Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Filtrax K



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



01 kwi 2006, 21:34 Filtrax K  (#1)  

Kupiłem 1 L filtraxa po zmiekczeniu okolo 150 L wody o TWW 20 zloze sie zuzylo
1.czy takie szybkie zuzycie jest tylko za pierwszym razem??
2.Jak przechowywac filtrax w wodzie czy moze w roztworze kwasu solnego (ja trzymalem w wodzie).
3 .Jak zmieszac kwas silny z woda destylowana aby otrzymac roztwor 8%? (kwas ma 35-38%).
4.CZy roztwor po jednokrotnym wykorzystaniu jest do wyrzucenia?
5. I przypomnijcie mi kwas do wody czy moze odworotnie?
6.Jako ze wode mieszam z filtraxem w wiaderku jak mam go zregenerowac .

jaca76
Zainteresowany tematem

Posty: 180
Dołączył: 22 mar 2005, 11:23

02 kwi 2006, 13:42   (#2)  

Część odpowiedzi znajdziesz pod tym linkiem: http://www.zoolek.pl/index.php3?id=publ ... =kationity

Avatar użytkownika
cvahoo
Poznaje temat

Posty: 55
Dołączył: 16 wrz 2004, 10:47
Miasto: Kraków

02 kwi 2006, 15:00 Re: Filtrax K  (#3)  

jaca76 napisał(a):
5. I przypomnijcie mi kwas do wody czy moze odworotnie?

"Pamiętaj chemiku młody,zawsze wlewaj kwas do wody" ;)

Gość


03 kwi 2006, 18:55   (#4)  

Nadal brakuje mi odpwiedzi na większoś pytań

jaca76
Zainteresowany tematem

Posty: 180
Dołączył: 22 mar 2005, 11:23

08 kwi 2006, 12:18 Re: Filtrax K  (#5)  

Kupiłem 1 L filtraxa po zmiekczeniu okolo 150 L wody o TWW 20 zloze sie zuzylo
1.czy takie szybkie zuzycie jest tylko za pierwszym razem??

nie cos nie tak, 0,5 l kationitu powinno wystarczyc na zmiekczenie ok 500l wody o tww 20*n do 0,
2.Jak przechowywac filtrax w wodzie czy moze w roztworze kwasu solnego (ja trzymalem w wodzie).

w wodzie
3 .Jak zmieszac kwas silny z woda destylowana aby otrzymac roztwor 8%? (kwas ma 35-38%).

o w szkole nie bylo matmy ? :lol: , 35:8=4,38 --> na 1 litr HCl 3,4 l H2O
4.CZy roztwor po jednokrotnym wykorzystaniu jest do wyrzucenia?

tak
5. I przypomnijcie mi kwas do wody czy moze odworotnie?

-bylo :)
6.Jako ze wode mieszam z filtraxem w wiaderku jak mam go zregenerowac .

to stosunkowo kiepski sposob na zmiekczanie powinienes zrobic jakas kolumne przez ktora bedzie leciala woda - tak jest efektywniej, a regenerujesz tak samo. roztwor HCL w ilosci 6-10 obietosci kationitu
poczytaj moje posty pisalem juz kilkakrotnie o kationitach

pozdrawiam robert
Ostatnio edytowano 12 kwi 2006, 15:21 przez Ruzam, łącznie edytowano 1 raz

Ruzam
Zainteresowany tematem

Posty: 188
Dołączył: 19 maja 2004, 10:54
Miasto: GŁOGÓW

12 kwi 2006, 01:20   (#6)  

Ad.1 Tak jak pisze producent wydajnosc 1L to okolo 8000*n x l . Czyli jesli masz
twardosc 20 to powinien zmiekczyc okolo 400L
Ad.2 Z tego co mi wiadomo bez roznicy oby tylko nigdy suchy nie byl, wielu producentow
oraz osob sprzedajacych i zajmujacych sie tym wrecz nawet polecza trzymanie w
regeneracie.
Ad. 3 36% x 1L = 8% x X 8X=36 x=4,5L czyli 3,5L wody + 1L kwasu 36%
Ad. 4 Ja mialem kwas o mniejszymsterzeniu iwyszlo mi regeneratu 8% 2,5L, wczoraj
wlasnie zmiekczalem nim moj litr katjonitu juz 4 lub 5 raz
Ad. 5 Kwas -----> Woda
Ad. 6 Pozostaw go w wiaderku tylko zlej wode, wlej do niego swoj regenerat w ilosci 1L
regeneratu na 1L katjonitu i pozostaw tak na okolo 1h mieszajac go co kilka minut.
Nastepnie zlej regenerat do kanistra przyda sie na pozniej i wlej do wiadra z 2L
wody i wyplucz katjonit i wylej ta wode. Ta czynnosc powtorz z 3-5 razy aby
uniknac przedostania sie resztek kwasu do wody

neo_ns


05 maja 2006, 14:54   (#7)  

Witam ponownie mam jeszce male pytanko czy regenarcji kationitu moge dokanac w plastikowym wiadorku ?

jaca76
Zainteresowany tematem

Posty: 180
Dołączył: 22 mar 2005, 11:23

05 maja 2006, 21:52   (#8)  

Oczywiascie ilosc regeneratu powinna byc min. rowna ilosci katjonitu (cla 500ml katjonitu 0,5L regeneratu) mieszajac caloasc co pare minut (intensywnie) regeneracja przeprowwadzana w ten sposob powinna trwac minimum 60minut poczyn nalezy zlac regenerat i wyplukac okolo 3 razy dwukrotna iloscia wody (minimalne plukanie 500ml katjonitu to 3 razy po okolo 1L wody)

neo_ns


22 lis 2006, 22:37   (#9)  

woda po przefiltrowaniu ma okolo 3-4 pH. Wpadłem na pomysł zeby podwyższyć ph poprzez dodanie KOH. Ile mam dodać tego wodorotlenku aby podnieść 10 L wody do 7 ph.

CZy pomysł z KOH będzi dobry?

Avatar użytkownika
Borys4
Poznaje temat

Posty: 70
Dołączył: 21 kwi 2005, 14:46
Miasto: Kraków

22 lis 2006, 23:24   (#10)  

a po co wymieszaj ja z kranowa i spokoj bedziesz mial wiecej i oczywiscie troche wiecej wody. Powiem tak ze ja tez walczylem z Filtraxem i tak jak kolega podobnie mialem tylko 100L wody i zapas sie zurzyl i tak kupowalem buteleczki z filtraxe ze ogolnie stracilem 100zł a teraz juz sobie zlozylem i kupilem RO i ty zamiast kupowania albo bawienia sie w uzdatnianie tez nad tym pomysl powaznie i wygoda i mniej zabawy a tak siedzisz nad wiadrem i lyzka leci w koło :lol:
Pozdrawiam

baku


23 lis 2006, 14:56   (#11)  

baku napisał(a):a po co wymieszaj ja z kranowa i spokoj bedziesz mial wiecej i oczywiscie troche wiecej wody. Powiem tak ze ja tez walczylem z Filtraxem i tak jak kolega podobnie mialem tylko 100L wody i zapas sie zurzyl i tak kupowalem buteleczki z filtraxe ze ogolnie stracilem 100zł a teraz juz sobie zlozylem i kupilem RO i ty zamiast kupowania albo bawienia sie w uzdatnianie tez nad tym pomysl powaznie i wygoda i mniej zabawy a tak siedzisz nad wiadrem i lyzka leci w koło :lol:
Pozdrawiam


a no co kupowałes? przeciez filtrax da sie regenerować.
co do mieszania wcześniej tak robłem, powiem więcj nie dolewałęm wody tylko napowietrzałem przez kilkanascie godzin i wracalo do normy. Teraz chyba ktośc coś grzebal przy paramatrach wody wodociągowej bo to ph po przefiltrowaniu jest takie niskie ze zeby uzyskać ph 7 to przeba dolac tyle wody ze twardośc rośnie do 18. (woda w karanie 25)

Avatar użytkownika
Borys4
Poznaje temat

Posty: 70
Dołączył: 21 kwi 2005, 14:46
Miasto: Kraków

23 lis 2006, 22:36   (#12)  

Borys4 napisał(a):woda po przefiltrowaniu ma okolo 3-4 pH. Wpadłem na pomysł zeby podwyższyć ph poprzez dodanie KOH. Ile mam dodać tego wodorotlenku aby podnieść 10 L wody do 7 ph.

CZy pomysł z KOH będzi dobry?


pewnie tak. problem przy zmiękczaniu filtraxem jest to że usuwa jedynie kationy. tak więc po zużytym GH (np. CaSO4) pozostają silne kwasy mineralne. Jeśli dodasz zasady potasowej, powinno być ok. Niestety nie pamiętam już jak się przeliczać ile zasady do kwasu, aby ostatecznie uzyskać wymagane pH

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków











Powiązane tematy
  • Filtrax K - sposoby na skuteczne obniżenie GH KH

    Witam, czy stosował ktoś środek Filtrax K firmy Zoolek do obniżania poziomu KH i GH i może się wypowiedzieć na jego temat? Jakie sposoby na obniżenie twardości wody możecie zaproponować? pozdrawiam...

    Wyświetlenia: 34739 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtrax KH w akwarium 300l

    Witam serdecznie, posiadając filtr RO zastanawiam się nad kupnem Filtraxu KH i budowie armatki zmiękczającej (odwróciona, obcięta butelka 1.5l bla bla bla, myślę, że kazdy wie o co chodzi). I tutaj ma...

    Wyświetlenia: 1315 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Czy ktoś używa jeszcze Filtrax K ?

    Witam Mam małe problemy z ph i twardością wody. Czytając różne posty na tym forum trafiłem na środek - Filtrax K. I chciałbym się zorientować czy jest ktoś kto nadal tego używa, czy może wszyscy korz...

    Wyświetlenia: 651 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Regenerator Filtrax K do zakwaszenia PMDD

    Czy można użyć regenerator Filtrax K do zakwaszenia nawozu PMDD ? skład regeneretora to 14% HCL i 3% KCL Mam problem z dostaniem stężonego HCL. Jest dostępny w Chemii, ale tylko dla prowadzac...

    Wyświetlenia: 847 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zmiękczanie wody - Filtrax K

    Witam, co myślicie o zmiękczaniu wody za pomocą np Filtrax'u K firmy ZOOLEK ? Natafiłem na opis zbudowania kolumny zmiękczjącej w dziale akwarium DIY http://www.manhattan-project.prv.pl/. Co sądzi...

    Wyświetlenia: 5246 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 324 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.