Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Co2 w dzien a napowietrzanie w nocy



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Gdzies kiedys przeczytałam że w dzień dozujemy co2 do akwarium a w nocy najlepiej jest zakrecici butle i włączyć ć tylko napowietrzanie - ile jest w tym prawdy?

aksoglam


13 paź 2006, 22:16   (#2)  

Nie musimy zakręcać na noc butli. Ja nie zakręcam i się nic nie dzieje i inni też nie zakręcają i tez im sie nic nie dzieje. IMO zakręcanie butli na noc to tylko niepotrzebna oszczędność na gazie.pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

14 paź 2006, 13:35   (#3)  

Dodam jescze że napowietrzanie na noc jest wskazane. Początkowo w wodzie jest sporo tlenu, ale potem rośliny ( i nie tylko) szybko go wyczerpują. Braki w tlenie hamują fotosynteze.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

14 paź 2006, 14:53   (#4)  

Czy nie wystarczy intensywne napowietrzanie zbiornika np. 1 godzinę po wyłączeniu oświetlenia ? Zawory odcinające CO2 są dość drogie a brzęczyk plus zegar czasowy jest znacznie tańszy, często i tak leży nieużywany w szafce .

Pozdrawiam

Saxe
Poznaje temat

Posty: 138
Dołączył: 13 sty 2005, 17:46
Miasto: Wielkopolska

16 paź 2006, 15:27   (#5)  

Cześć .Wszystko zależy od obsady Twojego akwarium - roślin i ryb.Przy bardzo dużej obsadzie roślin radzę nie napowietrzać,niepotrzebnie wytrącisz z wody CO2.I rano będziesz musiał intensywnie uzupełniać jego brak.Ewentualny spadek Ph nie będzie na tyle duży by był niebezpieczny dla ryb.Z własnego doświadczenia : przy dozowaniu CO2
z pomocą Phkontrolera po wyłączeniu oświetlenia Phmetr załącza dozowanie CO2 jeszcze kilka razy bywa ,że i o drugiej w nocy .Wniosek że u mnie do tej godziny rośliny wykazują zapotrzebowanie na CO2 .Pomijam straty związane z wytrącaniem CO2 gdyż tafla wody jest u mnie nieruchoma.Tak więc dopiero nad ranem dochodzi do zwiekszonego zapotrzebowania na tlen i ewentualnie teraz można by włączyć brzęczyk .Osobiście w ogóle nie napowietrzam - akwarium 200l + 30ryb średnio 5cm +
dużo roślin.
Powodzenia Wojtek B.
http://szwajcar.com/page1.php

Wojtek B.
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 31 sie 2005, 13:43
Miasto: Bydgoszcz

16 paź 2006, 22:29   (#6)  

Wojtek B. napisał(a):Cześć .Wszystko zależy od obsady Twojego akwarium - roślin i ryb.Przy bardzo dużej obsadzie roślin radzę nie napowietrzać,niepotrzebnie wytrącisz z wody CO2.

A po co ci w nocy CO2 w zbiorniku? Rośliny i ryby dostarczą go aż nadto.

Wojtek B. napisał(a):I rano będziesz musiał intensywnie uzupełniać jego brak.Ewentualny spadek Ph nie będzie na tyle duży by był niebezpieczny dla ryb.Z własnego doświadczenia : przy dozowaniu CO2
z pomocą Phkontrolera po wyłączeniu oświetlenia Phmetr załącza dozowanie CO2 jeszcze kilka razy bywa ,że i o drugiej w nocy. Wniosek że u mnie do tej godziny rośliny wykazują zapotrzebowanie na CO2.

Rośliny w nocy nie pobierają CO2. W nocy rośliny oddychają - pobierają tlen i wydalają CO2. Wzrost pH to wynik powolnego rozkładu kwaśnych węglanów.

Wojtek B. napisał(a):Pomijam straty związane z wytrącaniem CO2 gdyż tafla wody jest u mnie nieruchoma.Tak więc dopiero nad ranem dochodzi do zwiekszonego zapotrzebowania na tlen i ewentualnie teraz można by włączyć brzęczyk .Osobiście w ogóle nie napowietrzam - akwarium 200l + 30ryb średnio 5cm +
dużo roślin.

Ty nie napowietrzasz - natomiast napowietrza Amano, Bartek Lipczyński i inni akwaryści. ;)
Ja sam przekonałem się (mimo oporów i przyzwyczajeń z low-techa), że napowietrzanie świetnie wpływa na kondycję roślin. Zmniejsza się ilość glonów w zbiorniku. Zwiększa się za to stabilność akwarium.
Po miesięcznym okresie w którym praca i obowiązki rodzinne nie zostawiły czasu na prawidłową opiekę nad akwarium (zupełny brak podmian) miałem zdestabilizowane akwarium - zbiornik źle reagował nawet na niewielkie dawki nawozów. Rozpocząłem intensywne napowietrzanie na noc - glony w zaniku. Coraz większe dawki nawozów w tym również koncentratu jakim jest PG Ferro nie powodują już przyrostu glonów - za to roślinki prezentują sie coraz lepiej. Ryby nie wykazują absolutnie żadnych objawów złego samopoczucia. Wręcz przeciwnie - samce M. Boesmani już dawno nie walczyły ze sobą z takim wigorem.
Dla lubiących wiedzieć więcej polecam stare posty, słowa kluczowe dla szukaja: DOC, CHZT.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało
Ostatnio edytowano 20 paź 2006, 17:30 przez diki, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

17 paź 2006, 02:57   (#7)  

Saxe napisał(a):Czy nie wystarczy intensywne napowietrzanie zbiornika np. 1 godzinę po wyłączeniu oświetlenia ? Zawory odcinające CO2 są dość drogie a brzęczyk plus zegar czasowy jest znacznie tańszy, często i tak leży nieużywany w szafce .

Pozdrawiam


Jak najbardziej.
Stosuje nocne napowietrzanie od niedawna. Jest sterowane zegarem. Włączane 2h po wyłączeniu oświetlenia, a włyłączane na 1h przed włączeniem się oświetlenia.
Pierw woda w akwarium przesycona jest tlenem i przez 2h tlen całkowicie pokrywa zapotrzebowanie roślin, zwierząt, i mikroorganizmów. Na godzine przed zapaleniem świetlówek rozpuszczony mechanicznie tlen w tym czasie powinien wystarzyć na wyżej wymienione zapotrzebowania. Natomiast brak już napowietrzania umożliwia zwiększeniu się dzięki zawartości CO2, by solidnie przygotować rośliny do kolejnej jasnej fazy fotosyntezy.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

18 paź 2006, 20:33   (#8)  

a czy nie jest tak ze rosliny dzieki CO2 wiecej fotosyntezuja i dzieki temu wiecej O2 w wodzie ? i czy to nie wystarczy jako zastepstwo napowietrzania ?

Tomek99


19 paź 2006, 09:46   (#9)  

Tomek99 napisał(a):a czy nie jest tak ze rosliny dzieki CO2 wiecej fotosyntezuja i dzieki temu wiecej O2 w wodzie ? i czy to nie wystarczy jako zastepstwo napowietrzania ?


W ciągu dnia jest tak jak piszesz - rośliny pobierają CO2 i dzięki temu mamy mocną fotosyntezę (oczywiście przy prawidłowym nawożeniu). Woda jest mocno natleniona i tlen wydzielany przez rośliny nie jest w stanie rozpuścić się do końca. Widzimy wtedy całe mnóstwo bąbelków O2.
Natomiast w nocy fotosynteza nie zachodzi - brak "foto" :wink:. Rośliny w nocy oddychają - pobierają tlen i wydzielają CO2.
Dodatkowo tlen pobierają ryby, ślimaki, bakterie w filtrze, bakterie w podłożu. Mimo początkowego silnego natlenienia wody deficyt O2 jest duży.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

19 paź 2006, 13:05   (#10)  

hehe, jakis rok temu duzo czytalem i byly takie glosy jak moj w/w ;) przez rok troche mniej sie tym interesowalem a tu prosze jakies zmiany zaszly w rozumowaniu ;)
heheeh

pozdr

Tomek99


19 paź 2006, 13:15   (#11)  

Tomek99 napisał(a):hehe, jakis rok temu duzo czytalem i byly takie glosy jak moj w/w ;) przez rok troche mniej sie tym interesowalem a tu prosze jakies zmiany zaszly w rozumowaniu ;)
heheeh
pozdr


Muszę zaznaczyć że inaczej sytuacja ma się w akwariach bez podawanego CO2. Tam nocne odpędzanie CO2 jest niewskazane. Nocna produkcja CO2 łącząca się ze spadkiem pH daje rezerwę węgla, która jest wykorzystywana w ciągu dnia. Ale low-techy ogólnie prowadzi się inaczej.
Zresztą głosy o potrzebie nocnego napowietrzania pojawiały się na forum już ze 3 lata temu.
Ogólnie rzecz biorąc nie jest to niezbędne - ale moje ostatnie obserwacje przekonują mnie że jest to wskazane.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

19 paź 2006, 14:23   (#12)  

Cześć.Mam krótkie pytanie do Dikiego czym uzasadnisz nocne dozowanie CO2 przez Phkontroler przecież dozuje przy podnoszącym się Ph czyli spadku zawartości CO2 ??
Rozkład kwaśnych węglanów jak napisałeś działa odwrotnie .
Powodzenia Wojtek B.
http://szwajcar.com/page1.php

Wojtek B.
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 31 sie 2005, 13:43
Miasto: Bydgoszcz

19 paź 2006, 14:50   (#13)  

Wojtek B. napisał(a):Cześć.Mam krótkie pytanie do Dikiego czym uzasadnisz nocne dozowanie CO2 przez Phkontroler przecież dozuje przy podnoszącym się Ph czyli spadku zawartości CO2 ??
Rozkład kwaśnych węglanów jak napisałeś działa odwrotnie .


W akwarium nawożonym CO2 pH w dzień jest na stałym (mniej więcej) poziomie, a w nocy spada, gdyż dodatkowo rośliny wydzielają go jeszcze więcej.
Jeżeli w nocy odłączysz CO2, pH wzrośnie, bo ilość CO2 spadnie.
Rośliny nie wydzielają go tyle, ile podawane jest w sposób sztuczny!.
Mniej CO2 -> rozpad kwaśnych węglanów -> wzrost pH -> załączenie elektrozaworu przez pH kontroler.
Co według ciebie się nie zgadza?
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

19 paź 2006, 15:35   (#14)  

Cześć.Teraz ok lecz wcześniej pisałeś " spadek Ph to wynik rozkładu kwaśnych węglanów"
czyli dodatkowo obniża Ph.Teraz poprawiłeś wypowiedż.
Powodzenia Wojtek B.
http://szwajcar.com/page1.php

Wojtek B.
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 31 sie 2005, 13:43
Miasto: Bydgoszcz

19 paź 2006, 17:22   (#15)  

Wojtek B. napisał(a):Cześć.Teraz ok lecz wcześniej pisałeś " spadek Ph to wynik rozkładu kwaśnych węglanów"
czyli dodatkowo obniża Ph.Teraz poprawiłeś wypowiedż.

:D :D - faktycznie - co innego pomyślałem, co innego napisałem.
Oczywiście poprawna jest 2 wersja. Na swoją obronę mam tylko to, że pisałem jeszcze przed poranną kawą :wink: :lol:
Wojtek - dzięki za zwrócenie uwagi - mogłem komuś niepotrzebnie zamieszać w głowie.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

21 paź 2006, 12:29   (#16)  

Cześć.Jeśli jest tak jak napisałeś to ja wprowadziłem spore zamieszanie, za które
pozostaje mi przeprosić .Mam jakieś doświadczenie lecz również jeszcze spore braki w wiedzy akwarystycznej .Kto nic nie robi nie błądzi.
Powodzenia Wojtek B.
http://szwajcar.com/page1.php

Wojtek B.
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 31 sie 2005, 13:43
Miasto: Bydgoszcz

21 paź 2006, 13:24   (#17)  

Mam pytanie odnośnie napowietrzania w nocy. Korzystam z PH-kontrolera, który przez całą dobę dba o stabilny poziom ph. Kiedy zacznę napowietrzać w nocy ph będzie wzrastać, co spowoduje, że ph-kontroler będzie prawie bez przerwy dozował CO2. Z tego wniosek, że chyba będę musiał odłączać na noc elektrozawór od CO2 aby tego uniknąć. Czy dobrze to wszystko rozumiem?

Jakub
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 27 lis 2004, 15:50
Miasto: Poznań

24 paź 2006, 16:08   (#18)  

Cześć.Dobrze rozumiesz albo zastosuj zegar sterujący.Faktem jest , że rano Ph będzie wyższe o 0,25 jednostki ( tak jest u mnie).
Powodzenia Wojtek B.
http://szwajcar.com/page1.php

Wojtek B.
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 31 sie 2005, 13:43
Miasto: Bydgoszcz











Powiązane tematy
  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 234591 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • SODASTREAM Reduktor CO2

    Witam, mam butle SODASTREAM, podłączoną pod reduktor od ISTA CO2-foto 1. przez przejściówke TR 21*4, 5/8-18UNF, foto 2. I teraz pytanie? 1- co byście mi za reduktor polecili jakiś inny do tej butli. ...

    Wyświetlenia: 1050 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nowość Aqua-art - reduktor CO2 do butli SodaSystem

    sodastream1.jpg Zapraszam do zapoznania się z nowością w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/reduktor-butli-sodasystem-p-49196.html Kto z Was używa systemu SodaStream z butlą 500g? Jesteśc...

    Wyświetlenia: 753 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Generator CO2 Ziss II - regulacja

    Nie wiem, czy ktoś tu miał generator CO2 Ziss na kwasku cytrynowym? Chodzi mi o regulację tego urządzenia. Producent pisze, że kropelka ma spadać raz na 11 minut. Zastanawiam się, czy mogę przepływ wy...

    Wyświetlenia: 983 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Aquael turbo 500 i napowietrzanie.

    Witam, W związku z podaniem leku CFM przy którym napisane jest żeby silnie na powietrzac, odłączyłem deszczownie i uruchomiłem bąbelki. Czy tak to powinno wyglądać? W toni pływa pełno mikrobabelkow. ...

    Wyświetlenia: 491 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Jak zakwasić wode bez CO2 ??

    Witam Udało mi się zmiękczyć wode przy pomocy wody ro i jak w kranie mam 11 GH to teraz w akwarium mam 5 GH. I udało mi się też ją lekko zakwasić tak na 6,5 ph ale to dzięki chyba podłożu Controsoil....

    Wyświetlenia: 2026 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • CO2 na drożdżach w wersji Dennerle

    Całkiem zgrabnie to wygląda. https://www.youtube.com/watch?v=nTgWr8I3gPM

    Wyświetlenia: 317 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ARKA CO2

    https://www.youtube.com/watch?v=R9WX0GBm6cA Link do opisu w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?keywords=Zestaw+CO2+ARKA&search_in_description=0&inc_subcat...

    Wyświetlenia: 311 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Trudność w ustawieniu stałej ilości podawanego CO2

    Cześć, od dłuższego czasu walczę z ustawieniem odpowiedniej ilości Co2. Wcześniej wymieniałem już na gwarancji reduktor - okazało się, że uciekał gaz na zegarach i wymienili mi na nowy. Teraz mam wraż...

    Wyświetlenia: 504 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak sprawdzić instalację CO2 czy jest szczelna?

    Witam Jakie macie sposoby na sprawdzenie szczelności instalacji CO2? Wczoraj nabiłem butlę a dzisiaj jest pusta. Zastanawiam jak sprawdzić reduktor bo mam podejrzenia że to na nim się ulatnia gaz. Jes...

    Wyświetlenia: 2380 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 595 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.