Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Dołożenie ryb do istniejącej obsady w 112l + opis akwa.



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



derag0n napisał(a):
Krzysztof Radziszewski napisał(a):
derag0n napisał(a):[quote="Krzysztof Radziszewski"][quote="derag0n"][quote="Krzysztof Radziszewski"]Całą wodę spuściłeś? To skoro masz okazję to wyczyść szyby przy okazji.
Tak się u mnie składa, że ~70% wody to właśnie do trawnika. Łącznie wchodzi 95l wody jakieś. Czyli zostawiłem 25l wody w podłożu i filtrach.
Dla ryb w toni jest właśnie jakieś 70l ze 112l brutto.
Jak się pisze 70% pojemności to chodzi tylko o zbiornik a nie wraz z filtrami czy wilgotnością powietrza w pomieszczeniu, filtry to oddzielna sprawa. A 70% z pojemności akwarium będzie 70L bo przecież podłoże zajmie te 12L, czyli zostaje ~100L. Ale jak zrobiłeś to już nie ważne, na przyszłość będziesz wiedział.

Mi się wydawało, że po prostu tu chodzi o wodę całą w zbiorniku i obiegu, a nie tylko to co się widzi. W akwarium wraz z filtrami jest 95l wody. W podłożu jest wody jakieś 15l, tyle wsiąkło zanim pokazała się ponad trawnikiem przy zalewaniu.
Czyli tego się w ogóle nie liczy? Do nawożenia też w takim razie mam brać liczbę 70l, zamiast 95l?
Czyli przykładowo 30% podmiany u mnie to nie 30l, tylko 20l?
Pytam właśnie żeby rozwiązać tę sprawę raz na zawsze.[/quote]Ok, od początku. Masz zbiornik 112L, wsypałeś załóżmy 12L podłoża, więc z owych 112L pojemności akwarium pod względem podmian, leków, nawozów, bierzesz pod uwagę to co jest po odjęciu podłoża, czyli te 100L netto.
Jeśli chodzi o oświetlenie, to bierzemy pod uwagę pojemność zbiornika brutto czyli 112L.[/quote]Wata, wata, wata (czy tam nitki) brązowe. Ale jest pozytyw. Wyniki ;)
NO2 - 0
NO3 - 0,7
NH4 - 0
pH - 6,4
KH - 4
CO2 z tabelki wychodzi 48
GH - 5
GH - 5,6 (zoolek)
PO4 w podłożu - 0,4
PO4 w słupie - 0 (zielonkawy)
K - 15
Ca - 30 (zoolek)
Mg - 6 (zoolek)
Fe - 0,05 (zoolek)

I pytania, czy coś zmieniać? Przyszły nawozy od Qualdropa, na które mogę przejść. Dziwi mnie niskie NO3, czyżby rośliny tak wcinały po podmianie? Aromatica nie powiem, ruszyła w górę trochę.

Chyba mogę wrzucić Amano? Pomogłyby z nitkami, wrzuciłem im anubiasy, Bucki i Microsorium i po dniu były czysciutkie :D

Tylko czy CO2 nie jest za duże? pH będzie jeszcze rosło wraz z podmianami pewnie. Czy obniżyć CO2 z butli trochę?

To co, dozować (jeśli tak, to jak) nawozy od QD? Czy jeszcze dać tydzień? Na razie dziennie leję tylko 1ml fosforu i bakterie seachem stability.
IMG_20200110_213945.jpeg
[/quote]Siemka,

Lejesz fosfor, a co z NO3? Trzeba uważać na to co zbiornik do Ciebie mówi. Jeśli jest lepiej, a ryby nie pływają przy powierzchni to CO2 zostaw jak jest.
Z nawozów Qualdrop co tam Ci w końcu przyszło?
Te testy robiłeś po podmianie czy przed nią?

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
derag0n napisał(a):
Krzysztof Radziszewski napisał(a):[quote="derag0n"][quote="Krzysztof Radziszewski"][quote="derag0n"][quote="Krzysztof Radziszewski"]Całą wodę spuściłeś? To skoro masz okazję to wyczyść szyby przy okazji.
Tak się u mnie składa, że ~70% wody to właśnie do trawnika. Łącznie wchodzi 95l wody jakieś. Czyli zostawiłem 25l wody w podłożu i filtrach.
Dla ryb w toni jest właśnie jakieś 70l ze 112l brutto.
Jak się pisze 70% pojemności to chodzi tylko o zbiornik a nie wraz z filtrami czy wilgotnością powietrza w pomieszczeniu, filtry to oddzielna sprawa. A 70% z pojemności akwarium będzie 70L bo przecież podłoże zajmie te 12L, czyli zostaje ~100L. Ale jak zrobiłeś to już nie ważne, na przyszłość będziesz wiedział.

Mi się wydawało, że po prostu tu chodzi o wodę całą w zbiorniku i obiegu, a nie tylko to co się widzi. W akwarium wraz z filtrami jest 95l wody. W podłożu jest wody jakieś 15l, tyle wsiąkło zanim pokazała się ponad trawnikiem przy zalewaniu.
Czyli tego się w ogóle nie liczy? Do nawożenia też w takim razie mam brać liczbę 70l, zamiast 95l?
Czyli przykładowo 30% podmiany u mnie to nie 30l, tylko 20l?
Pytam właśnie żeby rozwiązać tę sprawę raz na zawsze.[/quote]Ok, od początku. Masz zbiornik 112L, wsypałeś załóżmy 12L podłoża, więc z owych 112L pojemności akwarium pod względem podmian, leków, nawozów, bierzesz pod uwagę to co jest po odjęciu podłoża, czyli te 100L netto.
Jeśli chodzi o oświetlenie, to bierzemy pod uwagę pojemność zbiornika brutto czyli 112L.[/quote]Wata, wata, wata (czy tam nitki) brązowe. Ale jest pozytyw. Wyniki ;)
NO2 - 0
NO3 - 0,7
NH4 - 0
pH - 6,4
KH - 4
CO2 z tabelki wychodzi 48
GH - 5
GH - 5,6 (zoolek)
PO4 w podłożu - 0,4
PO4 w słupie - 0 (zielonkawy)
K - 15
Ca - 30 (zoolek)
Mg - 6 (zoolek)
Fe - 0,05 (zoolek)

I pytania, czy coś zmieniać? Przyszły nawozy od Qualdropa, na które mogę przejść. Dziwi mnie niskie NO3, czyżby rośliny tak wcinały po podmianie? Aromatica nie powiem, ruszyła w górę trochę.

Chyba mogę wrzucić Amano? Pomogłyby z nitkami, wrzuciłem im anubiasy, Bucki i Microsorium i po dniu były czysciutkie :D

Tylko czy CO2 nie jest za duże? pH będzie jeszcze rosło wraz z podmianami pewnie. Czy obniżyć CO2 z butli trochę?

To co, dozować (jeśli tak, to jak) nawozy od QD? Czy jeszcze dać tydzień? Na razie dziennie leję tylko 1ml fosforu i bakterie seachem stability.
IMG_20200110_213945.jpeg
[/quote]Siemka,

Lejesz fosfor, a co z NO3? Trzeba uważać na to co zbiornik do Ciebie mówi. Jeśli jest lepiej, a ryby nie pływają przy powierzchni to CO2 zostaw jak jest.
Z nawozów Qualdrop co tam Ci w końcu przyszło?
Te testy robiłeś po podmianie czy przed nią?[/quote]A więc po kolei.
Zbiornik wciąż jest bez ryb i krewetek. Męczą się na razie w 14l. Czekam aż będę mógł je wpuścić do 112l

4 stycznia były te wyniki bardzo niekorzystne. Tego dnia zrobiłem podmianę 70l.
Codziennie leję tylko i wyłącznie 1ml fosforu firmy aquabotanique planta gainer.
8 stycznia druga podmiana, tym razem 40l.
Od tego dnia leję 1 nakrętkę dziennie seachem stability i próbnie 1ml potasu od QD.
Oprócz tego codziennie wyciągam mozolnie te brązowe nitki/watę.

I dziś zrobiłem pomiary wody, które są we wcześniejszym poście. I teraz właśnie się pytam, czy mogę dokładać inne nawozy i do jakich wartości dążyć.
Ja się nie znam (a chcę się poznać ;)), ale według mnie jest teraz za niskie: NO3 i Fe.
Rozumiem, że trzeba przykładowo:
PO4 dążyć do 1
NO3 do 10
Czy w tym stosunku PO4/NO3 bierzemy wartość tylko z podłoża?
Czy stosunek Ca/Mg trzeba poprawić? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Nawozy qualdropa, które mi przyszły (ale zawsze brakujące mogę dokupić):
K Clarity Plant One (potas)
N Green Plant One (azot)
Fe Hybrid Plant One (żelazo)
Trace One plant (mikro)

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

derag0n napisał(a):
Krzysztof Radziszewski napisał(a):
derag0n napisał(a):[quote="Krzysztof Radziszewski"][quote="derag0n"][quote="Krzysztof Radziszewski"][quote="derag0n"][quote="Krzysztof Radziszewski"]Całą wodę spuściłeś? To skoro masz okazję to wyczyść szyby przy okazji.
Tak się u mnie składa, że ~70% wody to właśnie do trawnika. Łącznie wchodzi 95l wody jakieś. Czyli zostawiłem 25l wody w podłożu i filtrach.
Dla ryb w toni jest właśnie jakieś 70l ze 112l brutto.
Jak się pisze 70% pojemności to chodzi tylko o zbiornik a nie wraz z filtrami czy wilgotnością powietrza w pomieszczeniu, filtry to oddzielna sprawa. A 70% z pojemności akwarium będzie 70L bo przecież podłoże zajmie te 12L, czyli zostaje ~100L. Ale jak zrobiłeś to już nie ważne, na przyszłość będziesz wiedział.

Mi się wydawało, że po prostu tu chodzi o wodę całą w zbiorniku i obiegu, a nie tylko to co się widzi. W akwarium wraz z filtrami jest 95l wody. W podłożu jest wody jakieś 15l, tyle wsiąkło zanim pokazała się ponad trawnikiem przy zalewaniu.
Czyli tego się w ogóle nie liczy? Do nawożenia też w takim razie mam brać liczbę 70l, zamiast 95l?
Czyli przykładowo 30% podmiany u mnie to nie 30l, tylko 20l?
Pytam właśnie żeby rozwiązać tę sprawę raz na zawsze.[/quote]Ok, od początku. Masz zbiornik 112L, wsypałeś załóżmy 12L podłoża, więc z owych 112L pojemności akwarium pod względem podmian, leków, nawozów, bierzesz pod uwagę to co jest po odjęciu podłoża, czyli te 100L netto.
Jeśli chodzi o oświetlenie, to bierzemy pod uwagę pojemność zbiornika brutto czyli 112L.[/quote]Wata, wata, wata (czy tam nitki) brązowe. Ale jest pozytyw. Wyniki ;)
NO2 - 0
NO3 - 0,7
NH4 - 0
pH - 6,4
KH - 4
CO2 z tabelki wychodzi 48
GH - 5
GH - 5,6 (zoolek)
PO4 w podłożu - 0,4
PO4 w słupie - 0 (zielonkawy)
K - 15
Ca - 30 (zoolek)
Mg - 6 (zoolek)
Fe - 0,05 (zoolek)

I pytania, czy coś zmieniać? Przyszły nawozy od Qualdropa, na które mogę przejść. Dziwi mnie niskie NO3, czyżby rośliny tak wcinały po podmianie? Aromatica nie powiem, ruszyła w górę trochę.

Chyba mogę wrzucić Amano? Pomogłyby z nitkami, wrzuciłem im anubiasy, Bucki i Microsorium i po dniu były czysciutkie :D

Tylko czy CO2 nie jest za duże? pH będzie jeszcze rosło wraz z podmianami pewnie. Czy obniżyć CO2 z butli trochę?

To co, dozować (jeśli tak, to jak) nawozy od QD? Czy jeszcze dać tydzień? Na razie dziennie leję tylko 1ml fosforu i bakterie seachem stability.
IMG_20200110_213945.jpeg
[/quote]Siemka,

Lejesz fosfor, a co z NO3? Trzeba uważać na to co zbiornik do Ciebie mówi. Jeśli jest lepiej, a ryby nie pływają przy powierzchni to CO2 zostaw jak jest.
Z nawozów Qualdrop co tam Ci w końcu przyszło?
Te testy robiłeś po podmianie czy przed nią?[/quote]A więc po kolei.
Zbiornik wciąż jest bez ryb i krewetek. Męczą się na razie w 14l. Czekam aż będę mógł je wpuścić do 112l

4 stycznia były te wyniki bardzo niekorzystne. Tego dnia zrobiłem podmianę 70l.
Codziennie leję tylko i wyłącznie 1ml fosforu firmy aquabotanique planta gainer.
8 stycznia druga podmiana, tym razem 40l.
Od tego dnia leję 1 nakrętkę dziennie seachem stability i próbnie 1ml potasu od QD.
Oprócz tego codziennie wyciągam mozolnie te brązowe nitki/watę.

I dziś zrobiłem pomiary wody, które są we wcześniejszym poście. I teraz właśnie się pytam, czy mogę dokładać inne nawozy i do jakich wartości dążyć.
Ja się nie znam (a chcę się poznać ;)), ale według mnie jest teraz za niskie: NO3 i Fe.
Rozumiem, że trzeba przykładowo:
PO4 dążyć do 1
NO3 do 10
Czy w tym stosunku PO4/NO3 bierzemy wartość tylko z podłoża?
Czy stosunek Ca/Mg trzeba poprawić? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Nawozy qualdropa, które mi przyszły (ale zawsze brakujące mogę dokupić):
K Clarity Plant One (potas)
N Green Plant One (azot)
Fe Hybrid Plant One (żelazo)
Trace One plant (mikro)[/quote]Te NO3 i PO4 to wyjściowo 10:1, Mg mógłbyś troszkę podnieść do tych 7 ale nie jest źle.
Testy rób normalnie ze słupa wody.
Żelazo na razie bym zostawił jak jest.
Krewetki Amano mógłbyś wrzucić, jeśli filtr generuje falowanie tafli wody to nic im nie będzie. Jeśli zauważysz, że siedzą po kątach przy powierzchni to wtedy reaguj zmniejszeniem dozowania CO2.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Ok, czyli na razie powoli z nawozami. Na nawozie azotowym piszą, że skutki widoczne dopiero po 2-3 dniach.
Dziś dałem tylko
1ml PO4
2ml N(O3)
Bakterie.

Dwa wyloty filtrów są koło siebie i lekko (minimalnie) bujają tą taflą wody. Poza tym jest jeszcze skimmer sunsuna, który chodzi 24/7, więc on też w sumie napowietrza wciągając tą wodę.

Przecholowalem z watą w jednym filtrze, prawie przepływu nie było i musiałem ją niestety wyrzuć i dać inną (ta się nie nadawała, nie była brudna ale nie oto chodzi). Jutro zmierzę NO2 i jeśli będzie ok to wpuszczę Amano. Bleherki jeszcze będą musiały się pomęczyć kilka dni :(
Ogólnie te nitki/wata to rośnie jak głupie i wyciąganie szczoteczką to jakaś pomyłka była, najpierw próbowałem z użyciem osobnego filtra turbo 1000 na wężu, ale mało wygodnie. Teraz po prostu zakładam węża 12/16 na wlot filtra (16/22) aquaela maxi kani 150 i tym wciągam to cholerstwo, a to co nie chce samo zejść to pomagam wtedy szczoteczką. Później nie wyłączając filtra tylko odpinam węże i płuczę tylko watę tą pierwszą, gdzie te wszystkie śmieci się zebrały.
Zdecydowanie najłatwiejszy sposób zauważyłem.
IMG_20200110_220744.jpeg
(106.54 KiB) Pobrane 1081 razy
IMG_20200110_220746.jpeg
(121.58 KiB) Pobrane 1081 razy

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Dużo masz tych krewetek? Bo 5 lub 10 przy takim wzroście glonów, nie da rady.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Dużo masz tych krewetek? Bo 5 lub 10 przy takim wzroście glonów, nie da rady.
7 sztuk Amano. Było 10, ale jedna wyskoczyła w nocy i się ususzyła, a dwie zjadł samiec kakadu z poprzedniej obsady (który przez to zdechł na puchlinę, bo wcześniej jadł RC, ale te przerzuciłem do 30l)

Wiem, że nie dadzą rady, ale nie chcę przerybiać tego zbiornika. 112l brutto, dla ryb jest tylko 70l w toni.
Miało być:
1+3 prętniki karłowate
10 zwinników blehera
6-10 otosków
10 amano

Ale problem miałem z dostaniem bleherków i w końcu dostałem je na giełdzie hurtowej i musiałem wziąć 20szt. Więc rezygnuję z otosków przez to.
3 Amano dokupię i mam nadzieję, że z taką obsadą zbiornik nie będzie przerybiony:
1+3 prętnik karłowaty
20 zwinnik blehera
10 amano

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Jeśli mogę wyrazić swoje zdanie, to odpuść Prętniki i zakup z 10 otosków z Bystrzykami Blehera będzie ok. Dokup jeszcze przynajmniej 20 krewetek Amano i nie martw się o przerybienie w takiej konfiguracji.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

W sumie nie Ty jeden o otoskach myślałeś. Moja partnerka również mi dziurę w brzuchu wierciła o nie, więc są i one. Amano 13 doszło, więcej mój sprzedawca sprawdzony nie miał.
A więc obsada na dziś to:
19 zwinników blehera (jednego widocznie brakło)
10 otosków
20 krewetek Amano

I zdecydowanie starczy. Więcej ryb to byłoby za dużo. W sumie bojownik może by tu pasował, ale za duży ruch wody jak dla niego raczej i by się męczył.

Za dwa-trzy dni zrobię testy wody. Dozuję azot i potas od QD. Próbnie też dałem pół dawki, czyli 0,5ml trace plant, czyli micro od QD. Do tego ciągle 1ml fosforu od aquabotanique PG.
Rośliny ładnie rosną i bąblują, przy pełnym oświetleniu to aż woda gazowana od tego tlenu.

Mam wrażenie, że nie przybywa glonu, rośnie tylko to co już jest, nie muszę już tam wsadzać rąk codziennie, robię to co dwa dni i tylko pobieżnie zbieram, resztą zajmują się zwierzaki.
Kamienie z prawej strony zostały tak wyczyszczone przez krewetki, że nawet jednej nitki nie ma :)

Jak tylko dojdę do ładu i składu z tym glonem i ustawie później dzienne dozowanie to będzie super.

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

derag0n napisał(a):W sumie nie Ty jeden o otoskach myślałeś. Moja partnerka również mi dziurę w brzuchu wierciła o nie, więc są i one. Amano 13 doszło, więcej mój sprzedawca sprawdzony nie miał.
A więc obsada na dziś to:
19 zwinników blehera (jednego widocznie brakło)
10 otosków
20 krewetek Amano

I zdecydowanie starczy. Więcej ryb to byłoby za dużo. W sumie bojownik może by tu pasował, ale za duży ruch wody jak dla niego raczej i by się męczył.

Za dwa-trzy dni zrobię testy wody. Dozuję azot i potas od QD. Próbnie też dałem pół dawki, czyli 0,5ml trace plant, czyli micro od QD. Do tego ciągle 1ml fosforu od aquabotanique PG.
Rośliny ładnie rosną i bąblują, przy pełnym oświetleniu to aż woda gazowana od tego tlenu.

Mam wrażenie, że nie przybywa glonu, rośnie tylko to co już jest, nie muszę już tam wsadzać rąk codziennie, robię to co dwa dni i tylko pobieżnie zbieram, resztą zajmują się zwierzaki.
Kamienie z prawej strony zostały tak wyczyszczone przez krewetki, że nawet jednej nitki nie ma :)

Jak tylko dojdę do ładu i składu z tym glonem i ustawie później dzienne dozowanie to będzie super.
Gratulacje, oby do przodu.
Jak rośliny rosną to glony będą w odwrocie, byle nie przekombinować.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Tak na prawdę to rośliny cały czas rosły. Może nie wszystkie, ale jednak. Stanęły na pewno - aromatica oraz amannia bonsai. Ale od tygodnia i one ruszyły, najbardziej aromatica.
Hygrophila pinnatifida to rośnie jak chwast, pędy muszę mocno wycinać, a i góry wycinam kompletnie, bo strasznie właśnie w górę idzie. Liście też duże obcinam, bo by zarosły wszystko. Tylko, że u mnie nie wiem czemu są ciemno zielone. Ale na jedno dobrze, kontrastują z innymi czerwonymi.

Co do CO2. Nic nie ruszałem, a zwierzaki normalnie się zachowują. Czyli jednak tą tabelkę można sobie o kant tyłka rozbić PH/KH.

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

derag0n napisał(a):Czyli jednak tą tabelkę można sobie o kant tyłka rozbić PH/KH.


Do tego samego wniosku doszedłem jakiś czas temu.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Glon przechodzi różne ewolucje :D Gęstość, kolor.. Na szczęście już nie rośnie tam, gdzie jest porządnie wyczyszczone. Prawa strona kompletnie wolna od glona. Martwi mnie trochę trawnik, ale mam nadzieję, że źle nie będzie.
IMG_20200115_152559.jpeg
(104.82 KiB) Pobrane 920 razy
IMG_20200115_152430.jpeg
(131.12 KiB) Pobrane 920 razy
IMG_20200115_152849.jpeg
(120.83 KiB) Pobrane 920 razy
IMG_20200115_152855.jpeg
(89.6 KiB) Pobrane 920 razy

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Zapomniałem wczoraj odlać wody do testów i zrobiłem wczoraj podmianę 20l. Wczoraj żadnych nawozów nie podawałem.
Dzisiaj testy:
pH 6,4
KH 4
GH 5
NO2 0
K powyżej 15, strzelam, że maks 20.
NO3 1
PO4 0 (już nie zielonkawy, a żółtawy, na zabarwienie chyba miały wpływ glony)

Po tamtych testach dałem 2ml Fe jednorazowo, wcześniej niż odpisałeś, żeby tego nie robić, ale jak widać i tak wciągnęło. W między czasie też mikro 0,5ml jednorazowo.
Dziennie dawałem 2ml N Green (azot), 2ml potasu i 1ml fosforu.

Chyba trzeba zwiększyć dawki. Tylko pytanie ile, 4ml azotu, 2ml fosforu, i ze dwie dawki w tygodniu po 2ml żelaza oraz po 2x 0,5 mikro?

Tylko zastanawia mnie fosfor, bo pewnie i tak będzie 0 ile bym nie wlał. Nie chcę przesadzić żeby później podłoże nie oddało. Ktoś tu niedawno wpisał, że wlał 60ml(!) Fosforu i w toni nadal jest 0..

Ściąłem lewą stronę rotali i wallichii wywaliłem, a zasadziłem coloratę.
IMG_20200117_185245.jpeg
(81.77 KiB) Pobrane 815 razy

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Rotala za drzewem do ścięcia. Brązowa wata została gdzieniegdzie w trawniku gdzie nie wybrałem do czysta - ale nie rośnie.
Za to z wylotów filtrów rosną zielone nitki i bezpośrednio też rosną za nimi na aromatice.
Czy tu chodzi o stosunek PO4:NO3, który jeszcze nie został ogarnięty, czy może o coś innego?

Aromatica w zasadzie osiągnęła wysokość jaką bym chciał, czy teraz żeby zachować ładny wygląd to mam ciąć ją tylko u góry? Zagęszczać jej nie muszę, dość gęsto była zasadzona. Ścinanie przy podłożu, skracanie i wsadzanie ponownie chyba odpada, tam nic nie widać :D
IMG_20200119_161812.jpeg
(85 KiB) Pobrane 741 razy
IMG_20200119_161830.jpeg
(82.27 KiB) Pobrane 741 razy
IMG_20200119_161841.jpeg
(93.13 KiB) Pobrane 741 razy

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

:)
IMG_20200123_204925.jpeg
(141.94 KiB) Pobrane 663 razy

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Wczoraj przed przycinką, doszły też prętniki w sobotę (1+2). Bleherki niestety przez moją głupotę wcześniej się uszczupliły do sztuk 11..
IMG_20200128_204930.jpeg
(112.36 KiB) Pobrane 556 razy
IMG_20200128_204922.jpeg
(126.75 KiB) Pobrane 556 razy
IMG_20200128_204911.jpeg
(100.62 KiB) Pobrane 556 razy

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

I dziś po koszeniu. Do tego trawnika to przydałaby się jakaś kosiarka z koszem..
IMG_20200130_000506.jpeg
(132.46 KiB) Pobrane 554 razy
IMG_20200130_000608.jpeg
(138.22 KiB) Pobrane 554 razy
IMG_20200130_000554.jpeg
(132.07 KiB) Pobrane 554 razy
IMG_20200130_000540.jpeg
(99.1 KiB) Pobrane 554 razy

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Glonów brak, muszę kupić nawóz z magnezem, bo niektóre rośliny mają widoczne żyłki. Obecnie wygląda to tak z wynikami wody. Po podmianie ostatnie testy, dałem 6ml azotu, 4ml fosforu, bo tego raczej nie ubyło (nie chciało mi się szczególnie znów tego testować), 0,5ml Fe i dziś drugie 0,5ml Fe.

Natomiast przez resztę tygodnia daje codziennie 4ml azotu i 4ml fosforu. Któregoś dnia dodam jeszcze 0,5ml Fe.

Baaardzo powoli schodzi potas. Od 2-3 tygodni nie dałem ani kropli i dopiero teraz lekko schodzi. Dziwne trochę.

Na razie nie zwiększam dawek, jest N:P:K 6:0,6:15, więc potas może zejść do 12.
Niby mógłbym dążyć do 10:1:20 ale chyba nie ma sensu jeśli jest dobrze. Zobaczę co będzie się działo po lekkim podniesieniu Mg i wtedy będę dalej myślał. Ca:Mg 30:6 nadal niezmiennie.


Fosfor jest mierzony z podłoża. W toni nadal jest 0, ale jednak brak problemów , glonami potwierdza, że trzeba brać wartości z podłoża według mojego rozumowania.
Screenshot_20200201-001948.jpeg
(41.78 KiB) Pobrane 436 razy

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz











Powiązane tematy
  • Choroby ryb - identyfikacja i leczenie

    W tym wątku wklejamy zdjęcia przedstawiające choroby ryb np: nicienie, posocznica, otłuszczenie, ospa - pomagamy w identyfikacji i leczeniu.

    Wyświetlenia: 226899 | Odpowiedzi: 520 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1221 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • 112l - Na biłgorajskiej wodzie - szopcio2008

    Zbiornik 112l wymiary 80x35x40 założony tydzień temu Oświetlenie 2xretro fit sunny 16w+plant 10w Nawożenie na razie brak CO2 butla 2kg dozowane przez spiek Podłoże żwirek kwarcowy 2-3mm czarny (podło...

    Wyświetlenia: 47857 | Odpowiedzi: 107 czytaj więcej...

  • Mitoja Glass 112L - wybrzuszenie - obawy

    Cześć, wczoraj zalałem nowe akwarium kupione w Trzmielu (Mitoja Glass) - 112L https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/mitoja-glass-akwarium-80x35x40cm-6mm-5-lat-gwarancji Zauważyłem, że na ś...

    Wyświetlenia: 1124 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Nowe akwa LT dla Laika

    Czesc wszystkim, zakupilem komplet juwel rio 125 i chce tam stworzyc cos ala iwagumi przy uzyciu trawnika monte carlo i do tego jakies najmniej wymagajace rosliny z racji ze nie mam pojecia o akwaryst...

    Wyświetlenia: 514 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 112l - Ogródek domowy - makaveli12382

    Witam. Jest to mój drugi zbiornik, ponieważ wcześniejszy projekt niestety z racji przeprowadzki musiał zostać zlikwidowany. Ciągle mam się za początkującego, gdyż nadal się uczę więc takiż o tytuł po...

    Wyświetlenia: 90890 | Odpowiedzi: 372 czytaj więcej...

  • Pomocy ! Zdychanie ryb

    Witam. Posiadam od około 2 miesięcy zbiornik 200l. Za filtracje odpowiada fluval 305 i aquael turbo 1500. Cykl azotowy zamknięty. Parametrów wody nie mierzyłem wszystkich ale takie jak no2,no3,nh3/nh4...

    Wyświetlenia: 376 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Dodatek soli dla tęczanek i innych ryb

    Witam Mam obecnie w akwarium 6 tęczanek neonowych, 4 kiryski i otoska. Jak na giełdzie kupowałem te tęczanki gościu mi powiedział że to ryby z wód słonawych więc należało by dodać troche soli niejodo...

    Wyświetlenia: 721 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Wyławianie ryb z akwarium a podłoża aktywne i substraty

    Witam Przepraszam z góry za niską może atrakcyjność tego wątku ale od kiedy mam podłoże aktywne Controsoil to mam problem jak próbuje wyłowić ryby z akwarium. No po prostu robi się demolka totalna. J...

    Wyświetlenia: 503 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Chihiros LED A801 do 112l?

    Witam, mam pytanie czy lampka CHIHIROS LED A801 nada się do akwarium 112l (80x35x40 cm)? Potrzebuję lampki do akwarium HT, podaję CO2 z butli 24/7w. Poszukuję nowej lampki bo mam wrażenie że moja obec...

    Wyświetlenia: 8223 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 201 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.