Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Kostka dla dziewczyny - krok po kroku



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Przepraszam z góry za dwa posty z rzędu :)

Pracowity wieczór... Dorwałem ładny, według mnie, korzeń. Walczyliśmy dość chwilkę z układem i powiem wam, że na żywo robi niezłe wrażenie :) Fotki niestety niezbyt ciekawe - z telefonu, póki co. Dodam coś lepszego z etapu sadzenia. Zalaliśmy akwa 5 litrami wody, żeby piasek nie przysychł. W międzyczasie jeszcze go trochę wymieszałem, żeby się pozbyć możliwie jak najwięcej tlenu. Cóż, teraz czekać do środy... :)
Załączniki
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Avatar użytkownika
bmr-biker
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 kwi 2007, 14:12

Zapowiada się cieka kostka.

EKATHELEEN1154
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 19 lis 2013, 02:11

Planujesz wymienić świetlówki z tych 10000 K?

ojciec77
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 01 wrz 2013, 02:33

Póki co nie, 10000K powinno być ok dla roślin, a mnie podoba się takie "czyste" światło :)

Niestety nie wiem, czy uda się w tym tygodniu uruchomić akwa, wciąż czekam na rośliny - ponoć kolega z pewnego forum się rozchorował... :roll: W piątek wyjeżdżam na weekend i mogę nie dać rady. Zobaczymy, jeżeli rośliny będą dzisiaj wysłane to akwa stanie, jeżeli nie, to blado widzę start baniaka, zbliżają się święta...

Avatar użytkownika
bmr-biker
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 kwi 2007, 14:12

Mam nadzieję,że Ci się uda jak najszybciej.

MrKristian1008
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 19 lis 2013, 02:41

Nie uda się - Dzisiaj odesłał pieniądze na konto. :? Przetrzymał mnie tydzień i przed samymi świętami wywinął taki numer :( Jutro z samego rana jadę szukać po zoologikach czegoś fajnego, jak nic nie znajdę, to albo rzucę coś z moich roślin, albo zaczekamy do stycznia... :(

Avatar użytkownika
bmr-biker
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 kwi 2007, 14:12

... A jednak się udało :) Przy zakładaniu korzeń lekko się obluzował i przesunął, pewnie zmienię jego pozycję gdy się namoczy.

Nie jest idealnie - nie mam tych roślin, które chciałem, ale na start jest ok. Nie było nas przez weekend i niestety nie miał kto robić podmianek, woda zrobiła się brązowa, a korzeń pokrył się pleśnią :( Spora podmianka, czyszczenie, a od jutra codzienne podmiany 10-20% wody i powinno być dobrze.

Zasadzone, póki co: od tyłu jakiś Bolbitis, jakaś kryptokorynka :), na korzeniu mech jawajski, Microsorium Philippine (aczkolwiek trudno stwierdzić co z tego wyrośnie :mrgreen: ), dorodna sztuka Anubiasa Barteri Nana, Microsorium Windelov, Hydrocotyle sp. Japan.

Dojdzie jakiś dorodny łodygowiec, może Rotala, ale nie wiem jeszcze jaka...

Dzięki serdeczne wszystkim za pomoc - jesteście nieocenieni!

Jak akwarium troszeczkę dojrzeje, na pewno wrzucę aktualizację, tymczasem - Wesołych Świąt! :)
Załączniki
IMG_1117.jpg
IMG_1115.jpg
IMG_1114.JPG
IMG_1113.jpg
IMG_1108.jpg
IMG_1105.JPG

Avatar użytkownika
bmr-biker
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 kwi 2007, 14:12

Mało tych roślin na start i do tego wolnorosnące, dorzuć szybko te łodygowce, bo może być problematycznie :)

Avatar użytkownika
Peterpl
Stały bywalec

Posty: 424
Dołączył: 08 sty 2009, 15:24
Miasto: Głogów / Wrocław

Akwarium całkiem ładne, ale rzeczywiście jak na start to roślin niewiele.
Mógłbyś opisać trochę tą lampkę tzn. wykonanie, ilość światła jaką daje lampka, spasowanie elementów, użyte materiały. Mam zamiar taką nabyć do akwarium 20l, ale wersję 36cm.
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
morchy
Stały bywalec

Posty: 308
Dołączył: 02 wrz 2012, 17:53
Miasto: Zielona Góra

A jednak uruchomiłeś :)
Troszkę mało roślin - ale wiem jakie perypetie były z nimi związane.
Rozsądnie ze światełkiem + podmiany i jakoś dotrwasz do "po świętach" :wink:
Zanim posadzisz rośliny z korzeniami zasil podłoże nawozem w kapsułkach, tabletkach itp.

Sam układ jest fajny, na pewno nabierze jeszcze kształtu jak roślinność ruszy.

tymczasem - Wesołych Świąt! :)


Dzięki i wzajemnie.
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

Świecę na razie 6 godzin (12-18), do podmianek potas, carbo AA - powinno być ok. Nie mam na razie skąd wytrzasnąć coś szybkorosnącego a zarazem nadającego się do tego akwa, czekamy do następnego roku... ;)

Lampa wykonana bardzo ładnie - estetyczna, dobrze chroniona przed wodą, światło czyściutkie (uwielbiam taką barwę :) ), nic nie bzyczy, nie miga, nie grzeje się, światła naprawdę sporo jak na tak malutkie świetlówki. Zrobiona z satynowego amelinium :mrgreen: Bardzo przyjemny materiał. Ogólnie polecam - jedynie stopki mnie denerwują, wolałbym mieć lampę te 5 mm niżej, ale przy grubości szkła 4 mm nie da się - głębsze rowki są robione na 3 mm.

Avatar użytkownika
bmr-biker
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 kwi 2007, 14:12

Witajcie w Nowym Roku ;)

Póki co bez zdjęć, ale cosik skrobnę. Do kostki zawitali pierwsi goście, 3 kiryski pandy i 3 krewetki RC. Będzie tego wiecej, ale nie wszystko na raz :)

Aktualnie walczę z pleśnią - przez te kilka dni naszej nieobecności cały korzeń, wszystkie rośliny, szyby, wkłady w filtrze były pokryte mazią :( Na szczęście codzienne odsysanie wężykiem zdało egzamin, problem powoli zanika.

Dosadziłem więcej hydrocotyli, wrzuciłem też kilka sztuk limnobium laevigatum, wszystkie rośliny mają się dobrze, bolbitis wypuścił już 2 nowe liście, mech ładnie się rozrasta, nie widać żadnych braków póki co.

Od dzisiaj świecimy już 7,5 godziny, glonów zero. Docelowo 9 godzin, od 12:00 do 21:00.

Teraz pytanie - jakiego łodygowca polecilibyście na tył?

Postaram się jutro wrzucić zdjęcia :)

Avatar użytkownika
bmr-biker
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 kwi 2007, 14:12

Hej :) cieszę się, że wszystko powoli się rozkręca ;) Myślałeś o wymianie świetlówek na cieplejsze barwy? A co do roślin myślę, że mógłbyś zasadzić limnophila sessiliflora, limnophila aromatica, rotala rotundifolia lub pogostemon erectus. Zależy czy chcesz liściaste czy "puchate" :)

Avatar użytkownika
czarnulka71
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 21 wrz 2013, 14:48
Miasto: Białystok

Jeśli pod żwirem nie masz żadnego substratu to łatwo nie będzie ;)

Avatar użytkownika
OjGeN
Znający temat

Posty: 1278
Dołączył: 26 sty 2011, 18:20
Miasto: Gliwice

Wystarczy kulki torfowo gliniane wsadzic albo kapsy aqua-artu

Avatar użytkownika
czarnulka71
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 21 wrz 2013, 14:48
Miasto: Białystok

Cześć :)

Przesyłam kilka zdjęć, niestety wykonane telefonem, za jakiś tydzień, góra dwa powinienem wreszcie uspokoić życie zawodowe i będę miał czas na sesję zdjęciową :mrgreen: Póki co musi wystarczyć.

Z życia zbiornika - z roślinami przywlokłem jaja ślimaków. Obrzydlistwo wielkie i szpetne, a co gorsza dosyć liczne i szkodnikowate - dziurki w liściach microsoriów i hydrocotyli :( Nie mogę nigdzie dorwać hellenek, a nie jestem dziennie przy akwa żeby móc je skutecznie odławiać... Katastrofa, ale jakoś z tego wyjdziemy.

Jak na praktycznie nie nawożone LT jest bardzo dobrze. Rośliny rosną jak szalone, na szybach zero pyłu, pleśń odeszła po 2-3 tygodniach (pewnie ślimaki pomogły), nie widać glonów. Wpuściliśmy 6 krewetek jakiś czas temu i jedna samica nosi już jajeczka :) Wszystko więc idzie w dobrym kierunku.
Akwarium cieszy oko, a o to właśnie chodziło :)

Woda kryształ, zdjęcia są zakłamane - jeszcze raz przepraszam, nie bijcie, po karnawale pstryknę porządne fotki. :mrgreen:
Załączniki
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Avatar użytkownika
bmr-biker
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 kwi 2007, 14:12

No no no... Fajnie to wygląda posadź trochę mchu na korzeń i będzie super !!

zajac1212
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 27 maja 2013, 18:58

Dzięki. Mech oczywiście przeniosę jeszcze na inne "gałązki" ;), chciałbym też jakiegoś łodygowca dosadzić, ale póki co czekam - może kupię coś od razu dla siebie, bo nudzi mnie już kilka roślin w moim akwa :) Do tej kostki szukam Rotali Green, a dodatkowo jeszcze podobałoby mi się Micranthemum umbrossum do swojego baniaka, może wystawię niebawem jakąś ofertę kupna... Póki co zagoniony zawodowo jestem. :)

Avatar użytkownika
bmr-biker
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 kwi 2007, 14:12

No i jak kosteczka :) pozmieniałeś coś? dosadziłeś?

Avatar użytkownika
czarnulka71
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 21 wrz 2013, 14:48
Miasto: Białystok

Hej ;)

Wybaczcie, że taki zastój - miałem mieć po karnawale spokój, a udało się ruszyć w kierunku kolejnej działalności i wolnego czasu nie widać :lol:

Zdjęcia znowu bez przygotowania - przy okazji montażu Aquael FZN-1 (przy okazji polecam, robi robotę :mrgreen: ). Akwa w dalszym ciągu bezobsługowe, kilka kropel nawozów od czasu do czasu, przetarcie szyb raz w miesiącu, dolanie wody raz na tydzień - dwa i to wszystko. Od czasu zakupu FZN nie trzeba już nawet odmulać plaży :D

Ślimaki dalej są i dalej podskubują rośliny, ale coś z tym zrobię w końcu. Z zakamarków wyszły już młode krewecie, roi się od nich w całym baniaku :) Jako że wszystko rośnie zgodnie z założeniem, postanowiłem trochę poeksperymentować - dosadziłem Staurogyne z lewej strony i kilka kępek Parvuli na plaży jakiś miesiąc temu. Widać przyrosty, nic nie gnije. Jest dobrze! :)
Załączniki
IMG_1342.jpg
IMG_1350.jpg
IMG_1347.jpg
akwa.jpg

Avatar użytkownika
bmr-biker
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 15 kwi 2007, 14:12











Powiązane tematy
  • Lampa dla krewetek

    Cześć. Startuję z krewetkarium i potrzebuję Waszej wiedzy co do oświetlenia. Chciałbym low-costowe najlepiej na elastycznej nóżce. Wcale nie musi dawać perfekcyjnie białego światła. Pojemność 10l - sł...

    Wyświetlenia: 296 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 060l – Kostka – TenOdtego

    60l – Kostka – TenOdtego Wymiary - 40x40x40 60l Oświetlenie - Jeneca LDJ-400 15W Nawożenie – 1 ml carbo dziennie, 1 ml potasu dziennie, 2 ml micro i 2 ml makro przy podmianie CO2 – bimbrownia na żelat...

    Wyświetlenia: 28813 | Odpowiedzi: 102 czytaj więcej...

  • 020l - 36x22x26cm - akwarium dla dziecka

    nano - 1.jpeg Zbiornik stworzony wspólnie z moim 3.5 letnim synkiem (serwisowany przez niego z moją pomocą). Ciekawostka: podstawą aranżacji jest gotowa dekoracja: AquaDella, która została obsad...

    Wyświetlenia: 1656 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • 091l - Kostka Z Badylami 45x45x45

    Hejka Przedstawiam wam moje świeżo co zalane akwarium, na początku chciałbym zaznaczyć, że nie jestem "szpecem" w tej dziedzinie 😎 Coś o samym akwarium ---> WYMIARY:45X45X45 fulloptiwhi...

    Wyświetlenia: 1700 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowe akwa LT dla Laika

    Czesc wszystkim, zakupilem komplet juwel rio 125 i chce tam stworzyc cos ala iwagumi przy uzyciu trawnika monte carlo i do tego jakies najmniej wymagajace rosliny z racji ze nie mam pojecia o akwaryst...

    Wyświetlenia: 515 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 010l - Kostka - Endi

    Witam wszystkich. Z racji takiej, iż niedługo będę zmieniał aranżację w mojej kostce, postanowiłem podzielić się kilkoma zdjęciami tego mikroskopijnego baniaczka, który funkcjonuje sobie już prawie ro...

    Wyświetlenia: 969 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Dodatek soli dla tęczanek i innych ryb

    Witam Mam obecnie w akwarium 6 tęczanek neonowych, 4 kiryski i otoska. Jak na giełdzie kupowałem te tęczanki gościu mi powiedział że to ryby z wód słonawych więc należało by dodać troche soli niejodo...

    Wyświetlenia: 722 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Oświetlenie dla Aquael Glossy 120

    Witam wszystkich Po długiej przerwie postanowiłem reaktywować akwarium roślinne. Na ten cel przeznaczam akwarium, w którym dotąd były puszczaki. I tu mam zagwozdkę. Bo poprzednim razem jaka miałem ak...

    Wyświetlenia: 305 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Krok po kroku jak rozebrać (zlikwidować)aranż - film

    Cześć Poniżej film jak rozebrać (zlikwidować) aranż krok po kroku. https://www.youtube.com/watch?v=ZSJ4Rjrld-8

    Wyświetlenia: 438 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 019l - 25x25x30 dla Rozbójnika ;)

    Cześć ! Zawsze miałem zbiorniczek malawi, tym razem postanowiłem w biurze zrobić sobie kostkę o wymiarach powyższych. Filtr : Oase 75 bioStyle Oświetlenie : Chihiros CII Planowane podłoże: Amazon...

    Wyświetlenia: 1486 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: buubu, MacGyver, MsD, piotr55 i 386 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.