Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Filtr RO i Mineralizowanie - Wysokie PH



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam serdecznie.

Od paru dni jestem posiadaczem filtra RO wraz z Demineralizatorem i membraną 100GPD. Kiedyś założyłem nawet ten temat, i dzięki osobom co zaangażowały się w dyskusje dokonałem zakupu
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 76518.html

Oczywiście zaraz po zrobieniu pierwszych kilku litrów wody RO, zrobiłem testy. Miernik TDS wskazywał 0, GH i KH również 0 Ph < 6 . Kupiłem Hydro Mineral zastosowałem dawkę jaką proponował producent a nawet ciut mniejszą, bo wg producenta powinno być 1 naciśnięcie na 4 litry ja dałem jedno na 5L, bo takie bańki akurat miałem.

Zrobiłem testy (JBL) i szok :shock: O ile KH miało 6 GH 4, to PH 10!!!
Z tego co wiem zazwyczaj GH jest wyżej niż kH

na zdjęciu widać to dokładniej.
1 - Czyste RO PH ok 6 lub mniej / użyty test PH 6.0-7.6
2 - RO Które stało w bańce ok 30-40 godz tu ph 6.4-6,6 / użyty test ph 6.0-7.6
3 - Ro + Hydro mineral PH max, na skali czyli 7.6 / użyty test ph 6.0-7.6
4 - RO + Hydro mineral PH max, na skali 10! / użyty test ph 3.0-10 dla większej dokładności

I teraz pytanie, czy możliwe by hydro mineral był przeterminowany i tak zmieniał parametry??
i czy PH wody RO która stoi w bańce przez 30-40 godz, może skoczyć z 6 do 6,4 - 6,6 (bez mineralizatora) nr 2 na zdjęciu?

Ktoś może miał już taką sytuację? Wina membrany? dziwne ze po czasie, od zrobienia wody RO, podnosi się PH.

Zapobiegawczo szybko zamówiłem Mineralizator QualDrop więc będzie jutro.
Załączniki
20190122_061943.jpg
Testy PH czystej wody RO jak i Mineralizowanej
(2.28 MiB) Pobrane 1140 razy

Avatar użytkownika
perrasso
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 05 lis 2016, 23:44
Miasto: Końskie

Kwestia dokładności wymieszania to raz, druga sprawa należałoby wziąć pod uwagę zawartość CO2 w tej wodzie. Tak naprawdę moim zdaniem powinieneś stosować w akwarium i robić testy na wodzie z akwarium. Używając jej do podmiany będziesz miał sporo czasu by obserwować ewentualnie wzrost pH.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

zmijka85 napisał(a):Kwestia dokładności wymieszania to raz, druga sprawa należałoby wziąć pod uwagę zawartość CO2 w tej wodzie. Tak naprawdę moim zdaniem powinieneś stosować w akwarium i robić testy na wodzie z akwarium. Używając jej do podmiany będziesz miał sporo czasu by obserwować ewentualnie wzrost pH.


Czyli generalnie, nie martwić się i lać do akwarium? Myślałem że jak dodam minaralizator to pH będzie np 6.8, w akwarium mam teraz ph7. Ale przynajmniej mam już spokój z krzemianami. Jutro jak przyjdzie drugi minaralizator zrobię ponownie testy, może coś się wyjaśni. Zastanawiam się jeszcze czy może to być wina membrany, bo resztę wkładów sam montowałem, prócz niej, a gdzieś czytałem że też może tak być.

Avatar użytkownika
perrasso
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 05 lis 2016, 23:44
Miasto: Końskie

Ja bym dodał do akwarium. Tam nie ma laboratorium, wymiana gazowa zapewnia tlen ale i CO2 z atmosfery (jeśli nie podajesz z butli). Mierz pH codziennie (ale niekoniecznie) lub przed podmianą i zobaczysz.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Mineralizator może podnosić ph.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

gazownik napisał(a):Mineralizator może podnosić ph.


No ale aż tyle ?? Spodziewałem się że jak mam wode RO np o pH 6, to podniesie do max 7, ale nie do 10

Avatar użytkownika
perrasso
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 05 lis 2016, 23:44
Miasto: Końskie

Jestem już po testach wory Ro wraz z Mineralizatorem QualDrop, i generalnie wychodzi na to że to Hydro Mineral tak bardzo podnosił mi PH, zapewne przeterminowany, bo nie wiem jak inaczej to wytłumaczyć. teraz woda z Ro ma 6.4 - 6.6 w zależności od dawki mineralizatora.

Może się się kiedyś komuś przyda ta informacja.

Avatar użytkownika
perrasso
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 05 lis 2016, 23:44
Miasto: Końskie

perrasso napisał(a):Jestem już po testach wory Ro wraz z Mineralizatorem QualDrop, i generalnie wychodzi na to że to Hydro Mineral tak bardzo podnosił mi PH, zapewne przeterminowany, bo nie wiem jak inaczej to wytłumaczyć. teraz woda z Ro ma 6.4 - 6.6 w zależności od dawki mineralizatora.

Może się się kiedyś komuś przyda ta informacja.
Przy jakim GH ??
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Jeszcze raz zrobiłem To do bańki 5l, bo przy poprzednich dawkach kombinowałem i już mógłbym głupoty nie chcący napisać.

PH 6.2 , GH 3 , ale KH5, a kh powinno być raczej niższe chyba?

Test robiony na wodzie Ro temperatura 19 stopni C

Avatar użytkownika
perrasso
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 05 lis 2016, 23:44
Miasto: Końskie

Oj to chyba Ca będzie niskie.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13











Powiązane tematy
  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 791 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Ankieta: jakiej firmy filtr posiadamy w naszych akwariach

    Na forum bardzo często padają pytania jakiej firmy filtry są godne polecenia. Pomóżmy początkującym oddając głos w ankiecie nt. marek posiadanych przez nas filtrów. Ponieważ wielu z nas posiada wię...

    Wyświetlenia: 32139 | Odpowiedzi: 61 czytaj więcej...

  • Aquael Turbo Mini - nowy filtr wewnętrzny Aquaela

    aquael-turbo-mini-news.jpg Zapraszam do zapoznania się z opisem nowości Aquaela: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/aquael-turbo-mini-320l/h-filtr-wewnetrzny-akwarium-1080l-p-49327.html

    Wyświetlenia: 375 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Aquael HYPERMAX - nowy filtr zewnętrzny

    hypermax.jpg Wątek w którym będziemy zbierać informacje o nowym modelu filtra: Aquael Hypermax. Link do sklepu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr-aquael-hypermax-4500-przedsprzedaz-p-47006...

    Wyświetlenia: 20625 | Odpowiedzi: 60 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny do 43l (spośród najpopularniejszych ma

    Cześć. Stoję przed wyborem filtra do nowo zakładanego akwarium. Powiedzmy, że koszt nie gra roli, ale musiałbym wyrobić się do 500 zł ;) Do takiego akwarium pasują chyba najmniejsze filtry z serii ró...

    Wyświetlenia: 693 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l po 2 tyg No2 za wysokie.

    Witam, Akwarium 72l zalane równo 2 tyg temu. Filtr ASAP aquael. Lane bakterie Seachem Stability według instrukcji czyli 1dzien 10ml a potem przez tydzień 5ml dziennie. Nie podmienia a woda bo tak nam...

    Wyświetlenia: 4162 | Odpowiedzi: 88 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny

    Witam wszystkich , jaki polecacie filtr zewnętrzny do akwarium , żeby był wydajny a nie głośny ? Mam akwarium 100l . Dziękuje za odpowiedzi Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslin...

    Wyświetlenia: 869 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Filtr Aquael turbo 500 a włóknina.

    Witam, Mam sporo pylkow w wodzie, zwłaszcza jak dotknę roślin to się tego dużo wydobywa z podloza. Mam aktywne a na nim żwirek choć przez dosadzanie to wylazł aktywny trochę na zewnątrz. Mam filtr A...

    Wyświetlenia: 291 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtr zewnętrzny do 125L

    Witam! Jaki filtr zewnętrzny polecacie do akwarium 125L? Posiadam Juwel Rio 125L. Chciałbym do niego również podpiąć sterylizator EHEIM UV Reeflex 500. Posiadam z poprzedniego akwarium Tetra 1000 E...

    Wyświetlenia: 712 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Mineralizowanie wody preparatem Quarldrop

    Witam Postanowiłem że cotygodniowe podmiany wody będe robić tylko wodą ro. Więc będe zmuszony stosować mineralizator Quarldrop. Podmieniłem dziś 20 litrów wody całościowo wodą ro. Jest tylko jeden pr...

    Wyświetlenia: 444 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: MacGyver i 398 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.