Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Jak szybko rosliny przyswaja nawoz? Zbicie NO3 przez PGC ?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam

borykam sie z problemem duzej ilosci NO3 i nie podaje nawozu. Rosliny w sumie stanely, nie babelkuja a niedawno babelkowaly ( oswietlenie 0,7 W/ l, ok 20 ppm CO2, 60 L akwarium ). Troche wyblakly np. stozki wzrostu rotali. Pomyslalem aby zmniejszyc N wspomoge rosliny w zwroscie i dalem 1 ml PGC - efekt rotalia po paru minutach zaczela babelkowac i trwalo to ok. pol godziny. Nasptenie dalem 1 ml PG Fe i znow rotalia babelkuje przez ok pol godziny.

Jakie wnioski ?
- rosliny b. szybko przyswaja nawoz i od razu go wykorzystuja do fotosyntezy, przestaly babelkowac bo wykorzystaly zasoby micro ?
- wspomoge PGC wzrost roslin aby zmniejszyc NO3 ? wiecej nawozow =wieksza fotostyneza= wiecej zuzytego N = mniej NO3 ?
- zalecane jest zbicie NO3 do 10 ppm a potem nawoeznie i dodawanie np. macro zeby zwiekszyc N. A nie lepiej tak nawozic zeby NO3 spadlo dzieki fotosyntezie ?

Co sadzicie o moich przemysleniach ? :)

walcze z NO3 podmianami, nasptena dzis, zobacze czy pomoze.

Tomek99


03 lis 2006, 15:25   (#2)  

Pierwsza sprawa masz wysoki poziom N bo masz pewnie za niski poziom P. Tylko, że bez testów to tylko gdybanie. Kup testy na NO3 i PO4 i wtedy będziesz wiedział na czym stoisz. Możesz też delikatnie dodać np. PG Macro tam stosunek P do N jest przesunięty na korzyść P. Niewykluczone, że brakuje też innych składników, ale przede wszystkim brakuje fosforu skoro masz wysoki azot. Macro dodawaj mniej niż zalecana dawka i obserwuj zbiornik. Na przyszłość dla pełnego obrazu trzeba podawać więcej informacji typu: światło, podłoże, ilość roślin, podstawowe parametry wody. Tylko z tymi danymi można cos doradzić i to nie zawsze.

Avatar użytkownika
RESPO
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 28 cze 2005, 20:44
Miasto: Wrocław

03 lis 2006, 21:43   (#3)  

Baniak

- 60 L
- start poltora tyg temu
-filt zew. aquaclear mini,w srodku gabka i micro mec jbl`a
- podloze tylko zwirek
- oswietlenie: 1x15 W nieznana ( od pon. 15 osram 950 ) przez 12 h i 2x15 W osram 865 przez 11 h
- co2 z butli, okolo 1,5 babla na s, dyfuzor z kostki lipowej

Parametry 4 dni temu
- Two 10
- Tww 6
- pH 7,4 - staram sie zmniejszyc
- PO4 - 1,7
- NO3 - ok. 30

Dzisiaj
- pH - 6,8
- NO3 -15
- twardosci jak wyzej
-PO4 zapomnialem

od dwoch dni dawalem ok 0,5 ml micro, mzoe to pomoglo albo poprostu zbiornik powoli dojzewa. Efekt dodania micro i ferro byl taki ze po paru troche godzinach spadlo NO3. Nie wiem czy to jest dobry sposob na zbicie NO3 ale robilem podmiana,dalem troche micro, filtr pewnie dojrzewa no i NO3 spada :)

A tak ogolnie mowiac czy taka teoria ma racje bytu ze zmniejszamy NO3 przez intensyfikacje fotosyntezy ?

Tomek99












Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 11809 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • Luźna gadka o NO3 i PO4

    Ile tego azotu podawać jest rozmowa co w drugim temacie. Można w różny sposób podchodzic do nawożenia azotem i fosforem. Według internetu w akwarium rybnym NO3 może być za wysoko dlatego zaleca się po...

    Wyświetlenia: 787 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Marniejące rośliny

    Pytałem o to w Dziale Rośliny, jako kontynuacja wątku, ale nie ma tam odważnego do podpowiedzi. A jak ktoś\poszuka dobrze, to ten sam problem mam od długiego czasu. I wracam z pytaniem, co robienie ta...

    Wyświetlenia: 6418 | Odpowiedzi: 80 czytaj więcej...

  • Jak podłączyć dyfuzor JBL taifun proflora do fx6

    Witam, jestem nowy na forum, ale może ktoś mi pomoże. Otóż zakupiłem JBL proflora taifun inline 19/25 ( nie pomyślałem wcześniej, żeby sobie zmierzyć wąż z filtra fx6) i chciałbym to sensownie połączy...

    Wyświetlenia: 335 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Wypływajace rośliny

    Witam Jakie są wasze sposoby na wypływające rośliny z podłoża podczas sadzenia? Szczególnie z podłoży firmowych - które są "lekkie" Obkładacie kamieniami? Przywiązujecie do kamieni? Jakieś inne? ...

    Wyświetlenia: 1144 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji rośliny - wgraj zdjęcie

    Temat dedykowany identyfikacji gatunków roślin wodnych.

    Wyświetlenia: 370272 | Odpowiedzi: 2125 czytaj więcej...

  • Jak wywołać zielony zakwit?

    Panowie drodzy. Pytanie jak w temacie. Czy macie jakieś doświadczenia i możecie polecić skuteczny sposób na szybki zielony zakwit? Pytam, bo nie jest tak łatwo wyhodować taki glon jak się chce :)...

    Wyświetlenia: 726 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 634 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

    Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...

    Wyświetlenia: 163377 | Odpowiedzi: 395 czytaj więcej...

  • rosliny INVITAL

    Takie to oto coś przyszło mi dzisiaj z Invital. Dodam ze jest to Eustralis stellata :roll: Produkt z Aqua-Art ale nie twierdzę że akurat to wina tej firmy tylko sprzedawcy ze takie coś sprzedał....

    Wyświetlenia: 424 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 228 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.