody. Nie za mocno bo podawanie CO2 będzie bez sensu. To wystarczy. Jeśli zauważysz, że ryby pływają przy powierzchni łapiąc powietrze (nie patrz na kiryski, i ryby z rodzaju labiryntowych) to wtedy trzeba żwiry ruch wody lub zmniejszyć ilość podawanego CO2.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Nie wiem czemu dążysz do niższego pH, z tym wiąże się sporo innych spraw.Co2 to nie tylko niższe pH ale wiąże się z tym nawożenie,światło,glony...

BOROTom
Aktywny użytkownik

Rośliny "pędzone"co2 napewno upomną się o większą ilość papu.. :wink:

mariusz178
Znający temat

Ok, przetnę plastikową rurę i dam wyżej końcówkę, inaczej się chyba nie da :-D
Jaka butla Co2 do 40L? 1 czy 2L? Z jednym "wskaźnikiem " Czy dwoma? Co jeszcze powinno być w zestawie dla początkującego? Bez ekstra rzeczy,i tak będę musiała kupić używkę.
Jaki polecacie filtr RO? W miarę tani A przy tym efektywny

yamo12
Poznaje temat

Słyszałam że przy Co2 potrzeba więcej odżywek, dlaczego? Zbijam bo ph 8 to raczej za dużo, 7 wydaje się w porządku, podobno ph 8 jest szkodliwe na skrzela. Już mam niedobory bo sporo roślin i widzę że marnieją i inne nieciekawe rzeczy z nimi, zakupiłam testy a potem po stwierdzeniu braków - sole (azot itp), wyszło taniej niż gotowe. No i gotowy nawóz ale bez n p k, i żelazo bo też przymałe
Ostatnio edytowano 12 lip 2018, 22:37 przez yamo12, łącznie edytowano 1 raz

yamo12
Poznaje temat

Większa butla starczy na dłużej myślę że 2l będzie dobrze.Najlepiej poszukaj zaworu "wszystko w jednym"bedzie taniej a w komplecie będzie manometr,licznik bąbelków,zaworek precyzyny,elektrozawór.

mariusz178
Znający temat

Oki, dzięki, a manometr 1 czy 2? Jak lepiej?

yamo12
Poznaje temat

Jeden manometr wystarczy informuje on o ciśnieniu w butli.Jak wskazówka opadnie do dolnych wartości to znaczy że czas nabić butlę :D

mariusz178
Znający temat

Podawanie CO2 zwiększy zapotrzebowanie na mikro i makro.
Poczytaj o tym bo to bez wiedzy skończy się katastrofą.Powstaje sporo zależności o których musisz wiedzieć a nie da się o tym wszystkim tu napisać.

BOROTom
Aktywny użytkownik

yamo12 napisał(a):Oki, dzięki, a manometr 1 czy 2? Jak lepiej?

Ja preferuję dwa :-)
Dawno temu wyskrobałem takiego posta: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 883#p55883
Sprawdza się do dzisiaj.

das
Aktywny użytkownik

yamo12 napisał(a):Słyszałam że przy Co2 potrzeba więcej odżywek, dlaczego? Zbijam bo ph 8 to raczej za dużo, 7 wydaje się w porządku, podobno ph 8 jest szkodliwe na skrzela. Już mam niedobory bo sporo roślin i widzę że marnieją i inne nieciekawe rzeczy z nimi, zakupiłam testy a potem po stwierdzeniu braków - sole (azot itp), wyszło taniej niż gotowe. No i gotowy nawóz ale bez n p k, i żelazo bo też przymałe

Przy stosowaniu co2 nawożenie makro i mikro będzie konieczne.

mariusz178
Znający temat

sne, poczytam, czytam sporo ale jeszcze nie czytałam o Co2. Dziś sporo czytałam na temat kwasów :-) Dzięki wam wszystkim ogromnie za pomoc. Możecie jeszcze napisać jakie wybrać RO i, może ktoś wie, czy filtr narurowy faktycznie wykrystalizuje wodę? I czy tylko 1 to załatwi, jeden sprzedawca polecał wkład sznurkowe. W zoologicznym mają 3 narurowe, no ale też lepszy filtr, i woda kryształ, żadnych syfków jak wiecznie u mnie

yamo12
Poznaje temat

Jakby ktoś chciał to mogę napisać jak robić z tym siarkowym, dostałam odpowiedź na innym forum, gościu o ksywie "chemik" napisał więc raczej zna się na rzeczy :-D

yamo12
Poznaje temat

Na wodę kryształ polecam purigen naprawdę się sprawdza.Filtr ro najlepiej rozpatrywać pod kątem wydajności przefiltrowanej wody na dobę bo ceny są różne.

mariusz178
Znający temat

Co do filtra RO to wiele zależy jaką masz wodę w kranie. Co w niej jest i w jakich ilościach oraz co chcesz uzyskać. A jaki masz w ogóle filtr w akwarium?

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

das napisał(a):
yamo12 napisał(a):Oki, dzięki, a manometr 1 czy 2? Jak lepiej?

Ja preferuję dwa :-)
Dawno temu wyskrobałem takiego posta: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 883#p55883
Sprawdza się do dzisiaj.

A tę pokrętło reduktora jest też przy 1 manometrze? Jeśli tak to przy 2 manometrach chodzi o to żeby sobie ułatwić na przyszłość regulację bo nie trzeba wypróbowywać ciśnienia tylko od razu się ustawia na takie jakie poprzednio co ułatwia skala?

yamo12
Poznaje temat

Tak przy jednym zaworze jest także pokrętło do regulacji

mariusz178
Znający temat

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Co do filtra RO to wiele zależy jaką masz wodę w kranie. Co w niej jest i w jakich ilościach oraz co chcesz uzyskać. A jaki masz w ogóle filtr w akwarium?

Mam Asap 650e aquael i nie jestem zadowolona, w tej chwili na maksimum A wcale nie jest mocny przepływ choć niby filtr do 100L. Jedynie zmieniłam 1 gąbkę (są 2) na wkład łapiący krzemiany. No i dodałam prefiltr, ale jest dość luźno. W kranie ph 8, przemiany powyżej normy, Gh chyba 15, kh powyżej 15. Chcę uzyskać ph 7, wodę miękką już mam - gh w akwarium 10, to dzięki roślinom taka miękką się zrobiła?
Ostatnio edytowano 12 lip 2018, 23:13 przez yamo12, łącznie edytowano 1 raz

yamo12
Poznaje temat

mariusz178 napisał(a):Tak przy jednym zaworze jest także pokrętło do regulacji

A przy 2 chodzi o to co napisałam powyżej?

yamo12
Poznaje temat

Jeżeli masz jeszcze miejsce w filtrze to może purigen świetnie krystalizuję wodę?

mariusz178
Znający temat

Recenzje

Ammania senegalensis - RATAJ (koszyk)
Limnophila aromatica - RATAJ (koszyk)
Micranthemum Monte Carlo (in-vitro) puszka 10cm XXL
Mech Brazil moss (Amblystegium sp.) - opakowanie
Ludwigia arcuata  - RATAJ (koszyk)
Cardamine lyrata - RATAJ (koszyk)
Hygrophila polysperma - RATAJ (koszyk).
Mech Willow moss (Fontinalis duriea) - opakowanie
Eleocharis acicularis - RATAJ (koszyk)
Cryptocoryne nevillii - RATAJ (koszyk)
Micranthemum umbrosum (in-vitro) puszka 10cm XXL
Bacopa myriophylloides (in-vitro) puszka 10cm XXL
Pistia stratiotes (roślina pływająca) puszka 10cm XXL
Pogostemon helferi (in-vitro) puszka 10cm XXL
Eleocharis parvula - RATAJ (koszyk)
Hygrophila pinnatifida - SONGROW (koszyk)
Hydrocotyle dissecta - RATAJ (koszyk)
Bacopa monnieri (in-vitro) puszka 10cm XXL
Ammania gracilis RATAJ (koszyk)
Bacopa caroliniana - RATAJ (koszyk)
Glossostigma elatinoides (in-vitro) puszka 10cm XXL
Rotala ceylon - RATAJ (koszyk)
Ludwigia rubin / mesakana (in-vitro) puszka 10cm XXL
Echinodorus Marble Queen - RATAJ  (koszyk)
Micranthemum umbrosum - RATAJ (koszyk)
Microsorium minor - thin leaves - Songrow (koszyk)
Eleocharis acicularis (in-vitro) puszka 10cm XXL
Alternanthera rosaefolia (in-vitro) puszka 10cm XXL

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki z wysyłką w 24 godziny lub odbiorem osobistym w Krakowie po wcześniejszej rezerwacji przez internet.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Rfck i 19 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.