Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Jak usunąć brązowe zabarwienie wody od korzeni?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Każdy korzeń barwi wodę i jest to naturalne i nie powinno budzić zdziwienia. Do wody  przedostają się wtedy naturalne barwniki i humusy, które dodatkową odkażają wodę i w  naturalny sposób hamują rozwój glonów. Każdy doświadczony akwarysta zdaje sobie z tego sprawę oraz wie iż nieco częstsza częściowa podmiana wody (np. 2 razy w tygodniu) skutecznie załatwia sprawę.

Często pada pytanie: "jak długo mój korzeń będzie barwił wodę".
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zdarzają się korzenie, które przestają barwić wodę już po kilki tygodniach a są i takie, które intensywnie barwią nadal nawet po 2 latach. Jest to cecha zależna od egzemplarza i trzeba mieć tego świadomość.

Jak szybko i skutecznie usunąć zabarwienie wody bez negatywnego wpływu na rośliny, ryby i krewetki?

W przypadku lekkiego zabarwienia wody skuteczne są częstsze podmiany wody (ok 50% co 2-3 dni) przez pierwsze tygodnie.

W innych przypadkach zalecamy wypróbowanie preparatu:
Seachem Purigen - czytaj więcej...
Posiada on skuteczność do 5 miesięcy i może być łatwo regenerowany dzięki czemu praktycznie nie zużywa się.
Preparat zatrzymuje zawiesiny - nie pochłania nawozów z wody.

Można równiez skorzystać z węgla aktywnego, który skutecznie usunie zabarwienie wody.
Skuteczność jest nieco niższa niż powyższego preparatu, węgiel aktywny powinien być wymieniany na nowy co 3-4 tygodnie.
W trakcie stosowania wegla aktywnego należy zwiększyć dawki nawozów, ponieważ posiada on zdolność ich wiązania.
Rodzaję węgla aktywnego znajdziesz tutaj.

Ostatnim sposobem jest zastosowanie szczepów specjalnych bakterii za pomocą preparatu:
Microbe-Lift Special Blend - czytaj więcej..
Bakterie w naturalny sposób usuwają zawiesinę organiczną powodująć krystalicznie czystą wodę.

Uwaga:
Wszystkie sposoby opisane powyżej nie mają negatywnego wpływu na florę i faunę akwarium.
Odradzamy stosowanie tzw. "krystalizatorów wody" - chemicznych środków, które działają doraźnie i mają negatywny wpływ na kondycję roślin i krewetek w akwarium.
Czytaj węcej »

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Wylot kielichowy a przepływ wody

    Pytanie do tych którzy maja taki wylot. Czy macie jakieś obserwacje, że kielichowy wylot znacznie ograniczył przepływ wody w filtrze? Chodzi mi o litry/h bo że siła strumienia na wylocie jest mniejsza...

    Wyświetlenia: 8084 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Jak podłączyć dyfuzor JBL taifun proflora do fx6

    Witam, jestem nowy na forum, ale może ktoś mi pomoże. Otóż zakupiłem JBL proflora taifun inline 19/25 ( nie pomyślałem wcześniej, żeby sobie zmierzyć wąż z filtra fx6) i chciałbym to sensownie połączy...

    Wyświetlenia: 335 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Tetra ActiveSubstrate a twardość / odczyn wody

    Czy podłoże Tetra ActiveSubstrate może zmieniać twardość i odczyn wody? W moim „świeżym” akwarium 54l zastosowałem ten substrat jako samodzielne podłoże. Akwarium wypełniłem wodą RO . Po kilku dn...

    Wyświetlenia: 225 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Jak wywołać zielony zakwit?

    Panowie drodzy. Pytanie jak w temacie. Czy macie jakieś doświadczenia i możecie polecić skuteczny sposób na szybki zielony zakwit? Pytam, bo nie jest tak łatwo wyhodować taki glon jak się chce :)...

    Wyświetlenia: 740 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 651 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 79006 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Jak dozować nawóz

    Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie. W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzi...

    Wyświetlenia: 1082 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Pomiary chemii wody minifotometrami Hanna

    Dzień dobry!. Witam serdecznie Forumowiczów po długiej przerwie!. Mam pytanie do Was, tych którzy wykonują pomiary tymi miernikami, a zwłaszcza do tych, którzy mają już większe doświadczenie. Przechod...

    Wyświetlenia: 842 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • jak ciężką lampę mogę położyć na akwarium

    akwarium 112l 80x35x40, bez wzmocnień, szyba chyba 6mm Pierwszy raz kupiłem sobie porządny radiator zamiast płaskiej blachy do akwarium, z myślą chłodnej lampy, dużej mocy i w ogóle bajery. Sam radia...

    Wyświetlenia: 372 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Mineralizowanie wody preparatem Quarldrop

    Witam Postanowiłem że cotygodniowe podmiany wody będe robić tylko wodą ro. Więc będe zmuszony stosować mineralizator Quarldrop. Podmieniłem dziś 20 litrów wody całościowo wodą ro. Jest tylko jeden pr...

    Wyświetlenia: 464 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Mateooo321 i 427 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.