Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne

Jak długo świecić w akwarium?

Akwarystyka roślinna ogólnie oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat
Posiadam zbiornik o wymiarach 100x40x50cm - pojemność 200l brutto. Oświetlenie to 2x Aquael 16 W LED sunny. Na początku świeciłem 15h, teraz ograniczyłem do 12h. Czy nie za długo świecę? W jakich godzinach najlepiej włączać oświetlenie?

przemo201
Początkujący

10 lut 2020, 23:46   (#2)  

Stanowczo za długo. Powinieneś zacząć od 6-7h i zwiększać stopniowo co tydzień. Ja nie świeciłem nigdy dłużej niż 11h bo to nie ma większego sensu. Jakie i ile roślin masz w zbiorniku?

misiekck
Początkujący

Miasto: Kielce

przemo201 napisał(a):Posiadam zbiornik o wymiarach 100x40x50cm - pojemność 200l brutto. Oświetlenie to 2x Aquael 16 W LED sunny. Na początku świeciłem 15h, teraz ograniczyłem do 12h. Czy nie za długo świecę? W jakich godzinach najlepiej włączać oświetlenie?
Godziny świecenia ustawiasz pod siebie, jednak nie powinno się świecić dłużej niż 12 godzin, 8-9 godzin jest optymalne. Jeśli chcesz mieć dłużej wgląd na zbiornik świeć np. od 13-22 lub w innym godzinach. Równie dobrze możesz zrobić dwie godziny przerwy np. od 10 do 15, następnie przerwa i od 17 do 22.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Ja święcę od 6:30 do 21:00. Z czego pełną mocą (pełną mocą możliwą dla mojego akwarium) od 7:00 do 19:00. Od samego początku akwarium świecę 12h, ale stopniowo zwiększałem moc. Pomiędzy 19:00 - 21:00 jest świecone na 2% i rośliny składają liście, zatem fotosyntezy nie ma (tak sądzę), ale akwarium można oglądać.

@Krzysztofie
Ja wiem, że nasze akwaria nie mają startu do natury, ale gdzie w naturze są przerwy w dostępie do światła podczas dnia? Ja rozumiem, zachmurzenie i tego typu pierdoły, ale słońce na ogół nie gaśnie sobie ot tak na dwie godziny więc czemu ta przerwa w świeceniu ma służyć? :) Pytam z ciekawości :)

Marduk666
Zainteresowany tematem

Miasto: Jarosław

Przerwa w świeceniu ma podobno utrudniać rozwój glonów, którym to rzekomo przeszkadza. Czytałem to kilkakrotnie sam jednak nie stosuję.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Znający temat

Marduk666 napisał(a):Ja wiem, że nasze akwaria nie mają startu do natury, ale gdzie w naturze są przerwy w dostępie do światła podczas dnia? Ja rozumiem, zachmurzenie i tego typu pierdoły, ale słońce na ogół nie gaśnie sobie ot tak na dwie godziny więc czemu ta przerwa w świeceniu ma służyć? Pytam z ciekawości

Kogo w naturze obchodzą glony w zbiornikach wodnych :D?

Rfck
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Gdańsk/UK

Rfck napisał(a):
Marduk666 napisał(a):Ja wiem, że nasze akwaria nie mają startu do natury, ale gdzie w naturze są przerwy w dostępie do światła podczas dnia? Ja rozumiem, zachmurzenie i tego typu pierdoły, ale słońce na ogół nie gaśnie sobie ot tak na dwie godziny więc czemu ta przerwa w świeceniu ma służyć? Pytam z ciekawości

Kogo w naturze obchodzą glony w zbiornikach wodnych :D?

Nikogo chyba ;) Tym bardziej, że nie dominują nad roślinami? :|

Marduk666
Zainteresowany tematem

Różnie to bywa, obserwujac zdjęcia z natrury w większości przypadków są super zdrowe ale obrośnięte glonami, w akwarium już jest płacz.

Rfck
Z dużym doświadczeniem

No ale żeby do tłamszenia glonów wykorzystywać Otoski, krewety Amano czy przerwę w oświetleniu? Toż to chore i niedojrzałe! ;)

Marduk666
Zainteresowany tematem

Imho w normalnym akwa 8h świecenia to takie optimum , w akwarium rośłinnym/holenderskim 10-12 to optimum.

Wyłączanie światła na 1-2 h w ciągu dnia uważam za bzdurne :) nie wiem kto na to wpadł i w jakim celu .Ale ludzie mają różne szalone pomysły .

CO do walki z glonem .. otosek,amano ,military helmet owszem pomogą ale nie odwalą za nas roboty

akwaAmator
Zaawansowany użytkownik

Uważasz za bzdurne, a sprawdzałeś to :) ?
Ja osobiście nie, ale coś tam czytałem że działa :)

Rfck
Z dużym doświadczeniem

Powiązane tematy
  • ProTip: Jak uzyskać 2x więcej sadzonek z koszyczka

https://www.youtube.com/watch?v=lYNt8_zrzlk Zapraszam do obejrzenia. Na jednym z ujęć Holger Windelov: https://www.roslinyakwariowe.pl/akwarystyka/wyszukiwarka.html?searchword=holger+vindelow&a...

Wyświetlenia: 725 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

• Akwarium a la Diana Walstad

Zapraszam wszystkich, którzy po lekturze książki pt. "Rośliny w akwarium", założyli lub chcą założyć "akwarium a la Diana Walstad". Jakie macie dotychczasowe osiągnięcia, doświadcz...

Wyświetlenia: 692019 | Odpowiedzi: 4253 czytaj więcej...

• Akwarium z dinozaurem dla dziecka

https://www.youtube.com/watch?v=nNGfVSPWMTw Akwarium dla dziecka z dinozaurem (szczątkami ;)).

Wyświetlenia: 715 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

• 064l - Moje pierwsze akwarium - pini2000

Cześć wszystkim. Od bardzo dawna nosiłem się z zamiarem kupna akwarium, wreszcie dzięki pomocy kuzyna udało mi się skompletować cały sprzęt i zalałem swój pierwszy zbiornik 19.02 około 21 godziny. N...

Wyświetlenia: 206 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

• Akwarium low tech 21 wieku

https://www.youtube.com/watch?v=JCLJxymH6sk Zakładamy zbiornik low techowy 21 wieku, czyli nowoczesny ale po staremu, jeśli można tak powiedzieć. Nowoczesne z uwagi na zastosowane tutaj rośliny, w...

Wyświetlenia: 250 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 400 gatunków i odmian roślin. Ponad 12 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.