Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Konieczność podmian wody czyli jak



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam Wszystkich

Jest to moje pierwsze pytanko na tym forum więc proszę o wyrozumiałość.

Przeczytałem wiele postów i niestety nie odpowiedziały one mi na moje pytanie.
Sprawa wygląda tak:
Baniak 450 litrów
oświetlenie 2 x 36W
filtracja Tetra EX1200 z dodatkowym złożem biobali(wykonanym z obudowy na filtr wodny) + Tetra EX700 + Aquaszut Junior BIO z gąbkami i mechaniczny aquaszut turbo 550 z watą
Nawożenie Co2 z butli + PG clasic i PG mikro
rybki to
20 szt danio
32 szt neonów różnych (innesa, czerwone, zielone, diamentowe i czarne)
15 szt żwawiki czerwone
8 szt kosiarek
3 szt otoski
1 krecia filtrująca
1 bojownik + 3 panie

rośliny są nieznam nazw.
Parametry
PH 6,6
GH 8
kh 3
NHx okolice 0
No2 i NO3 także okolice 0

I sedno sprawy

Wszystkie parametry jak wyżej czy podmieniać pomiom to wodę czy jeśli zacznie któryś z tych parametrów odbiegać, czy jest jeszcze coś co wymusza konieczność podmian wody.
Nawiązuje tu do tych "cudownych środków" które eliminują konieczność podmian wody.

Pozdrawiam
Jacek

accjacek
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 18 cze 2006, 13:46
Miasto: Sosnowiec

08 lis 2006, 19:23   (#2)  

Wode w baniakach roślinnych się podmienia po to by rosły lepiej roślinki- dostarczamy im wiele składników pokarmowych. Podmiany robi się też by uniknąć glonów. Jeśli chcesz mieć akwarium roślinne to podmiany są niezbędne. Najlepszym rozwiązaniem w tak dużym akwa będzie stała podmiana wody. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

08 lis 2006, 23:47   (#3)  

rób podmiany wody co tydzień po około 30% lub jak pisze mój przedmówca zrób system stałej podmiany.
Teraz trochę nie na temat , nie wiem jakie masz rośliny ale przy takim oświetleniu to niewiele urośnie chyba że mech i to nie napewno. Czy ty masz wodę z RO bo piszesz że podajesz PGmicro , które jest tylko do wody RO ?
pozdrawiam
Człowiek jest cywilizowany na tyle, na ile potrafi zrozumieć kota.
Jean Cocteau

Avatar użytkownika
dareq
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 30 mar 2005, 17:49
Miasto: Warszawa

09 lis 2006, 10:09   (#4)  

Mam filtr RO o wydajnośći ok 160 litrów na dobę , co do oświetlenia jak tylko wpłyną fundusze to znowu się coś pokombinuje :P Stała podmiana aktualnie nie wykonalna ze względu na umiejscowienie akwarium ale przy następnym remoncie mieszkania kto wie.

Jednak nadal nieotrzymałem żadnej sensownej odpowiedzi, za dostarczanie odpowiednich składników odpowiadają nawozy i rybki oraz butla Co2.

Akwarium mam bardzo młode dopiero ok 2 miesięcy, roślinki które posiadam rosną jak na te warunki bardzo szybko co tydzień mam odszcz\epki do przesadzania więc gdzie tu reguła?

Pozdrawiam
Jacek

accjacek
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 18 cze 2006, 13:46
Miasto: Sosnowiec

09 lis 2006, 12:02 podmiany  (#5)  

Rozumiem że przy takiej pojemności nie wymieniałeś ani razu wody czy tylko dolewasz wodę odparowaną ? po co CI Filtr RO.dozujesz nawozy mikro i PG clasic Roslin nie masz pewnie za dużo i są mało wymagające narazie ci to starcza przy takim litrażu baniaczka ale daleko tak nie zajedziesz Masz zerowe NO3 nie podajesz Makro. Domyslam się że wodę jednak dolewasz w formie kran ro więc jakieś składniki odżywcze trafiają do baniaczka ,ryby karmisz też więc no3 też jest razem z odchodami .Jeżeli jesteś zadowolony z wyglądu swojego zbiornika to OK ale czym zbiornik starszy tym będzie gorzej bez podmian wody się nie obejdzie,A jak z glonami u ciebie przy dojrzewaniu zbiornika obyło sie bez?
200l HQI 2*70w ,CO2 ,RO --GG 1741099

bimerjz
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 20 lut 2005, 09:07
Miasto: Sandomierz

09 lis 2006, 14:26   (#6)  

Zbiornik startował w etapach tzn.
Zalałem zbiornik ok 25 litrów wody celem ostatecznego poziomowania baniak, potem 100 kg żwiru i napełnienie ok do 200 litrów wody w tym czasie tetra EX1200 już pracowała w starym akwarium 54 litry pomimo zdławienia różnych trików aby wir był jak najmniejszy i tak było wesoło. po tygodniu przesiadka roślin z małego akwarium i przepięcie filterka do dużego akwa, woda z wymian w małym trafiała do dużego a po kolejnym tygodniu przeprowadzka rybek i reszta wody do dużego akwarium, to był szok (dla rybek oczywiście nareszcie mogły rozprostować płetwy i to dosłownie 20 rybek model neon w 250 litrach :lol: ). Powolne dopełnianie wody i uzupełnianie stanu rybek co tydzień ok 10 szt wode uzupełniałem tylko z RO i uzdatniałem ją przy pomocyPG hydromineral.
Zbiornik zamkłem( przykryłem) dopiero 2 tygodnie temu do tej pory używałem do oświetlenia pokrywki z małego akwarium i lamp stojących domowych (wiem że to partyzantka ale fiskus jest nieugięty). Aktualnie od 2 tygodni nie dolewam wody tylko obserwuje parametry i jest ok.
Tą metodą ominął mnie etap dorastania zbiornika (lub problemy z jego dorastaniem) brak glonów brak pierwotniaków same plusy.
Wiem że 2 tygodnie to niewiele aby coś stwierdzić ale czy przy takiej obsadzie (mało brudzącej) 30% podmiany wody to nie za dużo?
Druga sprawa czy stosować rurowit + RO cz tylko RO z uzdatnianiem PGH
I ostatnie pytanie które się ciągnie od początku czy podmieniać a jeśli tak to czym się kierować, nie mam wzrostu żadnych trujących substancji, nawozy podaje raz w tygodniu z dozą jak dla wymiany 10% wody czyli jak? wymieniać czy nie wymieniać

Pozdrawiam
Jacek

accjacek
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 18 cze 2006, 13:46
Miasto: Sosnowiec

09 lis 2006, 16:35 podmiana  (#7)  

wreszcie napisałeś coś obrazowo:) czyli jak dochodzisz powoli do dużego baniaka
według mnie podmieniać i i uzupełnić no3 narazie za wcześnie na euforje to tylko 2 tygodnie masz mało ryb więc podmiany nie muszą być tak częste ale zobaczysz sam że bez tego się nie obędzie nie ma cudownych srodków coby zastopiły podmiane wody
200l HQI 2*70w ,CO2 ,RO --GG 1741099

bimerjz
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 20 lut 2005, 09:07
Miasto: Sandomierz

10 lis 2006, 00:30   (#8)  

Podmiany należy robić nawet w największych zbiornikach, bo jesto jak powiew świerzego powietrza dla calego akwarium, czyli ryb, roślin i nawet bakterii.
Baniak to zamknięty system i z czasem będzie się degenerował bez świeżej krwi, czyli wody i zaczną się problemy, więc starożytni akwaryści wymyślili, że lepiej podmieniać mniejsze ilości wody częściej niż duże ilości ale żadko.

Gość


10 lis 2006, 10:18   (#9)  

Z tymi podmianami to jest różnie. Jeśli chcemy się bawić w wymagające gatunki- bez podmian ani rusz. Spotkałem się jednak z akwa moze nie roslinnym ale obsadzonym w całości cryptocorynami. Oswietlenie było na 100L- 18W świetlówka, zero filtracji tylko napowietrzanie, zero grzałek.temp-21'C Wode dolewano tylko jak wyparowała. Podłoże- zwykły rzeczny żwirek. Obsada- kilka rybek karmionych 1 raz dziennie małymi dawkami. A baniak wygląda tak jak na tym zdjęciu. Jest to były zbiorniczek mojego wujka. W tym baniaczku nie było nawet jednego glonika. Wydaje mi się, że była całkowita równowaga pomiędzy florą i fauną. Co wy na to? Pozdrawiam
Załączniki
IMG_15855.JPG
(61.44 KiB) Pobrane 1996 razy

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

10 lis 2006, 11:04   (#10)  

100>P Piotr Stochmal napisał(a): Wode dolewano tylko jak wyparowała.

Ale mimo wszystko dolewano :D

Gość


10 lis 2006, 11:55   (#11)  

lancer18d napisał(a):Ale mimo wszystko dolewano :D
dolewano ale w niewielkich ilościach. Może wyszło z 0,5l na tydzień. Woda tak szybko nie parowała bo nie miało ją co podgrzewać.

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

10 lis 2006, 20:40   (#12)  

ok podmieniłem 10% na rurowit. A tak z ciekawości jak długo to akwarium egzystowało.
Liczę że na koniec ktoś podsumuje temat aby rozwiać wszystkie wątpliwości

Pozdrawiam
Jacek

accjacek
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 18 cze 2006, 13:46
Miasto: Sosnowiec

10 lis 2006, 21:01 bez podmiany  (#13)  

100>P Piotr Stochmal napisał(a):Z tymi podmianami to jest różnie. Jeśli chcemy się bawić w wymagające gatunki- bez podmian ani rusz. Spotkałem się jednak z akwa moze nie roslinnym ale obsadzonym w całości cryptocorynami. Oswietlenie było na 100L- 18W świetlówka, zero filtracji tylko napowietrzanie, zero grzałek.temp-21'C Wode dolewano tylko jak wyparowała. Podłoże- zwykły rzeczny żwirek. Obsada- kilka rybek karmionych 1 raz dziennie małymi dawkami. A baniak wygląda tak jak na tym zdjęciu. Jest to były zbiorniczek mojego wujka. W tym baniaczku nie było nawet jednego glonika. Wydaje mi się, że była całkowita równowaga pomiędzy florą i fauną. Co wy na to? Pozdrawiam

jest ot możliwe nie neguje rośliny mało wymagające wójek miał czas czyścił regulanie szyby odmulał i wszystko było ok zero zielenic itp stara szkoła akwarystyczna,ale przy dzisiejszym pędzie do wzrostu roślin i ich róznorodności w akwa nie da się niestety nie podmieniać wody czym większe oświetlenie i podawanie co2 większy metabolizm roślin zapotrzebowanie wzrasta w miare popytu i koło się zamyka.
Mam nadzieje że właściciel tego postu nie ma zamiaru robić doświadczeń w tak świeżym akwarium o takim litrażu :) a jak ma to napisze za tydzień dwa post w dziale glony albo dziurawe liście
200l HQI 2*70w ,CO2 ,RO --GG 1741099

bimerjz
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 20 lut 2005, 09:07
Miasto: Sandomierz

10 lis 2006, 23:07 Re: bez podmiany  (#14)  

bimerjz napisał(a):czyścił regulanie szyby odmulał i wszystko było ok zero zielenic itp stara szkoła akwarystyczna
no niestety :) nie zgadłeś. wujek ani razu nie odmulał dna ;) ani nie czyścił szyb :) Woda nie była zbytnio klarowna ale dało się patrzeć. Akwarium działało kilka lat na jednym podłożu i z jedną aranżacją :) przez ten czas były tylko dolewki wyparowanej wody i usuwane nadmiary cryptocoryn których liście miały nawet do 1 metra długości :) Akwarium zaczeło ze starości puszczać wode, kątowniki z których była zbudowana rama zaczęły rdzewieć dlatego akwarium przestało istnieć. pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno











Powiązane tematy
  • Akwarium bez podmian na mineralizatorze- stabilność

    Dzień dobry, Zastanawiam się nad obniżeniem ph oraz twardości wody w moim akwarium low tech. Chciałbym docelowo zrezygnować z podmian o ile wszystko będzie dobrze funkcjonować. W domu mam mineralizat...

    Wyświetlenia: 348 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Wylot kielichowy a przepływ wody

    Pytanie do tych którzy maja taki wylot. Czy macie jakieś obserwacje, że kielichowy wylot znacznie ograniczył przepływ wody w filtrze? Chodzi mi o litry/h bo że siła strumienia na wylocie jest mniejsza...

    Wyświetlenia: 8076 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Jak podłączyć dyfuzor JBL taifun proflora do fx6

    Witam, jestem nowy na forum, ale może ktoś mi pomoże. Otóż zakupiłem JBL proflora taifun inline 19/25 ( nie pomyślałem wcześniej, żeby sobie zmierzyć wąż z filtra fx6) i chciałbym to sensownie połączy...

    Wyświetlenia: 335 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Tetra ActiveSubstrate a twardość / odczyn wody

    Czy podłoże Tetra ActiveSubstrate może zmieniać twardość i odczyn wody? W moim „świeżym” akwarium 54l zastosowałem ten substrat jako samodzielne podłoże. Akwarium wypełniłem wodą RO . Po kilku dn...

    Wyświetlenia: 225 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Jak wywołać zielony zakwit?

    Panowie drodzy. Pytanie jak w temacie. Czy macie jakieś doświadczenia i możecie polecić skuteczny sposób na szybki zielony zakwit? Pytam, bo nie jest tak łatwo wyhodować taki glon jak się chce :)...

    Wyświetlenia: 726 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 634 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 78984 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Jak dozować nawóz

    Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie. W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzi...

    Wyświetlenia: 1082 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Pomiary chemii wody minifotometrami Hanna

    Dzień dobry!. Witam serdecznie Forumowiczów po długiej przerwie!. Mam pytanie do Was, tych którzy wykonują pomiary tymi miernikami, a zwłaszcza do tych, którzy mają już większe doświadczenie. Przechod...

    Wyświetlenia: 842 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • jak ciężką lampę mogę położyć na akwarium

    akwarium 112l 80x35x40, bez wzmocnień, szyba chyba 6mm Pierwszy raz kupiłem sobie porządny radiator zamiast płaskiej blachy do akwarium, z myślą chłodnej lampy, dużej mocy i w ogóle bajery. Sam radia...

    Wyświetlenia: 372 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 396 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.