Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Jakie testy do wody najlepsze.



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



03 maja 2012, 15:21 Jakie testy do wody najlepsze.  (#1)  

Witam, chciałbym się zapytać jakie testy aktualnie używacie oraz jakie polecacie do stosowania w akwarium..

Wiadomo, że te miary są troszkę okłamane ale może polecicie Mi (pewnie nie tylko mi, a i innym osobom) jakieś w miarę dobre i tanie testy do wody..


Dlaczego to pytanie?.
Posiadam test na pH używałem go na samym początku i w późniejszym czasie po prostu leży i naprawdę w wyjątkowych sytuacjach go użyję (zostało mi go jakieś 80-85%), za pewnie nie kupował bym testów innych (myślę tutaj o NO3 i PO4) ponieważ tak samo by tylko leżały w szafce, ale ostatnio zobaczyłem niedobory (napisałem na forum), tak mi się przynajmniej wydaję że to niedobory wiec to mnie skłoniło do zakupu testów..


Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuje..

MarcinG
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 20 cze 2011, 17:12
Miasto: Irządze / Śląsk.

03 maja 2012, 15:32   (#2)  

Polecam testy kropelkowe JBL ,posiadam i jestem z nich zadowolony.
Na pewno przydałby ci się jeszcze oprócz NO3 i PO4 test na żelazo Fe,

Avatar użytkownika
tao
Znający temat

Posty: 1359
Dołączył: 16 mar 2012, 10:44

03 maja 2012, 15:48   (#3)  

posiadam cały zestaw 10testów JBL i jesyem z nich zadowolony , dałem chyba niecałe 250zł

poczatkujacy
Poznaje temat

Posty: 77
Dołączył: 29 lut 2012, 16:01
Miasto: Siedlce

03 maja 2012, 15:50   (#4)  

Podstawa to NO2, NH3/NH4, KH, GH, PH i yu wystarczy ci zoolek

parak
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 25 kwi 2011, 13:19

03 maja 2012, 16:07   (#5)  

Dzięki bardzo za odpowiedzi.

@tao - Puki co jak bym kupował to tylko NO3 i PO4.
@poczatkujacy - Ojj 250zł to dla mnie dużo za dużo, no fakt cały zestaw, ale gdybym posiadał te 250zł przeznaczone na akwarium to wydał bym je na CO2..
@parak - Aż takiej podstawy nie potrzebuję, bo chciałem tylko NO3, PO4 ewentualnie Fe, własnie zastanawia mnie firma Tropical/Zoolek co o niej sądzicie ?.

MarcinG
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 20 cze 2011, 17:12
Miasto: Irządze / Śląsk.

03 maja 2012, 16:22   (#6)  

Seachem, Sera, JBL, - NO3 PO4 FE - wydatek około 150 - 200 zł i po miesiącu odechce ci się badać wody bo będziesz robił po 2 próby dziennie albo się wkręcisz w robienie testów i znowu wydasz kupe kasy bo te ci się skończą.

Test na NO2 - po czyszczeniu filtra i podmianie wody warto sprawdzić czy wszystko jest ok i nie zadawać pytań typu RYBKI MI ZDYCHAJĄ DLACZEGO?

Test KH/GH - pytania typu dlaczego nie mogę obniżyć PH wody ?

Test NH3/NH4 - mam wysyp glonów ratunku?

TEST PH - tu chyba jest wszysko jasne

Test FE - może myć niewiarygodny ale możesz też poznać po roślinach nadmiar raczej nie zaszkodzi. 2 razy rozrabiałem chelat 8% żelaza i podawałem do akwa na 3 tydzień coś mnie tkneło żeby sprawdzić wyszło poza skale co się okozało źle przjąłem przecinek i zamiast 0.2 ppm podawałem 2 ppm na 3 tydzień miałem około - tak podejżewam 3,5 ppm. Żadnych glonów i rybki zdrowe pozostao mi tylko podmieniać wode przez następne 3 tygodnie.

TEST PO4 - u mnie węgiel w płynie przekłamuje test na PO4

TEST NO3 - można od biedy kupić ja polecam sere

parak
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 25 kwi 2011, 13:19

03 maja 2012, 16:36   (#7)  

Ja też używam JBL i jestem zadowolony. Uważam, że ich dokładność zupełnie pokrywa nasze potrzeby. Poza tym kupujesz 1 raz kompletne testy, potem dokupujesz same odczynniki, więc wcale nie wychodzi bardzo drogo.
Być może uprzedzę pytanie jakiegoś wroga testów: skąd wiesz, że są dokładne?
Każdy z nich sprawdziłem kilka razy w ten sam sposób: nawożę roztworami soli, które sam sporządzam według kalkulatora, więc wiem ile czego wlewam do akwarium. Robiłem testy przed podaniem nawozu i kilka godzin po. Za każdym razem wynik testu odpowiadał temu co wyliczyłem wcześniej przy pomocy kalkulatora.
Oczywiście tylko Po4, NO3 i Fe, pozostałe nie są potrzebne jeśli już znasz twardości i zbiornik jest już dojrzały.

sven137
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 25 mar 2010, 19:46
Miasto: Norwegia

03 maja 2012, 16:57   (#8)  


Avatar użytkownika
twronka
Zainteresowany tematem

Posty: 240
Dołączył: 13 cze 2010, 20:08
Miasto: Kraśnik LKR

03 maja 2012, 17:19   (#9)  

sven137 napisał(a):Być może uprzedzę pytanie jakiegoś wroga testów: skąd wiesz, że są dokładne?
Każdy z nich sprawdziłem kilka razy w ten sam sposób: nawożę roztworami soli, które sam sporządzam według kalkulatora, więc wiem ile czego wlewam do akwarium. Robiłem testy przed podaniem nawozu i kilka godzin po. Za każdym razem wynik testu odpowiadał temu co wyliczyłem wcześniej przy pomocy kalkulatora.
.


TO PO CO CI TESTY ?

sven137 napisał(a):Oczywiście tylko Po4, NO3 i Fe, pozostałe nie są potrzebne jeśli już znasz twardości i zbiornik jest już dojrzały
.


ŻADEN PROBLEM ZROBIĆ ZE ZBIORNIKA DOJRZAŁEGO BARDZO NIEDOJRZAŁY i trzeba robić restart

parak
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 25 kwi 2011, 13:19

03 maja 2012, 17:39   (#10)  

No dobrze uzyskałem wiele ważnych i mniej ważnych informacji, teraz chciałbym usłyszeć podsumowanie - Opłaca mi się kupować te testy jeśli chce zobaczyć moją przyczynę problemów (w skrócie napiszę: "Stare rośliny" mają brązowe kropki na liściach, czasami w nich małe dziurki oraz znalazłem listki które były całe brązowe z przecięciami, gdy przytnę roślinę i odrośnie nowa to jest ładnie zielona nie ma nic brązowego) ?.

Pozdrawiam - może tutaj uzyskam podpowiedz czym może to być spowodowane oraz na temat tych całych testów.
Z góry dziękuje bardzo za wszystkie udzielone odpowiedzi :))

MarcinG
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 20 cze 2011, 17:12
Miasto: Irządze / Śląsk.

03 maja 2012, 17:51   (#11)  

Powiem coś mało popularnego na tym forum, ale w zgodzie z własnymi obserwacjami. Wg. mnie nie ma sensu marnować kasy na nie tanie przecież testy kropelkowe, o ile nie zależy Ci na pomiarach odczynów, których paski nie mierzą. Miałem zarówno kropelki JBL jak i paski tej samej firmy. Nie obserwowalem rozbieżności w wynikach. Aktualnie używam tylko pasków. Wg mnie paski wiele nie ustępują kropelkom, tylko trzeba o nie dbać, tj prawidłowo przechowywać i kupować takie, które mają długi termin ważności oraz dokładnie przestrzegać procedury testowania. Jeśli już musisz kropelki kup takie, których paski nie badają. Kupowanie kropelek na odczyny NO2, NO3, twardości, PH, jest stratą kasy. U mnie gdy było coś nie tak z tymi parametrami pokazywały to zarówno kropelki, jak i paski.

Problemy, które opisaleś raczej niewiele tu Ci pomogą testy. Zajrzyj do działu glonów i tam poszukaj zdjęć i rad nt ich usuwania.

AquaMike
Zainteresowany tematem

Posty: 238
Dołączył: 11 kwi 2012, 19:54

03 maja 2012, 22:27   (#12)  

parak napisał(a):
sven137 napisał(a):Być może uprzedzę pytanie jakiegoś wroga testów: skąd wiesz, że są dokładne?
Każdy z nich sprawdziłem kilka razy w ten sam sposób: nawożę roztworami soli, które sam sporządzam według kalkulatora, więc wiem ile czego wlewam do akwarium. Robiłem testy przed podaniem nawozu i kilka godzin po. Za każdym razem wynik testu odpowiadał temu co wyliczyłem wcześniej przy pomocy kalkulatora.
.


TO PO CO CI TESTY ?

sven137 napisał(a):Oczywiście tylko Po4, NO3 i Fe, pozostałe nie są potrzebne jeśli już znasz twardości i zbiornik jest już dojrzały
.


ŻADEN PROBLEM ZROBIĆ ZE ZBIORNIKA DOJRZAŁEGO BARDZO NIEDOJRZAŁY i trzeba robić restart


Wiedziałem, że zaraz pojawią się posty podważające sens testów, chociaż autor o to nie pytał. On pytał jakie testy polecamy i ja polecam JBL.

Odpowiem jednak na pytanie po co mi testy skoro wiem jakie ilości związków podaję. Po to, że rośliny te związki pobierają i tego już z kalkulatora nie wyliczysz. Znając w przybliżeniu szybkość pobierania tych związków, które mogę zmierzyć testami (PO4, NO3 i Fe) łatwiej jest mi ustalić dawki nawozów. Tak sobie pomagam w ustalaniu dawek i nikt nie musi tej metody popierać, bo też nikomu jej nie sugeruję. Od razu pragnę uspokoić, że nie traktuję testów jak wyroczni, a jedynie czasem się nimi wspomagam.

A co do zrobienia ze zbiornika dojrzałego zbiornik bardzo niedojrzały to faktycznie żaden problem, O ile akwarysta mocno się o to postara...

sven137
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 25 mar 2010, 19:46
Miasto: Norwegia

04 maja 2012, 05:49   (#13)  

nie podważam sensu testów jeżeli cię uraziłem to przepraszam ale za 3 testy dobre NO3 PO4 i Fe musi wydać około 150 zł za tą kaske można dokupić lepszą filtrację albo lepsze oświetlenie czy też lepsze rozprowadzanie co2. Jeżeli nie ma rybek w akwarium nic mu nie produkuje fosforu ani azotu więc zaczyna od małych dawek i jeżeli są niedobory to koryguje dawki po to są kalkulatory i obserwacja. Jeżeli chce kupić testy po to żeby sprawdzić czy dodał do akwarium 5 ppm azotu i 1 ppm fosforu to strata kasy.

parak
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 25 kwi 2011, 13:19

04 maja 2012, 08:31   (#14)  

Witam
W takim razie i ja dorzucę kilka słów. Tak jak sami zapewne zauważyliście i autor dodał na początku, nie rozważajmy sensowności używania testów ( moim zdaniem trzeba się akwarystyki uczyć aby mieć doświadczanie a to jak sobie pomierzy i się troszkę pobawi tymi testami to tylko mu na dobre wyjdzie bo coś zaobserwuje i wyciągnie wnioski ) tylko to jakie wybrać . Ja mogę polecić jako jeden z ważniejszych testów- test do stałego pomiaru zawartości co2 ( i tutaj skłaniam sie do firmy JBL , przy okazji mamy stały pomiar ph) pozostałe testy jesli chcesz to możesz kupić z Zooleka (NO3 podobno dokładniejsze jest z Sery ale też 2 razy droższy ) ja ich używam i jestem zadowolony. Temat testów był już poruszany na forum i jak sobie poczytasz to się okaże ze różne testy mają mniejszą lub wiekszą dokładność, czy to prawda ,nie wiem. I tak najwiekszym czynnikiem błędu jesteśmy my sami ;)

Avatar użytkownika
KotGacek
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 28 lut 2012, 01:12
Miasto: Sosnowiec

04 maja 2012, 10:34   (#15)  

Czyli uważacie, że nie ma sensu inwestować w testy z kilku względów są bardzo drogie, a te tanie nie są tak bardzo dokładne...
Po części troszkę się zgadzam i wydaje mi się, że muszę się dużo się jeszcze nauczyć jak rozpoznawać niedobory oraz nadmiary niektórych pierwiastków oraz je dawkować, w ogólnym sensie to chciałem te testy używać po to aby sprawdzić przykładowo teraz NO3 i jeśli był by zbyt niski dodać go i sprawdzić wieczorem lub za 24h ile rośliny pobrały tego NO3 i w ten sposób sobie zrobić dawkowanie i ewentualnie używać je gdy będą jakieś problemy, wiec jeśli to można zastąpić obserwacjami to raczej testy są mi nie potrzebne..


Pozdrawiam.

MarcinG
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 20 cze 2011, 17:12
Miasto: Irządze / Śląsk.

04 maja 2012, 12:36   (#16)  

MarcinG napisał(a):Czyli uważacie, że nie ma sensu inwestować w testy z kilku względów są bardzo drogie, a te tanie nie są tak bardzo dokładne...
Po części troszkę się zgadzam i wydaje mi się, że muszę się dużo się jeszcze nauczyć jak rozpoznawać niedobory oraz nadmiary niektórych pierwiastków oraz je dawkować, w ogólnym sensie to chciałem te testy używać po to aby sprawdzić przykładowo teraz NO3 i jeśli był by zbyt niski dodać go i sprawdzić wieczorem lub za 24h ile rośliny pobrały tego NO3 i w ten sposób sobie zrobić dawkowanie i ewentualnie używać je gdy będą jakieś problemy, wiec jeśli to można zastąpić obserwacjami to raczej testy są mi nie potrzebne..


Pozdrawiam.


Testy mają sens tylko trzeba wiedzieć czego oczekiwać od ich wskazań. I najważniejsze w jakiej sytuacji jak interpretować ich wskazanie a z tym najtrudniej.I jak właściwie je wykonywać. O tym i o czymś więcej możesz poczytać tutaj.

http://www.aquaristica.pl/viewtopic.php?t=59

Swoją drogą dziwię się iż administratorzy tego forum nie spróbowali uzyskać zgody na trwałe podlinkowanie tego wykładu bo jest to naprawdę "kawał solidnej roboty".
Powinien to być "tekst obowiązkowy" do przeczytania i zrozumienia dla każdego akwarysty roślinnego by mógł zrozumieć jak kontrolować w przynajmniej niewielkim stopniu sytuacje w akwarium.
O.T.
Lepiej z mądrym zgubić jak z głupim znaleźć.
Ktoś kiedyś chwalił się na tym forum iż "przepędził z forum częstochowskiego tego wariata".
Nie było się czym chwalić.Przegonić aktywnego wykładowcę chemii....doktoranta...zaiste powód do chwały.
Zaiste,świat jest bardzo dziwny.
EyeQueue.
Koniec O.T.

maarek72


04 maja 2012, 18:42   (#17)  

parak napisał(a):nie podważam sensu testów jeżeli cię uraziłem to przepraszam ale za 3 testy dobre NO3 PO4 i Fe musi wydać około 150 zł za tą kaske można dokupić lepszą filtrację albo lepsze oświetlenie czy też lepsze rozprowadzanie co2. Jeżeli nie ma rybek w akwarium nic mu nie produkuje fosforu ani azotu więc zaczyna od małych dawek i jeżeli są niedobory to koryguje dawki po to są kalkulatory i obserwacja. Jeżeli chce kupić testy po to żeby sprawdzić czy dodał do akwarium 5 ppm azotu i 1 ppm fosforu to strata kasy.


Nie czuję się urażony, bez przesady. Faktem jest, że kupno tych 3 testów JBLa to wydatek 130-140 pln. Ale za drugim razem kupujemy już same odczynniki i koszt spada prawie o połowę. Jeśli chodzi o sam sens używania testów to ilu akwarystów tyle opinii, dlatego starałem się uniknąć tej dyskusji. Chciałem w miarę możliwości precyzyjnie odpowiedzieć autorowi wątku na Jego pytanie: jakie testy polecacie? Założyłem, że już zdecydował się używać testy i pozostało mu wybrać producenta. Stąd wziął się mój post.

sven137
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 25 mar 2010, 19:46
Miasto: Norwegia











Powiązane tematy
  • Wylot kielichowy a przepływ wody

    Pytanie do tych którzy maja taki wylot. Czy macie jakieś obserwacje, że kielichowy wylot znacznie ograniczył przepływ wody w filtrze? Chodzi mi o litry/h bo że siła strumienia na wylocie jest mniejsza...

    Wyświetlenia: 8079 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Tetra ActiveSubstrate a twardość / odczyn wody

    Czy podłoże Tetra ActiveSubstrate może zmieniać twardość i odczyn wody? W moim „świeżym” akwarium 54l zastosowałem ten substrat jako samodzielne podłoże. Akwarium wypełniłem wodą RO . Po kilku dn...

    Wyświetlenia: 225 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Ultramax/Biomaster jakie wady ?

    Witam obecnie posiadam fluval 207 ( plus ,,prefiltr,, w którym mam dodatkowe media) jednak po około roku używania nachodzi mnie myśl nad wymianą na coś innego. Zastanawiam się nad Ultramaxem 1000 lub ...

    Wyświetlenia: 960 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 650 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

    Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...

    Wyświetlenia: 163411 | Odpowiedzi: 395 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 78986 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Pomiary chemii wody minifotometrami Hanna

    Dzień dobry!. Witam serdecznie Forumowiczów po długiej przerwie!. Mam pytanie do Was, tych którzy wykonują pomiary tymi miernikami, a zwłaszcza do tych, którzy mają już większe doświadczenie. Przechod...

    Wyświetlenia: 842 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Jakie ryby do akwarium 60l?

    Jakie ryby do akwarium z brzankami ktorymi jest 6 i jedna molinezja oraz 2 kryskami chcial bym cos jescze dorzucic zeby ladnie to wygaldalo

    Wyświetlenia: 602 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Mineralizowanie wody preparatem Quarldrop

    Witam Postanowiłem że cotygodniowe podmiany wody będe robić tylko wodą ro. Więc będe zmuszony stosować mineralizator Quarldrop. Podmieniłem dziś 20 litrów wody całościowo wodą ro. Jest tylko jeden pr...

    Wyświetlenia: 464 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Świeży zbiornik i czy już podmiana wody?

    Witam Mam świeżo co założony po restarcie zbiornik. Dzisiaj ma on dokładnie tydzień. Mam pytanie. Czy powinienem albo bardziej czy moge już podmienić 25% wody czy poczekać aż całkowicie dojrzeje? Nie...

    Wyświetlenia: 1120 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 412 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.