Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Jak zacząć - akwarium holenderskie



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,

Startuje z akwarium holenderskim (200l)
Aktualnie zbieram roślinność, jednak nie jestem jeszcze w 100% pewien co tam będzie dokładnie w środku.

Na pewno wysoki tył, średni środek i trawniczek z przodu.
Korzenie pośrodku porośniete mchem itd.

Mam pare pytań:
:arrow: jak to nawozić ?? (teraz na starcie i potem gdy już porosną trochę)
:arrow: jakie oświetlenie?? (chce kolorowe świetlówki - wyspecjaliowane pod roślin, ale wiem że np. Hagen jest do kitu)
:arrow: ile oświetlać by ładnie rosło a nie było glonów (na starcie i potem)

Bardzo dziękuje za odpowiedzi!
Pozdrawiam,
Marek

Marek Komorniczak


04 lip 2006, 11:51   (#2)  

Na początek, proponuję lekturę kilku artykułów zamieszczonych na stronie głównej w kąciku początkujących. Znajdziesz tam sporo informacji, których szukasz. Na forum jest też sporo informacji dotyczących urządzenia i startu roślinnego zbiornika.

Kosek


04 lip 2006, 12:27   (#3)  

Dziękuje za odpowiedź.

Forum przeglądałem mnóstwo razy.
Zarówno to jak i akwarystyka.pl
Mnóstwo stron www, również z tematem związanych
Sam miałem już "zwykłe" aqua - 60l, więc aż tak ubogi w wiedze nie jestem.

Mimo to - czytając to wszystko - można oszaleć !
Setki opinii i mnóstwo wodolejstwa, dlatego prosiłem tutaj o sprecyzowane pode mnie porady.

A w sumie nawet konkretniej, tylko odpowiedzi na te trzy pytanka, bo to mi najbardziej spokoju nie daje.

Marek Komorniczak


04 lip 2006, 12:57   (#4)  

Zobacz sobie takze zbiorniki z tego forum w dziale Nasze akwaria, dane o zbiornikach z konkursow AGA, przeczytaj tez moja strone i opisy zamieszczonych tam zbiornikow roslinnych (link ponizej)- choc osobiscie (i firmowo) aktualnie przeszedlem na produkty Aqua Design Amano i z czystym sumieniem moge Ci je polecic. Oczywiscie wielu powie, ze koszty, ale wielu powie, ze sie zdecydowalo i sa zadowoleni.
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

04 lip 2006, 13:23 Re: Jak z  (#5)  

Marek Komorniczak napisał(a)::arrow: jak to nawozić ?? (teraz na starcie i potem gdy już porosną trochę)

A ile masz światła? Jakie rośliny chcesz trzymać? Mało precyzyjne pytanie.
Tak ogólnie.
Przy ok. 0,5 W/l i większej ilości ryb nawożenie może okazać się zbyteczne. W mojej sygnaturce znajdziesz link to tak prowadzonego akwarium. Nie jest to proste, ale możliwe - prowadziłem baniak w ten sposób ponad rok.

Przy świetle w okolicach 0,5-0,8 W/l - CO2 i do wyboru:
1. Wersja oszczędnościowa - Symfonia + K2SO4 + makro w solach (KNO3, K2PO4)
2. Wersja mid. Planta Gainer Classic, PGP Ferro+, PGP Macro - sprawdzony zestaw nawozów używany przez wiele osób na forum - w tym również przeze mnie.
3. Wersja dla osób o zasobnym portfelu - ADA.

Marek Komorniczak napisał(a): :arrow: jakie oświetlenie?? (chce kolorowe świetlówki - wyspecjaliowane pod roślin, ale wiem że np. Hagen jest do kitu)

Sam stosuję i polecam innym mix Aquarelle i 965 - niedrogo, niezłe Ra i widmo dobrze dopasowane do potrzeb roślin. I tak dla ścisłości - Hagen (np. Power Glo) - wcale nie jest do kitu. To całkiem niezła świetlówka - za to cenę ma taką, że współczynnik cena/jakość jest dla produktów Hagena bardzo niekorzystny. Innymi słowy - można osiągnąć takie same rezultaty wydając o wiele mniej pieniędzy.

Marek Komorniczak napisał(a): :arrow: ile oświetlać by ładnie rosło a nie było glonów (na starcie i potem)Marek

Na starcie krócej (6-8h) później dłużej (9-12 a u mnie nawet 14-15h).

Pytasz bardzo ogólnie więc ogólnikami odpowiadam. Skonkretyzuj pytania to odpowiem bardziej szczegółowo.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało
Ostatnio edytowano 05 lip 2006, 23:59 przez diki, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

04 lip 2006, 13:38   (#6)  

Diki --> wcale nie odpowiedziałeś ogólnikowo! Dużo mi dała Twoja odpowiedź.

Co do szczegółów.
Oświetlenia mam na razie 60W (w tym jedna, świeżo kupiona świetłowka Ultra Sun - firmy Zoo Med), ale oczywiście dokupuje nowy statecznik i będzie więcej światła.
Myśle ze tak 100W na 200l czyli 0,5W/l
Ryb na razie nie wiele tam będzie pływać.
CO2 poki co dozowany z zestawu Tetra CO2, z czasem kupię normalną butle.

Baniaczek masz śliczny!! Podobnie jak Grzegorz!
Wątpie żeby mi się takie cuda udało zrobić ... Ale dam z siebie wszystko :)

Dziękuje za nazwy nawozów - o to własnie mi chodziło!
Co do ADA, to jeszcze nie wiem ile kosztuje, ale jak piszecie, że drogi, to aż się boje sprawdzić, bo nawożenie 200 l to pewnie sporo wyjdzie.
A gdzie można kupić te nawozy PGP? (Allegro tylko?)
Na razie kupiłem PlantaMin TetraTec - może być?
Bo jak tak to kupię jeszcze Crypto TetraTec.
A co na start? - Jakieś pałeczki z nawozem??

Co do świetłowek - faktycznie wszyscy chwalicie te Aquarelle.
Ale to są zwykłe świetlówki, nie barwne, prawda?
A co sądzicie o tych:
Philips tld 30w/89
Osram L30w/77

Dziękuje za odpowiedzi!

Marek Komorniczak


04 lip 2006, 14:42   (#7)  

Marek Komorniczak napisał(a):Co do szczegółów.
Oświetlenia mam na razie 60W (w tym jedna, świeżo kupiona świetłowka Ultra Sun - firmy Zoo Med), ale oczywiście dokupuje nowy statecznik i będzie więcej światła.
Myśle ze tak 100W na 200l czyli 0,5W/l

0,5 W/l przy CO2 i nawożeniu pozwoli ci na utrzymanie większości roślin. Możesz mieć jedynie problemy z wymagającymi roślinami np. glossostigma - będzie miała wysoki pokrój, będzie wyciągnięta do światła.

Marek Komorniczak napisał(a): Ryb na razie nie wiele tam będzie pływać.

Zbyt mała obsada to też nie jest najlepsze rozwiązanie - bardzo prawdopodobne są wtedy braki makroelementów. Skoro już o makro pisze to od razu napiszę o testach. Są niezbędne!!! Program minimum to testy na TWW, TWO, pH, PO4 i NO3. Program poszerzony to testy na Fe, Cu, NH4/NO2.

Marek Komorniczak napisał(a):CO2 poki co dozowany z zestawu Tetra CO2, z czasem kupię normalną butle.

Jak najszybciej kup normalną butlę - w dłuższym użytkowaniu koszt zestawów niskociśnieniowych nie jest atrakcyjny.

Marek Komorniczak napisał(a):Baniaczek masz śliczny!! Podobnie jak Grzegorz!
Wątpie żeby mi się takie cuda udało zrobić ... Ale dam z siebie wszystko :)

Nie jest to takie trudne :wink: - najważniejsza jest cierpliwość. :D

Marek Komorniczak napisał(a):Dziękuje za nazwy nawozów - o to własnie mi chodziło!
Co do ADA, to jeszcze nie wiem ile kosztuje, ale jak piszecie, że drogi, to aż się boje sprawdzić, bo nawożenie 200 l to pewnie sporo wyjdzie.

Katalog produktów ADA jest tu: http://www.aquadam.com.pl/index2.php?s=3;13;14
Cennik dostaniesz mailem po zapytaniu na: info@aquascape.pl

Marek Komorniczak napisał(a):A gdzie można kupić te nawozy PGP? (Allegro tylko?)

Nie tylko, poszukaj w poznańskich sklepach. Skoro w Kielcach znalazłem sklep oferujący nawozy Aqua Artu to i w Poznaniu nie powinno być z tym problemu.

Marek Komorniczak napisał(a):Na razie kupiłem PlantaMin TetraTec - może być?
Bo jak tak to kupię jeszcze Crypto TetraTec.
A co na start? - Jakieś pałeczki z nawozem??

PlantaMin to nawóz mikroelementowy. Konieczny będzie również nawóz makroelementowy (czyli zawierający azot i fosfor).

Marek Komorniczak napisał(a):Co do świetłowek - faktycznie wszyscy chwalicie te Aquarelle. Ale to są zwykłe świetlówki, nie barwne, prawda?

Aquarellka ma lekko różowe światło. Akwarium oświetlone samymi Aquarelle wygląda "cukierkowo" - w połączeniu ze świetlówkami 965 światło jest naturalne a dopasowanie połączonego widma do krzywej fotosyntezy cały czas bardzo dobre. Można zastosować również same 965 - na forum znajdziesz fotki zbiorników oświetlonych zarówno mixem jak i samymi 965.

Marek Komorniczak napisał(a):A co sądzicie o tych:
Philips tld 30w/89
Osram L30w/77

Philips tld 30w/89 to oznaczenie kodowe Aquarellki :).
Osramów nie stosowałem więc niech się wypowie ktoś inny.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

04 lip 2006, 15:06   (#8)  

diki napisał(a):0,5 W/l przy CO2 i nawożeniu pozwoli ci na utrzymanie większości roślin. Możesz mieć jedynie problemy z wymagającymi roślinami np. glossostigma - będzie miała wysoki pokrój, będzie wyciągnięta do światła.


Wiem, ale mam nadzieje że uda mi się dobrze dobrać roślinność i wszystko będzie ładnie rosło.

diki napisał(a):Zbyt mała obsada to też nie jest najlepsze rozwiązanie - bardzo prawdopodobne są wtedy braki makroelementów. Skoro już o makro pisze to od razu napiszę o testach. Są niezbędne!!! Program minimum to testy na TWW, TWO, pH, PO4 i NO3. Program poszerzony to testy na Fe, Cu, NH4/NO2.


Na razie będzie niewiele ;)
Z dwóch powodów.
Po pierwsze jak ten zbiornik dojrzeje, to wpuszczam rybki z 56l.
Po drugie, już prawie nie mam funduszy na zakup rybek.
Praktycznie całość poszła na sprzęt i zieleninke.
Ale za miesiąc, może dwa zacznie się powoli zarybiać :)

Co do testów - to NH4/NO2, NO3/ ph mam już od dawna.
W resztę się niebawem uposaże.

diki napisał(a):Jak najszybciej kup normalną butlę - w dłuższym użytkowaniu koszt zestawów niskociśnieniowych nie jest atrakcyjny.


Wiem, ale z wyżej wymienionych powodów muszę na razie mieć tylko to :/

diki napisał(a):Katalog produktów ADA jest tu: http://www.aquadam.com.pl/index2.php?s=3;13;14
Cennik dostaniesz mailem po zapytaniu na: info@aquascape.pl


Dziękuje, sprawdzę!

diki napisał(a): Nie tylko, poszukaj w poznańskich sklepach. Skoro w Kielcach znalazłem sklep oferujący nawozy Aqua Artu to i w Poznaniu nie powinno być z tym problemu.


To dobrze, niebawem wyruszę na poszukiwania.


Dziękuje za odpowiedź.
Co do świetlówek - pojdę za Twoim przykładem i zamówie:
Aquarelle. Właśnie chciałem żeby jedna była taka różowa - specjalnie dla roślin, dam ją na tył akwa, żeby ładnie rosły te wysokie.
W środek wrzuce 965 i Ultra Sun'a.

Aha, pytanie - czy te Aquarelle i 965, to są T8?
Bo taki własnie statecznik i oprawki zamówiłem.
A rozmiar do akwarium 200l to 90 cm (standard), prawda? Czy może czymś się różnią?
I czym są może w tym rozmiarze o wiekszej mocy?

Pozdrawiam,
Marek

Marek Komorniczak


04 lip 2006, 15:36   (#9)  

Marek Komorniczak napisał(a):Co do świetlówek - pojdę za Twoim przykładem i zamówie:
Aquarelle. Właśnie chciałem żeby jedna była taka różowa - specjalnie dla roślin, dam ją na tył akwa, żeby ładnie rosły te wysokie.
W środek wrzuce 965 i Ultra Sun'a.

Świetlówka nie musi mieć różowego światła aby była dobra dla roślin :wink:.
Trochę teorii pomieszanej z praktyką:
http://kfa.dysk.one.pl/articles.php?id=16
http://strony.aster.pl/faolan/dobor-swietlowek.htm
Warto przeczytać - nawet nie raz :wink:.

Marek Komorniczak napisał(a):Aha, pytanie - czy te Aquarelle i 965, to są T8?

Tak.
Marek Komorniczak napisał(a):A rozmiar do akwarium 200l to 90 cm (standard), prawda?
Czy może czymś się różnią? I czym są może w tym rozmiarze o wiekszej mocy?

Jeśli akwa ma wymiary 100x40x50 to 90 cm jest ok. Przy innych wymiarach baniaka już niekoniecznie. Dla rur 90 cm jedyna dostępna moc to 30W. Jeśli chcesz upakować więcej światła w mniejszej przestrzeni to możesz zastosować świetlówki PL-L.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 4031 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Mega akwarium - peha68

    Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68. https://www.youtube.com/watch?v=hM24gvwsrv4 oraz filtracja: https://youtu.be/O...

    Wyświetlenia: 18182 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 695 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65396 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1011 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15321 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Pył w akwarium

    Witam założyłem ostatnio nowe akwarium 40l. Kupiłem sobie dobrze oceniane podłoże aktywne aquarium soli firmy tropica którego nie płuczę się przed wsypaniem. Od założenia akwarium po dwóch tygodniach ...

    Wyświetlenia: 728 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 343 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1239 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Akwarium bez podmian na mineralizatorze- stabilność

    Dzień dobry, Zastanawiam się nad obniżeniem ph oraz twardości wody w moim akwarium low tech. Chciałbym docelowo zrezygnować z podmian o ile wszystko będzie dobrze funkcjonować. W domu mam mineralizat...

    Wyświetlenia: 348 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: piotrz23, prot, sik21 i 392 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.