Jesteś tutaj: SerwisForumOgólneForum ogólne

Dezynfekcja roslin

Nowości i ciekawostki związane z akwarystyką roślinną, oraz posty nie pasujące do innych działów. Napisz post

24 cze 2006, 14:44 Dezynfekcja roslin  (#1)  

Witam

Mam obecnie akwa w ktorym mieszkaja neony, kosiarki, krewetki amano i fire red, swiderki, neritiny i niestety zatoczki i wyplawki.

Niedlugo bede zakladac wieksze akwa i chcialbym przeniesc rosliny (Ludwigia repens, Vesicularia dubyana, Hydrocotyle leucocephala, Cryptocoryne wendtii, Cryptocoryne crispatula, Microsorum pteropus, Riccia fluitans) oraz czesc mieszkancow do nowego zbiornika. Nie chcialbym jednak przeniesc wraz z nimi wyplawkow i zatoczkow

Jak skutecznie zdezynfekowac wyzej wymienione rosliny, dotychczasowych mieszkancow, zwir, akwarium i urzadzenia techniczne aby problem wyplawkow i zatoczkow nie powrocil w starym akwa ani nie pojawil sie w nowym?

Pozdrawiam

prokop

24 cze 2006, 23:48   (#2)  

ja też się dołączam do pytania - w niektórych artykułach poleca sie dezynfekcję nowo zakupionych roślin "wybielaczem" - niestety nie wyjaśniono co to jest...

menyy
Poznaje temat

26 cze 2006, 21:31   (#3)  

hmmm. chociaż wygotowałem żwirek, roslinki obczyściłem ze ślimaków i potrzymałem je przez pare godzin w wodzie z dodatkiem Tropical limna tox- na ślimaki, a dawka tego preparatu ze 20 razy przekraczała zalecaną- ślimaki nadal buszują po zrestartowanym akwa. nie wiem czy są jakieś lepsze sposoby na pozbycie się ślimaków : (pzdr

100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Miasto: Lipno

26 cze 2006, 23:16   (#4)  

rpsliny mozna przeplukac w silnym roztwoze soli ok 30min lub w nadmanganianie potasu zostawic na noc ale jedna jak i druga metoda powoduje pewne gnicie lisci roslin do czyszczenia reszty proponuje roztwor soli z woda destylowana 64% lub moczenie w kwasie solnym ale nie gwarantuje ze slimaki znikna :roll:

gregor9911

14 lip 2006, 21:04   (#5)  

Jest taki specyfik Sery bardzo skuteczny, zwie sie Schneckopur, osobiście wyciołem nim plage ślimaków u siebie, a zrobiłem to tak:
Przełożyłem ryby w oddziely zbiornik i wlałem dawke o 10% mocniejszą. Powinno sie zostawić na 1h, ja zostawiłem na noc i już dziś nie pamiętam jak one wyglądały

Pozdrawiam :D

fiuczer

15 lip 2006, 18:38   (#6)  

Witam. Chcialem napisac o tym wybielaczu. Mialem kiedys problem z nitkami na roslinach. Przenoszac je do innego akwa zaryzykowalem i wykompalem je w wybielaczu. Uzylem takiego najzwyklejszego za okolo 1,5 zlotego z hipermarketu. Nie jestem pewien proporcji jakich uzylem ale chyba na litr wody wlalem pelna nakretke od wybielacza. Rosliny trzymalem okolo 30 sekund a pozniej wyplukalem je w wodzie.
Efekt byl taki, ze nitki zlazly natychmiast i sladu po nich nie bylo. Rosliny natomiast przezyly, choc starsze liscie i te w gorszej kondycji po prostu sie rozpadly.
Moze jakby zmieszac w mniejszym stosunku mozna by bylo wykorzystac wybielacz do dezynfekcji.

Pozdrawiam.

Kaczy
Poznaje temat

Miasto: Płock

17 lip 2006, 10:30   (#7)  

fiuczer napisał(a):Jest taki specyfik Sery bardzo skuteczny, zwie sie Schneckopur, osobiście wyciołem nim plage ślimaków u siebie, a zrobiłem to tak:
Przełożyłem ryby w oddziely zbiornik i wlałem dawke o 10% mocniejszą. Powinno sie zostawić na 1h, ja zostawiłem na noc i już dziś nie pamiętam jak one wyglądały

Pozdrawiam :D
Tak ale ten specyfik niszczy również bakterie nitryfikacyjne w filtrze oraz nie niszczy jaj, dlatego po ok tygodniu należy zastosować go jeszcz raz. Oczywiście zabija on również krewetki, choć dopiero po pewnym czasie.

W każdym razie udało mi się pozbyć błotniarek, zatoczki jakoś przetrwały restart połączony z truciem ale nie do końca osuszyłem zbiornik i gdzieś w wilgoci jakieś jaja musiały przetrwać.

Tommygun

Powiązane tematy
  • Taśma do mocowania roślin

https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-fp-tasma-2-78b24326593a773a7c45b35505749d2c.jpg Miło nam poinformować iż do oferty dołączyły taśmy i nici do mocowania roślin. Oferujemy...

Wyświetlenia: 0 | Odpowiedzi: 1czytaj więcej...

• Weekendowa promocja roślin akwariowych

https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-fp-dostawa3-8feebf95a8b5a402de8f6f2090a3d247.jpg Zapraszamy do skorzystania z weekendowego kodu rabatowego -10%  na zakup roślin akwario...

• Weekendowa promocja roślin akwariowych

https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-cat113-promocja20072018b-e9f439b8b18beac26feec5ecac19a487.jpg Zapraszamy do skorzystania z weekendowej promocji na rośliny akwariowe. Of...

Recenzje

Ammania senegalensis - RATAJ (koszyk)
Limnophila aromatica - RATAJ (koszyk)
Micranthemum Monte Carlo (in-vitro) puszka 10cm XXL
Mech Brazil moss (Amblystegium sp.) - opakowanie
Ludwigia arcuata  - RATAJ (koszyk)
Cardamine lyrata - RATAJ (koszyk)
Hygrophila polysperma - RATAJ (koszyk).
Mech Willow moss (Fontinalis duriea) - opakowanie
Eleocharis acicularis - RATAJ (koszyk)
Cryptocoryne nevillii - RATAJ (koszyk)
Micranthemum umbrosum (in-vitro) puszka 10cm XXL
Bacopa myriophylloides (in-vitro) puszka 10cm XXL
Pistia stratiotes (roślina pływająca) puszka 10cm XXL
Pogostemon helferi (in-vitro) puszka 10cm XXL
Eleocharis parvula - RATAJ (koszyk)
Hygrophila pinnatifida - SONGROW (koszyk)
Hydrocotyle dissecta - RATAJ (koszyk)
Bacopa monnieri (in-vitro) puszka 10cm XXL
Ammania gracilis RATAJ (koszyk)
Bacopa caroliniana - RATAJ (koszyk)
Glossostigma elatinoides (in-vitro) puszka 10cm XXL
Rotala ceylon - RATAJ (koszyk)
Ludwigia rubin / mesakana (in-vitro) puszka 10cm XXL
Echinodorus Marble Queen - RATAJ  (koszyk)
Micranthemum umbrosum - RATAJ (koszyk)
Microsorium minor - thin leaves - Songrow (koszyk)
Eleocharis acicularis (in-vitro) puszka 10cm XXL
Alternanthera rosaefolia (in-vitro) puszka 10cm XXL

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki z wysyłką w 24 godziny lub odbiorem osobistym w Krakowie po wcześniejszej rezerwacji przez internet.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot], kipero i 25 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.