Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne


Egzotyczna krewetka zadomowiła się w OdrzeDyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat
mg.jpg
Autor: prof. Michał Grabowski


Pochodząca z południowo-wschodniej Azji słodkowodna krewetka Neocaridina davidi zadomowiła się w... Odrze. Najprawdopodobniej kilkanaście lat temu krewetki należące do tego gatunku zostały wypuszczone do rzeki przez posiadacza akwarium.

Eksperci ostrzegają, że zasiedlanie polskich rzek czy jezior przez egzotyczne gatunki jest szkodliwe i niebezpieczne dla całych ekosystemów. Obce gatunki, po zaaklimatyzowaniu się w nowym środowisku, mogą rozpocząć inwazję w polskich wodach naturalnych – podkreśla dr Aleksandra Jabłońska z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Słodkowodna krewetka Neocaridina davidi z rodziny Atyidae pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jest to jednocześnie gatunek często trzymany w amatorskich akwariach.

Do tej pory udało się wyhodować wiele jego odmian kolorystycznych, a czerwona odmiana „Red Cherry” należy do najlepiej znanych i najczęściej wybieranych przez akwarystów.

Ostatnio została potwierdzona obecność tej krewetki w dolnej Odrze, a konkretnie w kanale, do którego odprowadzane są podgrzane wody z elektrowni w Gryfinie, 25 km od Szczecina.

Według dr Jabłońskiej populacja tej krewetki utrzymuje się w tym miejscu co najmniej od 2003 r. Najprawdopodobniej krewetki należące do tego gatunku zostały wpuszczone do wód Odry przez posiadacza akwarium. W ciepłym kanale odnalazły one korzystne warunki do życia i rozmnażania się.

„Taki scenariusz potwierdzają przeprowadzone badania mitochondrialnego DNA, które pokazały, że krewetki odnalezione w dolnej Odrze na przestrzeni kilku lat oraz krewetki próbnie pobrane z akwarium w centralnej Polsce, nie różniły się od siebie pod względem genetycznym” - wyjaśniła biolog.

Zdaniem ekspertki wypuszczanie zwierząt z akwariów do wód naturalnych w Polsce jest niestety dość częstym zjawiskiem, a hodowlane krewetki w Odrze nie są odosobnionym przypadkiem. Jak podkreśliła, hodowcom – amatorom często wydaje się, że takie postępowanie jest „humanitarne” w stosunku do niechcianych już zwierząt, ale jest to niebezpieczne dla całych ekosystemów.

Najczęściej wypuszczone zwierzęta nie przeżywają zimy. Pochodzące z obszarów o cieplejszym klimacie i uwolnione do naturalnych wód strefy umiarkowanej nie mają szans. Inaczej jest jednak, jeśli egzotyczne zwierzęta dostaną się do wód o warunkach zmienionych, np. przez wpuszczenie ścieków termalnych, czyli wód podgrzanych pochodzących z przemysłu.

„Warunki środowiskowe w strefie umiarkowanej zmieniają się także na skutek następującego ocieplenia klimatu. Dodatkowo systemy wodne niejednokrotnie są łączone ze sobą kanałami. W tej sytuacji obce gatunki, po zaaklimatyzowaniu się w nowym środowisku, mogą rozpocząć inwazję do kolejnych wód” - podkreśliła dr Jabłońska.

To sprawia, że w niektórych rzekach czy jeziorach można czasem spotkać egzotyczne ryby takie jak zbrojniki, a nawet piranie.

Dr Aleksandra Jabłońska podkreśla, że zasiedlanie wód klimatu umiarkowanego przez gatunki egzotyczne jest szkodliwe i niebezpieczne dla całych ekosystemów m.in. poprzez zwiększenie presji drapieżników na naturalną faunę, a nawet wprowadzenie nowych patogenów i chorób do środowiska.

„Powinno się zatem informować i edukować społeczeństwo o niebezpieczeństwie wynikającym z wprowadzania gatunków obcych do wód naturalnych” - podsumowała ekspertka z UŁ.

PAP - Nauka w Polsce, Kamil Szubański

Żródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... odrze.html
Informacja nadesłana przez Pana Jędrzeja Ziółkowskiego. - dziękujemy!
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11000
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

16 kwi 2018, 18:05 Red cherry w Odrze   (#2)  

Pozdrawiam DarekP

Avatar użytkownika

onem
Poznaje temat
 
Posty: 149
Dołączył: 30 mar 2009, 11:42
Miasto: Wysoka

16 kwi 2018, 19:11 Re: Red cherry w Odrze  (#3)  

No i fajnie ;) To chyba ta zapowiadana "druga Japonia"? Nie udało się wtedy to może będzie tak :D
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!


Avatar użytkownika

Prospero
Znający temat
 
Posty: 1933
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Ciekawy artykuł. Najciekawsze jest ostatnie zdanie:

„Powinno się zatem informować i edukować społeczeństwo o niebezpieczeństwie wynikającym z wprowadzania gatunków obcych do wód naturalnych” - podsumowała ekspertka z UŁ.

Dlaczego najciekawsze? Wyjaśniam poniżej.
Jakiś czas temu, kiedy w ofercie sklepu https://sklep.roslinyakwariowe.pl znajdowała się roślina Azolla caroliniana napisałem w komentarzu pod produktem, że warto byłoby uzupełnić opis o informację iż w Polsce gatunek ten ma status gatunku inwazyjnego i o opis postępowania przy ewentualnym pozbywaniu się rośliny. Ku mojemu zaskoczeniu w pierwszej kolejności zostałem odesłany do budowania opisu rośliny w bazie roślin serwisu, a gdy zapytałem, czy wtedy opis ten pojawi się pod produktem w sklepie, rozpętałem burzę. Zostałem oskarżony o jakiś "poprzedni wybryk" i "anonimy" oraz "stan wiedzy opierasz na kopiowaniu Wikipedii". Do tego doszło protekcjonalne traktowanie i zwroty "Czy ktoś Ci jakąś krzywdę zrobił?"

Prawdę mówiąc puściłem to wszystko w niepamięć. Jednak kiedy zobaczyłem ten artykuł, to zacząłem zastanawiać się, czy został on umieszczony na stronie serwisu w celu faktycznego uświadamiania, czy zwykłej ciekawostki? Czy wpływ na jego opublikowanie na łamach serwisu miało to, że jest to jednak artykuł naukowców, a nie zwykłego "przglądacza" serwisu?wololow
Zainteresowany tematem
 
Posty: 179
Dołączył: 15 sty 2015, 18:51

Poczuj się jak T.Amano. Idź nad rzekę, złap sobie garść krewetek :)

Avatar użytkownika

Rfck
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5277
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34
Miasto: Gdańsk/UK

Rfck napisał(a):Poczuj się jak T.Amano. Idź nad rzekę, złap sobie garść krewetek :)

Caridina multidentata póki co jeszcze w Odrze nie ma :wink:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej


Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2109
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Jeśli chodzi o obce gatunki w naszych wodach to nie wiem czy słyszeliście o piraniach w Wiśle.
Tak, piraniach. Niestety nie pamiętam w jakim programie telewizyjnym była emisja :( . Było to kilka lat temu i niedowierzałem trochę.
Blisko jakiegoś dużego miasta gdzie o ile pamiętam z jakiegoś zakładu czy fabryki wypompowywana jest ciepła woda właśnie do Wisły zagościły te egzotyczne dla nas rybcie. Powstał tam (zwał jak zwał ) rejon dość ciepłej wody, która stworzyła warunki do życia tym rybom. Skąd wzięły się tam piranie ? Nikt nie wie, prawdopodobnie ktoś chciał się pozbyć tych stworzen i wpuścił je do rzeki.korzon
Aktywny użytkownik
 
Posty: 534
Dołączył: 09 paź 2016, 10:17
Miasto: Wałbrzych

astar napisał(a):
Rfck napisał(a):Poczuj się jak T.Amano. Idź nad rzekę, złap sobie garść krewetek :)

Caridina multidentata póki co jeszcze w Odrze nie ma :wink:


Jaki kraj takie amanki :mrgreen:

Avatar użytkownika

Rfck
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5277
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34
Miasto: Gdańsk/UK

korzon napisał(a):Jeśli chodzi o obce gatunki w naszych wodach to nie wiem czy słyszeliście o piraniach w Wiśle.
Tak, piraniach. Niestety nie pamiętam w jakim programie telewizyjnym była emisja :( . Było to kilka lat temu i niedowierzałem trochę.
Blisko jakiegoś dużego miasta gdzie o ile pamiętam z jakiegoś zakładu czy fabryki wypompowywana jest ciepła woda właśnie do Wisły zagościły te egzotyczne dla nas rybcie. Powstał tam (zwał jak zwał ) rejon dość ciepłej wody, która stworzyła warunki do życia tym rybom. Skąd wzięły się tam piranie ? Nikt nie wie, prawdopodobnie ktoś chciał się pozbyć tych stworzen i wpuścił je do rzeki.

Z żółwiami czerwonolicymi swego czasu był również problem bo stały się inwazyjne, ignorancja ludzi jest ogromna, nie raz słyszałem jak to "tatuś" czy "mamusia" kupuje dla synka małego słodkiego żółwika, po uświadomieniu jak duży rośnie i ile miejsca wymaga nie raz słyszałem odpowiedź; "wypuści się do jeziora gdzieś hehe". :roll: :roll:

Avatar użytkownika

Rfck
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5277
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34
Miasto: Gdańsk/UK

Rfck napisał(a):Z żółwiami czerwonolicymi swego czasu był również problem bo stały się inwazyjne, ignorancja ludzi jest ogromna, nie raz słyszałem jak to "tatuś" czy "mamusia" kupuje dla synka małego słodkiego żółwika, po uświadomieniu jak duży rośnie i ile miejsca wymaga nie raz słyszałem odpowiedź; "wypuści się do jeziora gdzieś hehe". :roll: :roll:


Żółwie widziałem na własne oczy w Fosie Miejskiej we Wrocławiu (wzdłuż Podwala). Co więcej, ludzie potrafią wypuszczać np. pająki, czy węże. Niestety w naszym kraju temat ten jest bagatelizowany. Większą sensację robi stworzenie, które przyjedzie z transportem bananów, bądź innych egzotycznych owoców, choć i ono jest sensacją chwilową i nikt nie zastanawia się nad problemem.wololow
Zainteresowany tematem
 
Posty: 179
Dołączył: 15 sty 2015, 18:51

wololow napisał(a):
Rfck napisał(a):Z żółwiami czerwonolicymi swego czasu był również problem bo stały się inwazyjne, ignorancja ludzi jest ogromna, nie raz słyszałem jak to "tatuś" czy "mamusia" kupuje dla synka małego słodkiego żółwika, po uświadomieniu jak duży rośnie i ile miejsca wymaga nie raz słyszałem odpowiedź; "wypuści się do jeziora gdzieś hehe". :roll: :roll:


Żółwie widziałem na własne oczy w Fosie Miejskiej we Wrocławiu (wzdłuż Podwala). Co więcej, ludzie potrafią wypuszczać np. pająki, czy węże. Niestety w naszym kraju temat ten jest bagatelizowany. Większą sensację robi stworzenie, które przyjedzie z transportem bananów, bądź innych egzotycznych owoców, choć i ono jest sensacją chwilową i nikt nie zastanawia się nad problemem.


Tu jest motyw o żółwiu.

https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-po ... 7,1,0.html

A co do krewetki to żyje bo elektrownia robi za grzałkę.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5258
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Człowiek debil, a to zwierzę cierpi...

Avatar użytkownika

Rfck
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5277
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34
Miasto: Gdańsk/UK

Fotorelacja: Rybacka Stacja Doświadczalna – Nowe Czarnowo
https://akwa-mania.mud.pl/rybacka-stacj ... -czarnowo/

Avatar użytkownika

kocan1
Stały bywalec
 
Posty: 318
Dołączył: 10 sie 2003, 21:44
Miasto: Legionowo

Czyli poza badawczymi, nie tylko krewetki mnożą się w najlepsze ale i wiele gatunków ryb i mięczaków, których nie powinno z ekologicznego punktu widzenia tam być. A wszystko przez głupotę ludzi.
"In a very real sense, we are all aliens on a strange planet. We spend most of our lives reaching out and trying to communicate. If during our whole lifetime, we could reach out and really communicate with just two people, we are indeed very fortunate."
Gene Roddenberry


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9730
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Jak tak dalej pójdzie to na rafę zamiast do Egiptu będziemy jeździć do Zegrza:)

Avatar użytkownika

BOROTom
Znający temat
 
Posty: 1348
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04Powiązane tematy
 • Hydrocotyle - wyginające się stare liście

  Cześć wszystkim, ostatnio na mojej Hydrocotyle zauważyłem, że starsze liście brązowieją (tak jakby robią się brudne) i ich brzegi wyginają się do dołu. Zastanawia mnie czy to nie brak azotu - wcześni...

  Wyświetlenia: 244 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

 • Białe ruszające się niteczki na szybie

  Witam, problem jak w temacie i nie wiem co z tym zrobić :) . Pojawiły się kilka dni po wpuszczeniu krewetek, są bardzo malutkie i jak człowiek się przyjrzy delikatnie się poruszają. Na dole link do ...

  Wyświetlenia: 345 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Płożące się rosliny

  Cześć. Płożące się rośliny to znaczy za dużo światła czy za długo światła. Rośliny to hygrophila diffornise, hygrophila polysperma, moczarka kanadyjska, cabomba. Rośliny nie idą w górę tylko rosną na ...

  Wyświetlenia: 538 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

 • Rośliny się rozpuszczają

  Witam serdecznie, toczyłem walkę z glonami (długie nitki), podałem co w ilości 3x więcej niż zaleca producent, na drugi dzień ponownie. Po tym glony prawie w całości ustąpiły, ale rośliny zaczęły się ...

  Wyświetlenia: 386 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Rozpuszczanie się roślin - spostrzeżenie

  Pewnie niektórzy akwaryści spotkali się z taką sytuacją, ze po zakupie roślinki i wsadzeniu jej do akwarium po kilku dniach rozpuściła się. Właśnie spotkałem się z tym zjawiskiem. W zeszłym tygodniu z...

  Wyświetlenia: 448 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.