Testy akwariowe Tetra
Jeste艣 tutaj: SerwisForumOg贸lneForum og贸lne

KH/GH w akwarium ro艣linnym.

Nowo艣ci i ciekawostki zwi膮zane z akwarystyk膮 ro艣linn膮, oraz posty nie pasuj膮ce do innych dzia艂贸w.
Napisz post
Witam koleg贸w akwaryst贸w 馃槉 3 tygodnie temu za艂o偶y艂am swoje pierwsze akwarium ro艣linne.
Akwarium 160l
CO2 z butli
Nawo偶enie potas i makro
Pod艂o偶e Azoo grower bed.
艢wiat艂o 0,6 W/l.

Pytanie dotyczy preferencyjnych warto艣ci GH i KH w akwarium ro艣linnym. Sprawa u mnie wyglada tak, ze z kranu leci woda filtrowana i zmi臋kczana ( filtr w piwnicy ) o warto艣ciach dGH 3 i dKH 10. Takie tez warto艣ci utrzymuj膮 si臋 w akwarium, cho膰 zauwa偶y艂am ze przy dozowaniu CO2 warto艣膰 KH spad艂a do 7. Chyba ze testy k艂ami膮, bo s膮 paskowe... pH w zale偶no艣ci od ilo艣ci b膮bli na sekund臋 utrzymuje si臋 na poziomie 6,8-7,0. Ryby p艂ywaj膮 i si臋 nie skar偶膮 馃槉 ro艣liny na moje oko rosn膮 do艣膰 艂adnie. Moje pytanie brzmi czy robi膰 co艣 z t膮 warto艣ci膮 GH? Jak mog艂abym to zrobi膰 ? Czy naprawd臋 konieczne jest gh na poziomie 5-10 jak czytam na niekt贸rych forach czy w tej bardzo mi臋kkiej wodzie da si臋 hodowa膰 dobrze ro艣liny. Dodam, ze nie ma opcji demonta偶u filtra z piwnicy.
Prosz臋 o porad臋 bardziej do艣wiadczonych.

Natalaa89
Pocz膮tkuj膮cy

Do艂膮czy艂: 29 lis 2018, 00:06

Woda leci Ci zapewne przez zmi臋kczacz, je艣li tak jest to raczej nie nadaje si臋 do akwarium...
Sprawd藕 czy Tw贸j doradca posiada zbiornik ,kt贸ry Ci odpowiada...w innym przypadku uwa偶aj na glony...

gazownik
Znaj膮cy temat

Do艂膮czy艂: 24 kwi 2010, 08:13

Wod臋 je艣li masz mo偶liwo艣膰 pobierania i zbadania przed zmi臋kczaczem. Inna opcja filtr RO i mineralizator. Gazownik ma racj臋, taka woda to k艂opoty w akwarium.
Nie znam si臋, wi臋c si臋 wypowiem.

zmijka85
Z du偶ym do艣wiadczeniem

Do艂膮czy艂: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzesz贸w

Jakie k艂opoty mog臋 mie膰 z powodu tej wody? Generalnie wcze艣niej mia艂am akwarium, tylko nie z taka ilo艣ci膮 ro艣lin ... i wszystko by艂o Ok. Czyli polecacie filtr RO i mineralizowac. A sam mineralizator? Woda jest przecie偶 i tak ju偶 mi臋kka ...

Natalaa89
Pocz膮tkuj膮cy

Jest ..
Nie jestem specem ale wiem ,偶e chyba jony wapnia s膮 wymieniane na inne ,kt贸re niestety dla akwarium b臋d膮 jeszcze gorsze...
By艂 tutaj ostatnio w膮tek, kto艣 tak偶e u偶ywa艂 wody 偶e zmi臋kczacza..
Sprawd藕 czy Tw贸j doradca posiada zbiornik ,kt贸ry Ci odpowiada...w innym przypadku uwa偶aj na glony...

gazownik
Znaj膮cy temat

Do艂膮czy艂: 24 kwi 2010, 08:13

Przekopa艂am forum i nic nie znalaz艂am na ten temat 馃槥 jakby czyta艂 to kto艣 z r贸wnie mi臋kka woda w kranie to prosz臋 o odzew

Natalaa89
Pocz膮tkuj膮cy

Wg mnie wrto艣ci gh i kh s膮 w normie i ja bym nic nie kombinowa艂. Natomiast tak jak koledzy s艂usznie wcze艣niej zauwa偶yli, ryzykowna mo偶e by膰 metoda zmi臋kczania, ale przecie偶 ju偶 takiej wody u偶ywasz od d艂u偶szego czasu i twierdzisz, 偶e nie ma negatywnego wp艂ywu.

dust
Aktywny u偶ytkownik

Do艂膮czy艂: 27 pa藕 2012, 16:59
Miasto: Konin/Pozna艅

Ok. Tak my艣le ze b臋d臋 obserwowa膰 jak b臋dzie 艂adnie ros艂o to nie ma o co robi膰 szumu. Jakie mog膮 by膰 ewentualne objawy braku jon贸w w akwarium ? Gorszy wzrost ro艣lin ? Jasny kolor ? Glony ?

Natalaa89
Pocz膮tkuj膮cy

Natalaa89 napisa艂(a):Ok. Tak my艣le ze b臋d臋 obserwowa膰 jak b臋dzie 艂adnie ros艂o to nie ma o co robi膰 szumu. Jakie mog膮 by膰 ewentualne objawy braku jon贸w w akwarium ? Gorszy wzrost ro艣lin ? Jasny kolor ? Glony ?
Chodzi o to 偶e jony wapnia s膮 zamieniane na jony Si. Zbyt wysokie nagromadzenie krzemian贸w w wodzie pono膰 jest szkodliwe.

Majkel82
Sta艂y bywalec

Do艂膮czy艂: 05 pa藕 2017, 09:54

http://kotly.pl/jak-dziala-zmiekczacz-wody/

Wi臋c bez RO + Mineralizator si臋 nie ob臋dzie. Taka woda si臋 nie nadaje do akwa, gdy偶 stacja uzdatniania (a dok艂adniej z艂o偶e jonowymienne) "zabiera" z niej Ca i Mg a wstawia jony Na, st膮d masz na odczytach wy偶sze KH ni偶 GH.
Zgrabnie masz to wyt艂umaczone w powy偶szym linku

pitek
Poznaje temat

Do艂膮czy艂: 28 mar 2013, 11:06

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki z wysyłką w 24 godziny lub odbiorem osobistym w Krakowie po wcześniejszej rezerwacji przez internet.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Google Adsense [Bot] i 42 go艣ci

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.